Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 09-03-18 22:41 #1
    Προεπιλογή Χρειάζομαι βοήθεια παιδιά !!!!!
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα τη βοήθεια σας ωστε να προσαρμόσω ένα σωστό διατροφικό πλάνο για εμένα.
    Είμαι 1,69 56,5 κιλά. Γυμνάζομαι με τακτικότητα 3-4 φορές τη βδομάδα τα τελευταία τρία χρονια . Θέλω να ακολουθήσω διατροφή γράμμωσης και να χάσω τρία κιλάκια που έβαλα μέσα στο χειμώνα. Σε γενικές γραμμές η διατροφή μου δεν είναι πολύ καλή χωρίς αρκετή πρωτεινη χωρις καν σωστα θρεπτικά συστατικα. Σαλάτα για μεσημέρι σαλάτα για βράδυ μπισκοτάκια βρώμης στο ενδιάμεσο. Δεν το κάνω για να χάσω κιλά τρελαίνομαι για σαλάτες κ με πήρε η κατω βόλτα να τρώω σχεδόν μόνο απο αυτες χωρίς να το καταλάβω. Παρ ολα αυτα ΠΗΡΑ ΚΙΛΑ !!!! Αερόβιο δεν έχω στο πρόγραμμα μου ιδιαίτερο.
    Θα βοηθούσε κάποιος λιποδιαλύτης? help
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-03-18 22:55 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Μινα καλησπέρα.
    όπως και η ίδια έχεις εντοπίσει, η διατροφή σου είναι πολύ ελλιπής.
    Σε πρώτο επιπεδο, πρέπει να φτιάξεις μια διατροφή προσαρμοσμένη στα μέτρα σου και επισης πολύ σημαντικό στην επιτευξη της απώλειας κιλών, εινια η αεροβίωση.

    Ρίξε μια ματιά εδω, για αρχή

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-03-18 23:00 #3
    Προεπιλογή
    καλησπέρα !!!
    ευχαριστώ για την ανταπόκριση αρχικά
    Το πρόγραμμα μου είναι δύσκολο για να εντάξω περισσότερες προπονήσεις. Ίσως μια φορά την εβδομάδα μπορώ να προσθεσω εναερόβιο.
    Πως να διορθώσω το θέμα της διατροφής κ ταυτόχρονα να χάσω αυτό το βάρος π θέλω. Υποθέτω οτι έχω κοιμήσει τον μεταβολισμό μου παντελώς
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-03-18 23:06 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Προφανώς υποσιτίζεσαι και ο μεταβολισμός σου εχει ρίξει ταχυτητες για να ανταπεξέρχεται με τα μινιμουμ...
    Μια καλή αναλογία για αρχή θα ήταν 40πρ /40 υδ /20 λιπ
    Τρεξε λίγο αυτο το προγραμματάκι να δείς που βρίσκεσαι σε θερμίδες συντήρησης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-03-18 23:12 #5
    Προεπιλογή
    Λοιπόν με ελαφριά άσκηση (διότι η δουλειά μου είναι απειρες ώρες στην καρέκλα) μου δίνει BMR 1326 και θερμίδες 1658
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-03-18 23:28 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Μια καλη αρχή λοιπόν ειναι να φτιάξεις μια διατροφή που να κουμπώσει περίπου στις 1500 θερμίδες.
    (Αλλα οχι απλά με σαλάτες, χρειάζεσαι ποικιλία και τροφές που να έχουν όλα τα macros)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-03-18 23:30 #7
    Προεπιλογή
    πως θα μπορουσα να βρω κατι ενδεικτικό? Δεν ξέρω πως να διαμορφώσω ενα σωστο πλάνο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-03-18 23:44 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    διαβασε το αρθρο που σου δωθηκε απο πανω για τη διατροφη, τα λεει ολα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-03-18 23:58 #9
    Προεπιλογή
    καλησπέρα,

    το διαβασα ειναι οντως πολύ ενδιαφέρον αλλα δεν με βοηθαει γιατι δεν εχω τις γνωσεις να προσαρμοσω επανω μου την διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-03-18 00:08 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καθε γευμα σου θα πρεπει να περιεχει ενα μερος πρωτεινη, ενα υδατανθρακα κ αλλο ενα λιπαρα..φυσικα δεν πρεπει να αφησεις εκτος φυτικες ινες, απο σαλατες κ φρουτα.
    οποτε αφου βγαλεις συνολο θερμιδων, χωρισε τες σε οσα γευματα μπορεις να κανεις ανα μερα, κ ο,τι σου βγει στο καθε γευμα απο θερμιδες, υπολογισε τα παραπανω μακροσυστατικα
    που σου γραψα.
    δεν χρειαζονται ιδιαιτερες γνωσεις για αυτο...στο αρθρο αναφερει μεσα ποιος τροφες ειναι πρωτενη, υ/ας κ.ο.κ..

    τα λιπαρα μην τα ριξεις κατω απο 30% του συνολου των θερμιδων, πρωτεινη βαλε 1.2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους, κ ο,τι περισεψει να ειναι θερμιες απο υ/α.
    αν ασχοληθεις λιγο μονη σου μια χαρα θα το βγαλεις, ολοι ετσι ξεκινησαμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-03-18 13:59 #11
    Προεπιλογή
    βουνό μου φαίνεται. Θα πάω σε εναν διαιτολόγο να μου βγάλει ενα ημερήσιο πρόγραμμα
    Θέλω όμως να του δώσω σαφή οδηγίες για τον σχεδιασμό του προγράμματος. Μπορείτε να μ πείτε τι ακριβώς να ζητήσω? Δλδ μέσα στη βδομάδα πως να παιξει με πρωτεινη, υδατάνθρακα , λιπαρά κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-03-18 14:01 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ε, αν πας σε διατροφολογο απλα πες του τι στοχο εχεις κ θα στα βγαλει αυτος, δεν εχει νοημα να σου πουμε κατι..δουλεια του ειναι, θα καταλαβει απο μονος του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-03-18 14:25 #13
    Προεπιλογή
    Μάλλον έτσι θα γίνει. Απλώς δεν θέλω να εστιάσει στο οτι θελω να χασω λίγο βάρος και με φορτώσει φασολακια κ αρακάδες
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-03-18 14:35 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ε, δε νομιζω..απλα ολα λειτουργουν συνδιαστικα, οποτε σιγουρα θα πρεπει να δωσεις κ λιγο βαρος σε ο,τι προπονησεις κανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-03-18 18:55 #15
    Προεπιλογή
    Ναι έχεις δίκιο αν κ μου ακούστηκε κάπως πολύπλοκο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία