Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 23-02-18 22:35 #1
    Προεπιλογή Συμπληρωμα για φοιτητη
    Γεια σας,ειμαι φοιτητης και γενικα εχω το θεμα πως αν και γυμναζομαι(αρχικα κολυμβηση τεννις μπασκετ και μετα το γυμνασιο γυμναστηριο ενω κατα διαφορους χρονους δοκιμαζα crossfit και αλλα προγραμματα) απο τα 5 ως τωρα(20) ποτε δεν μπορουσα να παρω κιλα...Πλεον ειμαι 1,82,και 61 κιλα,σχεδον καθολου λιπος(εδω που τα λεμε ουτε κρεας δεν εχω αλλα με σωζει το οτι εκανα γυμναστικη)..Τον τελευταιο χρονο εχω σκολιωση(γυρω στις 15 μοιρες) οποτε και παω πιλατες...Θα αρχισω προσεχως βαρη με ασκησεις που δεν επιβαρυνουν τη μεση ,ειτε 3 μερες πιλατες και 2 βαρη,ειτε μετα τις πιλατες(ειναι σωστο αυτο?γιατι οι πιλατες ειναι κυριως αεροβιο και ελεγα μηπως παραλειψω τον διαδρομο που εκανα στην αρχη και μετα απο αυτες αρχισω βαρη)...Για καποιο λογο(ισως εχω μικρο στομαχι) δεν μπορω να φαω πολυ,ουτε επισης και συχνα,δηλαδη τα 2 μετρια γευματα την ημερα με υπερκαλυπτουν,οπως επισης και δεν μπορω να φαω το πρωι,οταν σηκωθω πρεπει να περασει στανταρ ενα 3-4ωρο για να μπορεσω να φαω χωρις να νομιζω οτι θα τα βγαλω,εχοντας τη συνηθεια να πινω ενα φραπε το πρωι(το να μην πιω δεν αλλαζει κατι)..Ετσι δοκιμασα για περιπου ενα μηνα να τρωω οσο μπορω,κυριως μακαρονια ρυζι οπως και κρεας ,αυγα και οποτε ειχα τονο,αλλα πηρα 1 κιλο ενω τα χρηματα που ξοδεψα ηταν απαγορυτικα για φοιτητη..Κατεληξα λοιπον πως θα θελα να δοκιμασω να παρω καποια πρωτεινη(η πρωτεινη με υδατανθρακα?? που μου προτεινε φιλος) για 1-2 μηνες,οχι σαν αντικατασταση φαγητου,αλλα να παιρνω λιγο οταν ξυπναω αφου δεν τρωω ετσι και αλλιως,και λιγο μετα τη γυμναστικη,ωστε να παρω καποια κιλα,και μετα να σταματησω(γιατι κατ εμε πιστευω πως χρειαζεται σε οσους θελουν να κανουν πολυ καλο σωμα,να παρουν η να χασουν κιλα,ενω εγω απλα θελω να νοιωθω καλα με το σωμα μου)...Ξερω πως δεν αντικαθηστα τη διατροφη αλλα με το budget μου ουτε τη μιση διατροφη που θα θελα δεν μπορω να κανω..Οποτε τι εχετε να προτεινετε(οπως και ποση ποσοτητα χρειαζομαι καθε μηνα) σε λογικη τιμη,και εχοντας κατα νου πως θα συνεχισω να τρωω αυγα και κρεας αλλα σε μικροτερο ποσοστο??Ευχαριστω εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-02-18 23:08 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Φίλε μου δεν είναι κάνα μυστικό ο τρόπος να πάρεις κιλά

    Φαΐ φαΐ φαΐ
    Ανεβάζεις θερμίδες μέχρι να αρχίσεις να παίρνεις

    Τώρα μια φόρμουλα όγκου με πολύ υδατάνθρακα σίγουρα θα σε βοηθήσει αν την προσθέσεις στη διατροφή σου αλλά αυτό που λες να παίρνω λίγο το πρωί λίγο μετά με προβληματίζει

    Ή θα τη παίρνεις όπως πρέπει (το λέει η κάθε συσκευασία) η μη τη πάρεις καθόλου
    Στη περίπτωση που τη πάρεις σωστά μη νομίζεις ότι κρατάει πολύ η σου βγαίνει φτηνά
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-02-18 00:37 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου δεν είναι κάνα μυστικό ο τρόπος να πάρεις κιλά

    Φαΐ φαΐ φαΐ
    Ανεβάζεις θερμίδες μέχρι να αρχίσεις να παίρνεις

    Τώρα μια φόρμουλα όγκου με πολύ υδατάνθρακα σίγουρα θα σε βοηθήσει αν την προσθέσεις στη διατροφή σου αλλά αυτό που λες να παίρνω λίγο το πρωί λίγο μετά με προβληματίζει

    Ή θα τη παίρνεις όπως πρέπει (το λέει η κάθε συσκευασία) η μη τη πάρεις καθόλου
    Στη περίπτωση που τη πάρεις σωστά μη νομίζεις ότι κρατάει πολύ η σου βγαίνει φτηνά
    Το θεμα ειναι πως οπως αναφερω δεν μπορω να φαω πολυ,γιατι νομιζω οτι ειμαι τοσο γεματος που θα τα βγαλω(δυσκολο να το φανταστεις οτι με 2 γευματα δεν μπορεις να φας αλλο αλαλ οποιος εχει υπαρξει τοσο λεπτος μπορει να καταλαβει)...Και το πρωι και μετα την προπονηση δεν το ειπα εγω,το ειπε υπαλληλος που ρωτησα σε καταστημα της περιοχης...Και τελος σιγουρα βγαινει πιο φθηνα το να τρωω κυριως μακαρονια υδατανθρακες κλπ και να παιρνω την πρωτεινη που χρειαζομαι απο κει,απο το να τρωω πολυ κρεας και γενικα πρωτευχες τροφες..Απλα επειδη ουτε μεγαλη ποικιλια ειδα ουτε ο υπαλληλος ασχοληθηκε πολυ,ρωταω και εδω για αλλες αποψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-02-18 00:45 #4
    Προεπιλογή
    Μην πάρεις κιλά γιατί με τον τρόπο που γυμνάζεσαι θα είναι όλα λίπος και μετά θα θες να αδυνατίσεις και δεν θα μπορείς.
    Τώρα είσαι 20, χρόνο με το χρόνο θα βάζεις κιλά, ακόμα και με την ίδια διατροφή ο μεταβολισμός δεν θα καίει το ίδιο.
    Καλύτερα αδύνατος παρά να γεμίσεις λίπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-02-18 01:31 #5
    Προεπιλογή
    Ισως αλλα το 1,82 61 κιλα χτυπαει πολυ ασχημα και νοιωθω και γω ασχημα με το σωμα μου...Εκτος απο τις πιλατες που ειναι αεροβια,να πω πως καθε μερα παω σχολη που θελω 5 χλμ πηγαινε ελα,και εχω και σκυλο τον οποιο βγαζω 1-1.30 ωρα βολτα τη μερα κατα την οποια περπαταω η τον αφηνω και τρεχουμε,οποτε δυσκολο να βαλω λιπος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-02-18 01:41 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Απο οικονομικη πλευρα η μεθοδος των σκευασματων ογκου δεν θα ειναι ποτε καλυτερη ( αν ακολουθησεις σωστα τις οδηγιες ληψης ) εκτος αν η εναλλακτικη διατροφη σου ειναι γεματη πανακριβες τροφες. Απο την αλλη, ακομα και αν επιλεξεις αυτην την οδο και παρεις επιτυχως 3-5 κιλα απο τα 61 που εισαι τωρα μετα τι θα κανεις για να παρεις τα επομενα? Οσο πιο βαρυς γινεσαι τοσο περισσοτερες θερμιδες θα πρεπει να καταναλωνεις για να παιρνεις μυικα κιλα ( με την προυποθεση οτι το βαρος που πηρες συνιστατε σε σημαντικο βαθμο απο μυικα κιλα ). Ειλικρινα πιστευω οτι τα μεγαλοποιεις τα πραγματα - εκτος βεβαια αν εχεις καποιο ιατρικο προβλημα το οποιο δεν ξερουμε. Μπορει το προβλημα σου να ειναι οτι εχεις μπερδεψει την υγιεινη διατροφη με την διατροφη ογκου. Δεν ειναι αλληλοαποκλειομενα αλλα δεν χρειαζεται να πανε και μαζι. Ειναι πιο δυσκολο και σαφως πιο ακριβο να προσπαθεις να φας πολυ απο στηθος κοτοπουλο και κινοα. Μπορεις να πινεις πολυ γαλα, να τρως ξηρους καρπους μεσα στην μερα, να τρως σουβλακια και πιτσες πιο συχνα, να βαλεις πολυ οσπριο στην διατροφη σου κτλπ. Και αφου οπως λες χορταινεις ευκολα να τρως πιο γρηγορα και οχι μπροστα απο τον υπολογιστη σου, συγκεντρωσου μονο σε αυτο να μην καθυστερεις. Και προφανως αν δεν μπορεις να εχεις μεγαλα γευματα να εχεις περισσοτερα γευματα. Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-02-18 02:47 #7
    Προεπιλογή
    O στοχος ειναι οντως να παρω γυρω στα 5 κιλα,ωστε να αισθανομαι και γω καλυτερα..Η διατροφη που εκανα ηταν να τρωω αρκετο κρεας(ισως και καθε μερα συνηθως μπριζολες φιλετο κοτοπουλο και μπιφτεκια),αυγα,λιγο τονο,μακαρονια και ρυζι,μετα ετρωγα πολλες πατατες,μανιταρια(ειτε σαν κυριως γευμα το μεσημερι ειτε ως συνοδευτικο),επισης προσπαθουσα να βαζω οσο γινεται διαφορα λαχανικα στη διατροφη μου,πχ κρεμμυδια στο μεσημεριανο,η μαρουλι στο βραδινο σαντουιτς,οσο μπορουσα ξηρους καρπους,και επινα αρκετο χυμο πορτοκαλι και γαλα(Οπως επισης και κοντα στα 3-4 λιτρα νερο τη μερα)_..Αυτα ως βαση,τωρα μπορει ενα πρωινο οταν παω σχολη οπως γυρναω να παρω κατι απο το φουρνο,η να φαω δημητριακα (βρωμη με σοκολατα) αλλα οτι αλλο σε μικρο ποσοστο..Τελος δεν ετρωγα καθολου γλυκα(μπορει μιση σοκολατα τη βδομαδα) και απο εξω 2 φορες το μηνα..Με αυτα δεν καταφερα να βαλω πανω απο 1 κιλο,και το θεμα μου ειναι πως κανω πιλατες λογω μεσης,περπαταω 5χλμ τη μερα για σχολη και καμια ωρα ακομα με το σκυλο..Οποτε επειδη κανω αρκετα αεροβια και δεν υπηρχει και χρονος στο προγραμμα μου για να φτιαχνω φαγητο ολη μερα σκεφτηκα συμπληρωμα πρωτεινης η υδατανθρακα(δεν θελω να περιεχει κρεατινη για δικους μου λογους)..Με οσα ειπωθηκαν παραπανω ακομα αποκλειετε το συμπληρωμα,εστω και για δοκιμη που το θελω για κανενα δυο μηνες,γιατι αν παρω κιαλ δεν σκοπευω να συνεχισω να παιρνω,μονο ελπιζω να ανοιξει λιγο το στομαχι και να τρωω οσο μπορω για να τα διατηρησω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-02-18 03:08 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Η επιλογη ειναι δικη σου, εγω απλα επισημαινω οτι υπερβαλλεις. Δεν σε εμποδιζουν το περπατημα και οι βολτες του σκυλου. Το μυαλο σου σε κραταει πισω. Κατα την γνωμη μου τουλαχιστον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-02-18 03:35 #9
    Προεπιλογή
    Ισως εχεις δικαιο,αλλα επειδη βλεπω οτι με φαγητο μονο δυσκολα παιρνω κιλα θα θελα να δοκιμασω κατι..Οποτε υπαρχει καποια προταση,για να παω σε καποιο καταστημα και να εχω καποια δικια μου αποψη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-02-18 09:20 #10
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Mερικές προτάσεις

    Ultra Mass X-treme (STACKER)

    Massive Gainer (Quamtrax)

    Mπορείς αρχικά να ξεκινάς με την μιση προτεινόμενη δόση, θα την αναμιγνύεις με γάλα και μπορείς να τρώς και μια μπανανα π.χ. Θα είναι ένα πληρες γεύμα , γρήγορο.

    Γενικά έχεις δραστήρια μέρα και σε συνδυασμό με ότι είσαι αδύνατος, πρέπει να φορτώσεις θερμίδες.
    Αν δεν μπορείς να κάνεις μεγάλα γεύματα επειδή δεν το αντέχει πχ. το στομάχι σου, προσπάθησε να προσθέσεις έστω 1 ακομα σε πληθώρα, τα 2 καντα 3 πχ, ακομα και με μικρή πόσότητα, ειναι και θέμα ορμονικό, να εκκριθεί ινσουλίνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-02-18 17:09 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mερικές προτάσεις

    Ultra Mass X-treme (STACKER)

    Massive Gainer (Quamtrax)

    Mπορείς αρχικά να ξεκινάς με την μιση προτεινόμενη δόση, θα την αναμιγνύεις με γάλα και μπορείς να τρώς και μια μπανανα π.χ. Θα είναι ένα πληρες γεύμα , γρήγορο.

    Γενικά έχεις δραστήρια μέρα και σε συνδυασμό με ότι είσαι αδύνατος, πρέπει να φορτώσεις θερμίδες.
    Αν δεν μπορείς να κάνεις μεγάλα γεύματα επειδή δεν το αντέχει πχ. το στομάχι σου, προσπάθησε να προσθέσεις έστω 1 ακομα σε πληθώρα, τα 2 καντα 3 πχ, ακομα και με μικρή πόσότητα, ειναι και θέμα ορμονικό, να εκκριθεί ινσουλίνη.
    Ευχαριστω για τις προτασεις..Ισως ο φιλος απο πανω που λεει πως ισως ειμαι υπερβολικος εχει δικαιο,αλλα θα θελα να το δοκιμασω καθως αφου δεν περιεχουν κρεατινη(το οποιο προσωπικα θεωρω οτι ειναι απο τα συμπληρωματα το πιο ισχυρο) οποτε δεν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ουτε να παθω κατι αν παρω λαθος δοση σαν αρχαριος,αλλα ουτε κατι γενικοτερα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-02-18 18:38 #12
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregkoutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις προτασεις..Ισως ο φιλος απο πανω που λεει πως ισως ειμαι υπερβολικος εχει δικαιο,αλλα θα θελα να το δοκιμασω καθως αφου δεν περιεχουν κρεατινη(το οποιο προσωπικα θεωρω οτι ειναι απο τα συμπληρωματα το πιο ισχυρο) οποτε δεν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ουτε να παθω κατι αν παρω λαθος δοση σαν αρχαριος,αλλα ουτε κατι γενικοτερα..
    και να ειχε φιλε δεν ειναι κατι η κρεατινη, 1-2 κιλα νερα θα σου προσθεσει και λιγο δυναμη που αν εισαι αρχαριος ακομα δεν χρειαζεται καθως θα παρεις δυναμη το πρωτο εξαμηνο παρα πολυ. Οι πρωτεινες ογκου γενικα δεν ειναι τιποτα παρα απλες πρωτεινες με παραπανω υδατανθρακα. Παρε καμια σακουλαρα βρωμη καλυτερα( φτηνη και υγιεινη). γενικα τροποι να βαλεις κιλα υπαρχουν πολλοι, φυστικοβουτυρο που ειναι και πεντανοστιμο. Βεβαια εγω εχω το αναποδο προβλημα, δηλαδη αυξημενη ορεξη οποτε ισως να μη μπορω να ερθω στη θεση σου. Απλα γενικα να ξερεις μη θεοποιεις τα συμπληρωματα ( δεν λεω οτι το κανεις εννοειται απλα σαν συμβουλη). Ολα τα συμπληρωματα του μαγαζιου να παρεις ενα 5-10% να σε βοηθησουν. Αμφιβαλλω αν απο τους επαγγελματιες εστω και ενας περνει τις πρωτεινες ογκου που διαφημιζει. Για μενα, παρε ενα φουρνακι, πανε στον χασαπη και πες να σου κοβει ενα κοτοπουλο στα 2 και ψηνε να τρως μισο καθε μερα με πετσες και ολα, φαε και ρυζι με βουτυρο και τσακ μπαμ για ποτε θα βαλεις κιλα ουτε θα καταλαβεις, μετα μην εχεις και το αναποδο θεμα δηλαδη
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-02-18 19:00 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AlexakisKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    και να ειχε φιλε δεν ειναι κατι η κρεατινη, 1-2 κιλα νερα θα σου προσθεσει και λιγο δυναμη που αν εισαι αρχαριος ακομα δεν χρειαζεται καθως θα παρεις δυναμη το πρωτο εξαμηνο παρα πολυ. Οι πρωτεινες ογκου γενικα δεν ειναι τιποτα παρα απλες πρωτεινες με παραπανω υδατανθρακα. Παρε καμια σακουλαρα βρωμη καλυτερα( φτηνη και υγιεινη). γενικα τροποι να βαλεις κιλα υπαρχουν πολλοι, φυστικοβουτυρο που ειναι και πεντανοστιμο. Βεβαια εγω εχω το αναποδο προβλημα, δηλαδη αυξημενη ορεξη οποτε ισως να μη μπορω να ερθω στη θεση σου. Απλα γενικα να ξερεις μη θεοποιεις τα συμπληρωματα ( δεν λεω οτι το κανεις εννοειται απλα σαν συμβουλη). Ολα τα συμπληρωματα του μαγαζιου να παρεις ενα 5-10% να σε βοηθησουν. Αμφιβαλλω αν απο τους επαγγελματιες εστω και ενας περνει τις πρωτεινες ογκου που διαφημιζει. Για μενα, παρε ενα φουρνακι, πανε στον χασαπη και πες να σου κοβει ενα κοτοπουλο στα 2 και ψηνε να τρως μισο καθε μερα με πετσες και ολα, φαε και ρυζι με βουτυρο και τσακ μπαμ για ποτε θα βαλεις κιλα ουτε θα καταλαβεις, μετα μην εχεις και το αναποδο θεμα δηλαδη
    Ευχαριστω για τις συμβουλες..Στο λυκειο που ειχα υπερβολιακ κουραστικο ωραριο,ελεγα τη μανα μου και μου ετιαχνε οτι ηθελα,και σε συνδιασμο με αρκετη γυμναστικη σε 1 μηνα πηρα 7 κιλα(τα οποια μετα εχασα για αλλους λογους)..Τωρα ουτε τη μανα μου εχω(και μου τα λεγε θα εκτιμησεις το φαι μου και δεν την ακουγα και τωρα ζηταω ταπερ ) ουτε τα χρηματα που εδινε ..Οποτε οχι δεν τα θεοποιω,απλα ελπιζω με σωστη διατροφη(που δεν περιεχει τοσο κρεας κλπ λογω οικονομικου,πχ 2-3 φορες τη βδομαδα),και τις πρωτεινες να εχω καποιο αναλογο αποτελεσμα..Ουτε θελω να παρω υπερβολικα κιλα,ουτε να γινω πολυ πιο δυνατος,απλα λιγα κιλα(εστω και 5) να νοιωθω εγω καλυτερα με το σωμα μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-02-18 19:31 #14
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregkoutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις συμβουλες..Στο λυκειο που ειχα υπερβολιακ κουραστικο ωραριο,ελεγα τη μανα μου και μου ετιαχνε οτι ηθελα,και σε συνδιασμο με αρκετη γυμναστικη σε 1 μηνα πηρα 7 κιλα(τα οποια μετα εχασα για αλλους λογους)..Τωρα ουτε τη μανα μου εχω(και μου τα λεγε θα εκτιμησεις το φαι μου και δεν την ακουγα και τωρα ζηταω ταπερ ) ουτε τα χρηματα που εδινε ..Οποτε οχι δεν τα θεοποιω,απλα ελπιζω με σωστη διατροφη(που δεν περιεχει τοσο κρεας κλπ λογω οικονομικου,πχ 2-3 φορες τη βδομαδα),και τις πρωτεινες να εχω καποιο αναλογο αποτελεσμα..Ουτε θελω να παρω υπερβολικα κιλα,ουτε να γινω πολυ πιο δυνατος,απλα λιγα κιλα(εστω και 5) να νοιωθω εγω καλυτερα με το σωμα μου..
    εγω πιστευω πιο καλα ειναι αντι να δωσεις τα λεφτα σε συμπληρωματα μην παρεις τιποτα και παρε φαγητο, πολυ καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις, οποιος σου πει το αντιθετο απλα θελει να προμοταρει το συμπληρωμα του
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-02-18 21:18 #15
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Το ζητούμενο ειναι να βαλεις 2.500 θερμίδες (περίπου) την ημέρα. Τωρα αν κάνεις ένα ρόφημα που σου δίνει πχ τις 1.000, πας για άλλες 1500.
    Τωρα αν αποφασίσεις να φας φαγητό ,δεν σου χρειάζεται το gainer.
    Aπο αυτά που λές πάντως, δεν το καταφέρνεις προς το παρόν, δεν ξερω αν φταίνε οι δραστηριότητές σου ή η όχι καλή επαφή με την κουζίνα, το ζητούμενο είναι στο τέλος της ημέρας να έχεις μαζέψεις τις θερμίδες που θες, από το όσο το δυνατόν πιο ποιοτικές πηγές. Η απόφαση δική σου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία