Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 10-03-18 07:11 #1
    Προεπιλογή απωλεια συσσωρευμενου λιπους στην κοιλια με τεχνικη shock training + επιλογη λιποδιαλυτη {γραμμωση}
    καλησπερα αδερφια μολις συστηθηκα κ μπαινω κατευθειαν στο ψητο μιας κ οπως ολοι ξερουμε ο χρονος τρεχει κ η κοιλια δεν πεφτει
    πρεπει να πω οτι τωρα στα 29 μου αποφασισα να αρχισω να ενδιαφερομαι να χτισω το σωμα μου κ ενδιαφερομαι πιο πολυ για γραμμωση παρα για ογκο κατι που μου κανει την ζωη ακομα πιο δυσκολη.
    η περιπτωση μου ειναι οτι γιαμερικα χρονια επαιρνα καποια φαρμακα που μου δημιουργησαν συσσωρευμενο λιπος στην κοιλια.
    κατα τ'αλλα ειμαι 65kg με υψος 172 οποτε εχω καποιες καλες βασεις να επιτυχω τον στοχο μου{γραμμωση} με προσπαθεια,υπομονη κ λιγο μαγειρεμα
    επειδη δεν ειμαι τελειως ασχετος ξερωοτι αυτο το τοπικο παχος δεν χανεται με οποιουδηποτε ειδος κοιλιακων κ αν επιχειρουσα να το χασω ετσι θα εκανα κοιλια ορκ
    ιντο δε ποιντ ειχα διαβασει παλιοτερα οτι ισως ο μονος τροπος να χασεις τοπικο παχος ειναι με μια μεθοδο που σοκαρεις τον οργανισμο σου κ θα εξηγησω τι εννοω.
    να πω καταρχην οτι το διαβασα σε αρθρα αρκετα αξιοπιστων περιοδικων που προτιναν για το θεμα μου μια μεθοδο που για παραδειγμα αν χρησιμοποιουσα ποδηλατο θα πηγαινε καπως ετσι:
    1 λεπτο χαλαρη ποδηλατηση 1μισι λεπτο φουλ φορς 1 λεπτο χαλαρη 1μιση φουλ φορς κ.ο.κ
    ενα αλλο παραδειγμα αλλα της ιδιας τεχνικης αν βρισκομοθν σε μια πολυκατοικια ανεβαινω τις σκαλες του πρωτο οροφου χαλαρα του δεθτερου οσο πιο γρηγορα μπορω κ.οκ
    τι γνωμη εχετε γι αυτην την μεθοδο?ειναι αποτελεσματικη?δωστε παραιτερω γνωσεις αν γινεται.
    αυτο ειναι το πρωτο σκελος.
    το δευτερο σκελος ειναι οτι αν παρω απο εσας το οκ να χρησιμοποιησω αυτην την μεθοδο για τον στοχο μου νομιζω θα χρειαζοταν να χρησιμοποιησω καποιον λιποδιαλυτη για καλυτερα κ πιο γρηγορα αποτελεσματα.κ θελεω τις προτασεις σας.ποιον?πως να τον χρησιμοποιησω κτλ
    δεν ζηταω μασημενο φαγητο αν καποιοι σκεφτηκαν αυτο απλα επειδη οι γνωσεις μου ειναι μηδαμινες θελω να αρχισω απο καπου σωστα για να ξεπερασω αυτον τον πρωτο αναγκαιο σκοπελο
    κ υστερα εχω ολο τον χρονο να ψαξω κ να διαβασω περαιτερω.
    πχ αφου κανω αυτο το ποστ θα κατσω να διαβασω τα θεματα της διατροφης.το θεωρω ανουσιο να ασχοληθω με κατι αλλο αυτη την στιγμη περα απο το συσσωρευμενο λιπος.
    επισης αν υπαρχουν αλλη αποτελεσματικη μεθοδοι για να χαθει ευχαριστως να τις ακουσω.
    τελος δεν ξερω αν αυτη η μεθοδος που περιγραφω λεγεται οντος shock training αλλα οκ.
    αυτα πανω κατω περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας δειξτε κατανοηση αλλα προερχομαι απο μια δυσκολη φαση κ πλεον θελω να κανω κατι καλο για τον ευατο μου.
    ευχαριστω θηρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-03-18 12:17 #2
    Προεπιλογή
    Πιστεύω πως τα 65 kg ειναι πολυ λιγα για να μπεις απο εδω και πέρα σε φαση γραμμώσεις (δίαιτας) γιατι ποσο να χάσεις θα φτάσεις π.χ. στα 58,60 kg και θα εισαι σκιά του εαυτού σου,δεν θα εχεις δύναμη-ενέργεια ουτε νερο να πιεις.
    Επισεις λογικά η μυική σου μαζα πρεπει να ειναι πολυ λίγη,οποτε και εδω υπάρχει προβλημα γιατι οταν μπαίνουμε σε φαση γραμμώσεις ειναι αναπόφευκτο οτι χάνουμε και ενα ποσοστό απο τον μυικό ιστό άλλοι λιγότερο άλλοι περισσοτερο,αλλα αυτο εχει να κανει με τον οργανισμό του καθε ανθρώπου αλλα και απο άλλους παράγοντες.
    Οταν σιγα σιγα χάνουμε λίπος και νερά αυτο γίνεται απο όλο το σώμα αλλου φαίνεται περισσοτερο αλλου λιγότερο ανάλογα με το ποσοστό του λίπους που εχει το καθε σημείο στο σώμα,δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τοπικά λιπος π.χ. στην κοιλια και να μην χάσουμε και απο τα χέρια.

    Η προπονηση που γράφεις ειναι αυτο που λεμε υψηλής εντάσεις H.I.T και γίνονται μεσα σε σύντομο χρονο 20'-25' max,ειναι προγράμμα που δουλεύει αλλα δεν νομίζω να κανει για σενα αυτη την στιγμη.

    Δεν μας εχεις πει αν γυμνάζεσαι γενικα,αν γυμνάζεσαι με βαρη και ποιο ειναι το προγράμμα σου,δεν μας εχεις πει τι διατροφη κανεις κατι πολυ βασικό για να χάσεις λίπος,οτι λιποδιαλυτη και να παρεις δεν θα δεις κανένα αποτελεσμα αν δεν υπάρχουν τα δυο προηγούμενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-03-18 16:45 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Ο Δημήτρης είπε μερικά βασικά πράγματα.Όντως το να πέσεις και άλλο σε κιλά δεν θα ήταν καλό,επιπλέον το λίπος φέυγει συνολικά από ολο το σώμα άρα δε μπορείς να εστιάσεις μονο σε ενα σημειο.Η γνώμη μου θα ηταν μια ισοθερμιδικη δίαιτα με 2-4 φορες την εβδομαδα αερόβια άσκηση.Η μέθοδος που προανέφερες λέγεται όπως είπε και ο Δημήτρης hit.Ότι είναι αποτελεσματική δεν το αμφισβιτεί κανείς ωστόσο καθαρό hit σε έναν αρχάριο σχετικά δε θα συνηστούσα.Πέρα από αυτό τα μεγαλύτερα αποτελέσματα θα έρθουν απο την διατροφή.
    πέρα απο αυτο όμως τα βάρη παίζουν τεράστιο ρόλο.Κατευθείαν με το που μεγαλώσει λίγο το στηθος,η πλατη κλπ θα δεις ότι στην όψη το λίπος σου και γενικά το σώμα σου θα φαίνεται αλιώς.Ένα γυμνασμένο άτομο με ενα χ ποσοστό λίπους δεν εχει καμια σχεση στο πως δείχνει με έναν άλλον αγυμναστο με το ιδιο ποσοστό λιπους.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-03-18 18:57 #4
    Προεπιλογή
    καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.
    φαινεται απο μακρυα οτι ειμαι αρχαριος κ η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κανει ενα σετ στην ζωη μου που λεει ο λογος γι αυτο συγχωρηστε μου την αγνοια.
    καταλαβαινω οτι η προταση σας ειναι μια ισοθερμικη διαιτα μαζι με καποιες φορες την βδομαδα αεροβια ασκηση.
    αυτη η μεθοδος θα με κανει να χασω λιπος συνολικα οπως μου ειπατε απλα τα αποτελεσματα θα ειναι πιο εμφανη στην περιοχη της κοιλιας μιας κ εκει υπαρχει το προβλημα σωστα?
    γενικα χωρις να εχω μετρηθει δεν νομιζω να εχω μεγαλο ποσοστο λιπους συνολικα κ ακομα κ στην κοιλια μην φανταστειτε τερατα.
    θα μου προτινατε για την περιπτωση μου να ασχοληθω με καποιες ασκησεις με βαρη πχ που να στοχευουν στην ομαδα των κοιλιακων η να μεινω με την ισοθερμικη διαιτα+αεροβια ασκηση για καλυτερα αποτελεσματα?
    τελος επειδη σε αυτον τον τομεα θελει πολυ ψαξιμο ποια η γνωμη σας για λιποδιαλυτη σε καθε μια απο τις δυο περιπτωσεις?
    να'στε καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-03-18 21:33 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    όπως σου είπα τα βάρη είναι απαραίτητα για μένα...Το να πάρεις λυποδιαλύτη αυτη την στιγμή δεν θα σου κανει και πολλά,φτιαξε μια καλη διατροφη και προχώρα.Για αρχή ξεκίνα με καποιες βασικές ασκησεις στο γυμναστηριο...squats,πρεσα,κοπιλατικη,πιεσεις παγκου,deadlifts,στρατιωτικές πιέσεις.Μετά και καθώς εξελίζεσαι ξεκίνα να βάζεις και μερικές απομονωτικές.Το λίπος έχει την τάση να χάνετε ποιο πολύ από τα καλά μας σημεία και στο τέλος από τα αδυναμα μας.Παρόλα αυτά προφανώς θα έχεις και στην κοιλια.Οι ασκήσεις κοιλακών θα σε βοηθήσουν ως ενα μικρό βαθμό,είναι απαραίτητοι για πολου λογους περα απο το λιπος(στίριξη κορμου κλπ)η βαση για την απώλια λιπους παραμενει η διατροφη.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-03-18 04:07 #6
    Προεπιλογή
    ευχαριστω παιδια θα προσπαθησω για το καλυτερο.
    θα ακολουθησω ισοθερμιδικη διαιτα οπως μου ειπατε η τελοσπαντων μια καλη διατροφη κ βαρυ κ βλεπουμε.
    κ παλι ευχαριστω να στε καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-03-18 06:07 #7
    Προεπιλογή
    συγνωμη κ παλι για το πρηξιμο του ασχετου αλλα μηπως μπορειτε να μου προτινετε ενα προγραμμα των 25 ας πουμε λεπτων για το σπιτι με 2 5κιλα βαρακια,στατικο ποδηλατο,κ ασκησεις εδαφους αν λεγονται ετσι{κοιλιακοι,πους απς κτλ}
    επικρατει χαος κ θα βγαλω λαθος συμπερασματα για το ποιες ασκησεις θα ηταν οι καλυτερες.
    ακομα αν ειναι ευκολο μια δυο βασικες συμβουλες για την διατροφη.
    φανταζομαι κομμενα τα αναψυκτικα εναλλακτικη?
    συγνωμη κ παλι αλλα ειναι σχεδον για μενα θεμα ψυχικης υγειας η εικονα του σωματος μου.
    αν αποκτησω μια καλη βαση οσον αφορα την εμφανιση την δυναμη κ την αντοχη ισως ασχοληθω παιρετερω.
    προς το παρων θα προσπαθησω με τις δικες συμβουλες να κανω μια αρχη σπιτι,πραγμα που εχω κανει παλιοτερα με καλα αποτελεσματα.
    να στε καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-03-18 10:23 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    καλώς ή κακώς αυτά που μπορείς να κάνεις στο σπίτι είναι περιορισμένα.Η εύκολη απάντηση θα ήταν να πας σε ένα γυμναστήριο,όμως αν για τους δικούς σου λόγους δε θες,κάποιες ασκήσεις που θα μπορούσες να κάνεις είναι

    1η Μέρα
    Στήθος - ώμοι - τρικέφαλα

    Στήθος
    Ανοιχτά push ups
    push ups με τα χέρια σε πάγκο
    push ups με τα πόδια σε πάγκο

    Ροκανίσματα

    Ωμοι
    εκτάσεις αλτήρων μπροστά
    εκτάσεις αλτήρων πλάγια

    Τρικέφαλα
    κλειστά push ups
    εκτάσεις αλτήρα πάνω απο το κεφάλι

    2η Μέρα
    Πλάτη - Δικέφαλα - πίσω ώμοι
    Πλάτη
    Κοπιλατική με αλτήρες
    deadlifts με αλτήρες
    ραχιαίοι στο πάτωμα
    Πίσω ώμοι
    Εκτάσεις σκυφτός με αλτήρες

    Δικέφαλα
    Έλξεις δικεφάλων
    Έλξεις σφυριών

    κοιλιακοί
    άρσεις ποδιών

    3η Μέρα
    Πόδια
    squats με αλτήρες
    stiff leg με αλτήρες
    προβολές με αλτήρες
    άρσεις γαμπών σε σκαλοπάτι με αλτήρα

    45 λεπτά μέχρι 1 λεπτό στην κάθε άσκηση διάλειμμα
    σε ασκήσεις στήθους,πλάτης και ποδιών 3 σετ
    σε ασκήσεις ώμων,δικέφαλων,τρικέφαλων 2-3 σετ

    μετά απο αυτες τις ασκήσεις ή το πρωί βάλε τζόκινγκ ή ποδήλατο.Η συμβουλή μου θα είναι αν επιλέξεις να μην πας σε γυμναστήριο να παρεις και ενα μονόζυγο.Για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις αυτό είναι ένα μέτριο πρόγραμμα με αυτά που διαθέτεις,είναι σίγουρο ότι καποια στιγμής θα φτάσεις σε ταβάνι,όμως για αρχή μπορείς να το δοκιμάσεις.Όλες τις ασκήσεις καθώς και τεχνικές θα τις βρεις στο youtube,αν καμια δεν την βρισκεις πες μου να στην γραψω στα αγγλικά.

    όσο για τις συμβουλές,καλώς ή κακώς τα αναψυκτικά δεν είναι καλή επιλογή.Ναι αν έχεις μια σωστή διατροφή το να πιείς 1-2 φορες μεσα στην βδομαδα δε θα σε πάει τοοοσο πίσω όμως γενικά δεν ειναι καλή επιλογή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris1994 : 12-03-18 στις 10:27
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-03-18 13:40 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Τι deadlift και squat με αλτηρες ο ανθρωπος εχει λεει 5 κιλα αλτηρακια. Τα οποια ειναι αχρηστα εκτος για πλαγιες εκτασεις ομων και καμψεις δικεφαλων με πολλες επαναληψεις.
    Αν η μονη επιλογη αυτην την στιγμη ειναι γυμναστικη στο σπιτι τοτε μια βασικη καλλισθενικη για αρχη. Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται πολυ ιστορια απο πλευρας προγραμματος σε αυτη την φαση. Μιας και δεν θα μπορεις μαλλον να κανεις πολλα pull-ups η push-ups και δεν υπαρχει αλλος διαθεσιμος εξοπλισμος το καλυτερο θα ηταν να γινοντε την ιδια μερα. Κανε Pull ups, push ups, squats και τις δυο ασκησεις που προανεφερα με τα αλτηρακια για πολλες επαναληψεις. Δεν χρειαζεται μεγαλη περιπλοκοτητα σε αυτη τη φαση - απλα κοιτα καθε μηνα να αλλαζεις λιγο τις ασκησεις pull ups > chin ups , να παιζεις με το ανοιγμα των χεριων στα push ups κτλπ. Τα σκουατ δεν θα κανουν και πολλα μονο με το βαρος του σωματος σου αλλα αν τα χρησιμοποιησεις για να αποκτησεις ευλυγισια, μια βαση και να μαθεις την τεχνικη πιανοντας βαθος θα σου φανουν πολυ χρησιμα οταν αποφασισεις να πας σε γυμναστηριο.

    Παντως σε βλεπω πολυ μπερδεμενο, απο οτι καταλαβαινω θες να εχεις κοιλιακους αλλα ποιο ειναι το νοημα αν μοιαζεις με επιζωντα ολοκαυτωματος? Αυτοι που βλεπεις στα περιοδικα εχουν και τους μυες για να στηριξουν αυτο το ποσοστο λιπους. Το να εχεις στοχο την γραμμωση στα κιλα σου δεν ειναι συνετο οπως ειπαν και οι υπολοιποι. Επισης οι λιποδιαλυτες μονο marketing ειναι το μεγαλυτερο πραγμα που θα σου δωσουν ειναι ενα confidence boost απο το placebo να καταλαβεις. Μην κοιτας σε σκευασματα για αποτελεσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-03-18 16:01 #10
    Προεπιλογή
    καλημερα παιδια κ ευχαριστω για τις απαντησεις.
    το προγραμμα που μου προτινε ο αρης νομιζω ειναι ιδανικο για την περιπτωση μου που οπως σωστα ειπατε εχω πολυ περιορισμενα μεσα.
    αν κανω την αρχη κ δω αποτελεσματα-που θα δω πχ στα χερια,ωμους-ισως το ψησω να ασχοληθιω κ πιο πολυ.
    εχω κ ενα μικρο πλεονεκτημα γιατι εχω και στατικο ποδηλατο κ για τζογκινγ με βολευει πολυ οτι τα τεφα ειναι 5 λεπτα απο το σπιτι μου.αν δεν υπαρχαν τα τεφα κ ο στιβος τους θα ενιωθα πολυ αμηχανα να κανω τζογκινγκ στον δρομο συν οτι εκει υπαρχουν μπασκετες για χαλαρωση μετα οποτε κομπλε.
    απο σημερα κομμενα τα πολλα αναψυκτικα,ζεστο τσαγακι.μονοζυγο εχω.σε καποια φαση εκανα γυρω στις 10 αρσεις οταν το παλευα με παρομοιο τροπο τωρα πλεον 3 με το ζορι.
    κ μια τελευτα ερωτηση κ με καλυψατε.
    καποιο συμπληρωμα για καλυτερα αποτελεσματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-04-18 21:20 #11
    Προεπιλογή
    Το καλύτερο συμπλήρωμα είναι το σωστό φαγητό
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-04-18 23:02 #12
    Προεπιλογή
    Στο προγράμμα που σου είπε ο Άρης και απ'οτι βλεπω ειναι λειτουργικό απο την στιγμη που κανεις σπιτι προπονηση και ο εξοπλισμός σου ειναι ελάχιστος θα μπορούσες να προσθέσεις στο στήθος βύθισης 3χ όσες ,αυτη την ασκηση μπορεις να την κανεις με δυο καρέκλες η ακομα και στο μπαλκόνι του σπιτιού σου σε καποια γωνία στα κάγκελα.
    Στους ώμους στις έκτασεις επειδη τα κιλά εινα λιγα που εχεις μπορεις να κανεις κράτημα 2" οταν φτάνη στο ύψος του ωμού ο αλτήρας και να δωσεις έμφαση στην αρνητική κίνηση -κατέβασμα-να γίνεται αργα σε χρονο 4".
    Στης πλαγιές εκτασεις να σταματάς τους αλτηρες λιγο πρην ακουμπήσουν στο σώμα,εδω 3"κατέβασμα,δεν χρειάζεται κράτημα στο πάνω σημείο της κίνησης
    Στα τρικεφαλα μπορεις να βάλεις kick back σκυφτός,και βύθισης τα χέρια στο κρεβάτι και τα πόδια η στο πάτωμα η σε καρέκλα για να γινει πιο δύσκολη η ασκηση κανεις όσες μπορεις χ3 σετ.
    Γενικα υπάρχουν κάποιες λύσης για προπονηση στο σπιτι με ελάχιστα εξοπλησμο, μπορεις να βρεις αρκετά video στο tube και να παρεις κάποιες ιδέες.
    Απάντηση με παράθεση