Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 08-02-18 21:31 #1
    Προεπιλογή Διατροφή μετά την προπονηση βράδυ
    Καλησπέρα,
    είμαι νέος στο φόρουμ και περίπου 1 χρόνο παω γυμναστήριο. Είμαι 66 +/- κιλά 1,72
    Σκεφτόμουνα πολύ καιρό να γράψω τις απορίες μου αλλά όλο το άφηνα.

    Αυτό που με απασχολεί είναι η διατροφή και μου έχει γίνει κατα κάποιο τρόπο έμμονη ιδέα γιατί παράλληλα ενώ πιστεύω πως πάνω κάτω τρωω ισορροπημένα έχω ένα μόνιμο φόυσκωμα. Αυτό που δοκιμάζω ατην τελευταία βδομάδα είναι να τρωω΄λιγότερο μετά την προπόνηση(θα εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ)

    Οπότε ξεκινάω:
    9 το πρωι: 3 αυγά + 1 φρυγανιά ολικής με φυστικοβούτυρο
    γύρω στις 12: 1 τοστ ολικής διπλή γαλοπούλα
    γύρω στις 2-2,30: μια μπριζόλα χοιρ ή 120γρ μοσχάρι/120γρ κοτοπουλο/120γρ σολωμο/1 κονσερβα τόνο με ρυζι/2 πατάτες(βραστες) ή μακαρόνια με κιμα
    γύρω στις 6: 25γρ κουακερ με μίξη από λίγα φουντουκια, καρύδια, αμύγδαλα
    8-8,30 προπόνηση
    μόλις γυρίσω κατά τις 10 1 σκουπ whey+1 ρυζογκοφρέτα
    και τώρα έρχεται το επίμαχο: κανονικά έβαζα μια μερίδα σαν το μεσημεριανό και μετα κατα τις 12 έτρωγα κι ενα γιαουρτάκι με αμυγδαλάκια.
    Εδώ και μια βδομάδα βάζω ένα τοστακι με διπλή γαλοπούλα τυρί κίτρινο και 1 ασπράδι + το γιαουρτάκι με τα αμυγδαλάκια και κανα δυο παξιμαδακια μπας και το πρήξιμο οφείλεται στο πολυ φαγητό το βράδυ. Βέβαια διαφορά οπτικά δεν εχω ακομα αλλά νιώθω λιγο πιο αναλαφρος.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν επάρκει για μεταπροπονητικό ετσι οπως το κάνω. Θα το κρατήσω έτσι για κανα μήνα και θα δω απλά θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων γιατί βαράω τόσους κοιλιακους αλλά το μπαλονι εκει και έχω απογοητευτεί! Εχω παει και σε διατροφολόγο και διαφορά δεν είδα, πήγα και για υπέρηχο κοιλίας και δεν έδειξε τιποτα πήγα και σε γαστρεντερολόγο και μου δωσε ενα χαπάκι και ένα προβιοτικο και η αλήθεια είανι οτι με "ξέσφυξε" λίγο γιατι έιχα αρχισει να ζορίζομαι αλλά το μπαλονακι, μπαλονακι.

    Ευχαριστώ εκ των προτερων για το χρονο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-02-18 22:19 #2
    Προεπιλογή
    Από ότι κατατάλαβα είσαι σε φάση γράμμωσης και σου έχει μείνει το λίπος στην κοιλιά, και φοβάσαι ότι αυτό οφείλεται στα γεύματα μετά την προπόνηση, επειδή νιώθεις φούσκωμα. Αν κάνω λάθος, διορθώσε με. Εγώ αυτό που θα άλλαζα θα ήταν το τοστ, που θα το έβγαζα τελείως εκτός. Υποθέτω ότι τελειώνεις την προπόνηση κατα τις 10, αφού πας από τις 8. Πιστεύω ότι το μεταπροπονητικό + το τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο με το γιαούρτι, σε καλύπτουν πλήρως από την στιγμή που καλύπτεις τις θεριδικές σου ανάγκες καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας. Οπότε σου προτείνω να βγάλεις το τοστ με γαλοπούλα το βράδυ και να αναπληρώσεις τις θερμίδες από άλλα γεύματα κατά την διάρκεια της ημέρας.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-02-18 10:35 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    θα συμφωνήσω με τον σπύρο πολύ καλύτερα να βγάλεις το τοστ και το μεταπροπονιτικό + το γιαούρτι το βράδυ ειναι μια χαρά.Μετά την άσκηση πρέπει να έχεις ένα καλό γεύμα και το τοστ δεν είναι τόσο.
    Όσο για το φούσκωμα,μήπως τρως μεγάλες ποσότητες φαγητών;Δοκίμασε δηλαδή αν τρως λίγα γεύματα και μεγάλα σε ποσότητα να τα σπάσεις.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-02-18 17:35 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι κατατάλαβα είσαι σε φάση γράμμωσης και σου έχει μείνει το λίπος στην κοιλιά, και φοβάσαι ότι αυτό οφείλεται στα γεύματα μετά την προπόνηση, επειδή νιώθεις φούσκωμα. Αν κάνω λάθος, διορθώσε με. Εγώ αυτό που θα άλλαζα θα ήταν το τοστ, που θα το έβγαζα τελείως εκτός. Υποθέτω ότι τελειώνεις την προπόνηση κατα τις 10, αφού πας από τις 8. Πιστεύω ότι το μεταπροπονητικό + το τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο με το γιαούρτι, σε καλύπτουν πλήρως από την στιγμή που καλύπτεις τις θεριδικές σου ανάγκες καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας. Οπότε σου προτείνω να βγάλεις το τοστ με γαλοπούλα το βράδυ και να αναπληρώσεις τις θερμίδες από άλλα γεύματα κατά την διάρκεια της ημέρας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνήσω με τον σπύρο πολύ καλύτερα να βγάλεις το τοστ και το μεταπροπονιτικό + το γιαούρτι το βράδυ ειναι μια χαρά.Μετά την άσκηση πρέπει να έχεις ένα καλό γεύμα και το τοστ δεν είναι τόσο.
    Όσο για το φούσκωμα,μήπως τρως μεγάλες ποσότητες φαγητών;Δοκίμασε δηλαδή αν τρως λίγα γεύματα και μεγάλα σε ποσότητα να τα σπάσεις.
    Αρχικά ευχαριστω για τις απαντήσεις.
    Δεν τρωω και κανονικο γευμα και τοστ και γιαουρτι. Έτρωγα κανονικο γευμα και γιαουρτι αλλα το αντικατεστησα με τοστ γαλοπουλα τυρι ασπραδι αυγου + γιαουρτι για να δοκιμάσω αν πιο λιγες θερμιδες αλλα με ικανοποιητικα macros κανουν διαφορά. Η αλήθεια είναι οτι ειμαι πιο ανάλαφρος. Το μόνο σιγουρο ειναι οτι θέλω να κρατησω το γιαουρτι λογω καζεινης σαν 2ο μεταπροπονητικο πριν τον υπνο. Για το 1ο δεν ξέρω και προβληματιζομαι και μην ξεχναμε οτι πινω και whey αμεσως μετα την προπονηση. Θέλω ένα πληρες αλλα και ελαφρυ για 11 - 11.30 το βραδυ.
    Επίσης η μερίδες μου μεσα στη μερα είναι κανονικές σε ποσότητα και τρωω οπως εγραψα και στο πρωτο ποστ 5 φορες τη μερα.
    Σπύρο δεν είναι λίπος,δε λεω οτι δεν υπαρχει, αλλα είναι φουσκωμα γι αυτο το ειπα και μπαλονι.
    Απάντηση με παράθεση