Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 06-12-17 14:42 #1
    Banned
    Εγγραφή
    26-07-2017
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Υψηλό σάκχαρο αίματος
    Καλησπέρα στο φόρουμ.Είμαι 27 ετών και πρόσφατα έκανα εξετάσεις αίματος.Όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από το σάκχαρο μου.Έπειτα από 12 ώρες νηστικός το πρωινό μου ζάχαρο ήταν 116!Η γιατρός με ανησύχησε και με έβαλε να κάνω καμπύλη ζαχάρου.Τα αποτελέσματα μετά από 2 ώρες λήψης 75 γρ. γλυκόζης ήταν το ζάχαρο μου να εκτοξευτεί στο 140!Επίσης η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη μου ήταν 5%.Η γιατρός δεν μου είπε τον λόγο που το πρωινό μου ζάχαρο είναι ΜΟΝΙΜΩΣ ανεβασμένο παρά μόνο ότι έχω προδιάθεση για διαβήτη τύπου 2 μη ινσουλινοεξαρτώμενο.Τι μπορώ κάνω για να το κατεβάσω το πρωινό μου ζάχαρο; Ότι και να κάνω δεν πέφτει με τίποτα.Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε αυτό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-12-17 09:47 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Peter1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο φόρουμ.Είμαι 27 ετών και πρόσφατα έκανα εξετάσεις αίματος.Όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από το σάκχαρο μου.Έπειτα από 12 ώρες νηστικός το πρωινό μου ζάχαρο ήταν 116!Η γιατρός με ανησύχησε και με έβαλε να κάνω καμπύλη ζαχάρου.Τα αποτελέσματα μετά από 2 ώρες λήψης 75 γρ. γλυκόζης ήταν το ζάχαρο μου να εκτοξευτεί στο 140!Επίσης η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη μου ήταν 5%.Η γιατρός δεν μου είπε τον λόγο που το πρωινό μου ζάχαρο είναι ΜΟΝΙΜΩΣ ανεβασμένο παρά μόνο ότι έχω προδιάθεση για διαβήτη τύπου 2 μη ινσουλινοεξαρτώμενο.Τι μπορώ κάνω για να το κατεβάσω το πρωινό μου ζάχαρο; Ότι και να κάνω δεν πέφτει με τίποτα.Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε αυτό;
    Χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση από διαβητολογο η ενδοκρινολόγος.
    Ζυμαρικά ολικής πρωτεινουχα φαγητά αυγά κρέας ψάρι
    Γλυκά κομμένα δυστυχώς.
    Πολύ περπάτημα τρέξιμο, βάρη.
    Αν σου δώσουν κάποιο χάπι ....

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-12-17 17:16 #3
    Banned
    Εγγραφή
    26-07-2017
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για την απάντηση.Μπορεί κανείς άλλος να μου δώσει κάποια συμβουλή πάνω στο θέμα;
    Απάντηση με παράθεση