Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 16-12-17 00:20 #1

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Question Δεν βγαίνουν οι υδατάνθρακες
    Καταρχήν είμαι 1.80 74 κιλά και θέλω να αυξήσω μυική μάζα.
    Όπως έγραψα και στον τίτλο , ενώ έχω φτιάξει ένα πλάνο διατροφής στο οποίο θα καταναλώνω:
    2500 θερμίδες από τις οποίες 150γρ.πρωτείνη (600 θερμίδες) , 331γρ.υδατάνθρακα (1324 θερμίδες) και 61γρ.λίπος (549 θερμίδες).
    Δεν μπορώ να φτάσω τους υδατάνθρακες που θέλω , ενώ φτάνω την πρωτείνη άνετα. Συγκεκριμένα:

    Πρωινό: 80γρ. βρώμη , 250γρ. γάλα , 1 αυγό ολόκληρο , 2 ασρπάδια αυγού , 1 φέτα ολικής φυστικοβούτυρο μέλι.
    Σύνολο: 835θερμίδες , 46γρ πρωτείνη , 87γρ. υδατάνθρακα , 20γρ. λίπος

    Δεκατιανό - Προ-προπονητικό: 200γρ. πατάτα βραστή, 100γρ. κοτόπουλο στήθος , πράσινη σαλάτα με 1 κ.σ ελαιόλαδο , Ω3 κάψουλα , 1 μπανάνα ή μήλο
    Σύνολο: 449θερμίδες , 35γρ πρωτείνη , 62γρ. υδατάνθρακας , 10γρ. λίπος

    Μετά-προπονητικό ρόφημα: 1 scoop whey ON σε νερό , 30γρ. δεξτρόζη Σύνολο: 240 θερμίδες , 25γρ πρωτείνη , 32γρ υδατάνθρακα.
    Μετά-προπονητικό γεύμα: 100γρ. ρύζι μπασμάτι , 200γρ. κοτόπουλο στήθος Σύνολο: 689θερμίδες , 50γρ. πρωτείνη , 78γρ υδατάνθρακα , 11γρ. λίπος.

    Βραδινό: 1 στραγγιστό γιαούρτι 2% Δωδώνη , 20γρ.αμύδαλα ωμά
    Σύνολο: 260 θερμίδες, 20γρ. πρωτείνη , 15γρ. υδατάνθρακα ,14γρ. λίπος

    Συμπερασματικά : 2473θερμίδες, 171γρ. πρωτείνης , 277γρ υδατάνθρακα , 71γρ. λίπος

    Κάνω κάτι λάθος; Νιώθω ότι τρώω πολύ και δεν μπορώ να συμπληρώσω τον υδατάνθρακα... Ρίξτε μια ματιά σας παρακαλώ , ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-01-18 22:25 #2
    Προεπιλογή
    Κατά την γνώμη μου αγχώνεσαι πολύ με τους αριθμούς. Έχεις φτιάξει ένα πλάνο διατροφής με βάση τους αρχικούς υπολογισμούς. Το θέμα είναι ότι οι διάφοροι τύποι που υπάρχουν για τον υπολογισμό των μάκρο δεν είναι έγκυροι κατα 100%. Απλά τους χρησιμοποιούμε ως μια εκτίμηση για το πόσο πρέπει να καταναλώνουμε κάθε φόρα και για να φτιάξουμε την βάση της διατροφής μας. Από εκει και πέρα ο μοναδικός τρόπος για να καταλάβεις ποιες είναι πραγματικές θερμιδικές ανάγκες σου είναι μέσω της εμπειρίας.

    Για εμένα έχεις στήσει μια καλή διατροφή. Σου προτείνω να την ακολουθήσεις και να δεις που βρίσκεσαι μετά από 1-2 εβδομάδες. Άμα δεις ότι δεν παίρνεις κιλά, τότε αύξησε τις θερμίδες σου. Αν και για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται ότι θα πάρεις όγκο έτσι όπως βλέπω την διατροφή σου και με βάση τα κιλά σου(74). Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και το σωματότυπο και το επίπεδο δραστηριότητα που έχεις, οπότε πρέπει να μας πεις εσύ, μέσα από την δικά σου εμπειρία, τι αποτελέσματα έχεις πετύχει μέχρι τώρα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-01-18 01:23 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Πολυ αγχος αληθεια για τους αριθμους και για μενα λιγους υ/ες. Γενικως που φαινεται λιγο κουραστικο το πλανο και εχει πυθανοτητα γρηγορα να σε κουρασει ψυχολογικα και να το παρατησεις.
    Απάντηση με παράθεση