Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 23-12-17 15:11 #1
    Το avatar του χρήστη thanosDev

    Εγγραφή
    20-06-2015
    Περ.
    Βέροια
    Μηνύματα
    8
    Wink 5 ημερο πρόγραμμα αυτοσχέδιο (γνωμες)
    Καλησπέρα, μετα το εορταστικο ''deload'' σκέφτομαι να ακολουθήσω ένα 5ήμερο που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα τη γνώμη σας μιας που δεν έχω μεγαλη εμπειρία πάνω σε προγράμματα (3 χρόνων rookie ) Tο πρόγραμμα έχει ως εξής :
    Δευτέρα push (δυναμη)
    Τρίτη pull (υπερτροφία)
    Τετάρτη Πόδια ( πλήρες εύρος επαναλήψεων )
    Πέμπτη push (υπερτροφία)
    Παρασκευή pull (Δυναμη)

    Ο λόγος που εχει μια φορα πόδια είναι λόγω αρκετής ταλαιπωρίας απο δουλειά και τρέξιμο..
    οι ασκήσεις στις πιέσεις-έλξεις (στις μέρες δύναμης) θα είναι τύπου 4 χ 5-6 στις βασικές (πάγκο-άρσεις) και 8 στις πιο απομονωτικές, και στις μέρες υπερτροφίας θα ειναι στις 10-12.. Θα θελα να μου πείτε αν ''στέκει'' σαν ογκος προπόνησης και γενικά αν είναι σωστό, και επίσης σκέφτομαι μεσα σε αυτο κάτι σε 4 σετ δικέφαλο (8 την εβδομάδα δλδ) και 6 τρικέφαλα (12 σετ εβδομαδιαία) με ενναλαγές σε ασκήσεις κατα καιρούς..
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατι εχω παρει σημαντικες πληροφορίες απο εδώ μέσα και συγνώμη αν κάτι απο αυτά είναι τελείως άστοχο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-12-17 21:55 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    απο εμπειρία του προγράμματο να σου πω οτι στεκει και μαλιστα μια χαρα!διαφωνώ με το μια φορα ποδια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...το μυστικο σε αυτο το προγραμμα ειναι να εχεις περα απο αλλες επαναληψεις και αλλες ασκησεις για να βαρεσεις γωνιες!δηλαδη χωρισε το σε push 1-push 2 πχ...Απλά θελει προσοχη στον ογκο προπόνησης!εγω θα το πηγαινε για αρχη 16-20σετ την εβδομαδα για στηθος-ωμους,12-16 για ωμους,6-9 για χερια...κατι άλλο που ισως θα επρεπε να προσεξεις ειναι το φοκους...μπορεις δηλαδη να παίξεις push 1(φοκους στηθος)-push 2(φοκους ωμοι και τρικεφαλα) κλπ...απλα θελει προσοχη στο θεμα ανάρρωσης
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-12-17 16:42 #3
    Το avatar του χρήστη thanosDev

    Εγγραφή
    20-06-2015
    Περ.
    Βέροια
    Μηνύματα
    8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο εμπειρία του προγράμματο να σου πω οτι στεκει και μαλιστα μια χαρα!διαφωνώ με το μια φορα ποδια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...το μυστικο σε αυτο το προγραμμα ειναι να εχεις περα απο αλλες επαναληψεις και αλλες ασκησεις για να βαρεσεις γωνιες!δηλαδη χωρισε το σε push 1-push 2 πχ...Απλά θελει προσοχη στον ογκο προπόνησης!εγω θα το πηγαινε για αρχη 16-20σετ την εβδομαδα για στηθος-ωμους,12-16 για ωμους,6-9 για χερια...κατι άλλο που ισως θα επρεπε να προσεξεις ειναι το φοκους...μπορεις δηλαδη να παίξεις push 1(φοκους στηθος)-push 2(φοκους ωμοι και τρικεφαλα) κλπ...απλα θελει προσοχη στο θεμα ανάρρωσης
    Ναι ετσι το ειχα κατα νου και εγω, εχω περασει ενα 3 μηνο απο ενα κλασσικο push pull legs και μου αρεσε πολυ (δουλεψε αψογα), Στο φοκους ομως να εχω τυπου 6-8 επαναληψεων και σε μικρους μυες οπως πλαγιοι δελτοειδης και δικεφαλοι ή δεν ανταποκρινονται καλα σε λιγες επαναληψεις (6-8) με μεγαλο σχετικα βαρος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-12-17 21:43 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    εγώ θα έβαζα και κανα 2 σετάκια δικέφαλα και τρικέφαλα χαμηλές επαναλήψεις αρκετά κιλά...Επιπλέον στα δικέφαλα και τρικέφαλα δοκίμασε αρνητικές και drop set...πλάγιοι δελτοειδής δεν θα εστίαζα σε κιλα.Θα προτημούσα να βάλω κιλά σε πιέσεις αλτήρων για ωμους ή στρατιωτικές πιέσεις
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-12-17 03:44 #5
    Το avatar του χρήστη thanosDev

    Εγγραφή
    20-06-2015
    Περ.
    Βέροια
    Μηνύματα
    8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα έβαζα και κανα 2 σετάκια δικέφαλα και τρικέφαλα χαμηλές επαναλήψεις αρκετά κιλά...Επιπλέον στα δικέφαλα και τρικέφαλα δοκίμασε αρνητικές και drop set...πλάγιοι δελτοειδής δεν θα εστίαζα σε κιλα.Θα προτημούσα να βάλω κιλά σε πιέσεις αλτήρων για ωμους ή στρατιωτικές πιέσεις
    χμμ νομίζω σε ''βαριές'' μέρες θα κυμαίνομαι στις 8-8-6 επαναληψεις σε χέρια, οσο για τους πλάγιους δελτοειδής σε μένα είδα οτι δουλεύουν καλά σε χαμηλά κιλά 4-5 και 12 επαναλήψεις περίπου χωρίς να αφήνω το χέρι να ξεκουραστεί στο τελείωμα της κίνησης προς τα κάτω, οπότε έτσι θα συνεχίσω.. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου Άρη, πάντα μου έλυνες απορίες και σε παλιότερα πόστ Καλές προπονήσεις !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-12-17 13:47 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    8-8-6 είναι μια χαρά!άκου το σώμα σου.Να σαι καλα!
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-02-18 14:08 #7
    Το avatar του χρήστη Θανος_φωτο

    Εγγραφή
    23-07-2017
    Περ.
    Αγια μαρινα,
    Μηνύματα
    47
    Προεπιλογή
    Πολυ φορτωμενο το βρισκω...υπαρχει περιπτωση υπερπροπονησης.προσωπικα μετα απο χρονια βρηκα τι μου ταιριαζει..5ημερο προγραμμα μια φορα την βδομαδα μια μυικη ομαδα και σε 1 ασκηση μιας μυικης ομαδας παιζω cluster set.απο 6-10 επαναληψεις γενικα
    Απάντηση με παράθεση