Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 25
  1. 01-03-18 22:58 #1
    Προεπιλογή Δεν μπορω να παρω ογκο!
    Καλησπερα, εχω αγανακτησει. γυμναζομαι 5 χρονια απλα ποτε δεν ειχα ακολουθησει καποια ιδιαιτερη διατροφη. Φετος λοιπον ειπα οτι θα τα δωσω ολα για ολα γιατι δεν μου αρκει το σωμα που εχω, θελω κατι πολυ καλυτερο, ενα σωμα που εχουν λιγα ατομα μεν στο γυμναστηριο αλλα εκει ειναι ο στοχος μου. Ετσι λοιπον τον Ιανουαριο πηγα σε διατροφολογο να μου βγαλει ενα προγραμμα διατροφης για να παρω κι αλλο ογκο, εκεινος μου ειπε οτι ειμαι σε ενα τετοιο σημειο που μπορει να μου φτιαξει προγραμμα διατροφης ογκου και γραμμωσης. Οσο μπορεσα (σε ακριβεια εννοω π.χ δεν αγορασα 1-2 πραγματα λεπτομερειες ,οχι σε ποσοτητα) εδω και 2 μηνες ακολουθησα το προγραμμα αυτο, εκανα μια αποτομη θα λεγα εκρηξη στο σωμα μου αλλα εκεινο το μηνα αλλα μετα παραμενω στασιμος και αρχιζω να θολωνω διοτι αυξησα λιγο την διατροφη και μειωσα τα σετ της προπονησης. Η προπονηση μου διαρκει 1 ωρα, κοπανιεμαι με μαξ κιλα 3 σετ 10-8 επαναληψεις (πριν 2 εβδομαδες εκανα 4 σετ). Βεβαια το προβλημα ειναι το εξης, οτι δουλευω ντελιβερη με ποδια ομως και σε αντιθεση με αλλους συναδελφους σε αλλα καταστηματα εγω δεν περπαταω για να παω τις παραγγελιες, λογω της κακης οργανωσης του μπουφε τρεχω και μαλιστα αρκετα. Ετσι μετα το 8αωρο ειμαι παπι απ'τον ιδρωτα και ετσι εχω κανει φουλ αεροβια (οτι χειροτερο για ογκο). Το εξηγησα αυτο στον διατροφολογο δεν ξερω κατα ποσο το πηρε στα σοβαρα. Ενα ακομη προβλημα που με καιει και θα ακουστει αστειο ειναι οτι τωρα που εχω αυξησει με "δικες μου πινελιες" το προγραμμα διατροφης, διοτι πιστευω οτι χανω πολυ περισσοτερες θερμιδες απο'τι καταναλωνω, (αλλα και πριν το αυξησω) με "καλει" η αναγκη της τουαλετας αρκετες φορες την ημερα κι ετσι πιστευω οτι χανω και εκει θερμιδες δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.
    Τωρα αν μπορει καποιος να κοιταξει την διατροφη και να μου δωσει την γνωμη του θα ειμουν ευγνωμων:

    ΠΡΩΙΝΟ:
    Ολα τα υλικα που θα αναφερω ενωμενα σαν "κουακεροπιτα"
    4 ασπραδια, 2 ολοκληρα, μια μπανανα, λιγο βρωμη, 4 καρυδια, goji berry, φυστικοβουτηρο

    ΔΟΥΛΕΙΑ

    ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ:
    3 τοστ ολικης με γαλοπουλα και 1 αχλαδι

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:
    2 αυγα ολοκληρα, 2 πατατες βραστες, 1 ντοματα κι 1 μαρουλι

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:
    300γρ καστανο ρυζι, 250γρ απαχο κρεας

    ΠΡΙΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    1 σκουπ κρεατινης (με ταυρινη και γλουταμινη μεσα) (την εχω αρχισει εδω και 1 εβδομαδα παρ'ολα αυτα δεν εχω δει αποτελεσματα)

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:
    1/5 σκουπ πρωτεΐνης
    1 σκουπ αμινοξεα BCAA 4:1:1
    1 μπανανα

    ΒΡΑΔΥΝΟ:
    Το ιδιο γευμα με το μεσημερι

    ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ:
    1 γιαουρτι 2%
    1 μηλο


    Το μεσημεριανο ειναι ενα δειγμα απο τα ειδη γευματων που τρωω, διοτι καθε εβδομαδα εναλλασω το μεσημεριανο με ενα εξισου χαμηλων λιπαρων γευμα.
    Το προγραμμα ειναι καλο για να αυξησω τον ογκο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-03-18 23:39 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    πριν τον υπνο βάλε για μενα γιαούρτι με καποιους ξηρούς καρπους...Ακόμα μου έχεις 3 τοστ που ναι μες θα σε βοηθήσει να πάρεις κιλά όμως το ψωμί δεν είναι η καλύτερη επιλογή,πόσο μάλλον 3 τοστ.να μου πεις ένα τοστακι ναι αλλά 3 το θεωρώ υπερβολή.Απλά αύξησε την βρώμη σου και μείωσε τα 3 τοστ σε 1.
    Ακόμα την συγκεκριμένη διατροφή που γράφεις από κάτω την ακολουθείς διάστημα?
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-03-18 02:07 #3
    Προεπιλογή
    Θα τα μειωσω τα τοστ τοτε, απλα φοβομουν για τις θερμιδες. Την συγκεκριμενη διατροφη την ακολουθω εδω και 3 εβδομαδες περιπου, πριν ακολουθουσα αυτη την διατροφη με λιγοτερες ποσοτητες και σιγουρα χωρις καθολου τοστ(η διατροφη που μου εγραψε ο διατροφολογος δηλαδη).
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-03-18 14:49 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XristosT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα μειωσω τα τοστ τοτε, απλα φοβομουν για τις θερμιδες. Την συγκεκριμενη διατροφη την ακολουθω εδω και 3 εβδομαδες περιπου, πριν ακολουθουσα αυτη την διατροφη με λιγοτερες ποσοτητες και σιγουρα χωρις καθολου τοστ(η διατροφη που μου εγραψε ο διατροφολογος δηλαδη).
    Πόσες θερμίδες τρως τώρα δλδ πόσες Είναι?Κάνε αυτά που είπε ο Άρης ανέβασε ειδικά το κουακερ το πρωί.. Βάλε και καμία ριζογκοφρετα το πρωί η λίγο μέλι.. Γενικά φάε παραπάνω μείωσε τον χρόνο προπόνησης σε 45 το πολύ και 4 μέρες την εβδομάδα το πολύ.. Για να ξεκολλήσεις..Πριν την προπόνηση βάλε και υδατάνθρακα μαζί με τα συμπληρωματα η σε συμπλήρωμα η κάνα φρούτο.. Για να απορροφηθεί και η κρεατινη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-03-18 15:01 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    εχεις 2 γευματα ολη μερα, τα αλλα που θα θεωρεις γευματα ειναι μπουκιτσες , δεν ειναι παραξενο που δεν βαζεις κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-03-18 16:20 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Χριστο παντως να ξερεις οτι οι βιολογικες μας αναγκες συνιστουν το τελευταιο σταδιο του πεπτικου συστηματος. Ολα οσα χρειαζεται ο οργανισμος σου απο τις τροφες εχουν ηδη απορροφηθει. Οποτε οχι μονο δεν ισχυει ειναι απολυτως λανθασμενη η σκεψη. Επισης δεν μας ειπες υψος/κιλα και εχω περιεργεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-03-18 17:45 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις συμβουλες θα κοιταξω που μπορω να μειωσω την προπονηση (για να μην γινω πατσας), επισης τι εννοεις οτι εχω μονο 2 γευματα? δηλαδη τι να αυξησω?

    Ειμαι 1.70 και 75 κιλα περιπου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-03-18 17:52 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    το μεσημεριανο σου,το δεκατιανο σου , το ενδιαμμεσο δουλειας , το πριν τον υπνο ειναι γευματα που δε πρεπει να κανεις. Εχουν ελαχιστες θερμιδες, δεν εχεις πηγη υ/α . Λιγο βρωμη λεει , 2 αυγα 2 πατατες (σπουργιτι εισαι?) , ενα γιαουρτακι 2% .. Τα τοστ δε τα σχολιαζω καν

    Εντιτ: Για τα υψος σου τα κιλα μου φαινονται οκ παντως ποσο παραπανω να γινεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-03-18 18:16 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα υψος σου τα κιλα μου φαινονται οκ παντως ποσο παραπανω να γινεις

    Ειπαμε νατουραλ bbing αλλα μην υποτιμαμε και τις ικανοτητες μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-03-18 19:01 #10
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    φυστικοβουτυρο η λυση φιλος, κουταλια και 200θερμιδο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-03-18 19:09 #11
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    ^Έχει.

    @xristost τα κιλά σου πάντως φαίνονται μια χαρά για το ύψος σου. Δεν ξέρω τι μπορεί να βλέπεις στον καθρέφτη βέβαια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 02-03-18 στις 19:13
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-03-18 20:53 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    εγω απλα να ρωτήσω...300 γραμμάρια ρύζι μιλάμε για βρασμένο λογικά έτσι...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-03-18 21:49 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ειπαμε νατουραλ bbing αλλα μην υποτιμαμε και τις ικανοτητες μας.
    το ποσοστο λιπους του θα ειναι αρκετο υψηλο σιγουρα για αυτο το λεω .Δε νομιζω καποιος που δεν εχει γνωση του σωματος του και της διατροφης να κυκλοφορει ετσι 1.70 75 κιλα με 8-9% ποσοστο λιπους νατουραλ ,εκτος αν δεν ειναι κανενα genetic freak ή τιποτα τετοιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-03-18 22:16 #14
    Προεπιλογή
    Οι ποσοτητες οσο και μικρες να φαινονται ειναι γραμμενες απο την διατροφη που μου εδωσε ο διατροφολογος...Εγω εχω αυξησει τις ποσοτητες να φανταστεις
    Ο λογος μαλλον ειναι διοτι μου ειπε οτι αυτη η διατροφη ειναι και για ογκο και για γραμμωση μαζι, αλλα δεν ξερω.

    Τωρα στα σχολια στο οτι τα κιλα μου ειναι καλο για το υψος, πολλοι μου λενε οτι εχω πολυ ωραιο σωμα(ακομη και στο γυμναστηριο) και ο διατροφολογος, αλλα εγω στον καθρεφτη δεν βλεπω αυτο που θελω σε συγκριση με 2-3 ατομα μεσα στο γυμναστηριο(καθως εβλεπα το ποσο γρηγορα ειχαν αυξησει ογκο απο το μηδεν σχεδον και με κανει να τρελαινομαι αυτο το γεγονος). Για να το πω πιο απλα θελω να γινω τερας . Επισης δεν ειναι οτι φοβαμαι να παρω κατι πιο δυνατο, "φαρμακο" δηλαδη, απλως σκεφτομαι οτι 1ον δεν ξερω τι να παρω και 2ον εφοσον η κρεατινη ειναι κυκλος και τον ενα μηνα φουσκωνεις και τον αλλον που την σταματας ξεφουσκωνεις(σαν τρομπα) φανταζομαι οτι ετσι θα γινεται και με το φαρμακο, οποτε το θεωρω τζαμπα χρημα. Αν βεβαια κανει δουλεια ευχαριστως και να επερνα.

    Το ρυζι ναι, ειναι βρασμενο

    Το ποσοστο λιπους που μου μετρησε απο την λιπομετρηση, δεν θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω ηταν 12%.



    Σε γενικα πλαισια εχω καλο ογκο και γραμμωση για τα στανταρ των αλλων και μετρια για τα στανταρ τα δικα μου. (Παντα σε συγκριση με κατι αλλα θηρια στο γυμναστιριο)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-03-18 22:39 #15
    Προεπιλογή
    Την κρεατινη δεν τη παιρνεις σε κυκλους. Παιρνεις τις πρωτες μερες μεγαλυτερη ποσοτητα μεχρι να γεμισουν οι μυες και μετα παιρνεις 5 γραμμαρια τη μερα για παντα για διατηρηση της ουσιας στους μυς ή μπορεις να παιρνεις απο τη 1η μερα μονο 5 γραμμαρια, απλα θα γεμισουν πιο αργα οι μυες και θα νιωσεις τα αποτελεσματα πιο αργα. Επισης δεν φουσκωνεις με τη κρεατινη, απλως γεμιζουν λιγο οι μυες με νερο και μπορει να δεις μια μικροδιαφορα, το σημαντικο ειναι οτι σου ανεβαζει το performance στο γυμναστηριο ελαχιστα, πχ να βγαλεις μια επαναληψη ακομα.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία