Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 08-02-18 21:58 #1
    Προεπιλογή Πονος στον πήχη
    Καλησπερα και παλι σε ολους,
    Τον τελευταιο καιρο οποτε παω να κανω καμψεις δικεφαλων με αλτηρα η και μπαρα(εδω πιο πολυ) νιωθω ενα εντονο καψιμο στους πηχεις και δεν μπορω να συνεχισω την ασκηση..Το εχω περιπου 2-3 εβδομαδες και πιστευα πως ηταν κατι παροδικο και θα περασει Ξερει κανεις τι μπορει να γινεται εδω ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-02-18 15:22 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Καποια τενοντίτιδα, προφανώς το επιβάρυνες. Ξεκούρασέ το λίγο αποφεύγωντας τις κάμψεις ή τις έλξεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-18 16:06 #3
    Προεπιλογή
    Φιλε βοηθαει σ αυτο να βρεις ενα ναρθηκα να τον βαλεις σε σημειο που να πιανεις πηχη και να ακινητοποιεις καρπο. Αρχικα για 5-7 μερες.
    Παιρνε και Ibuprofen 600mg 3 φορες τη μερα συν μια ομεπραζολη για να μη σε πονεσει το στομαχι , κρατα το ψηλα και βαζε και λιγο παγο.
    Ο ναρθηκας μενει και στον υπνο. Ο αγκωνας ελευθερος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-18 17:15 #4
    Προεπιλογή
    τον ιδιο ακριβως πονο νιωθω εδω και 4 χρονια ... μονο οταν κανω δικεφαλα με πιανει αλλα δεν ειχα δωσει σημασια δυστυχως
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-02-18 11:00 #5
    Προεπιλογή
    Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.Δυστηχως τον πονο δεν τον νιωθω μονο οταν κανω ασκησεις δικεφαλων..αλλα και στην καθημερινοτητα μου ..μεχρι και τις σακουλες απο το σουπερμαρκετ να κραταω νιωθω ενα οξυ πονο και ενα ελαφρως μουδιασμα στον πηχη...Σκεφτομαι να ξεκινησω ενα προγραμμα με τις 3 βασικες ασκησεις deadlift squat bench press για 1-2 εβδομαδες ωστε να ξεκουρασω τα χερια μου !Πιστευετε εισαι σωστο ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-02-18 11:13 #6

    Εγγραφή
    26-12-2017
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Οχι φιλε μου δεν ειναι σωστό εφοσον εχεις οξύ πόνο και μούδιασμα πρεπει να πας σε γιατρό υπαρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις που θα δείξουν που οφείλετε
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-02-18 11:50 #7
    Προεπιλογή
    Ποιες εξετασεις δηλαδη εννοεις;

    και τι αναμενεται κατα τη γνωμη σου να φανει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-02-18 12:24 #8

    Εγγραφή
    26-12-2017
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Εξετάσεις νευρολογικής φύσεως και αυτο γιατι νιώθει μούδιασμα δεν θα κανω τον γιατρό αλλα εχουν υπάρξει πολλες περιπτώσεις απο φίλους που ειχαν θεμα στην περιοχή του πήχη με μούδιασμα το οποίο έφτασε μεχρι τα δάχτυλα λογω οτι ενα νεύρο πιεζόταν απο μυς στην περιοχή του πήχη και με αγωγή και φυσιοθεραπεία το ξεπέρασε αποφευγοντασ Χειρουργείο(βεβαια ο ιδιος έφταιγε γιατι το απέδιδε λανθασμένα σε τενοντίτιδα και απέφυγε τον γιατρό για καιρό)υπαρχει και η μαγνητική αλλα νομιζω ενα ηλεκτρομυογραφημα μπορει να δειξει αν υπαρχει προβλημα τέτοιας φύσεως

    Η άποψη μου για τετοια θέματα ειναι παντα ο γιατρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-02-18 12:40 #9

    Εγγραφή
    26-12-2017
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Υπαρχει και μια ακομα μου διαφεύγει ακριβως η ονομασία στην ουσία ειναι δίνουν ερέθισμα στα νεύρα μέσω ηλεκτρισμού σαν το ηλεκτρομυογραφημα αλλα για τα νεύρα για να δουν ποσο περνάει μεχρι τα δάχτυλα αλλα φιλε μου αυτα που λεμε ειναι βαση εμπειριών το πιο σωστό ειναι η εκτίμηση απο γιατρό
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-02-18 12:45 #10
    Προεπιλογή
    Αυτο που λες ειναι αν ο ασθενης εχει συμπτωματα απ τα νευρα. Μουδιασματα στα δακτυλα κτλ.
    Εδω έχουμε πονους με μια πιθανη αιτια , την υπερ-επιβαρυνση. Ξεκιναμε απ τα βασικα, ακινητοποιηση, παυση απο προππνηση και αντιφλεγμονωδη και παμε παρακατω.
    Τα υπολοιπα προσωρινα δε χρειαζονται.
    Αν και τον ασθενη δεν τον βλεπω πολυ συνεργασιμο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-02-18 12:52 #11

    Εγγραφή
    26-12-2017
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Πανω σε αυτο απάντησα οταν ο φιλος έγραψε οτι εχει οξύ πόνο και μούδιασμα ακομα και οταν σηκώνει σακούλα σούπερ μάρκετ σιγουρα η αποχή θα δειξει αν επιμένουν τα συμπτώματα δίκη μου άποψη ειναι να κινηθεί ο καθε φιλος που εχει κάποιο προβλημα γρηγορα πριν το χειροτερέψει ειναι κριμα κατι απλό να το κανουμε σύνθετο αποφεύγοντας τον γιατρό κατι που σιγουρα το εχουμε κανει οι περισσότεροι στην ζωη μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-02-18 12:53 #12
    Προεπιλογή
    Εσυ εννοεις το συνδρομο Μεσου νευρου.
    Αλλα σε αθλητη , νεαρο, που κανει βαρη και περιγραφει πονους κτλ δε θα παει εκει το μυαλο.
    Ας κανουμε το Α και το Β και αν δεν ερθει λυση παμε στο Ω.
    Οι πονοι δεν εμφανιζονται μονο στις ασκησεις δικεφαλων αλλα και οταν σηκωνει σακουλες του σουπερ μαρκετ. Οτι πιο λογικο.
    Γι αυτο λεω, βαλε ενα ναρθηκα να μην μπορεις να κουνησεις το χερι να ηρεμησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-02-18 13:35 #13
    Προεπιλογή
    Μουδιασμα εννοω στην περιοχη που ποναω,αν θυμαμαι καλα το προβλημα το επαθα μετα απο πιεσει πολλων κιλων στις καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα.. και μετα απο 1-2 μερες ηρθε ο πονος
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-02-18 14:32 #14

    Εγγραφή
    23-11-2017
    Περ.
    πυργος
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Εγω απο προσωπικη εμπειρια φιλε που ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα στον δεξι δικεφαλο (πρηξιμο εντονο και πονος ωστε να μην μπορω να το κλεισω) απλα το ξεκουρασα για 2 εβδομαδες και εφτιαξε . Εμενα ειχε δημιουργηθει απο τα πολλα κιλα και λαθος τεχνικη στην μερα πλατης οπου χρησιμοποιουσα σε μεγαλο βαθμο τα δικεφαλα παρα πλατη, οποτε ακομα και αυτο το προγραμμα που λες με πιεσεις σκουατ και ντεντλιφτ σιγουρα μπορει να το επιβαρυνει και αλλο, και ειδικα με τα δδ που επιβαρυνουν πυχη. Ισως μπορει να προηλθε και απο τα δδ με πολλα κιλα ο τραυματισμος σου . Προφανως ολες οι γνωμες εδω δεν αντικαθιστουν την επισκεψη στο γιατρο πριν χειροτερεψει.
    Απάντηση με παράθεση