Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 28-01-18 02:01 #1
    Προεπιλογή Θέμα κιλών
    Καλημέρα σας! Καλώς σας βρήκα είμαι καινούργια στο φόρουμ
    Να μαι ειλικρινής ήξερα το φόρουμ από παλιά αλλά γράφτηκα κυρίως γιατί ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σίγουρα όσοι ασχολείστε σοβαρά με την γυμναστική θα ξέρετε.
    Λοιπόν, εγώ είμαι κοπέλα 20+ και γενικά ποτέ δεν αθλούμουν στην ζωή μου, παρά μόνο στην θάλασσα τα καλοκαίρι που κολύμπαγα αρκετά σχεδόν καθημερινά, δεν έμπαινα δηλαδή στο νερό και πλατσούριζα απλά. Αλλά κατά τα άλλα αν εξαιρέσουμε τους 3,5 μήνες που κολύμπαγα λοιπόν τους υπόλοιπους μήνες του χρόνου έκανα καθιστική ζωή και δεν αθλούμουν καθόλου όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είχα ποτέ θέμα κιλών ήμουν και είμαι αδύνατη.
    Πέρσι τον Σεπτέμβρη ξεκίνησα γυμναστήριο, γιογκα και πιλάτες, μου άρεσε και πήγαινα πολύ τακτικά κάποιες φορές πήγαινα γυμναστήριο και 5 φορές την εβδομάδα ακόμη άμα μπορούσα.
    Τους πρώτους μήνες είχα πάει και κάποιες φορές tumbao (μοιάζει με zoomba) που πραγματικά έχυνα ιδρώτα αλλά σταμάτησα γιατί δεν μου άρεσε.
    Και ενώ αρχικά εγώ είχα ανησυχήσει μην αδυνατίσω με όλη αυτήν την γυμναστική, πραγματικά δεν αδυνάτησα ΚΑΘΟΛΟΥ!
    Και είχα αποκτήσει μυική μάζα, δηλαδή πχ έχω λεπτά χέρια γενικά φαινόταν πως είχαν γυμναστεί, αφού μια φίλη μου είχε μήνες να με δει και νόμιζε πως πάχυνα όταν είδε το μπράτσο μου με κοντομάνικο. Επίσης έκανε και γράμμωση ο μηρός μου.
    Σταματάω 2,5 μήνες το γυμναστήριο το καλοκαίρι και να πω ότι στις 10 μέρες που σταμάτησα το χέρι μου έγινε όπως πριν λες και δεν είχα γυμναστεί ποτέ. Ξεφούσκωσε δηλαδή. (Λέω ως παράδειγμα το χέρι μου γιατί έχω λεπτεπίλεπτα άκρα και οι αλλαγές εκεί ειναι πιο εμφανής).
    Ξαναξεκινάω γυμναστήριο τον Σεπτέμβρη με βλέπει μια κυρία και μου λέει "αδυνάτισες;" όχι λέω γιατί; Ετσι σαν πιο λεπτεπίλεπτη να φαίνεσαι μου λέει. (λέω άντε πάλι τα ίδια )
    Οκ σκέφτηκα και εγώ πως και φέτος θα γίνει το ίδιο. Δηλαδή πως με την γυμναστική θα μοιάζω πιο παχιά όπως και πέρσι.
    Αλλά πραγματικά καμία σχέση!
    Ενώ η διατροφή μου δεν άλλαξε καθόλου φαίνεται σαν να έχω αδυνατίσει και μάλλον έχω όντως αδυνατίσει, ενώ η ζυγαριά μου λέει τα ίδια κιλά. Το χέρι μου δεν είναι τόσο αδύνατο όπως ήταν, φούσκωσε κάπως αλλά καμία σχέση με πέρσι που φαινόμουν πιο γεροδεμένη (αυτό δεν με πειράζει κομπλέ είναι), αλλά έχασα από στήθος, κοιλιά και γλουτούς. Από τις πρώτες 2-3 βδομάδες που ξεκίνησα φέτος παρατήρησα ότι έχει μικρύνει το στήθος μου αλλά δεν ήμουν και βέβαιη δεν ήταν σημαντική η διαφορά, λέω οκ αφού κατα τα άλλα είσαι ίδια δεν πειράζει δεν έδωσα σημασία. Μετά παρατηρώ και την μέση μου λέω οκ δεν πειράζει, ε τέλη Νοέμβρη παρατηρώ και ότι αδυνάτισα από τους γλουτούς που ήταν το μόνο σημείο που είναι σίγουρο πως αδυνάτισα γιατί εκεί είχα λίγο παραπανίσιο λίπος και εξαφανίστηκε οπότε είναι δεδομένο πως έχασα. Επίσης, ακόμα και έτσι όπως με κοιτάζω από μπροστά στους γοφούς έχω μαζέψει είναι εμφανές πλέον.
    Η ζυγαριά λέει τα ίδια κιλά, όσα με λέει μια ζωή δηλαδή και δεν είναι ότι έκανα μυική μάζα όπως πέρσι! Πέρσι είχα κάνει μυική μάζα φαινόμουν πιο γυμνασμένη δηλαδή (πχ στυλ Στικούδη) φέτος όχι. Τι γίνεται μπορεί κάποιος που έχει κάποιες γνώσεις να μου εξηγήσει;
    Δεν θέλω να γραμμώσω και να φαίνομαι γυμνασμένη αλλά με ενοχλεί που αδυνάτισα κυρίως.
    Και να πω πως φέτος δεν πήγαινα και 4-5 φορές την εβδομάδα όπως πέρσι, αλλά 3-4 φορές συνήθως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-01-18 12:58 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν συμβαινει κατι περιεργο.
    ενα body recopm, εχεις κανει γιαυτο βλεπεις το αποτελεσμα που βλεπεις.
    που σημαινει οτι εχασες λιπος κ εβαλες μυς γιαυτο φαινεσαι πιο αδυνατισμενη, επειη το 1 κιλο λιπους πιανει περισοτερο ογκο στο σωμα απο το 1 κιλο μυς.
    αν τα ρουχα που σου εκαναν τσιτα, στα ιδια κιλα πλεον σου ειναι λιγο πιο ανετα, αυτο συνεβη.
    για να δειξεις πιο γεματη θα πρεπει να συνεχισεις την γυμναστικη με βαρη κατα βαση, κ οχι αεροβιες κ τετοια, κ να αυξησεις θερμιδες, γιατι αυτο που θα σου δωσει κιλα σε σωματικο βαρος (μυς), ειναι οι θερμιδες σε συνδιασμο με βαρη κ οχι οι ζουμπες.
    αυτο που γραφεις οτι εισαι στα ιδια κιλα, αλλα δεν εβαλες μυικη μαζα δεν ισχυει, αν συμβαινουν τα απο πανω, επισης ειναι φυσιολογικο σε κοπελες που γυμναζονται να μικραινει το στηθος, επιδη κατα βαση αποτελειται απο λιπωδη ιστο.
    in a nutshell, αυτο που γινεται λαθος, ειναι οτι ενω ξεκινησες γυμναστικη, αφησες την διατροφη στα ιδια, οποτε οταν αλλαζεις ενα παραγοντα, αλλα οχι τον αλλο, λογικο τα αποτελεσματα να φαινονται μονομερως.
    επισης πρεπει να γινεις κ λιγο πιο λεπτομερης, οσον αφορα την γυμναστικη κ την διατροφη που κανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-01-18 14:54 #3
    Προεπιλογή
    Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ καταρχήν για την απάντηση σου
    Λοιπόν και εγώ είχα διαβάσει κάτι σχετικό με αυτό που λες και περίμενα αυτήν την απάντηση.
    Αλλά άμα ισχύει ότι έκανα body recopm γιατί πέρσι δεν είδα να αδυνατίζω με τόση γυμναστική αλλά φαινόμουν πιο μυώδης;
    Ενώ φέτος ο όγκος μου μίκρυνε;
    Πέρσι έκανα μία φορά την εβδομάδα γιόγκα το πρωί, μία φορά την εβδομάδα pilates το πρωί, και 2-3 φορές την εβδομάδα body balance το απόγευμα.
    Μπορεί να σου φαίνονται εύκολα αλλά είναι όλα πολύ απαιτητικά, και εγώ νόμιζα αρχικά πως θα πάω γιόγκα και θα λέμε ommm αλλά ειδικά η δασκάλα που έκανα γιόγκα πέρσι έκανε δύσκολο μάθημα.
    Φέτος δεν πηγαίνω πλέον καθόλου πρωί γυμναστήριο και σκέφτηκα μήπως είναι και αυτός ένας παράγοντας γιατί άλλο να πας το πρωί γυμναστήριο και μετά το μεσημέρι να φας και να ξαπλώσεις και άλλο να πας το μεσημέρι και να πας το απόγευμα. Μήπως αυτός είναι ο λόγος που έχασα κιλά φέτος;
    Φέτος πήγαινα 3 φορές body balance και δεν έχω πάει καθόλου pilates και γιόγκα σπάνια και αυτό σε άλλο τμήμα όχι τόσο δύσκολο.
    Το πρωί πίνω χυμό τρώω ένα τοστ, πίνω αργότερα γάλα, κάποιες μέρες και ένα αυγό. Μετά τρώω το μεσημέρι κανονικά το φαγητό μου και σαλάτα. Το απόγευμα συνήθως κοιμάμαι ή θα πάω γυμναστήριο και δεν τρώω κάτι. Μετά το βράδυ κάνω ένα τοστ και πίνω τσάι (ποτέ δεν έτρωγα το βράδυ όπως και οι γονείς μου και έτσι έχω συνηθίσει από μικρή)
    Επίσης φέτος δεν τρώω ψωμί το μεσημέρι ίσως φταίει και αυτό αλλά οκ σιγά λες και πέρσι έτρωγα καμιά φρατζόλα. Επίσης πέρσι δεν έπινα συχνά τσάι λες να με αδυνάτισε αυτό;
    (Καλά τώρα δεν γράφω πχ τι θα φάω σπάνια πχ κεικ κλπ αλλά τι τρώω σε γενικές γραμμές).
    Και γενικά τρώω πολύ συχνά κοτόπουλο γιατί μου αρέσει.
    Απλά θα θέλα να ξαναρωτήσω γιατί ΑΜΑ έκανα body recopm πέρσι που γυμναζόμουν περισσότερο και είχα γραμμώσει περισσότερο δεν έχασα κιλά και έχασα φέτος όταν ξαναξεκίνησα. Και στους γλουτούς παρόλο που πάντα ήμουν αδύνατη είχα σε ένα μικρό σημείο λίγη κυτταρίτιδα η οποία δεν μου έφευγε ποτέ ούτε με το κολύμπι αλλά ουτε και πέρσι που χα γίνει μυώδης! Και απορούσα μάλιστα έλεγα κοίτα να δεις με τόση γυμναστική έχεις κάνει μηρούς μπράτσα και η κυτταρίτιδα δεν έφυγε (αν και δεν με πείραζε ιδιαίτερα ήταν λίγο, προτιμώ να γίνω όπως πέρσι)
    Και τώρα που αδυνάτισα εξαφανίστηκε. Και τα ρούχα μου είναι λιιιιιγο πιο χαλαρά, πχ ένα τζιν που έκανε ενα κρακ όταν ανέβαινε τώρα μπαίνει άνετα αλλά δεν χρειάζεται να το κρίνω από τα ρούχα και με το μάτι η διαφορά φαίνεται.

    Εγώ πιστεύω ότι πέρσι δεν αδυνάτισα και δεν έχασα λίπος αλλά ταυτόχρονα έκανα έκανα και μυς. Άρα από όσα μου λες φέτος έκανα body recopm αλλά πέρσι όχι. Σωστά; Και αν ναι ποιος είναι ο λόγος που πέρσι δεν έκανα body recopm και φέτος έκανα;
    Να σου πω ότι είμαι 1,67 και 51 κιλά. Και θα προτιμούσα να μην έκανα βάρη δεν θέλω να γίνω υπερβολικά γυμνασμένη.
    Σε ευχαριστώ και πάλι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 28-01-18 στις 14:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-01-18 15:24 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι κοιτα..
    αρχικα κανεις δεν μπορει να σου απαντησει με βεβαιοτητα σε αυτο που ρωτας..οι λογοι μπορει να ειναι διαφοροι, αλλα μια καλη μαντεψια ειναι οτι φετος που ξεκινησες, ή εκανες περισοτερα απο γυμναστικη, ή δεν εκανες ακριβως την ιδια διατροφη θερμιδικα, ή μπορει να ειχες περισοτερες δραστηριοτητες μεσα στην μερα σου, που και αυτες συμβαλουν στις καυσεις...ολα αυτα μαζι, ή ενα απο αυτα ξεχωριστα ειναι αρκετο για να σου κανει την διαφορα που αναφερεις.

    επισης, δεν ειναι θεμα "απαιτητικοτητας" οσον αφορα τη γυμναστικη, αλλα οτι ειναι δεδομενο πως αν θες μυικοτητα κ τονισμενο σωμα θες βαρη 100%..γιογκα, πιλατες κλπ, κατα βαση ειναι ισομετρικες ασκησεις που σημαινει οτι αν εισαι αρχαρια κατι θα κανουν ,αλλα μετα θα μεινεις εκει..κ γω εχω μια φιλη που κανει αναριχησεις σε πανια, κ ειναι γραμμωμενη, αλλα δεν εχει μυικοτητα κ ειναι πολυ αδυνατη..
    το σωμα δεν δεν εχει εναυσμα με προπονησεις με βαρη, δεν βαζει μυς, ειναι απλο κ δεν υπαρχει αλλος τροπος.

    επισης στο θεμα της διατροφης παλι, κανεις δεν μπορει να ξερει σιγουρα αυτο που λες, γιατι ενα παραδειγμα ειναι οτι 9 στα 10 ατομα που μπαινουν εδω περα κ γραφουν οτι τρωνε πολυ, αλλα οταν τους λεμε να ποσταρουν τι τρωνε, υποσιτιζονται..οποτε το τι θεωρει κανεις οτι κανει με την πραγματικοτητα, καμια φορα απεχουν..

    κ τελος μην κανεις το ιδιο λαθος που κανετε ολες οι γυναικες οσον αφορα τα βαρη..τα βαρη, ειδικα για τις γυναικες ειναι πολυ χρησιμα γιατι σε βαθος χρονου βοηθουν πολυ σε περιπτωσεις οστεοπενιας, διατηρησης μυικου ιστου, 2 σημαντικα πραγματα που στις γυναικες με τη παροδο του χρονου φθινουν σε μεγαλυτερο βαθμο αποτι στους αντρες κ μπορει να εχουν μεγαλο αντικτυπο στην υγεια..επισης, δεν ειναι ετσι ευκολο να γινεις "ντουκι" με τα βαρη..απλα οι γυναικες που δεν ασχολειστε εχετε μια λανθασμενη αποψη γιαυτο το πραγμα που δεν ισχυει στην πραγματικοτητα..αν ηταν ετσι ολοι με 2-3 μηνες προπονησεις με βαρη θα ηταν τουμπανα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-01-18 16:11 #5
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ και πάλι.

    Κατάλαβα τι εννοείς. Υπάρχει η πιθανότητα επειδή πέρσι ουσιαστικά ήμουν εντελώς αρχάρια να έκανα μυική μάζα ενώ φέτος που "συνήθισα" ουσιαστικά να μην έχω τα ίδια αποτελέσματα;

    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες δεν γνώριζα πως τα βάρη είναι τόσο σημαντικά.
    Θες να μου προτείνεις ένα πρόγραμμα πχ να κάνω ότι κάνω ήδη και να κάνω και για 45 λεπτά μια φορά την εβδομάδα βάρη;
    Εγώ δηλαδή θεωρείς ότι υποσιτίζομαι;
    (Επίσης, αν εξαιρέσουμε το γυμναστήριο κατά τα άλλα έχω καθιστική ζωή )
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-01-18 16:21 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για προγραμματα προπονησης, ριξε μια ματια σε αυτα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου πηγαινεις 2-3 φορες, δες κατι σε upper/lower, η full body προπονησεις..αν πηγαινεις 3, μπορεις να τα συνδιασεις αυτα, κανοντας ενα upper, ενα lower κ ενα full.
    η μπορεις να δεις κ push/pull
    για την διατροφη, παλι δεν μπορω να σου απαντησω..αν θες ανοιξε ενα θεμα εδω, να ποσταρεις αναλυτικα τι ακριβως τρως κ με θερμιδες υπολογισμενες μαζι με τα μακροσυστατικα..
    ενα θεμα που θα σε βοηθισει ειναι αυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-01-18 16:54 #7
    Προεπιλογή
    Μάλιστα θα δω τα προγράμματα που μου έστειλες αν και για την ώρα μου φαίνονται κινέζικα!
    Θα ανοίξω και θέμα εκεί που μου είπες.
    Κάτι ακόμα το Body pump μπορεί να αντικαταστήσει τα βάρη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-01-18 16:57 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι, ειναι περισοτερο αεροβια ασκηση.
    ειναι λογικο να σου φαινονται περιεργα στην αρχη, αλλα με λιγο διαβασμα κ ενασχοληση θα βγαλεις ακρη..στο τελος ειναι ποσο θελει ο καθενας μας να δει κατι διαφορετικο πανω του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-01-18 17:09 #9
    Προεπιλογή
    Εγώ δεν θέλω να κάνω μεγάλες αλλαγές μια χαρά ήμουν και πέρσι δηλαδή αλλά δεν είναι και άσχημη ιδέα να κάνω λίγα βάρη αφού λες ότι ειναι και τόσο απαραίτητα.
    Αλλά στα λινκ που μου έστειλες λένε για προγράμματα με βάρη κάθε μέρα για ένα χρονικό διάστημα. Πρέπει να κάνω κάθε μέρα εγώ έλεγα να κάνω 1 ή 2 το πολύ φορές την εβδομάδα.
    Και άμα σταματήσω μετά τα βάρη θα επανέλθει το σώμα μου στην κατάσταση που είμαι τώρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-01-18 17:12 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μπορεις να κανει αυτο που κανεις τωρα, κ αλλες 2 φορες ενα απο τα προγραμματα με βαρη που σου εγραψα απο πανω..
    γενικα οταν σταματαμε τις προπονησεις με βαρη, το σωμα αρχιζει να χανει λιγο σε μυικοτητα γιατι δεν εχει ερεθισμα να την διατηρησει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-01-18 18:05 #11
    Προεπιλογή
    Εντάξει σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες !
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-06-18 23:36 #12
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και πάλι!
    Τελικά νομίζω πως υπερέβαλα τελείως στο θέμα κιλών κλπ μιας και αντιθέτως έγινε πιο ομοιόμορφο το σώμα μου απλά με είχα συνηθίσει αλλιώς τόσα χρόνια και μου κακοφάνηκε αρχικά και υπερέβαλα. Τωρα γελάω.
    Απλά τόσους μήνες παρόλο που μου χες πει να ξεκινήσω βάρη (η αλήθεια ειναι πως εκανα μια απόπειρα αλλά το κλίμα στο γυμναστήριο στα βάρη δεν μου άρεσε καθόλου και τα παράτησα) και ξεκίνησα πριν 2 βδομάδες σε ένα άλλο γυμναστήριο που γράφτηκα.
    Ήθελα να ρωτήσω ιδανικά πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να κάνω βάρη; Συνήθως κανω και πόδια και χέρια μαζί (τα μηχανήματα για τα χέρια μου παίρνουν αρκετά λιγότερο χρόνο νομίζω δεν ξέρω γιατί)
    Να πω οτι θέλω απλα να μαι λίγο γυμνασμένη και το στυλ μου δεν ειναι να μαι πολυ μπρατσαρού και τέτοια θέλω να κάνω για λόγους υγείας αλλά και γιατί νομίζω με βοηθάνε και με κάνουν να χω μεγαλύτερη ευκολία σε pilates και αλλα ομαδικα. Ποιο ειναι το ιδανικό; Επισης πρεπει σταδιακά να αυξάνω τα κιλά;
    Παντως εγω κανω σχεδον ολα τα μηχανήματα που εχει το γυμναστηριο μου (δεν εχει πολλα) δηλαδη κανω 7 για τα ποδια και 7 για τα χερια. Και ελεγα να πηγαινα 4 φορες την εβδομαδα. Αλλα προφανως αμα ξεκινησω να πηγαινω 4 θα πρεπει να το συνεχίσω ετσι ωστε να διατηρήσω το αποτέλεσμα σωστα; Ειναι πολλες 4 φορες για κοπελα;
    Και πρεπει οπωσδήποτε να αυξανω τα κιλα; Γιατι απο ενα σημειο και μετα σκεφτομαι μηπως φουσκωσω αρκετα αμα τα αυξανω διαρκως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 21-06-18 στις 23:41
    Απάντηση με παράθεση