Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 21-02-18 16:38 #1
    Προεπιλογή Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Γεια σας καλησπέρα. Ονομάζομαι Γιώργος , είμαι φοιτητής και λάτρης της γυμναστικής. Θα ήθελα τη συμβουλή σας πάνω όσον αφορά το split. Έχω επιλέξει 2 προγράμματα γυμναστικής , το ένα είναι Upper/lower/legs/push/pull (5 ημερών) και το άλλο είναι ένα upper/lower (4 ημερών) και απλά θα ήθελα τη συμβουλή σας όσον αφορά το χρόνο ξεκούρασης. Έχω διαβάσει ότι 4 μέρες την εβδομαδα προπόνησης και 3 ημέρες ξεκούρασης θα βοηθήσουν αρκετά ακόμα στο να δω καλύτερα αποτελέσματα , δηλαδή ότι θα δω καλύτερα αποτελέσματα με ένα 4 days split , απ'ότι με το 5 days spit. Είναι αλήθεια αυτο ?

    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-02-18 18:31 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχει απολυτη απαντηση σε αυτο που ρωτας, επειδη η αποτελεσματικοτητα των προγραμματων εξαρταται απο την τον ογκο τους ( setxreps ), επιλογη ασκησεων κτλπ. Με αυτα που δινεις κανεις δεν μπορει να βγαλει ετυμηγορια. Σαφως υπο προυποθεσεις μπορει να ειναι καλυτερο να γυμναζεσαι 3-4 φορες την εβδομαδα σε αντιθεση με 5 αλλα οχι αν υπαρχουν σημαντικα λαθη στο προγραμμα που χρησιμοποιεις την πρωτη περιπτωση. Ας πουμε το upper>lower>legs>push>pull δεν το καταλαβαινω δεδομενου οτι εχεις 2 "leg days" στην σειρα.
    Απάντηση με παράθεση