Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 02-01-18 20:19 #1
    Προεπιλογή ΤΕΦΑΑ - Διλημμα
    Καλησπερα μαγκες.

    Ειμαι 18 χρονων, ασχολουμαι με το γυμναστηριο εδω και περιπου 2 χρονια και εχω δει μεγαλη βελτιωση απο τοτε που ξεκινησα. Κοιταζω πολυ την διατροφη μου, και αγαπω πολυ αυτο που κανω. Σκεφτομαι μολις τελειωσω τις σπουδες μου να κανω personal training και να δουλεψω σε γυμναστηριο.

    Φετος δινω πανελληνιες οποτε μπορειτε ποσο δυσκολο ειναι για μενα να εχω καλες προπονησεις απο την στιγμη που ο χρονος μου με τα φροντιστηρια, σχολειο, διαβασματα κτλπ ειναι πολυ περιορισμενος, συν την κουραση. Ωστοστο, προσπαθω να πηγαινω τουλαχιστον 3 φορες στο γυμναστηριο και να κοιταζω οσο μπορω την διατροφη μου.

    Το προβλημα ειναι, πως οπως γνωριζετε, επειδη θελω να μπω ΤΕΦΑΑ, οτι δινουμε και καποια αθληματα. Εγω δεν εχω καμια σχεση με αθληματα τετου ειδους (τρεξιμο, κολυμπι κτλπ) οποτε δεν θα ελεγα οτι ειμαι καλος. Μιλησα με εναν γνωστο μου που σκεφτομαι να μου κανει προπονησεις για προετοιμασια και ειναι γυρω στα 40-50 ευρω τον μηνα. Δυστηχως, καθως γνωριζετε τις οικονομικες καταστασεις, δεν μπορω να κανω και τα δυο (στιβο προπονησεις + γυμναστηριο) λογω χρηματων, αλλα και ελλειψης ελευθερου χρονου.

    Αμα σταματησω γυμναστηριο για τους επομενους 4-5 μηνες, ειναι σιγουρο πως θα χασω μεγαλο μερος της μυικης μου μαζας, και θα επιστεψω στο παλιο κακο μου σωματοτυπο, κατι που πραγματικα δεν θελω. Αγαπω αυτο που κανω και θα με χαλασει πολυ αμα το σταματησω. Εχω προσπαθησει, ιδρωσει και πονεσει πολυ για να φτασω σε αυτο το σημειο, και δεν θελω ολα να πανε χαμενα ετσι απλα. Φυσικα θα κανω μερικες bodyweight ασκησεις οπως push ups αλλα δεν συγκρινονται με τα ελευθερα βαρη του γυμναστηριου που ''φορτωνεις'' συνεχως. Ωστοσο, απο την αλλη μερια, δεν θελω να ξαναδωσω του χρονου πανελληνιες. Θελω να περασω με την πρωτη, και επειδη ειμαι ενας μετριος μαθητης (υπολογιζω οτι με τις ικανοτητες μου θα πιασω γυρω στα 13.000 μορια), αμα δεν τα παω καλα στα αθληματα δεν με βλεπω να περναω ΤΕΦΑΑ στην Κομοτηνη (τα οποια μεχρι περσυ ηταν γυρω στα 15.000 μορια). Απο τα αθληματα μπορω να παρω max 4.000, αλλα στοχευω για γυρω στα 2.000.

    Ειναι τα αθληματα στα ΤΕΦΑΑ δυσκολα; Ειναι δυσκολο να πιασει καποιος 2.000 χωρις καμια προπονηση;

    Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω..Χρειαζομαι μερικες συμβουλες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-01-18 23:29 #2
    Προεπιλογή
    Καλή χρονιά φίλε μου και καλή πρόοδο να έχεις!
    Αρχικά θα ψάξεις να βρεις ποιά είναι τα όρια σε κάθε άθλημα που θέτει η σχολή. Στη συνέχεια θα πας να κάνεις μια δοκιμή σε στίβο και κολύμβηση να δεις που βρίσκεσαι ώστε να εκτιμήσεις μόνος σου (και με τον προπονητή σου) αν τα αθλήματα είναι δύσκολα. Αν διακόψεις το γυμναστήριο για λίγο καιρό και κάνεις σωστή διατροφή λογικά θα χάσεις ελάχιστη μυική μάζα, την οποία όταν με το καλό ξαναρχίσεις θα αποκτήσεις μέσα σε ένα μήνα.
    Ζύγισε τα και δες τι είναι σημαντικό για σένα!! Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-01-18 23:50 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου αλλα να πω κατι απο τη ζωη. Αρκετοι φιλοι μου εδιναν αθληματα για στρατιωτικες σχολες και ΤΕΦΑΑ οταν διναμε πανελληνιες. Θυμαμαι που χτυπιοντουσαν σε προπονησεις προετοιμασιας και πεταγαν τα χρηματα τους. Οταν τους ρωτησα πως πηγε και αν τελικα αξιζε - και σου λεω μονο τι μου ειπαν - απαντησαν οχι. Οι χρονοι που επρεπε να φτασεις για καλο βαθμο ηταν γελοιοι ( αυτο το ξερανε απο πριν βεβαια ). Το περιεργο ηταν οτι στην εξεταση ειδαν πολλα ατομα που εχαναν τις προσπαθειες τους - αν θυμαμαι καλα εχεις ορισμενο αριθμο προσπαθειων - και τους εδιναν οσες ηθελαν μεχρι να τα καταφερουν. Μαγειρευαν τα νουμερα για να περασουν κοσμο, στρογγυλευαν γενναιοδωρα και γενικοτερα η κατασταση δεν ηταν καθολου οπως περιμεναν.

    Πιστευω οτι πρεπει να κανεις μια προετοιμασια. Αλλα εχεις ηδη τα μαθηματα να ανησυχεις και να αγχωνεσαι δεν χρειαζεται να τα νιωθεις ολα αυτα και για τα αθληματα. Επισης δεν βλεπω τον λογο να σταματησεις τελειως τις προπονησεις, η ατροφια θελει τουλαχιστον 2 βδομαδες χωρις προπονηση για να μπει σε εφαρμογη μπορεις να πηγαινεις γυμναστηριο 1 φορα την εβδομαδα ή 1 φορα στις 12 μερες για να μην χασεις οτι εχεις. Αλλα ακομα και να χασεις οτι εχεις θα σου ειναι παρα πολυ πιο ευκολο να επιστρεψεις εκει που ησουν. Οποτε και παλι, μην αγχωνεσαι και τα μεγαλοποιεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-01-18 01:28 #4
    Προεπιλογή
    Φιλε καταρχην καλη επιτυχια.
    Αποψη για τα αγωνισματα δεν εχω, αλλα θα σου πω μια αλλη γνωμη.
    Στο ποδοσφαιρο λενε , αν κατεβει η ομαδα και κυνηγησει το Χ (την ισοπαλια) , 99% θα χασει.
    Στο απολυτηριο αν πας για 17 θα παρεις 15.
    Αν μπορεις να παρεις 4.000 μορια θα πας για 4.000 μορια. Ουτε ενα λιγοτερο.
    Αυτα τα "παω για 2.000" ειναι κουταμαρες.

    Τα υπολοιπα θα στα πουν οσοι περασαν ηδη ΤΕΦΑΑ και εχουν αναλογη εμπειρια. Καλη επιτυχια.
    Απάντηση με παράθεση