Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 21-02-18 18:29 #1
    Προεπιλογή Συμβουλες/βοηθεια για πλανο διατροφης
    Καλησπερα σε ολους.

    Λοιπον προσπαθω να φτιαξω εδω και 2 ωρες ενα πλανο διατροφης γραμμωσης, ελαφρως υποθερμιδικο.

    Ειμαι 76 κιλα, 180 υψος. Γυμναζομαι 3-4 φορες την εβδομαδα.

    Εβγαλα (δεν ξερω αν κανω λαθος, βεβαια) οτι θα χρειαστουν 210γρ πρωτεινης, 119 γρ υδατανθρακων και 94 περιπου γρ λιπαρων για να πεσω στην ουσια 400 θερμιδες κατω απο τις θερμιδες συντηρησης μου (2600 εαν το εβγαλα σωστα).

    Εχουμε και λεμε λοιπον.

    Πρωινο: Δυο κουταλιες φυστικοβουτυρο, δυο κουταλιες μαρμελαδα λαιτ και ενα γιαουρτι 2%

    Μεσημεριανο: 200 γρ στηθος κοτοπουλο και 75 γρ. μακαρονι η ρυζι η 250 γρ πατατα

    Ενδιαμεσο: σεικερ whey (28γρ πρωτεινης το σκουπ) η μια φετα ψωμι με δυο φετες κιτρινο τυρι χαμηλων λιπαρων η γαλοπουλας

    Απογευματινο: Το ιδιο με το μεσημεριανο

    Βραδινο: Σαλατα (μαρουλι, 2 κουταλιες καλαμποκι, ντοματα, αγγουρι) με cottage (ενα κουπακι) η σαλατα με τονο η 6 αυγα (2 κροκοι 4 ασπραδια).

    Πως σας φαινεται; Μηπως ειναι υπερβολικο γιατο στο χαρτι αυτη την εντυπωση μου δινει ;

    Καθε προταση/παρατηρηση καλοδεχουμενη

    Σας ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα για τον χρονο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-02-18 19:20 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    210 γραμμάρια πρωτείνης;

    2xτο βάρος σου να πάρεις και είσαι μια χαρά.Αφού το ψάχνεις τοσο πολύ,γιατί έχεις μαρμελάδα και δε βάζεις λίγο βρώμη μεσα στο γιαούρτι;θεωρώ ότι ο υδατάνθρακας είναι υπερβολικά λίγος...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-02-18 19:29 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    210 γραμμάρια πρωτείνης;

    2xτο βάρος σου να πάρεις και είσαι μια χαρά.Αφού το ψάχνεις τοσο πολύ,γιατί έχεις μαρμελάδα και δε βάζεις λίγο βρώμη μεσα στο γιαούρτι;θεωρώ ότι ο υδατάνθρακας είναι υπερβολικά λίγος...
    2 επι το βαρος μου, βγαινουν στα 152 γραμμαρια, πολυ πιο ευκολα εφικτο Εβαλα παραπανω πρωτεινη ακριβως για να ειναι λιγος ο υδατανθρακας. Αλλα πραγματι μου κλοτσαει και εμενα αρκετα για αυτο και ηθελα και καποιες αλλες γνωμες!

    Οποτε εφοσον θα μειωθει η πρωτεινη κατα 60γρ ποσο πρεπει να αυξηθει ο υδατανθρακας;

    Βρωμη δυστυχως δεν μπορω να φαω, οσες φορες δοκιμασα, ειδικα με γιαουρτι, μετα ετρεχα αμεσως στο μπανιο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-02-18 20:47 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    αμα βγαλεις το πρωϊνο εμενα καλα μου φαινεται ,μονο ο υ/ας πιο πολυ να εινια απο ρυζι (καλυτερα) ή πατατα . τα 100 γραμμαρια δεν αρκουν , θα χασεις πολυ μυικο ιστο . τουλαχιστον διπλασιο (στα 240) και κανε φορτωμα υ/ων οταν δεις οτι χρειαζεται. Για αρχη 1 φορα την εβδομαδα πρεπει να ειναι οκ , στα 600-700 , αλλα οι περισσοτεροι να'ναι παλι απο ρυζι πατατα βρωμη μακαρονι(αντε και ψωμι αμα θες) και πιο λιγο απο τα πιο απλους . 400-500 απο καλες πηγες και 200-300 απο αλλα(σαβουρες) αν εχεις βεβαια ψυχολογικη αναγκη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-02-18 04:44 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα βγαλεις το πρωϊνο εμενα καλα μου φαινεται ,μονο ο υ/ας πιο πολυ να εινια απο ρυζι (καλυτερα) ή πατατα . τα 100 γραμμαρια δεν αρκουν , θα χασεις πολυ μυικο ιστο . τουλαχιστον διπλασιο (στα 240) και κανε φορτωμα υ/ων οταν δεις οτι χρειαζεται. Για αρχη 1 φορα την εβδομαδα πρεπει να ειναι οκ , στα 600-700 , αλλα οι περισσοτεροι να'ναι παλι απο ρυζι πατατα βρωμη μακαρονι(αντε και ψωμι αμα θες) και πιο λιγο απο τα πιο απλους . 400-500 απο καλες πηγες και 200-300 απο αλλα(σαβουρες) αν εχεις βεβαια ψυχολογικη αναγκη

    Οταν λεμε διπλασιο υδατανθρακα εννοουμε κρατοντας και την ιδια ποσοτητα υδατανθρακων;;

    Για πρωινο τι προτεινεις ως εναλλακτικη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-02-18 22:44 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Λεω απλα να μην ειναι 120 γρ αλλα 240 γρ .
    Το πρωϊνο κενο , ή το μεσημεριανο πιο νωρις.
    Οχι γαλοπουλες και ψωμια , το πολυ σκουπ πρωτεϊνης
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-02-18 22:21 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεω απλα να μην ειναι 120 γρ αλλα 240 γρ .
    Το πρωϊνο κενο , ή το μεσημεριανο πιο νωρις.
    Οχι γαλοπουλες και ψωμια , το πολυ σκουπ πρωτεϊνης
    Εγινε, σε ευχαριστω παρα πολυ!

    Ξεκινησα απο εχθες το καινουργιο διατροφολογιο... Για να δουμε...
    Απάντηση με παράθεση