Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 23-01-18 21:02 #1
    Προεπιλογή Σϊδηρος άνω των ορίων
    Καλησπέρα, έχω μπει στο τρίτο χρόνο που γυμνάζομαι και φροντίζω κάθε χρόνο να κάνω εξετάσεις αίματος.

    Γενικά δεν είχα πρόβλημα ποτέ στις τιμές του αίματος.
    Το φθινόπωρο όμως στις τελευταίες είχα τσιμπημένες τιμές σε ουρία, κρεατίνη cpk, σίδηρο και φεριτίνη

    Μετά απο συμβουλή μικροβιολόγου τα χριστούγεννα έκανα μια δεκαήμερη διακοπή σε γυμναστήριο και συμπληρώματα (whey,malto,dextro,pre)
    για να κάνω επαναληπτικές εξετάσεις.

    Όντως ουρία, κρεατίνη cpk, και φεριτίνη επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα, το μόνο περίεργο όμως είναι ο σίδηρος
    ο οποίος όχι μόνο μειώθηκε αλλά αυξήθηκε κιόλας! Ενδεικτικά το ανώτατο επιτρεπτό όριο είναι το 193, στη πρώτη εξέταση είχα 209
    και στην επαναληπτική ανέβηκε στο 229!

    Σαφώς δεν είναι κάτι ανησυχητικό (νομίζω) αλλά όπως και να'χει ο σίδηρος ξεφεύγει απο τις φυσιολογικές τιμές και γι'αυτο
    ανοίγω αυτό το θρεντ να ρωτήσω αν έχεις συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο και τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις

    ΥΓ. Εννοείται πως θα παρακολουθώ τα επίπεδα του σιδήρου και αν δω πως συνεχίζουν να είναι ανοδικά θα απευθυνθω σε αιματολόγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-01-18 21:10 #2
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    μπορω να σου πω οτι κάνω και εγω μια φορα τον χρονο
    για το σιδηρο δεν ξερω..αλλα για τις αλλες τιμες cpk κτλπ...και 3 μερες να καθοσουνα εκτος προπονησης και Ας επερνες συμπληρωματα θα ηταν κατεβασμένες γιατι οι τιμες επηρεαζονται απο την προπονηση οχι απο τα συμπληρωματα συνηθως ο οργανισμος μετα απο 48 ωρες έχει αποκατασταθεί....
    εγω παντα τις εξετασεις αιματος της κανω δευτερα π.χ. και δεν παω ΣΚ γυμναστηριο....συμπληρωματα ομως δεν κοβω ουτε οταν κανω εξετασεις κ ειναι παντα φυσιλογικες...

    Υ.Γ. και γενικα να πινεις αρκετο νερο μεσα στην προπονηση ας είναι χειμωνας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amateur666 : 23-01-18 στις 21:14
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση