Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 23-12-17 12:58 #1
    Το avatar του χρήστη Buster

    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή Tι συμπλήρωμα να πάρώ ?
    Καλές γιορτές

    Επειδή από το νέο έτος θα αρχίσω γυμναστήριο και πιστεύω η διατροφή που κάνω δε θα επαρκεί για αυτό που θέλω, σκέφτομαι να πάρω συμπλήρωμα διατροφής. Σκοπός μου είναι καθαρά όγκος, αλλά είμαι hard gainer δεν δυσκολεύομαι πάρα πολύ να βάλω βάρος (52kg είμαι με ύψος 1.64) για αυτό θέλω να πάρω και συμπλήρωμα διατροφής. Οπότε έχετε κάποιο κάλο συμπλήρωμα που ενδείκνυται για την περίπτωση μου ? Επίσης μια λίγο χαζή ερώτηση, πιστεύετε το γυμναστήριο θα επηρεάσει το διάβασμα θετικά ή αρνητικά ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-12-17 16:16 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    για να παρεις ογκο χρειαζεται να τρως περισσοτερες θερμιδες απο οσες καταναλωνεις

    πρωτα λοιπον υπολογιζεις τις ημερησιες θερμιδες σου
    μετα βγαζεις μια διατροφη
    και μετα αποφασιζεις πως θα συμπληρωσεις τη διατροφη σου και με ποιο συμπληρωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-12-17 16:33 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Οτι ειπε ο Αεκ, επισης Buster ειχες κανει πριν καποιο καιρο ενα παρομοιο ποστ στο οποιο ελεγες οτι θα αρχιζες γυμναστηριο συντομα. Γιατι να αρχισεις του χρονου και οχι απο τωρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-12-17 17:51 #4
    Το avatar του χρήστη Buster

    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να παρεις ογκο χρειαζεται να τρως περισσοτερες θερμιδες απο οσες καταναλωνεις

    πρωτα λοιπον υπολογιζεις τις ημερησιες θερμιδες σου
    μετα βγαζεις μια διατροφη
    και μετα αποφασιζεις πως θα συμπληρωσεις τη διατροφη σου και με ποιο συμπληρωμα
    Το έχω κάνει αυτό και βγαίνουν γύρω στις 2.800 θερμίδες τη μέρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-12-17 17:58 #5
    Το avatar του χρήστη Buster

    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι ειπε ο Αεκ, επισης Buster ειχες κανει πριν καποιο καιρο ενα παρομοιο ποστ στο οποιο ελεγες οτι θα αρχιζες γυμναστηριο συντομα. Γιατι να αρχισεις του χρονου και οχι απο τωρα?
    Το ξέρω ότι ήταν να αρχίσω...αλλά κάποια πράγματα δε πήγαν όπως ήθελα. Εν πάσι περίπτωση πήρα τη απόφαση τώρα εν όψη πανελληνίων (που ξαναδινω) να αρχίσω τον Ιανουάριο (να έχω μαζέψει λεφτά στα Χριστούγεννα). Θεωρώ ότι θα βοηθήσει να βγάζω κάπου το στρες και άγχος αφού δε βγαίνω και θα συμβάλλει στο να πάρω όγκο που αυτός είναι και ο στόχος μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-12-17 18:04 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Για πανελληνιες το γυμναστηριο θα βοηθησει οντως πολυ σαν stress relief αλλα αν το παρακανεις και γινεις μανιακος μπορει να σε κρατησει πισω. Οπως και προγραμματα με 5-6-7 μερες προπονησης την εβδομαδα θα πρεπει να τα ξεχασεις. Βεβαια ειναι αργα για αυτα ακομα εφοσων θα αρχισεις τον νεο χρονο. Μην αναβαλλεις τους στοχους η τις υποχρεωσεις σου. Υποφερω και εγω απο το ιδιο αν και καλυτερευει οσο περναει ο καιρος. Τον Ιανουαριο αρχισε γυμναστηριο - μην δινεις πολυ βαση στα συμπληρωματα - και συγκεντρωσου να πιασεις αυτην την φορα τους στοχους σου μην το μετανιωσεις αργοτερα οσων αφορα τις πανελληνιες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-12-17 18:21 #7
    Το avatar του χρήστη Buster

    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πανελληνιες το γυμναστηριο θα βοηθησει οντως πολυ σαν stress relief αλλα αν το παρακανεις και γινεις μανιακος μπορει να σε κρατησει πισω. Οπως και προγραμματα με 5-6-7 μερες προπονησης την εβδομαδα θα πρεπει να τα ξεχασεις. Βεβαια ειναι αργα για αυτα ακομα εφοσων θα αρχισεις τον νεο χρονο. Μην αναβαλλεις τους στοχους η τις υποχρεωσεις σου. Υποφερω και εγω απο το ιδιο αν και καλυτερευει οσο περναει ο καιρος. Τον Ιανουαριο αρχισε γυμναστηριο - μην δινεις πολυ βαση στα συμπληρωματα - και συγκεντρωσου να πιασεις αυτην την φορα τους στοχους σου μην το μετανιωσεις αργοτερα οσων αφορα τις πανελληνιες.
    Έχεις δίκιο, thanks για την συμβουλή...σκέφτομαι να πηγαίνω το πολύ 4 φορές τη βδομάδα το πρωί αφού είμαι απόφοιτος ακι φροντιστήριο έχω το απόγευμα. Τι πρόγραμμα να κάνω όμως στο γυμναστήριο ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-12-17 21:08 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Αυτο ειναι μεγαλη συζητηση και για να μπουμε σε λεπτομερειες χρειαζεται διαφορετικο ποστ. Κατ'εμε ομως πρεπει να ενημερωθεις σιγα σιγα οσων αφορα τα 5x5 προγραμματα πχ stronglifts 5x5, starting strength, alphadestiny novice program κ.α. Αυτα ειναι για αρχαριους και βασιζοντε στην αυξηση δυναμης στις βασικες πολυαρθρικες ασκησεις. Ετσι θα χτυπιεσαι 3 η 4 φορες την εβδομαδα ( μερα παρα μερα ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-12-17 23:30 #9
    Το avatar του χρήστη Buster

    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι μεγαλη συζητηση και για να μπουμε σε λεπτομερειες χρειαζεται διαφορετικο ποστ. Κατ'εμε ομως πρεπει να ενημερωθεις σιγα σιγα οσων αφορα τα 5x5 προγραμματα πχ stronglifts 5x5, starting strength, alphadestiny novice program κ.α. Αυτα ειναι για αρχαριους και βασιζοντε στην αυξηση δυναμης στις βασικες πολυαρθρικες ασκησεις. Ετσι θα χτυπιεσαι 3 η 4 φορες την εβδομαδα ( μερα παρα μερα ).
    Τα έψαξα, οι ασκήσεις καλές φαίνονται κυρίως στο 1ο που ανέφερες, αλλά έχω κάποιες επιφυλάξεις. Αποτι κατάλαβα (αν δε κάνω λάθος) τα προγράμματα αυτά είναι κυρίως για αύξηση δύναμης και λιγότερο για όγκο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-12-17 23:50 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Το progressive overload - δηλαδη η προοδευτικη αυξηση των κιλων μεσω αυξησης της δυναμης - ειναι ενας απο τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος τροπος να μεγαλωσεις εναν μυ. Και εγω μετα απο 2 μηνες πειραματισμου εκανα οτι σου προτεινω για τον πρωτο μου χρονο. Και ακολουθωντας ενα παρομοιο τροποποιημενο προγραμμα εχω βαλει πολυ περισσοτερο ογκο απο τοτε.
    Εχω ενα thread εδω αν θες να παρεις μια ιδεα. Η μυικη αναπτυξη να ξερεις ομως εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως διατροφη, υπνος και γενετικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-12-17 01:44 #11
    Το avatar του χρήστη Buster

    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το progressive overload - δηλαδη η προοδευτικη αυξηση των κιλων μεσω αυξησης της δυναμης - ειναι ενας απο τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος τροπος να μεγαλωσεις εναν μυ. Και εγω μετα απο 2 μηνες πειραματισμου εκανα οτι σου προτεινω για τον πρωτο μου χρονο. Και ακολουθωντας ενα παρομοιο τροποποιημενο προγραμμα εχω βαλει πολυ περισσοτερο ογκο απο τοτε.
    Εχω ενα thread εδω αν θες να παρεις μια ιδεα. Η μυικη αναπτυξη να ξερεις ομως εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως διατροφη, υπνος και γενετικα.
    To είδα περισσότερο το θέμα και θα δοκιμάσω αυτό που πρότεινες....ελπίζω να αποδώσει. Έχεις λίνκ από προγράμματα τέτοιου τύπου για να δω και να επιλέξω ποιο μου ταιριάζει καλύτερα ? Σχετικά με τη διατροφή, θα ανεβάσω αυτή που ακολουθώ τώρα να πάρω γνώμες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-12-17 02:11 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Googlαρε αυτα τα 3 για αρχη. Τα 2 πρωτα ειναι τα υπερδοκιμασμενα mainstream 5x5 προγραμματα το αλλο ειναι αυτο που εκανα προσωπικα και μαρεσε πολυ. Θα υπαρχουν φυσικα και ενα σωρο αλλα, αλλα δεν μπορω να εγγυηθω για εκεινα και δεν τα ξερω κιολας. Παρε και αλλες γνωμες επιμενω 100% στην αποψη μου αλλα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου. Την διατροφη την προσταρεις φυσικα σε αλλο ποστ στο αντιστοιχο section.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-12-17 02:26 #13
    Το avatar του χρήστη Buster

    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Googlαρε αυτα τα 3 για αρχη. Τα 2 πρωτα ειναι τα υπερδοκιμασμενα mainstream 5x5 προγραμματα το αλλο ειναι αυτο που εκανα προσωπικα και μαρεσε πολυ. Θα υπαρχουν φυσικα και ενα σωρο αλλα, αλλα δεν μπορω να εγγυηθω για εκεινα και δεν τα ξερω κιολας. Παρε και αλλες γνωμες επιμενω 100% στην αποψη μου αλλα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου. Την διατροφη την προσταρεις φυσικα σε αλλο ποστ στο αντιστοιχο section.
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.. Θα δοκιμάσω μία από αυτές που είπες για αρχή και αν δε δω διαφορά (έστω και λίγη) σε 2 μήνες....τότε μόνο θα αλλάξω. Διαφορετικά θα τη συνεχίσω κανονικά.

    Τη πόσταρα ήδη τη διατροφή στην ανάλογη ενότητα.

    Καλές Γιορτές
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-12-17 02:37 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Επισης Καλα Χριστουγεννα φιλε
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-03-18 15:47 #15
    Προεπιλογή
    Φιλε για αρχη αρχισε να μαθαινεις τι πρεπει να τρως και πως να προπόνηση και σε κανα 2 χρονια αρχισε να ψάχνεις για συμπληρωματα ειναι παρα πολυ νωρις για αν παρεις συμπληρώματα δεν νομιζω να σε οφελησουν καθόλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία