Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα είμαι καινούργια στο φόρουμ
Να μαι ειλικρινής ήξερα το φόρουμ από παλιά αλλά γράφτηκα κυρίως γιατί ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σίγουρα όσοι ασχολείστε σοβαρά με την γυμναστική θα ξέρετε.
Λοιπόν, εγώ είμαι κοπέλα 20+ και γενικά ποτέ δεν αθλούμουν στην ζωή μου, παρά μόνο στην θάλασσα τα καλοκαίρι που κολύμπαγα αρκετά σχεδόν καθημερινά, δεν έμπαινα δηλαδή στο νερό και πλατσούριζα απλά. Αλλά κατά τα άλλα αν εξαιρέσουμε τους 3,5 μήνες που κολύμπαγα λοιπόν τους υπόλοιπους μήνες του χρόνου έκανα καθιστική ζωή και δεν αθλούμουν καθόλου όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είχα ποτέ θέμα κιλών ήμουν και είμαι αδύνατη.
Πέρσι τον Σεπτέμβρη ξεκίνησα γυμναστήριο, γιογκα και πιλάτες, μου άρεσε και πήγαινα πολύ τακτικά κάποιες φορές πήγαινα γυμναστήριο και 5 φορές την εβδομάδα ακόμη άμα μπορούσα.
Τους πρώτους μήνες είχα πάει και κάποιες φορές tumbao (μοιάζει με zoomba) που πραγματικά έχυνα ιδρώτα αλλά σταμάτησα γιατί δεν μου άρεσε.
Και ενώ αρχικά εγώ είχα ανησυχήσει μην αδυνατίσω με όλη αυτήν την γυμναστική, πραγματικά δεν αδυνάτησα ΚΑΘΟΛΟΥ!
Και είχα αποκτήσει μυική μάζα, δηλαδή πχ έχω λεπτά χέρια γενικά φαινόταν πως είχαν γυμναστεί, αφού μια φίλη μου είχε μήνες να με δει και νόμιζε πως πάχυνα όταν είδε το μπράτσο μου με κοντομάνικο. Επίσης έκανε και γράμμωση ο μηρός μου.
Σταματάω 2,5 μήνες το γυμναστήριο το καλοκαίρι και να πω ότι στις 10 μέρες που σταμάτησα το χέρι μου έγινε όπως πριν λες και δεν είχα γυμναστεί ποτέ. Ξεφούσκωσε δηλαδή. (Λέω ως παράδειγμα το χέρι μου γιατί έχω λεπτεπίλεπτα άκρα και οι αλλαγές εκεί ειναι πιο εμφανής).
Ξαναξεκινάω γυμναστήριο τον Σεπτέμβρη με βλέπει μια κυρία και μου λέει "αδυνάτισες;" όχι λέω γιατί; Ετσι σαν πιο λεπτεπίλεπτη να φαίνεσαι μου λέει. (λέω άντε πάλι τα ίδια )
Οκ σκέφτηκα και εγώ πως και φέτος θα γίνει το ίδιο. Δηλαδή πως με την γυμναστική θα μοιάζω πιο παχιά όπως και πέρσι.
Αλλά πραγματικά καμία σχέση!
Ενώ η διατροφή μου δεν άλλαξε καθόλου φαίνεται σαν να έχω αδυνατίσει και μάλλον έχω όντως αδυνατίσει, ενώ η ζυγαριά μου λέει τα ίδια κιλά. Το χέρι μου δεν είναι τόσο αδύνατο όπως ήταν, φούσκωσε κάπως αλλά καμία σχέση με πέρσι που φαινόμουν πιο γεροδεμένη (αυτό δεν με πειράζει κομπλέ είναι), αλλά έχασα από στήθος, κοιλιά και γλουτούς. Από τις πρώτες 2-3 βδομάδες που ξεκίνησα φέτος παρατήρησα ότι έχει μικρύνει το στήθος μου αλλά δεν ήμουν και βέβαιη δεν ήταν σημαντική η διαφορά, λέω οκ αφού κατα τα άλλα είσαι ίδια δεν πειράζει δεν έδωσα σημασία. Μετά παρατηρώ και την μέση μου λέω οκ δεν πειράζει, ε τέλη Νοέμβρη παρατηρώ και ότι αδυνάτισα από τους γλουτούς που ήταν το μόνο σημείο που είναι σίγουρο πως αδυνάτισα γιατί εκεί είχα λίγο παραπανίσιο λίπος και εξαφανίστηκε οπότε είναι δεδομένο πως έχασα. Επίσης, ακόμα και έτσι όπως με κοιτάζω από μπροστά στους γοφούς έχω μαζέψει είναι εμφανές πλέον.
Η ζυγαριά λέει τα ίδια κιλά, όσα με λέει μια ζωή δηλαδή και δεν είναι ότι έκανα μυική μάζα όπως πέρσι! Πέρσι είχα κάνει μυική μάζα φαινόμουν πιο γυμνασμένη δηλαδή (πχ στυλ Στικούδη) φέτος όχι. Τι γίνεται μπορεί κάποιος που έχει κάποιες γνώσεις να μου εξηγήσει;
Δεν θέλω να γραμμώσω και να φαίνομαι γυμνασμένη αλλά με ενοχλεί που αδυνάτισα κυρίως.
Και να πω πως φέτος δεν πήγαινα και 4-5 φορές την εβδομάδα όπως πέρσι, αλλά 3-4 φορές συνήθως.