Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 07-03-18 19:24 #1
    Προεπιλογή ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ
    Καταρχάς καλησπερα και καλώς σας βρήκα.
    Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη δεν έχω σκοπό να κατέβω σε αγώνες ποτέ οπότε δεν με ενδιαφέρει μια τέτοια προοπτική θέλω κάτι για να μπορώ αν μου συμβεί κάτι να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
    Όλοι μου λένε μποξ ότι είναι η αρχή των πάντων και δεν παίζει τπτ καλύτερο και ότι είναι καλύτερο και από το κικ.
    Έχω διαβάσει για κραβ μαγκα Αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τις 2 ομοσπονδίες και δεν ξέρω αν κάτι τετοιο θα σου πρόσφερε και γυμναστική κάτι το οποίο θέλω.
    Μετά για μαι ται μμα κλπ είναι σωστό να ξεκινήσω κατευθείαν από κάτι τετοιο χωρίς να έχω επαφή με πολεμική τέχνη πριν?
    Όσους ρώτησα μου είπαν να πάω σε κάποιον σωστό οπότε σκέφτηκα ότι και σε κάποια πολεμική τέχνη να μη καταλήξω θα πάω σε κάποιον που είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει.
    Έχετε καμία πρόταση μένω δυτικα προαστια
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-03-18 15:35 #2
    Προεπιλογή
    ελληνορωμαικη παλη να πας ... το πιο ωραιο αθλημα .. δυναμη εκρηκτικοτητα και αντοχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-03-18 15:55 #3
    Προεπιλογή
    Στον δρόμο έχει όμως κάποιο αντίκρισμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-03-18 16:24 #4
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    δηλαδη η ερωτηση σου ειναι ποια ειναι η καλυτερη πολεμικη τεχνη για να πλακωνεσαι στο δρομο?

    και θες και απαντηση?

    παρε οπλο φιλε μου, τετοιο αντικρισμα στο δρομο δε θα βρεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-03-18 19:29 #5
    Προεπιλογή
    Όχι ρε φίλε δεν θέλω να πλακωνομαι στον δρόμο ούτε να κατέβω σε αγώνες Αλλά αν κάτι μου τύχει Ποια θα με βοηθήσει περισσότερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-03-18 20:58 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    καθαρα πολεμική τέχνη και οχι άθλημα είναι το Γουιν Τσανκ , είναι μια πολεμική τεχνη που και αδύναμος να είναι κάποιος η γυναίκα εκμεταλεύεσαι την δύναμη του αντιπάλου
    αλλα σημασία έχει οτι ότι μαθαίνει κάποιος να το μαθαίνει σωστα και να φτάσει σε σημείο οι κινήσεις να είναι αυθόρμητες και άμεσες χωρίς σκέψη , όπως όταν τρώμε και πάει το κουταλι στο στόμα το οποιο μπορούμε να το κάνουμε και με κλειστα μάτια
    Την συγκεκρημένη την γνωρίζω πάρα πολλα χρόνια , όχι επειδη την έκανα εγω αλλα επειδη είχα και έχω στο γυμναστηριο και δεν συγκρίνετε σε αποτελεσματικότητα με άλλες που έχω και είναι κυρίως αθλήματα όπως το ταεκβοντο η κικ μποξ, που αυτα θέλουν προσόντα και φυσική κατάσταση , ενω το γουιν τσανκ έχω δεί άτομο με σαφή σωματικά προσόντα έναντι αντιπάλου και παρ όλα αυτα να τον απογειώνει και να τον προσγειώνει με μία κίνηση 3-4 μετρα μακρυα
    και αυτο έγινε πάνω στο χαβαλέ ότι είστε άχρηστοι και αν δεν έχεις δύναμη και αντοχη τιποτε δεν κάνεις κτλ και τελικα εκτέθηκε αυτός που τα έλεγε , αρκεί βέβαια ότι μαθαίνει κάποιος να το μαθαίνει σωστα και να μπορει να αμυνθεί σε μια δύσκολη στιγμή , όχι να προκαλεί και πάντα ο στόχος είναι να αποφεύγονται φασαρίες γιατι απο τότε που βγήκαν τα κουμπούρια οι μαγκιές και τα μπράτσα και οι τεχνικές πάνε περίπατο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-03-18 22:13 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ρε φίλε δεν θέλω να πλακωνομαι στον δρόμο ούτε να κατέβω σε αγώνες Αλλά αν κάτι μου τύχει Ποια θα με βοηθήσει περισσότερο.
    αυτο το ειδος γυμναστικης μας προσφερει ενα πανεμορφο σωμα και ταυτοχρονα οι περισσοτεροι το βλεπουν σαν μια μορφη χαλαρωσης και εκτονωσης .. αν σου τυχει κατι στο δρομο καλυτερα να το βαλεις στα ποδια διοτι στις μερες μας που ολοι εχουμε χιλια δυο προβληματα και δεν ξερεις τι τρελα κουβαλαει ο καθε ανθρωπος ... και πρωταθλητης του UFC να σαι αμα ο αλλος βγαλει κανα κουμπουρι δεν προλαβαινεις να πεις κιχ .... καλυτερα λοιπον επελεξε μια πολεμικη τεχνη που σε εκφραζει και εντελως φιλικα σου λεω αν σου τυχει κατι να αφησεις τα νταηλικια και να σε ψυχραιμος ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-03-18 09:10 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς καλησπερα και καλώς σας βρήκα.
    Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη δεν έχω σκοπό να κατέβω σε αγώνες ποτέ οπότε δεν με ενδιαφέρει μια τέτοια προοπτική θέλω κάτι για να μπορώ αν μου συμβεί κάτι να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
    Όλοι μου λένε μποξ ότι είναι η αρχή των πάντων και δεν παίζει τπτ καλύτερο και ότι είναι καλύτερο και από το κικ.
    Έχω διαβάσει για κραβ μαγκα Αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τις 2 ομοσπονδίες και δεν ξέρω αν κάτι τετοιο θα σου πρόσφερε και γυμναστική κάτι το οποίο θέλω.
    Μετά για μαι ται μμα κλπ είναι σωστό να ξεκινήσω κατευθείαν από κάτι τετοιο χωρίς να έχω επαφή με πολεμική τέχνη πριν?
    Όσους ρώτησα μου είπαν να πάω σε κάποιον σωστό οπότε σκέφτηκα ότι και σε κάποια πολεμική τέχνη να μη καταλήξω θα πάω σε κάποιον που είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει.
    Έχετε καμία πρόταση μένω δυτικα προαστια
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων
    Μια από τις καλύτερες πολεμικές τέχνες η οποία προσφέρει και γυμναστική αλλά και αυτοάμυνα είναι το tae kwon do
    Έχει δύο ομοσπονδίες itf και wtf
    Το wtf είναι πιο "εξευγενισμένο" και είναι και Ολυμπιακό άθλημα
    Το itf είναι πιο "σκληρό"
    Οποίο και να διαλέξεις την κάνει τη δουλειά που θες

    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-03-18 11:06 #9
    Προεπιλογή
    Το έχω σκεφτεί για tae kwon do φίλε όπως και οι υπόλοιπες πολεμικές τέχνες με προβληματίζει μόνο αυτό που λέγεται ότι υστερούν όλες μπροστά στη πυγμαχία.
    Από τη μια αυτό από την άλλη η πυγμαχία κικ κλπ έχουν κανόνες Αφού είναι αθλήματα που δεν ξέρω αν θα χρειαστούν σε κάποιον που δεν έχει σκοπό να κατέβει σε αγώνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-03-18 11:16 #10
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    πυγμαχια μανα ολων των πολεμικων τεχνων ντιρεκτ κροσε απερκατ απλα βασικα αποδωτικα ο ανθρωπος στον πρωτο του διαπλικτισμο στην ιστορια γροθια εριξε το πιο απλο και αυθορμητο αμα ξερεις να ριχνεις γεματες μην φοβασαι τιποτα και επισης αμα πλακωθεις εξω δεν μεταφερει κανεις την μαχη στο δρομο ειναι σχεδον αδυνατον γιατι ακομα και ο γκραπλερ αμα κυλιεται κατω μπορει να τραυματιστει ασε που πρεπει να εισαι πραγματικα ατυχος για να πεσεις σε πραγματικο γνωστη παλης.καλο για αυτοαμυνα και το γουινγκ τσαν που ειπε ο ηλιας πιο πανω.τεσπα οτι ξερεις καλο ειναι λεω ποιες θα ηταν οι δικες μου μειν επιλογες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-03-18 11:39 #11
    Προεπιλογή
    Υπάρχει όμως κάποιος που να διδάσκει πραγματικό γουινγκ τσαν στην Αθήνα ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-03-18 14:20 #12
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει όμως κάποιος που να διδάσκει πραγματικό γουινγκ τσαν στην Αθήνα ?
    τωρα και εσυ μην περιμενεις να το μαθεις αυτοπροσωπος απο τον γιπ μαν. βρωμαει ο τοπος γουιντσαναδικα πιο πολλα απο σουβλατζιδικα εχουν γινει. βασικα δεν εμπιστευομαι τους δασκαλους αυτης της τεχνης και ο λογος ειναι οτι σε αυτη την τεχνη καποιος παιρνει πτυχιο με ταχυριθμα μαθηματα. καλη τυχη με την αναζητηση καλου δασκαλου για εμενα πρεπει να πας αυτοπροσωπος να μιλησεις με καμποσους απο δαυτους να βγαλεις δικο σου συμπερασμα ψαξε και αλλου μπες σε ενα φορουμ πολεμικων τεχνων να δεις τι παιζει
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-03-18 20:02 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όλη η δουλεια είναι η εξάσκηση και το γουιν τσανκ δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φυσικη κατάσταση και σωματότυπο , γι αυτο και μπορούν να το χρησιμοποιήσουν γυναίκες
    Εγω βλέπω πχ τον δικό μου δάσκαλο που έκανε Γερμανία ταεκβοντο ITF το παραδοσιακό , έρχεται Ελλάδα και το γυρίζει στο WTF λόγω του οτι θα γινόταν Ολυμπιακό άθλημα και όταν έγινε Ολυμπιακό αυτός το παράτησε και το γύρισε σε μια πολεμική τεχνη που έκανε απο Γερμανία το Γουιν Τσανκ και τον λέω καλα χάζεψες ρε συ καναμε τον σύλλογο να πέρνουν μερος τα παιδια σε αγώνες και συ τωρα μας τα γυρνάς? και λέει δεν μπορω ξενερώνω με αυτα και με εξήγησε τον λόγο και μετα με έβαζε εγω να τον πιάνω και να τον χτυπάω και αυτός με το ζόρι γιατι ήμουν και 130 κιλα με απέκρουε
    Όσο περνούσαν τα χρόνια και πήγαινα να κάνω ξανα τα ίδια και αυτός εξελισόταν δεν μπορούσα ούτε να τον ακουμπήσω , τον έπιανα και ξέφευγε σαν το χέλι και βλέποντας όλα αυτα και την εξέλιξη δεν είχα πλέον κανένα λόγο να τον αμφισβητήσω , δουλεύει πραγματικά απλα είναι και θέμα εξάσκησης , δηλαδη δεν αρκεί να μάθει κάποιος μια τεχνική , χρειάζεται εξάσκηση και οι κινησεις να γίνονται αυθόρμητα με τα ρηφλέξ χωρίς να σκέφτεται καθε αντίδραση αλλα μηχανικά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-03-18 14:35 #14
    Προεπιλογή
    Έχω καταλήξει και είμαι ανάμεσα σε κραβ μαγκα και κικ θα πήγαινα κραβ μαγκα κατευθείαν αλλα μου είπαν ότι δεν έχει τόσο επαφή με χερια και είναι περισσότερο θεωρία ,λαβές κλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-03-18 16:43 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω καταλήξει και είμαι ανάμεσα σε κραβ μαγκα και κικ θα πήγαινα κραβ μαγκα κατευθείαν αλλα μου είπαν ότι δεν έχει τόσο επαφή με χερια και είναι περισσότερο θεωρία ,λαβές κλπ.
    καλυτερα πηγαινε kick πολυ ωραιο αθλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία