Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 27-02-18 00:19 #1
    Προεπιλογή Απώλεια μάζας και σύσφιξη
    Καλησπέρα, συνφορουμίτες! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Ελπίζω να απευθύνομαι στο σωστό forum.

    Αρχικά, να αναφέρω ότι σε 2 μήνες γίνομαι 19, είμαι 1,73μ (έχω να μετρήσω το ύψος μου κάμποσο καιρό, αλλά πιστεύω δεν έχει αλλάξει) και 68 κιλά. Πέρσι το καλοκαίρι έπιασα δουλειά σε ένα ξενοδοχείο, το οποίο είναι 7 χιλιόμετρα μακρυά από το σπίτι μου. Επειδή τότε ήμουν 98 κιλά, είπα να πηγαινοέρχομαι με το ποδήλατο (14 χιλιόμετρα καθημερινά + τρέξιμο στη δουλειά). Κατάφερα από 15 Ιουνίου μέχρι 25 Σεπτεμβρίου να χάσω 21 κιλά. Από ΄κει και έπειτα, καταναλώνοντας φαγητό με φειδώ, αλλά και κόβοντας το βραδινό έφτασα στα κιλά που ανέφερα.
    Τα παραπάνω τα αναφέρω, ώστε να σχηματίσετε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα για την κατάστασή μου. Τώρα, έπονται οι κάτωθι ερωτήσεις:

    1) Το καλοκαίρι έχασα πολλά κιλά σε σύντομο χρονικό διάστημα, ή ήμουν μέσα στα όρια;
    2) Πιστεύετε ότι θα πρέπει να χάσω και άλλα κιλά; Σύμφωνα με το εργαλείο υπολογισμού τού δείκτη μάζας σώματος (BMI) της ιστοσελίδας iatronet.gr έχω κανονικό βάρος· ο δείκτη μάζας σώματός μου είναι 22,72, δηλ. μία τιμή που έγκειται στην κατηγορία κανονικού βάρους (19,5 με 24,9 για άνδρες). Ξέρω, βέβαια, ότι αυτά είναι γενικεύσεις μιας και ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό οργανισμό, αλλά πιστεύω σου δίνει μια εικόνα για το πού βρίσκεσαι.
    3) Μπορεί να έχασα κάμποσα κιλά, αλλά παρέμεινε λίπος στην κοιλιά, αλλά και πλάγια αυτής. Πώς μπορώ να το εξαφανίσω; Έχω ξεκινήσει συνεχόμενο τρέξιμο 30' πέντε μέρες την εβδομάδα. Άμα καταφέρω και το τηρήσω για κάνα μήνα, θα φανεί διαφορά, ή θέλει παραπάνω; Έχω μπει στην δεύτερη εβδομάδα τώρα.
    4) Πέραν του τρεξίματος κάνω κοιλιακούς(μόνο εμπρόσθιους) και αγόρασα 2 αλτήρες με βάρη 10,5 kg έκαστος (ήταν στην συσκευασία). Η ερώτηση αυτή δεν έχει να κάνει με αφαίρεση λίπους, αλλά με σωστή εφαρμογή ασκήσεων. Συγκεκριμένα θέλω να μου πείτε για τις αναπνοές. Εισπνέω όταν πιέζομαι, ή όταν χαλαρώνω; Δηλ. όταν κάνω διάφορες ασκήσεις με τους αλτήρες, να εισπνέω όταν πιέζομαι για να σηκώσω τα βάρη, ή όταν χαλαρώνω και ολοκληρώνω την επανάληψη; Πώς πάει; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι οι εισπνοές και οι εκπνοές είναι σημαντικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-02-18 15:40 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Σαν γενικο guideline εισπνεουμε στην αρνητικη κινηση και εκπνεουμε στην θετικη οπου ασκουμε και την μεγαλυτερη δυναμη. Αρα ξεφυσας οταν ανεβαζεις τους αλτηρες και εισπνεεις οταν τους κατεβαζεις σε μια ασκηση οπως οι πιεσεις στηθους. Οπως καταλαβαινεις χωρις φωτογραφια δεν μπορει κανεις να σου πει με σιγουρια τι να κανεις. Υπαρχουν τοσοι αγνωστοι παραγοντες. Αυτο που ξερω ειναι οτι η απωλεια βαρους ηταν οντως ξαφνικη και ο τροπος με τον οποιο τα εχασες φανερωνει οτι αναμεσα στα κιλα ηταν και μυς και οχι μονο λιπος. Αυτο σημαινει οτι αν δεν ανεβασεις τους μυες σου οσα κιλα και να χανεις δεν θα φαινεσαι λεπτος, το λεγομενο skinny fat.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-02-18 17:33 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    1) εσυ βλεπεις το σωμα σου εσυ ξερεις
    αν εχει κρεμασει το δερμα σου τοτε εχασες πολλα και γρηγορα
    αν οχι εισαι μεσα στα φυσιολογικα ορια
    2) οπως ειπες ειναι μια γενικευση και δεν υπαρχει πρεπει και μη
    θες να εισαι στεγνος? πρεπει να χασεις
    δε σε ενοχλει το λιπακι εισαι μια χαρα
    θες να εισαι πιο ογκωδης? πρεπει να παρεις
    3) με αεροβια προπονηση και διατροφη
    για να χασεις πρεπει να κινεισαι υποθερμιδικα
    4) πανω κατω οτι σου ειπε ο ιωαννης αλλα μη τρελαινεσαι κι ολας
    αμα ζοριστεις θα ξεφυσηξεις οποτε "πρεπει" απο μονος σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-02-18 01:07 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν γενικο guideline εισπνεουμε στην αρνητικη κινηση και εκπνεουμε στην θετικη οπου ασκουμε και την μεγαλυτερη δυναμη. Αρα ξεφυσας οταν ανεβαζεις τους αλτηρες και εισπνεεις οταν τους κατεβαζεις σε μια ασκηση οπως οι πιεσεις στηθους. Οπως καταλαβαινεις χωρις φωτογραφια δεν μπορει κανεις να σου πει με σιγουρια τι να κανεις. Υπαρχουν τοσοι αγνωστοι παραγοντες. Αυτο που ξερω ειναι οτι η απωλεια βαρους ηταν οντως ξαφνικη και ο τροπος με τον οποιο τα εχασες φανερωνει οτι αναμεσα στα κιλα ηταν και μυς και οχι μονο λιπος. Αυτο σημαινει οτι αν δεν ανεβασεις τους μυες σου οσα κιλα και να χανεις δεν θα φαινεσαι λεπτος, το λεγομενο skinny fat.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) εσυ βλεπεις το σωμα σου εσυ ξερεις
    αν εχει κρεμασει το δερμα σου τοτε εχασες πολλα και γρηγορα
    αν οχι εισαι μεσα στα φυσιολογικα ορια
    2) οπως ειπες ειναι μια γενικευση και δεν υπαρχει πρεπει και μη
    θες να εισαι στεγνος? πρεπει να χασεις
    δε σε ενοχλει το λιπακι εισαι μια χαρα
    θες να εισαι πιο ογκωδης? πρεπει να παρεις
    3) με αεροβια προπονηση και διατροφη
    για να χασεις πρεπει να κινεισαι υποθερμιδικα
    4) πανω κατω οτι σου ειπε ο ιωαννης αλλα μη τρελαινεσαι κι ολας
    αμα ζοριστεις θα ξεφυσηξεις οποτε "πρεπει" απο μονος σου
    Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας! Ορίστε μερικές φωτογραφίες μου.
    Εγώ θέλω να φύγει το λίπος που βλέπετε στις φωτογραφίες, δηλ. αυτό που φαίνεται κυρίως όταν σκύβω, αλλά και αυτό στα πλάγια.
    1) Να χάσω και άλλα κιλά;
    Να παραμείνω στα κιλά που είμαι τώρα (68-69) και να απλώς να γυμνάζομαι.
    2) Τελικά, με το σχεδόν καθημερινό συνεχόμενο τρέξιμο 30' υπάρχει περίπτωση να γίνει δουλειά μέσα σε 1 - 2 μήνες, ή το βλέπετε χλωμό;
    3) Το «κάψιμο» μυών που αναφέρεις, Ioannis Duff, είναι σοβαρό;
    Κάντε κλικ επάνω στις εικόνες για να τις δείτε μεγαλύτερες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heyhey : 28-02-18 στις 01:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-02-18 02:15 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Προκειται για μια πολυ φυσιολογικη λειτουργια του σωματος μας. Οταν περναμε περιοδους χωρις επαρκεις θερμιδες ( στην συγκεκριμενη περιπτωση εκαιγες πολλες θερμιδες καθε μερα και η καταναλωση σου σε θερμιδες απο φαγητο δεν εφτανε για να υποστηριξει τις δραστηριοτητες σου ) το σωμα χανει κιλα, αυτο το ξερουμε ολοι. Αλλα δυστηχως δεν ειναι μονο λιπος αναμεσα σε αυτα τα κιλα, ειναι και μυες. Και οταν η υποθερμιδικη αυτη κατασταση συνοδευεται με ελλειψη αναεροβικης ασκησης - προπονηση με αντιστασεις - για να δωσουν το ερεθισμα οτι το σωμα σου χρειαζεται τους μυες και δεν ειναι αχρηστοι το σωμα σου δεν εχει κανενα λογο να τους κρατησει σε αντιθεση με το λιπος το οποιο δεν χρειαζεται θερμιδες για να λειτουργει οπως οι μυες ( επειδη δεν εχει καμια λειτουργια εκτος απο το οτι ειναι αποθηκη ενεργειας ) και συνεπως ειναι πιο επωφελες στην επιβιωση οταν υπαρχει ελλειψη τροφης. Και το σωμα θα προσπαθησει να επιβιωσει. Μην ανησυχεις παντως ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να επιστρεψεις σε σημειο μυικης αναπτυξης που εχεις φτασει στο παρελθον. Οι μυες "θυμουντε". Μιας και εισαι αρχαριος μπορεις να περιμενεις καλα αποτελεσματα απο τα βαρη. Το τρεξιμο που αναφερεις απλα συνεισφερει στην καψη θερμιδων. Για να χανεις κιλα - το οποιο αν συνεχισεις πρεπει οπωσδηποτε να γυμναζεσαι με βαρη - πρεπει να παιρνεις λιγοτερες θερμιδες απο οτι καταναλωνεις. Αν καις 500 θερμιδες απο το τρεξιμο αλλα τρως περισσοτερο απο 500 θερμιδες + την ενεργεια που χρησιμοποιεις σε οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα μεσα στην μερα τοτε δεν θα χασεις κιλα ποσω μαλλον λιπος. Αφου εχασες ηδη τοσα κιλα θα σου ειναι ευκολα και τα επομενα βεβαια. Σε 2 μηνες πιστευω θα εχεις σημαντικες αλλαγες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-02-18 02:54 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκειται για μια πολυ φυσιολογικη λειτουργια του σωματος μας. Οταν περναμε περιοδους χωρις επαρκεις θερμιδες ( στην συγκεκριμενη περιπτωση εκαιγες πολλες θερμιδες καθε μερα και η καταναλωση σου σε θερμιδες απο φαγητο δεν εφτανε για να υποστηριξει τις δραστηριοτητες σου ) το σωμα χανει κιλα, αυτο το ξερουμε ολοι. Αλλα δυστηχως δεν ειναι μονο λιπος αναμεσα σε αυτα τα κιλα, ειναι και μυες. Και οταν η υποθερμιδικη αυτη κατασταση συνοδευεται με ελλειψη αναεροβικης ασκησης - προπονηση με αντιστασεις - για να δωσουν το ερεθισμα οτι το σωμα σου χρειαζεται τους μυες και δεν ειναι αχρηστοι το σωμα σου δεν εχει κανενα λογο να τους κρατησει σε αντιθεση με το λιπος το οποιο δεν χρειαζεται θερμιδες για να λειτουργει οπως οι μυες ( επειδη δεν εχει καμια λειτουργια εκτος απο το οτι ειναι αποθηκη ενεργειας ) και συνεπως ειναι πιο επωφελες στην επιβιωση οταν υπαρχει ελλειψη τροφης. Και το σωμα θα προσπαθησει να επιβιωσει. Μην ανησυχεις παντως ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να επιστρεψεις σε σημειο μυικης αναπτυξης που εχεις φτασει στο παρελθον. Οι μυες "θυμουντε". Μιας και εισαι αρχαριος μπορεις να περιμενεις καλα αποτελεσματα απο τα βαρη. Το τρεξιμο που αναφερεις απλα συνεισφερει στην καψη θερμιδων. Για να χανεις κιλα - το οποιο αν συνεχισεις πρεπει οπωσδηποτε να γυμναζεσαι με βαρη - πρεπει να παιρνεις λιγοτερες θερμιδες απο οτι καταναλωνεις. Αν καις 500 θερμιδες απο το τρεξιμο αλλα τρως περισσοτερο απο 500 θερμιδες + την ενεργεια που χρησιμοποιεις σε οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα μεσα στην μερα τοτε δεν θα χασεις κιλα ποσω μαλλον λιπος. Αφου εχασες ηδη τοσα κιλα θα σου ειναι ευκολα και τα επομενα βεβαια. Σε 2 μηνες πιστευω θα εχεις σημαντικες αλλαγες.
    Σχετικά με τα κιλά. Πιστεύεις ότι πρέπει να χάσω και άλλα κιλά; Πόσα; Δηλ. να φτάσω στα 60 κιλά; Παρακάτω; Πώς με βλέπεις; Τι λες; Αρχικά, με παίρνει να χάσω και άλλα κιλά; Επειδή δεν ξέρω, μην πάθω και τίποτα· γι΄αυτό ρωτάω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heyhey : 28-02-18 στις 02:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-02-18 12:15 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο heyhey Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τα κιλά. Πιστεύεις ότι πρέπει να χάσω και άλλα κιλά; Πόσα; Δηλ. να φτάσω στα 60 κιλά; Παρακάτω; Πώς με βλέπεις; Τι λες; Αρχικά, με παίρνει να χάσω και άλλα κιλά; Επειδή δεν ξέρω, μην πάθω και τίποτα· γι΄αυτό ρωτάω.
    Καλησπέρα φίλε.. Όχι δεν χρειάζεται να χάσεις αλλά κιλά είδη εισαι χαμηλά.. Κάνε αυτά που είπε ο Ioannis ξεκινά δλδ βάρη Κάνε και καμία αερόβια.. Μόλις ξεκινήσεις βάρη με μια καλή διατροφή θα δεις σημαντικές αλλαγές.. Για τόσα κιλά που έχασες και χωρίς βάρη καλα είσαι.. Εγώ θα προτεινα να βρεις θερμιδες συντηρησης φτιαχνεις διατροφηβλέποντας στην ενότητα διατροφες μελών και ξεκινας βάρη . Για αρχή ισοθερμιδικα και μετά βλέπεις αν χρειάζεται να ανεβάσεις η να κατεβάσεις θερμίδες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-03-18 13:32 #8
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ, παιδιά, για τις απαντήσεις σας! Τώρα, αν αποκτήσω άλλες απορίες, θα επανέλθω.
    Απάντηση με παράθεση