Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 11-02-18 23:11 #1
    Exclamation Τενοντίτιδα Υπερακανθίου
    Καλησπέρα σε ολους,

    Πριν από ένα μήνα μου έγινε διάγνωση: τενοντίτιδα υπερακανθίου. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και δεν χρειάζεται μαγνητική και μου έδωσε αντιγλεγμονώδη αντιβίωση, κάτι που ήμουν σίγουρος οτι δεν θα με βοηθήσει ιδιαίτερα. Συγκεκριμένα, ο πόνος που είχα ήταν ήπιος αλλά δεν μου επέτρεπε την εκγύμναση. Θα τον περιέγραφα ως τσιμπήματα μιας και μπορούσα να κάνω τις κινήσεις αλλά με έκοβε. Υπολογίζω ότι ξεκίνησε πριν 4 μήνες αλλά συνέχιζα να γυμνάζομαι ώσπου μετά από 2 μήνες σταμάτησα τελείως λόγω υποχρεώσεων. Υπέθεσα ότι θα με βοηθούσε και με τον τραυματισμό. Μετά από 2 μηνες ξαναρχισα γυμναστήριο αλλά πάλι τα ίδια, ήπιος (σπαστικός) πόνος και κάποια τσιμπήματα. Πήγα στον γιατρό, μου έγινε η διάγνωση, πήρα 20 μέρες την αντιβίωση (ναπροζιν), δεν είδα διαφορά και μετά ξεκίνησα φυσικοθεραπεία. Έχω κάνει 5 συνεδρίες τώρα μαλάξεις, υπέρηχο και κρουστικά κύματα. Την επόμενη βδομάδα ο φυσικοθεραπευτής μου είπε οτι θα δουλέψουμε κυρίως ασκήσεις. Πριν 4 μέρες πήγα γυμναστήριο και δούλεψα πολύ χαλαρά στήθος και πλάτη. Λόγω των λίγων κιλών δεν είχα ενοχλήσεις αν και την επόμενη μέρα ένιωθα λίγο μουδιασμένο το σημείο αυτό του ώμου, κάτι το οποίο έφυγε σύντομα. Γενικότερα, είχα ενοχλήσεις στους ώμους παλαιότερα αλλά έφευγαν μετά από κάποιες μέρες. Έπειτα, μπήκα στρατό, γυμναζόμουν όσο μπορούσα (κυρίως έλξεις και κάμψεις) και μετά ξεκίνησα γυμναστήριο όπου και το έπαθα. Προσωπικά, πιστεύω ότι η ζημία έγινε στις οπισθολαίμιες και ίσως επειδή οι ώμοι μου δεν άντεξαν συνεχείς κινήσεις πάνω από το κεφάλι. Είμαι λίγο απελπισμένος γιατί αυτό το πρόβλημα φαίνεται αρκετά επίμονο και οι δύο γιατροί που επισκέφθηκα δεν μου πρότειναν ιδιαίτερες λύσεις, το μόνο που μου είπαν είναι ότι την τενοντίτιδα πιθανότατα θα την έχεις για πάντα και σαν να έλεγαν ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Οποιαδήποτε συμβουλή για αποθεραπεία, ιδιαιτερο ασκησιολόγιο για το γυμναστήριο ή πληροφορία είναι περισσότερο από καλοδεχούμενη. Γνωρίζω ότι είναι συχνό είδος τραυματισμού και με υπομονή πιθανότατα ξεπερνιέται τελείως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-02-18 03:02 #2
    Προεπιλογή
    Γειά χαρά! Μήπως να επισκεφθείς ειδικό αθλητίατρο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-02-18 06:01 #3
    Προεπιλογή
    Το 2008 με 2009 έβγαλα τη συγκεκριμένη τενοντίτιδα και έκανα 9 μήνες για να επανέλθω πλήρως ! Σε αυτούς τους μήνες έκανα περίπου 40 φυσικοθεραπείες αλλά αυτό που με έσωσε ήταν οι ασκήσεις με λάστιχα για τα στροφικα πέταλα του ωμου και η κολύμβηση ! Το να πηγαίνεις γυμναστήριο ενώ είσαι ακόμα στην οξεία φάση του προβλήματος νομίζω μόνο κακό θα του κάνεις !
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-02-18 13:45 #4
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα, @John1888 θεωρητικά αθλητίατρος ήταν ο πρώτος ορθοπεδικός που επισκέφτηκα. Με χαρά θα ξαναπήγαινα και σε άλλον απλά τη δεδομένη στιγμή είμαι άνεργος και ανασφάλιστος και λόγω φυσικοθεραπειών και τα σχετικά, δεν είναι εφικτό. @bocanegra180 Θεωρώ ότι οι φυσικοθεραπείες δεν με βοηθούν και ιδιαίτερα, διότι δεν έχω δει διαφορά ακόμα. Ωστώσω, έχω αγοράσει και γω λάστιχο και έκανα κάποιες ασκήσεις αλλά σταμάτησα για να μην το επιβαρύνω πολύ μαζί με τις φυσικοθεραπείες. Αν σου είναι εύκολο, περιέγραψε μου το πρόγραμμα που έκανες, ασκήσεις,επαναλήψεις, φορές τη βδομάδα για να ξεκινήσω πάλι. Κολύμπι νομίζω θα βοηθούσε αλλά είναι αδύνατο τώρα. Υπολογίζω ότι έχει περάσει ένα τετράμηνο, θεωρείς ότι είμαι ακόμα στην οξεία φάση? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-02-18 15:15 #5
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς πάνε κοντά 10 χρόνια οποτε δε θυμάμαι ακριβώς τι έκανα! Την οξεία φάση θα την καταλάβεις μόνο σου ανάλογα με τον πόνο που έχεις, πως νιώθεις το σημειο αλλά και ποσο καιρό το έχεις αφήσει να ξεκουραστεί ! Από ασκήσεις με λάστιχα έκανα τις στροφικες όπως της λέω εγώ και σίγουρα δεν έκανα κάθε μέρα ! Νομίζω μέρα παρά μέρα είναι ότι πρέπει και από επαναλήψεις πολλές μέχρι να νιώσεις κάψιμο ! Προτίμησε μαλακό λάστιχο για αρχή μέχρι να δυναμώσει το σημείο ! Αν πατήσεις στο google ή YouTube θα σου βγάλει τις ασκήσεις !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-02-18 22:24 #6
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα, όπως προείπα εγώ δεν είχα ποτέ οξύ πόνο και καθόλου πρόβλημα στην κίνηση, μόνο τα τσιμπήματα. Το είχα αφήσει να ξεκουραστεί 2 μήνες που απ ότι κατάλαβα κακό μου έκανε. Νομίζω αν έκανα ασκήσεις με λάστιχο από την αρχή θα ήταν καλύτερα. Αναφορικά με τις ασκήσεις τις είχα δει αλλά δεν αναφέρεται σετ και επαναλήψεις στα περισσότερα βίντεο. Χαίρομαι πάντως που υπάρχουν άτομα που το ξεπέρασαν τελείως γιατί ακούω διάφορα από αριστερά και δεξιά. Τώρα εσύ έχεις καθόλου ενοχλήσεις? Πλέον διαβάζω και επιστημονικές έρευνες επί του θέματος διότι σε site υπάρχουν πολλές ανακρίβειες και πιστεύω ότι τις περισσοτερες φορές η θεραπεία σε κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-02-18 00:30 #7
    Προεπιλογή
    Σίγουρα ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά ! Εγώ όταν έβγαλα τη συγκεκριμένη τενοντίτιδα τον πρώτο καιρό θυμάμαι ότι ζορίστηκα αρκετά από θέμα πόνου ! Πήρα αρκετά αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά και μόλις υποχώρησε αρκετά ο πόνος ξεκίνησα φυσικοθεραπείες ! Αν θυμάμαι καλά μετά από 2 με 3 μήνες ξεκίνησα ασκήσεις και έπειτα μετά από 1 με 2 μήνες ξεκίνησα κολύμβηση ! 9 μήνες μετά από τον τραυματισμό ήμουν εντελώς καλά σε σημείο που να μπορώ να μπω γυμναστήριο και να κάνω ανενόχλητα στήθος ! Από τότε έως και τώρα δεν με έχει ξανά ενοχλήσει καθόλου !
    Απάντηση με παράθεση