Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 05-03-18 17:15 #1
    Προεπιλογή Χάσιμο λύπους και συμπλήρωμα πρωτεΐνης
    Λοιπόν καλησπερα αρχικά να πω,νέο μέλος στην παρέα ωστόσο διάβαζα καιρό τα διάφορα άρθρα περί γυμναστικής.
    Στο θέμα μας τώρα,
    Ειμαι αθλητής του μπάσκετ Γ εθνικής ωστόσο λογο κάποιον οικογενειακών προβλημάτων σταμάτησα εδώ και 1.5 χρόνο περίπου το άθλημα και τώρα τον Μάιο έχω σκοπό να ξαναρχίσω (Μάιο ξεκινάει η προετοιμασία της ομάδας).
    Δεν έχω "πέσει" πολύ σωματικά καθώς πήγαινα γυμναστήριο και κρατιωμουν σε ένα νορμάλ επίπεδο.
    Ειμαι 21 χρονών 1.95 ύψος 84 κιλά.
    Σκοπός μου είναι να πέσω στα 78-80 κιλά όμως θέλω να χάσω αποκλειστικά λύπος.
    Αυτό που σκέφτηκα πέρα από το κλασικό να περιορίσω τους υδατάνθρακες είναι να πάρω μια πρωτεΐνη γράμμωσης ώστε να μην με φουσκώσει αλλά να τονίσει τους μυϊες.Γενικα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ συμπληρώματα διατροφής και δεν ξέρω και πολλά πέρα των ηλεκτρολυτων.
    Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει μια πρωτεΐνη γράμμωση ώστε να επιτύχει τον στόχο μου ή μήπως θα με φουσκώσει αντί να αδυνατίσω?
    Όσο για τα γεύματα μου 1 τοστάκι το πρωι και μεσημεριανό ότι υπάρχει στο σπιτι (κοτοπουλο τρωω 3 φορες την εβδομαδα)βραδυνό συνήθως θα φάω πάλι 1 τοστάκι.
    Όσο για την γυμναστική μου είναι 40 λεπτα αερόβια και 30 λεπτα βάρη αλλά λίγα βάρη πχ τόσα ώστε να κάνω 20 επαναλλειψεις των 3 σετ.
    Μεγάλο το ποστ ξέρω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-03-18 17:23 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Υπο άλλες συνθήκες θα θεωρούσα τα κιλά σου πάρα πολύ λίγα,ωστόσο θα έχεις τους λόγους σου για να θες να πέσεις και άλλο.Το να χάσεις μόνο μα μόνο λίπος -4 κιλά ειναι λίγο δύσκολο.Αναγκαστηκά μέσα σε αυτά τα 4 κιλά θα είναι και μερικά νερά καθώς ο υδατάνθρακας έχει την τάση να κρατά λίγα νερά.Εγώ θα διάλεγα μια ελαφρώς υποθερμιδική διατροφή,ωστόσο θεωρώ πως η πρωτείνη ειναι πολύ λίγη για να κρατήσεις μυικό ιστό και να πέσεις μονο σε λίπος.Για μένα κοίτα να λαμβάνεις μια ποσότητα τουλάχιστον 1,5 γραμμάρια πρωτείνης αννά κιλό.Το να πάρεις και μια πρωτείνη σίγουρα δεν είναι κακό.Αν ήταν το συμπλήρωμα πρωτείνης να φουσκώνει έτσι όλοι θα κυκλοφωρούσαν με σεικερ.
    Με βρίσκεις αντίθετο με αρκετά πράγματα ωστόσο απαντάω σε αυτό που θες...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-03-18 18:19 #3
    Προεπιλογή
    Το καταλαβαίνω και συμφωνώ και εγώ ο ίδιος σχετικά με τα κιλά ότι είναι λίγα αλλά για γκαρντ στο μπάσκετ είναι κάπως σωστά.
    Το κύριο θέμα μου που ηθελα απαντηση ήταν το αν θα με φουσκώσει η πρωτεινη όποτε με κάλυψες μια χαρά.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-18 18:29 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    για αυτό τόνισα το υπο άλλες συνθήκες.Οι κύριες διαφωνίες μου έχουν να κάνουν με την προπόνηση και την "μυικότητα"Το να πάρεις μια Α μυικότητα δε θα σε πάει πίσω το αντίθετο.Υπάρχουν δεκάδες ποιο αποτελεσματικοί τρόποι να κάνεις μια ποιο ορθολογική προπόνηση και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.Με το να κάνεις 20αρες δε θα κερδίσεις πολλά.Εφόσον σε ενδοιαφέρει το μπασκετ απλά προσάρμωσε την προπόνηση σου.Ενσωμάτωσε ασκήσεις όπως snach,snach and press,jumb squats,squats,deadlift,thruster,100αρια κλπ...αυτα θα σου δώσουν πολύ εκρικτικότητα και θα σε βοηθήσουν σε άλμα.Ακόμα μπορείς εύκολα να δοκιμάσεις κάποιους κυκλους...πχ

    snach and press
    μονόζυγο
    burpess
    1 κύκλος...

    deadlift
    thruster
    burpees
    2 κυκλος

    κλπ...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-03-18 19:46 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Πρωτεϊνη γραμμωσης και ογκου δεν υπαρχει , κοιτα καλυτερα τη διατροφη σου και μη παιρνεις καν τετοια συμπληρωματα αφου δε τα χρειαζεσαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-03-18 20:43 #6
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sharouman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκοπός μου είναι να πέσω στα 78-80 κιλά όμως θέλω να χάσω αποκλειστικά λύπος.
    Το να χασεις 4-6 κιλα ΜΟΝΟ λιπος ειναι απλα αδυνατον.... εκτος και καταφυγεις στα φαρμακα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sharouman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σκέφτηκα πέρα από το κλασικό να περιορίσω τους υδατάνθρακες είναι να πάρω μια πρωτεΐνη .....
    Καπως ετσι γινεται, μειωνοντας (εφοσον απαιτειται) τους υ/θ και φτιαχνοντας μια σωστη διατροφη....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sharouman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τα γεύματα μου 1 τοστάκι το πρωι και μεσημεριανό ότι υπάρχει στο σπιτι (κοτοπουλο τρωω 3 φορες την εβδομαδα)βραδυνό συνήθως θα φάω πάλι 1 τοστάκι.

    ....αυτο ομως, μονο διατροφη δεν ειναι. Οχι για τους στοχους σου, γενικα δεν ειναι διατροφη αυτο που κανεις




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sharouman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει μια πρωτεΐνη γράμμωση ώστε να επιτύχει τον στόχο μου ή μήπως θα με φουσκώσει αντί να αδυνατίσω?
    Κοιτα, κακα τα ψεμματα. Κανεις δε φουσκωσε απο σκονη πρωτεινης, οσους τΟνους και αν κατεβασε σε ολη τη ζωη του
    Ακαιπουσαι (μια λεξη) δΕν ιππαρχει πρωτεινη γραμμωσης, ουτε μαγικα λυχναρια, ουτε δρακοι.
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-03-18 22:37 #7
    Προεπιλογή
    Μάλιστα Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,κατατοπιστικά όλα τα παιδιά
    Θα συνεχίσω τις προπονήσεις για τώρα να χάσω τα κιλά και αργότερα θα επανέλθω εαν χρειαστώ κάποια βοήθεια
    Απάντηση με παράθεση