Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 13-02-18 23:23 #1
    Προεπιλογή Αλλαγή προγράμματος λόγω τραυματισμού
    Καλησπερα σε ολους
    Λογο προσφατου τραυματισμου στα χερια (τενοντιτιδα ) μου ειναι απαγορευτικο να συνεχισω το ιδιο προγραμμα προπονησης (Σπλιτ 5 ημερων) και ετσι σκεφτομαι να ξεκινησω καινουργιο προγραμμα με καποιες βασικες ασκησεις για ολο το σωμα οπου δεν επιβαρυνεται πολυ το χερι μου ωστε να το ξεκουρασω χωρις να χασω τα μυικα που κερδισα στο υπολοιπο σωμα..Μπορειτε να μου προτινεται καποιο προγραμμα? Σκεφτομαι κατι σε SQUAT DEADLIFT BENCHPRESS(ΙΣΩΣ) 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-02-18 10:40 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    όταν εννοούμε χεριού;σε ποια περιοχή συγκεκριμένα;
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-02-18 12:36 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    εγω δεν εχω καταλαβει απο που προκυπτει οτι bench και deadlift ειναι καταλληλες ασκησεις για καποιον που αναρρωνει απο τεντονιτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-02-18 13:08 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    αν μιλάμε για τενοντίτιδα στον καρπό σίγουρα τα deadlifts δεν ειναι καλή επιλογή,το αντίθετο μάλιστα.το ίδιο και πάγκος.Απλά τενοντίτιδα στο χέρι μπορεί να συμαίνει στον καρπό,μπορεί να σημαίνει στην μακρά κεφαλή δικεφάλου,θα πρέπει να εισαι λιγο ποιο συγκεκριμένος
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-02-18 22:14 #5
    Προεπιλογή
    Συγνωμη λαθος μου..Τενοντιτιδα στον πηχη..εχω ξαναδοκιμασει deadlift και δεν ποναγα καθολου,ισως γιατι τα χερια απλα κλειδωνουν και δεν τραβας με αυτα..τωρα bench press οντως δεν εχω δοκιμασει και πιθανολογω πως θα νιωθω το καψιμο στο χερι...Γιαυτο εκανα το ποστ ωστε να φτιαξουμε μαζι ενα προγραμμα ωστε να μην κουραζω το χερι αλλα και να μην σταματησω τελειως την προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-02-18 03:58 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Αν προκειται οντως για τενοντιτιδα δεν ειμαι ειδικος να σου πω πως να γυμναστεις γυρω της. Αλλα μπορω να σου πω οτι τα deadlifts ζοριζουν πολυ τους πηχεις. Και μαζι με το bench ειναι ασκησεις πολυ απαιτητικες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-02-18 11:30 #7
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    απλα κανε οσες ασκησεις δε σε ενοχλουν

    οποια σε ενοχλει την αντικαθιστας

    τωρα αν δε μας πεις σε ποιες ασκησεις σε ενοχλει και σε ποιες οχι δε μπορουμε να πουμε τιποτα αλλο μονο εσυ ξερεις που πονας και ποτε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-02-18 11:41 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    στις πιέσεις πάγκου προσοχή μην λυγίζει ο καρπός.Να είναι δηλαδή ευθεία,αν κατάλαβες τι εννοώ.Πιθανόν να σε βολέψει ποιο πολύ σε σμιθ.δοκιμασε το και βλεπεις
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-02-18 12:41 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα κανε οσες ασκησεις δε σε ενοχλουν

    οποια σε ενοχλει την αντικαθιστας

    τωρα αν δε μας πεις σε ποιες ασκησεις σε ενοχλει και σε ποιες οχι δε μπορουμε να πουμε τιποτα αλλο μονο εσυ ξερεις που πονας και ποτε
    Ποναω οπου υπαρχει καμψη του πηχη οπως bicep curls chin ups κ.α ..Τωρα στα deadlift δεν νιωθω καποιο πονο ουτε καψιμο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-02-18 13:35 #10
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Γνωμη μου, ξεκουρασε το να μη τα κανεις χειροτερα και σου γινει χρονια η τενοντιτιδα. Κατα γενικο κανονα θα πρεπει να αποφευγεις ασκησεις που χρειαζεται δυνατο σφιξιμο η λαβη. Deadlifts ειναι βαρια ασκηση, ειναι λιγο περιεργο να μη σε ενοχλει εκει..εκτος κι αν δενεσαι με straps και κανεις με λιγα κιλα αποφευγοντας να σφιγγεις τη μπαρα πολυ δυνατα. Οταν δεις και περναει λιγο, μπες για ενα διαστημα στην αρχη με αλτηρες αποφευγοντας τις μπαρες (ειδικα στα δικεφαλα) και θα στρωσει με τον καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-02-18 15:21 #11
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Georgekay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποναω οπου υπαρχει καμψη του πηχη οπως bicep curls chin ups κ.α ..Τωρα στα deadlift δεν νιωθω καποιο πονο ουτε καψιμο
    οποτε δεν κανεις αυτες τις ασκησεις η κανε παραλλαγες για να μην επιβαρυνεις το σημειο

    πχ καμψεις δικεφαλων με αναποδη λαβη (η παλαμη κοιταει πατωμα)

    αρσεις αφου δε σε ενοχλει (λογικο αφου δε καμπτεται το χερι) μπορεις να κανεις κανονικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-02-18 01:50 #12
    Προεπιλογή
    Γνωμη μου ειναι οτι οταν εχεις τενοντιτιδα δεν αλλαζεις προγραμμα,αλλα ξεκουραζεσαι οσο χρειαζεται.Καλυτερα να μεινεις πισω 2-3 βδομαδες παρα να τρεχεις και να μην φτανεις για κανα χρονο μετα.
    Απάντηση με παράθεση