Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 12-01-18 21:08 #1
    Προεπιλογή ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ
    Καλησπερα σε ολους

    Τις τελευταιες μερες (περιπου 1 μηνα) νιωθω ενα ελαφρυ εως δυνατο τσιμπημα στον (δεξι αγκωνα συνηθως) οποτε παω να εκτελεσω ασκησεις τρικεφαλου, οχι στα πολλα κιλα, ακομα και στα λιγα νιωθω ενα τσιμπημα το οποιο σε κανει να θες να σταματησεις εκεινη την στιγμη την προπονηση.
    Εχει νιωσει κανεις απο εσας κατι παρομοιο;
    Το σημειο που ποναω ειναι στο τελος του τρικεφαλου που συνδεεται με τον αγκωνα περιπου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-01-18 21:39 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    γνωστο μερος για πονο, αν κανεις curls πριν η μαζι με τα extensions - δηλαδη την αντιθετη κινηση - θα μειωθει ο πονος σιγουρα. Μπορεις με ενα Band να κανεις πολλα extensions και curls ( 50 reps ) στα Off days με βοηθησε παρα πολυ και αυτο. Αλλα το πιο σιγουρο ειναι να του δωσεις χρονο με ξεκουραση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-01-18 21:58 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωστο μερος για πονο, αν κανεις curls πριν η μαζι με τα extensions - δηλαδη την αντιθετη κινηση - θα μειωθει ο πονος σιγουρα. Μπορεις με ενα Band να κανεις πολλα extensions και curls ( 50 reps ) στα Off days με βοηθησε παρα πολυ και αυτο. Αλλα το πιο σιγουρο ειναι να του δωσεις χρονο με ξεκουραση.
    Α ρε Γιαννο παντου εισαι Σκεφτομαι τις μερες που εχω στηθος να κανω superset τρικεφαλον και να μην εχω ξεχωριστη μερα τρικεφαλων ωστε να τα αφηνω μετα απο μια δυνατη προπονηση αρκετες μερες ξεκουρασης ! Γιατι συνηθως οταν κανω bench press δινω παντα ενα 1rep max για να δω δυναμη και ισως εκει να ζοριζονται κιολας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-01-18 22:28 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    χαχα
    Ε με συχνα 1repmax δεν ειναι να αναρωτιεσαι. Παντως κρατα το πρωτο που ειπα αν νιωσεις πονο με extensions παιξε 1 σετακι curls με λιγα κιλα θα με θυμηθεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-01-18 00:14 #5
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Εγώ θα σου έλεγα να κόψεις οποία άσκηση σε ενοχλεί

    Πάγο και ξεκούραση

    Αυτοί οι πόνοι αν δε καταπολεμηθουν πλήρως στην αρχή γίνονται χρονιοι οπότε καλύτερα λίγη αποχή τώρα πάρα στο μέλλον μεγαλύτερη
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-01-18 00:58 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Πριν κανα μήνα αισθάνθηκα μια ενόχληση κι εγώ στον δεξί αγκώνα στις ξαπλωτες εκτάσεις για τρικεφαλους με στραβομπαρα. Από τότε εκτελώ τις ασκήσεις για τρικεφαλους με τα αντιβράχια σε ημιπρηνισμο και δεν έχω αισθανθεί ξανά καμια ενόχληση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-01-18 23:55 #7

    Εγγραφή
    23-11-2017
    Περ.
    πυργος
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Απλα το συγκεκριμενο λαθος με τις γαλλικες το κανουν πολλοι και για αυτο με τα βγαζουν προβληματα στους αγκωνες τους. Παιδια οταν εκτελειτε τις γαλλικες οταν κατεβαζετε την μπαρα (δηλ στην αρνητικη φαση της ασκησης) η μπαρα πρεπει να ερχετε πανω απο το κεφαλι στο κατεβασμα και οχι να ερχετε κοντα στην μυτη. Αυτο ειναι ενα συχνο λαθος. Παντως αν θελετε να γυμνασετε τον αγκωνιαιο μυ βαλτε κιλα και καντε τις γαλλικες ετσι δηλαδη κατεβασμα της μπαρας στην μυτη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-01-18 10:30 #8
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Ακόμα και με τον σωστό τρόπο που περιγράφεις μπορεί να δημιουργηθεί ενόχληση, ειδικα όταν υπάρχει και προοδευτική αύξηση κιλών. Οι καρποί και οι αγκώνες σε ύπτια λαβή δεν είναι και στην πιο φυσική τους θέση. Με μια μπάρα τρικέφαλων η αλτήρες και τα αντιβράχια όπως περιέγραψα παραπάνω οι καρποί και οι αγκώνες είναι στην σωστή ευθεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-01-18 16:15 #9

    Εγγραφή
    23-11-2017
    Περ.
    πυργος
    Μηνύματα
    22
    Lightbulb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και με τον σωστό τρόπο που περιγράφεις μπορεί να δημιουργηθεί ενόχληση, ειδικα όταν υπάρχει και προοδευτική αύξηση κιλών. Οι καρποί και οι αγκώνες σε ύπτια λαβή δεν είναι και στην πιο φυσική τους θέση. Με μια μπάρα τρικέφαλων η αλτήρες και τα αντιβράχια όπως περιέγραψα παραπάνω οι καρποί και οι αγκώνες είναι στην σωστή ευθεία.
    Παντως , εγω εχω παρατηρησει καλητερο pump με τα αλτηρακια οπως λες. Και επισης δεν ξεχναμε και σε αυτη την ασκηση να βγαζουμε το στηθος μας προς τα εξω οπως στις πιεσεις παγκου.
    Απάντηση με παράθεση