Θέμα: πρωτεινη

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 19-12-17 18:14 #1
    Προεπιλογή πρωτεινη
    καλησπερα στην ομαδα ειμαι καινουργιο μελος στην ομαδα και επειδη εχω διαβαση τα ποιο πολλα αρθα σας θα ηθελα να σας ρωτησω ποια πρωτεινη πιστευεται πως ειναι καλυτερη κατα την γνωμη σας σαν εταιρια και σαν αποδοση χωρις επιβλαβεις ουσιες για τον οργανισμο???? ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-12-17 19:38 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Kαλώς ήρθες στην παρέα μας.
    Η αλήθεια είναι, ότι τοσο γενικά που το θέτεις η γκάμα είναι μεγάλη.
    Για να μην πελαγώσεις, εγω θα σου βάλω μερικές επιλογές που είναι στάνταρ η ποιότητά τους και δοκιμασμένες από πολλά άτομα:

    Gold Whey (Οptimum)

    Complete Whey (Warriorlab)


    100% Whey Protein Professional (Scitec Nutrition)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-12-17 21:45 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Πλεον αν οχι ακατορθωτο ειναι σιγουρα σπανιο να βρεις σκευασμα πρωτεινης με "επιβλαβη" συστατικα οπως βαρια μεταλλα ας πουμε. Αλλα αν θες κατι σιγουρο και οσο πιο αγνο γινεται θα σου προτεινα μια πρωτεινη της inkospor ( γερμανικη εταιρια ξηγημενη ) οπως η Muscle 95. Την χρησιμοποιω τον τελευταιο καιρο και αν και λιγο πιο ακριβη ειναι καταπληκτικη. Ουτε artificial flavoring δεν εχει με γλυκαντικα, ειναι δηλαδη αγευστη. Χωρις να θελω να παρεξηγηθω στον Polyneiko θα εμενα μακρια απο την warrior lab. Για να την προτεινει ειμαι σιγουρος οτι θα εχει δουλεψει για εκεινον. Παρολα αυτα προκειται για μια εταιρια που δεν θα κερδισει ποτε την εμπιστοσυνη μου για πολλους λογους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-12-17 22:45 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να θελω να παρεξηγηθω στον Polyneiko θα εμενα μακρια απο την warrior lab. Για να την προτεινει ειμαι σιγουρος οτι θα εχει δουλεψει για εκεινον. Παρολα αυτα προκειται για μια εταιρια που δεν θα κερδισει ποτε την εμπιστοσυνη μου για πολλους λογους.
    Δεν ειναι θέμα παρεξηγησης, απλά αν θες ανεφερε μερικούς λόγους απο τους πολλούς γιατί ας πουμε δεν θα την εμπιστευόσουν.
    Την εχεις δοκιμάσει; Και αν ναι, ποια προιοντα;
    Τι δεν σου άρεσε ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-12-17 23:19 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Κυριως επειδη μιλωντας με ατομα του χωρου που εχουν περισσοτερη εμπειρια πανω στο θεμα και τα εχουν χρησιμοποιησει, αλλα και με απλους ανθρωπους που ετυχε να γνωρισω στο γυμναστηριο ακουω μονο αρνητικα. Υπαρχει και εδω ενα thread "ποια εταιρια δεν προτιματε" οπου την στολιζουν την warrior lab. Αν και ειναι παλιο οποτε μπορει να μην εχει μεγαλη βαρυτητα. Η εταιρια ειναι ελληνικη, κατασκευαζεται συγκεκριμενα για τα xtreme stores και πουλαει μονο στην Ελλαδα. Στο εξωτερικο ουτε που την εχουν ακουστα. Η προωθηση της απο τους υπαλληλους των καταστηματων xtreme stores ( επειδη μαλλον παιρνουν μεγαλυτερη προμηθεια ) ειναι το λιγοτερο σκοτεινη. Θυμαμαι οταν ηθελα να αγορασω την μονουδρικη κρεατινη creapure της Inkospor στα 20 κατι ευρω μου προτειναν να την αφησω και να παρω την κρεατινη της warrior lab η οποια ηταν ~7 ευρω φθηνοτερη αλλα να τσιμπησω και την δεξτροζη της warrior lab "για καλυτερη απορροφηση".

    Γενικοτερα η ποιοτητα των συμπληρωματων και κατα ποσο ενας μεσος αθλουμενος μπορει να την υπολογισει ειναι μεγαλο θεμα. Τις περισσοτερες φορες δινουν εμφαση σε επιφανειακα χαρακτηριστικα οπως διαλυτοτητα και γευση για να βγαλουν συμπερασματα. Και ειναι κατανοητο επειδη δεν υπαρχει τροπος να ξερεις αν μια εταιρια κανει protein spiking η βαζει απλα λιγοτερη πρωτεινη σε % της δοσης απο αυτη που αναγραφεται στην ετικετα η βαζει απο διαφορετικες πηγες. Επειδη τα αποτελεσματα της πρωτεινης δεν ειναι κραυγαλεα. Μπορει να αποδιδεις τα gains που θα εκανες ετσι και αλλιως στο συμπληρωμα. Τουλαχιστον μπορουμε να ξερουμε τι να αποφευγουμε απο εμφανη side effects οπως πονος στην κοιλια, δυσκολη χωνεψη, αερια κτλπ τα οποια εχω ακουσει πολλες φορες να συνοδευοντε με τα προιοντα της εταιριας. Μπορει να εκατσαν ολα τα αρνητικα τυχαια το ενα μετα το αλλο και να την αδικω αλλα καλου κακου θα επιμεινω στην αρχικη μου εντυπωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-12-17 23:36 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Κοιτα , επειδή διαβασες ενα τοπικ του 2010 μεσα στο φορουμ για μια εταιρία που τότε "εβγαινε" στην πιάτσα και πολλοι δεν την ήξεραν ή όπως λες απο ανθρωπους του γυμναστηρίου που δεν ξερεις για ποιον λόγο το λένε, δεν είναι προσωπική εικονα.
    Τα προιόντα ενπασει περιπτώσει αν και τα εχουμε πει πολλές φορες εδω μέσα ειναι απο Ιρλανδία και απο Γερμανία (οι πρωτεινες απο Ιρλανδία), ειναι λογικο να πουλανε μονο στην Ελλάδα γιατί ειναι Private label, δεν θα είχε ουσία και λόγο να βγουν προς Ευρώπη.
    Όλα αυτα που έχεις αναφέρει, δεν συνιστούν σε προσωπική εμπειρία αλλά σε αστικούς μύθους γυμναστηρίων. Δεν πάω να σε " ψήσω" απλά προσπάθησε να καταλάβεις πως πολλοι σχολιάζουν κατι που έχουν ακουσει και το μεταφέρουν ως προσωπική εμπερία, απο κάποιον που έχει πιθανόν άλλες σκοπιμότητες ή τελικά θέλει να πει την μπαρούφα του
    Για να καταλαβεις πως παίζει το πράγμα , εξω υπάρχουν μερικά εργοστάσια, που φτιάχνουν σκόνες για αρκετές εταιρίες, δηλαδή απο το ίδιο εργοστάσιο παραγονται προιοντα ακόμα και για "ανταγωνιστικές" εταιρίες και ο καταναλωτής νομίζει οτι παίρνει διαφορετικο προϊον.
    Δεν μπορώ να σου επιβάλλω να μην σκέφτεσαι πονηρά ή σκοτεινά σενάρια αλλά μερικές φορές δεν ισχύουν τα πάντα ή τα πράγματα ειναι πιο απλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-12-17 02:02 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    To thread παραδεχομαι οτι δεν ειναι και η καλυτερη πηγη πληροφοριων λογω της ημερομηνιας του. Παρολα αυτα η εταιρια ιδρυθηκε το 2008 οποτε μεσολαβουν 2 χρονια αναμεσα στην δημιουργια του και την ιδρυση της. Επισης οσοι σχολιαζουν δεν αναφερουν φημες ουτε αστικους μυθους. Αναφερουν προσωπικες εμπειριες - αλλεργιες, κοψιμο, χαλια γευση. Καταλαβαινω οτι αυτα δεν αντιπροσωπευουν σων και καλα την τωρινη εικονα της εταιριας αλλα να τα λεμε οπως ειναι. Οπως επισης οτι εχω ακουσει απο γνωστους δεν ειναι αστικοι μυθοι. Ειναι οι προσωπικες εμπειριες τους με τα σημερινα προιοντα. Να δεχτω οτι καποιοι λεγανε μπαρουφες η τα παρουσιαζαν σαν προσωπικες εμπειριες αλλα τα νουμερα δεν λενε ψεματα.

    Γνωριζω οτι ενα εργοστασιο μπορει να εργαζεται με πολλες εταιριες του χωρου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα παντα μεσα στο κουτι ειναι ιδια, τα συστατικα και οι δοσολογιες αλλαζουν. Αρα δεν μιλαμε για το ιδιο προιον παρολο που ο κατασκευαστης μενει ο ιδιος.

    Καταλαβαινω τι προσπαθεις να μου πεις αλλα ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε. Προτιμω τις εταιριες του εξωτερικου που κανουν εξαγωγες και εχουν μεγαλυτερη πελατεια - τις θεωρω πιο αξιοπιστες. Σαν φοιτητης δεν εχω τα λεφτα στην διαθεση μου για να κανω quality test σε ολα τα προιοντα της αγορας. Οποτε με ελκυουν οι πιο "ασφαλεις" αγορες με εγκυημενα αποτελεσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioannis Duff : 20-12-17 στις 02:13
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-12-17 08:27 #8
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Δεν μπορώ ούτε και θέλω να σου αλλαξω την γνωμη,απλά μου κανει εντυπωση οτι απλα δεν εχεις δοκιμάσει και οι πολλοι λόγοι ειναι στην ουσία οτι εχεις ακουσει ή διαβασει.
    Από την αλλη καποιες εταιρίες έχουν και δόσεις σε φακελάκια, για το κοινό που πρώτα θελει να δοκιμάσει, επειδή κατανοώ οτι δεν θες να ρισκάρεις, παρε μια φορα ενα φακελάκι, απλά για να δεις για την δικια σου περιεργεια
    Nομίζω το εξαντλήσαμε, ο καθενας με τα συμπεράσματά του, δεν χρειαζεται να συμφωνουμε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-12-17 11:54 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nομίζω το εξαντλήσαμε, ο καθενας με τα συμπεράσματά του, δεν χρειαζεται να συμφωνουμε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-12-17 16:03 #10
    Προεπιλογή
    Επειδή η συζήτηση αφορά την μάρκα με τις υψηλότερες πωλήσεις στον ΑΘΛΗΤΗ, τη WARRIORLAB, είπαμε να δώσουμε κάποιες διευκρινήσεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος προσπάθειας αλλαγής γνώμης όσον αφορά τα προϊόντα που προτιμάει το μέλος.

    Εξάλλου προϊόντα όπως π.χ. της INKO που ανέφερε, είναι άριστα σε ποιότητα, οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Αλλά με αφορμή αυτήν την κριτική που την βλέπουμε πάντα καλοπροαίρετα έχουμε την ευκαιρία να πούμε τα εξής:
    Η WARRIORLAB ήταν χρονικά η πρώτη ελληνική μάρκα στα αθλητικά συμπληρώματα που αναπτύχθηκε τόσο πολύ. Πριν από αυτήν είχαν γίνει κάποιες προσπάθειες από άλλες ελληνικές εταιρίες, όπου για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία, δεν προχώρησαν.

    Ήταν λογικό λοιπόν στην αρχή να δεχτεί έντονη κριτική δεδομένου ότι (δυστυχώς) στην Ελλάδα ισχύει και το «Ουδείς προφήτης στο τόπο του». Όσοι την δοκίμασαν όμως στην πορεία άλλαξαν γνώμη, τουλάχιστον οι περισσότεροι. Σίγουρα θα υπάρχουν και άνθρωποι όπου κάποια προϊόντα της εταιρίας δεν τους ταιριάζουν, όμως αυτό μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε μάρκα.
    Μετά από την WARRIORLAB βγήκαν κι άλλες ελληνικές μάρκες και καμία δεν δέχτηκε την σφοδρή κριτική που είχε δεχτεί η WARRIORLAB στο ξεκίνημά της, προφανώς γιατί οι χρήστες συμπληρωμάτων είχαν εξοικειωθεί με την ιδέα. Μεταξύ αυτών και η NLS επίσης private label μάρκα των XTR, για την οποία οι αρνητικές κριτικές είναι μηδαμινές.

    Διευκρινίζουμε ότι η ποιότητα στα προϊόντα WARRIORLAB είναι ίδια από το ξεκίνημα της εταιρίας έως και σήμερα. Μπορεί να έγιναν μικρές βελτιώσεις σε γεύσεις, διαλυτότητα και ετικέτες, όχι όμως και στην ποιότητα που παραμένει ίδια.
    Αυτό που άλλαξε τις κριτικές και έγιναν κατά συντριπτική πλειοψηφία θετικές μετά από 1-2 χρόνια παρουσίας της εταιρίας στο χώρο, είναι το γεγονός ότι πολλοί δοκίμασαν τα προϊόντα και δεν βασίστηκαν σε υποθέσεις και φήμες (που μπορεί να τροφοδοτούνται και από ανταγωνιστές - λογικό δεν είναι

    Τώρα, στο κρίσιμο ερώτημα γιατί η WARRIORLAB δεν εξάγει σε άλλες χώρες, χαριτολογώντας λέμε το έξης: «Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες».
    Ως γνωστόν τα X-TREME αναπτύσσονται με καταστήματα σε Ελλάδα και Κύπρο. Κατά την διάρκεια της κρίσης και μόνο άνοιξαν πάνω από 10 καταστήματα, ενώ ανακαινίστηκαν και τα περισσότερα από τα παλιά.
    Μια ανάπτυξη της WARRIORLAB στο εξωτερικό προϋποθέτει συμμετοχή σε διεθνές εκθέσεις, συμμετοχή σε event στις χώρες εξαγωγής, ταξίδια κ.τ.λ. όλα αυτά σημαίνουν χρήματα και προσωπική προσπάθεια που η εταιρία έκρινε ότι δεν άξιζε τον κόπο. Προτίμησε αυτούς τους πόρους να τους ρίξει στη χώρα μας, στην ανάπτυξη της γκάμας των προϊόντων αλλά και των καταστημάτων.

    Κλείνοντας να αναφέρουμε ότι τουλάχιστον εμείς στον ΑΘΛΗΤΗ δεν βλέπουμε σχεδόν ποτέ περιπτώσεις πελατών αρνητικούς προς την μάρκα γενικά. Όμως εμείς λειτουργούμε το ανακαινισμένο κατάστημα ΑΘΛΗΤΗΣ μόλις τα τελευταία χρόνια και δεν ξέρουμε τι γινόταν στα πρώτα χρόνια της WARRIORLAB, τότε που ως νέα εταιρία δημιουργούσε ερωτηματικά και δυσπιστίες.
    www.athlitis.gr
    Το πρώτο κατάστημα στην Ελλάδα, από το 1966.
    Απάντηση με παράθεση