Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 11-02-18 13:57 #1

    Εγγραφή
    11-02-2018
    Περ.
    Salonika City
    Μηνύματα
    5
    Προεπιλογή Διατροφή για χάσιμο κιλών-λιπους για kick-boxing σε συνδιασμό με συμπληρώματα
    Καλημέρα σας,

    Είμαι 115kg με 1,90 ύψος με έντονο πρόβλημα την συγκέντρωση του λίπους στην κοιλιά και το στήθος και έχω ξεκινήσει εδώ και 2 μήνες kick-boxing ως άσκηση αερόβιας αλλα και γιατί σε προηγούμενες προσπάθειες με γυμναστήριο είδα τον εαυτο μου να βαριέται και να τα παρατάει. Αντιθέτως στο ομαδικό kick-boxing έχοντας κάνει γνωριμίες στις προπονήσεις, πίάνω τον εαυτό μου να μήν θέλει να χάσει προπόνηση και είναι πολύ σημαντικό αυτό.
    Κάνω 3 προπονήσεις(Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) και εφαρμόζω μια "διατροφή"¨που ψάχνοντας διάφορες στο ιντερνετ προσάρμοσα στην καθημερινότητά μου. Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο αλλα προς το παρόν βοηθάει:

    ΠΡΩΙΝΟ(7.15)
    Με το που ξυπνάω πέρνω καρνιτίνη NUTREND 100000 (μέρες προπόνησης 15ml ενώ μέρες χωρίς προπόνηση 30ml)
    Μετά ένα μιξ στο μπλέντερ απο γιαούρτι,μήλο,μπανάνα,βρώμη,superfoods,1 scoop Complete8 ή SCIMX rippedcore

    ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ(10.30)
    Τορτίγια με φέτες μοσχαριού(καθαρό κρέας με 0-2% λιπαρά), ανθότυρο κρητικό με 10% λιπαρά(πολυ πιο γευστικό απο τα άνοστα milner ή όποιο άλλο),μουστάρδα.
    2 χάπια multivitamin WarriorLab

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ(14.00)
    Ότι φαγητό μαγείρεψα με έμφαση σε κοτόπουλο,μοσχάρι,ψάρι,κινόα,αναποφλοίωτο ρύζι και συνήθως συνοδεία σαλάτας.
    Ποτέ τηγανητά,ποτέ αναψυκτικά,καθόλου γλυκά.Σπάνια ψωμί και όταν τρώω είναι ολικής.

    ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ(16.00)
    2 φρούτα

    ΠΡΟ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ(20.45)
    15ml καρνιτίνη NUTREND 100000

    ΕΝΔΟ-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
    1 scoop Complete Intra WarriorLab

    META-PROPONHTIKO
    1 scoop Complete8 ή SCIMX rippedcore με 300gr νερό

    Η προπόνηση έιναι 9.15 με 10.30 το βράδυ.

    Το κακό είναι οτι οι προπονήσεις αρχίζουν και βγαίνουν με δυσκολία παρόλο που συνήθισα την έντονη αερόβια άσκηση.
    Έχετε κάποια συμβουλή όσον αφορά την διατροφή ή τα συμπληρώματα?
    Πάλεψε!!!
    Αν όχι για σένα, για αυτούς που είπαν οτι δεν μπορείς....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-02-18 14:42 #2
    Προεπιλογή
    Για εμένα βάλε ένα γέυμα πριν τον ύπνο. Σου προτέινω γιαούρτι με λίγο whey(γευστικά)και ξηρούς καρπούς ή δυο κομματάκια μαύρη σοκολάτα. Σε όλα τα άλλα γεύματα, μου φαίνεται είσαι μια χαρά. Η τακτική είναι γνωστή: όταν κολλάς σε κιλά, μείωσε θερμίδες από υδατάνθρακες. Επίσης κράτα και τα λιπαρά σε σταθερά επίπεδα, να κόβεις μόνο από υδατάνθρακες.

    Εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι με την προπόνηση. Καλά κάνεις και κάνεις kick-boxing, αλλά πιστεύω ότι η προπόνηση με βάρη είναι απαραίτητη όταν μιλάμε για αύξηση μυικής μάζας και μείωση λίπους. Δεν σου λέω να κόψεις το Kick-boxing, αλλά πρέπει να ξεκινήσεις προπόνηση με βάρη. Άμα δεν έχεις χρόνο για όλα, να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να πηγάινεις κάθε μέρα στο γυμναστήριο, μπορείς να φτιάξεις ένα κλασσικό πρόγραμμα πηγαίνοντας 3 φορές την εβδομαδα και γυμνάζοντας 2 μυικές ομάδες την φορά.

    Το ξέρω ότι η προπόνηση με βάρη, ειδικά άμα είσαι μόνος, μπορεί να φανεί βαρετή και να σου ρίξει την ψυχολογία, αλλά είναι πολύ σημαντικό κομμάτι. Πρέπει να αναπτύξεις την καταλλήλη νοοτροπία και να βάλεις συγκεκριμένους στόχους. Όλοι κάποια στιγμή έχουμε περάσει από αυτή την φάση της βαρεμάρας, αλλά το έχουμε ξεπεράσει και έχουμε κάνει την προπόνηση να αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ζωής μας. "Dedication is more important than motivation" ¨οπως λένε και οι ξένοι. Μην βασίζεσαι τόσο στον ενθουσιασμό και στα κίνητρα, αλλά περισσότερο στην πειθαρχία. Η πειθαρχία είναι αυτή που θα σε κρατήσει στον ίσιο δρόμο για μεγάλο διάστημα και θα σου φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-02-18 18:04 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    ο σπύρος τα ειπε πολύ καλά.Μετά την προπόνηση α μπορούσες να βάλεις γιαουρτι με whey,απλά εγώ θα εβαζα και καποιον απλο υδατάνθρακα οπως μια μπανανα μιας και το γλυκογονο θα ειναι χαμηλα.
    οσον αφορα προπονηση οτι ειπε ο σπυρος
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-02-18 20:10 #4

    Εγγραφή
    11-02-2018
    Περ.
    Salonika City
    Μηνύματα
    5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις!
    Ξέχασα να πω ότι κανω στο σπίτι και 1-2 προπονήσεις με ελεύθερα βαρη και σκοινακι!
    Για το μεταπροπονητικο γεύμα το φοβάμαι γιατί τελειώνω από μπάνια και γυρνάω σπίτι στις 11 το βράδυ!
    Πάλεψε!!!
    Αν όχι για σένα, για αυτούς που είπαν οτι δεν μπορείς....
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-02-18 00:36 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    το ότι το φαγητό το βράδυ παχαίνει είναι ένας μύθος. Συμασία έχει οι συνολικές θερμίδες που λαμβάνεις μέσα στην μέρα.Αν γυρνάς από προπόνηση και δεν λαμβάνεις μια ποσότητα πρωτεΐνης και μια υδατάνθρακα θα είναι χειρότερο.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-02-18 19:20 #6

    Εγγραφή
    11-02-2018
    Περ.
    Salonika City
    Μηνύματα
    5
    Προεπιλογή
    Όσον αφορά τα συμπληρώματα έχουμε καμία άποψη;
    Είναι τα σωστά για αυτό που πάω να κανω;τα παίρνω σωστά;μου λείπει κάτι;
    Όσον αφορά την δυσκολία να ολοκληρώσω σωστά τις προπονησεις(ενώ στο ξεκίνημα έβγαιναν πιο άνετα),υπάρχει κάποιο λάθος διατροφικό ή κάποια έλλειψη σε συμπλήρωμα;
    Κάποια άλλη παρατήρηση;
    Πάλεψε!!!
    Αν όχι για σένα, για αυτούς που είπαν οτι δεν μπορείς....
    Απάντηση με παράθεση