Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 07-02-18 20:50 #1
    Προεπιλογή Συμπληρωμα διατροφης-kick boxing
    Καλησπερα σε ολα τα μελη !

    Ειμαι καινουργιος στο ''club'' και θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω:
    Κανω 5-6 προπονησεις kick boxing την εβδομαδα και τα πρωινα που ξυπναω εχω αρχισει να νιωθω
    πιασμενο το σωμα μου με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω ολες τις προπονησεις (ξεκουραζομαι
    μια μερα για να παρω ενεργεια για την επομενη). Εδω και μια εβδομαδα εχω αρχισει και πινω αμινοξεα
    σε υγρη μορφη ,μια δοση των 20 ml μια φορα την ημερα και η αληθεια ειναι οτι εχω δει διαφορα...αλλα
    και παλι νιωθω το σωμα μου κουρασμενο. Τι αλλο προτεινετε ωστε να φυγει αυτο το πιασιμο-κουραση ?
    Να πω οτι η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη και οτι πινω πολυ νερο.
    Μπορω να πιω δευτερη δοση αμινοξεων μεσα σε μια μερα ? Το προιον λεει μια ,ο υπαλληλος απο το μαγαζι
    οπου το αγορασα 2 !
    Δεν με ενδιαφερει ο ογκος ή η γραμμωση απλα θελω να νιωθω ξεκουραστος ωστε να βγαινουν οι προπονησεις !
    ΠΑρακαλω οποιος εχει να προτεινει κατι να το αιτιολογησει κιολας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-02-18 21:39 #2
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Τα αμινοξέα αν τρέφεσαι αρκετα δεν είναι καν απαραίτητα παντως, γενικα 2 περιπτωσεις μπορει να ισχυουν αν εισαι τοσο κουρασμενος συνεχεια, ειτε υπερπροπονηση είτε ανεπαρκής θερμιδικά διατροφή. Επίσης τσέκαρε με εξετασεις αίματος τον αιματοκρίτη σου και τον θυροειδη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-02-18 23:04 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για την απαντηση !

    Αιματοκριτης πριν 3 μηνες που εκανα εξεταση ηταν φουλ ! Μου ειπαν να δινω και αιμα !
    Για θυροειδη δεν εχω κανει ποτε εξεταση.
    Οσο αφορα την διατροφη..θα σου πω για σημερα και σκεψου οτι πανω κατω ολες οι μερες ειναι ετσι.
    Πρωινο : 2 κομματια γραβιερα με 3 φρυγανιες,μια χουφτα καρυδια-σταφιδες μια μπανανα και ενα
    μανταρινι. 12 η ωρα τελος προπονησης και εφαγα ενα αυγο και ενα μηλο. Μεσημεριανο φασολαδα
    με σαλατα Απογευματινο : μιση χουφτα καρυδια ,ενα ασπραδι αυγο , μισο μηλο και μια μπανανα!
    Και τελος για βραδινο...παλι φασολαδα !
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-02-18 02:04 #4
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    δεν ξερω αν η διατροφη για kick boxing διαφερει αισθητα...αλλα..
    θα εβαζα συνθετο υδατανθρακα στο πρωινο και 3 αυγα ..και ρυζι μετα την προπονηση μαζι με 2-3 αυγα΄η κοτοπουλο ή μοσχάρι
    για τελευταιο γευμα πριν τον υπνο θα μπορουσες να φας κατι με πρωτεινη πάλι οπως γιαουρτi 2%
    επίσης παιρνω ως δεδομένο οτι κοιμάσαι κανα 8ωρο γιατι και ο καλός υπνος παίζει ρολο

    γενικα συμπληρωματα που μ ερχονται στο μυαλο που μπορει να βοηθανει ειναι
    τα αμινοξέα-BCAA ΚΑΙ ΗΜΒ
    beta Alanine
    MAGNESIUM(καλης μορφης) οπως π.χ. της REFLEX
    vitamin B comblex
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-02-18 16:17 #5
    Προεπιλογή
    Νομίζω η διατροφή σ είναι ελλιπής θέλεις περισσότερες θερμίδες για να ανταπεξελθεις..βαλε ρύζι βρώμη πατάτα και κρεατικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-02-18 11:20 #6
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    θα συμφωνησω με τους απο πανω και θα σου προτεινω και γλουταμινη, βοηθα πολυ στην αναρρωση

    επισης ναι μπορεις να παιρνεις 2 φορες τη μερα τα αμινο που εχεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-02-18 02:40 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια !

    Θα προσπαθησω για λιγο παραπανω φαγητο και ισως δοκιμασω και την γλουταμινη !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-02-18 10:10 #8
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Εγω στην θέση σου θα κυνήγαγα ένα Postworkout συμπληρωμα, τύπου Complete after, με καλη αναλογία υδατανθράκων-πρωτεινης-κρεατινης - γλουταμίνης κτλ..
    Πολύ φοβάμαι οτι η κούραση που νιώθεις από τις έντονες προπονησεις είναι λόγω ελλειπους ανάρρωσης του σωματος, δεν παίρνει από την διατροφή αυτα που χρειάζονται. Γενικά όμως μετά την προπόνηση θέλει μια καλη φορμουλα.
    Απάντηση με παράθεση