Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 10-12-17 10:50 #1

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή Πρόβλημα ανάρρωσης(?)-κούραση
    Καλημέρα.Έχω παρατηρήσει ότι τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες το σώμα μου δεν αναρρώνει πλήρως.Για παράδειγμα έκανα προπόνηση πλάτης την Τρίτη και σήμερα,όταν ξύπνησα πονούσε η πλάτη μου(κυρίως στην περιοχή που είναι τα φτερά) άλλες φορές αυτό συμβαίνει με τα χέρια,ώμους κλπ.Γενικότερα,μέσα στη μέρα έχω μια διαρκή υπνηλία/κούραση αλλά κατά τη διάρκεια της προπόνησης είμαι οκ.Από διατροφή είμαι καλά(μιας και είμαι σε περιόδο όγκου οι θερμίδες είναι υψηλά και ο υδατάνθρακας 350γρ-400γρ την ημέρα) και 7 ώρες ύπνου καθημερινά.Κάπου διάβασα αυτό "Το να χρησιμοποιεί ένας αρχάριος πολύ βαριά κιλά, αυξάνει τον ρυθμό με τον οποίο τα νευρικά κύτταρα εκφορτίζουν και αυτή η αύξηση του ρυθμού εκφόρτισης μειώνει τα ενεργειακά αποθέματα του νευρικού συστήματος με αποτέλεσμα το σώμα να μην αναρρώνει γρήγορα." μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο;Σοβαρή προπόνηση με βάρη,ξεκίνησα από αρχές Αυγούστου,δηλαδή εδώ και 4-4,5 μήνες.

    *Ξέχασα να αναφέρω ότι αφού παρατήρησα ότι συμβαίνει αυτό,πήρα μια εβδομάδα off από τα βάρη,αλλά μετά συνεχίστηκε κανονικά το "πρόβλημα"
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-12-17 16:33 #2
    Προεπιλογή
    Ποσο χρονον εισαι,τι άλλες δραστηριότητες εχεις μεσα στη μερα ( εργάζεσαι σπουδάζεις κλπ) πόσες μερες κανεις προπονηση μεσα στην βδομάδα,πόσες μερες εχεις off,τι προγράμμα ακολουθείς ?Εξετασεις αιματολογικές εχεις κανει πρόσφατα,αν π.χ. εχεις στίγμα υπάρχει περίπτωση η υπνηλία και γενικα το κρασαρισμα που νοιωθεις να οφείλεται σε αυτο σε συνδυασμό με το στρες που εχει δεχθεί το Κ.Ν.Σ.
    Επισεις αν εχεις χαμηλά την τεστοστερόνη,υπάρχει περίπτωση να εχεις αυτα τα συμπτώματα.
    Το να εχεις 350-400 g υδατανθρακα δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να εχεις θέμα αν όλο αυτο οφείλεται σε κατι αλλο.
    Συμπληρωματα χρησιμοποιείς γενικα ?
    Δεν θελω να σε τρομάξω που σου λέω για εξετάσεις κλπ,ουτε οτι εχεις κάποιο θέμα για να μην παρεξηγηθώ κιολας απλα σου λέω την γνωμη μου για να το ψάξεις και προς τα εκει αν θες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-12-17 13:31 #3

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    Είμαι 17 στα 18(Πανελλήνιες),γεγόνος που κάνει αρκετά πιεστική τη μέρα μου.Αιματολογικές είχα κάνει τον Ιούνιο και το έχω στο πρόγραμμα να κάνω ξανά πριν τα Χριστούγεννα μιας και άλλαξα σημαντικά την διατροφή,άσκηση μου από τότε.Συμπληρώματα δεν παίρνω αν και σκέφτομαι να αγοράσω μουρουνέλαιο.


    Άμα θέλετε για να μου πείτε μία γνώμη για το πρόγραμμα που ακολουθώ
    (Το οποίο άλλαξα την περασμένη εβδομάδα,καθώς πιο πριν τα δικέφαλα τα είχα με τους ώμους)
    Στις βασικές ασκήσεις χρησιμοποιώ τα εξής κιλά:
    Deadlift:65kg-70kg
    Squat:50kg
    Πιέσεις στήθους:42kg
    OHP:30kg
    Πλάτη/δικέφαλα
    Πλάτη
    Deadlift 4x10-10-8-8
    Κωπηλατική με μπάρα 4x10-10-10-8
    wide grip lat pulldown 4x10-10-10-8
    Close grip front lat pulldown 4x10-10-8-8)

    Δικέφαλα:
    Κάμψεις με μπάρα 10-10-9-8(ή σφυριά 10-10-9-8)
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης(10-10-8-8)

    Στήθος-Τρικέφαλα
    Στήθος:
    Πιέσεις με μπάρα(10-10-8-8)
    Πιέσεις με αλτήρες σε επικλίνη(10-10-8-8)
    Ανοίγματα με αλτήρες(10-10-8-8)
    Pull-over(10-10-10-8)
    2x10 κάμψεις

    τρικέφαλα:
    Dumbbell triceps extension 4x10-10-8-8
    Triceps Pushdown 3x10-10-8

    Πόδια:
    Squat 4x10-10-9-8
    Leg extension 4x10-10-10-8
    Pile dumbbell squat 4x10-10-10-8
    Και μία άσκηση για τις γάμπες 3χ20

    Ωμοι-Τραπεζοειδής:
    Overheadpress 4x10-10-8-7
    Arnold press 4x10-10-8-8
    Εκτάσεις ώμων 3χ10-8-8

    Shrugs με μπάρα 4χ10-10-10-8

    Aπό την προηγούμενη πέμπτη σταμάτησα τις προπονήσεις.Να περιμένω να κάνω εξετάσεις ή να ξανά κάνω με λιγότερα κιλά/ένταση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-12-17 16:08 #4
    Προεπιλογή
    Άφησε 2 μερες οφ πρην τις εξετάσεις δλδ αν ειναι να γίνουν Τεταρτη την Δευτέρα και Τριτη οφ.

    Πιστεύω να άλλαξε προς το καλητερο η διατροφη σου χωρεις να σου δημιουργη άγχος. Εγω πιστεύω πως ολα αυτα οφείλονται σε άγχος (φροντιστήρια κλπ )και οτι χρειάζεσαι περισσοτερο υπνο πάνω απο 7 ώρες που Κοιμάσε τωρα.
    Εκτός απο το μουρουνέλαιο μπορεις να παρεις μια πολυβιταμινη και να την πίνεις το πρωι μαζι με το πρωινό,(μετα τις αιματολογικές)υπάρχουν αρκετά καλές.μπορεις να δεις και στο e shop.
    Αυτο που δεν βλεπω ειναι ασκηση για πισω ώμους,κατα τα αλλα μια χαρα ειναι.

    Λοιπόν κανε τις εξετάσεις να δεις που εισαι και μετα κανε πιο χαλαρή προπονηση μεσα στις γιορτές μην πας να σηκώσεις οτι υπάρχει.παρε τα οφ σου,φάε πιο ελεύθερα και κοιμήσου όσο μπωρεις περισσοτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-12-17 16:29 #5

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Και εγώ πιστεύω ότι οφείλεται στη καθημερινή πιέση αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για περισσότερο ύπνο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-12-17 17:22 #6

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    Έπειτα από 6 ημέρες off από τα βάρη,έκανα εξετάσεις αίματος σήμερα και όλα ήταν φυσιολογικά.Σκέφτομαι από αύριο να ξανά ξεκινήσω με 3 ημέρες προπόνηση την εβδομάδα είτε με ένα τριήμερο split είτε με Push-pull-legs ώστε να έχω λίγο επιπλέον χρόνο.
    Απάντηση με παράθεση