Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 05-03-18 10:01 #1
    Προεπιλογή λιγο βοηθεια αδερφια!
    Καλημερα αδερφια,θελω να σας πω το προβλημα μου(τον πονο μου!)να μου πειτε την αποψη σας λογο εμπειριας διοτι εκτος απο απειρος ειμαι και αρχαριος σε ολα αυτα.Ο αγωνας μου ξεκινησε λογο οτι δεν χωραγα σε 10 παντελονια που παλια κολυμπαγα μεσα.παντα ειχα σκαμπανευβασατα στο βαρος λογο δουλειας,(μαγειρας)αλλα αυτη την φορα ξεφυγα για τα καλα.ειχα υψος 1,76 και 95 κιλα 32 ετων και οπως καταλαβαινεται αστα....
    γραφτηκα .σε γυμναστηρι(ομαδικα προγραμματα,λιγα βαρυ)+kick boxing και πηγαινω 6 φορες την εβδομαδα και βλεπω αποτελεσματα,σε 2 μηνες εχω πεσει στα 82 κιλα αλλα με πολυ προσπαθεια και πολυ ιδρωτα.
    Η διατροφη μου στηριχτηκε σε βιντεακια που εβλεπα στο ιντερνετ(αγνοια εντελως σε αυτα)και αποφασισα να παω σε fasting(διαλειματικη νηστεια)
    δηλαδη τρωω μονο ενα γευμα την ημερα ουτε πρωινο ουτε σνακ ουτε τπτ..το φαγητο μου θα ειναι 2 φιλετα κοτοπουλο ή μπιφτεκια με συνοδεια παντα μονο σαλατα χωρις λαδι,μονο ξυδι ή ομμελετα με ασπραδια μονο..
    θελω την συμβουλη σας,επειδη θα φυγω για σεασον σε κανα 2μηνο και 8α μπορω να πηγαινω γυμναστηριο μονο αργα το βραδυ μετα την βαρδια μου και οχι καθε μερα...να συνεχισω οτι κανω? ι αυτο μακροπροθεσμα θα με καταστρεψει?,παρεπιμπτοντος πλεον δεν πειναω σχεδον ολη μερα..εχω περαση και 1 μερα χωρις να φαω τπτ και δεν ξερω γτ...
    συμπληρωματα που χρησιμοποιω ειναι καρνιτινη luquid warrior lab-lipo100 hardcore-whey complete 8

    ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-03-18 11:52 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Το fasting πλέον ειναι πάρα πολύ διαδεδομένο ωστόσο οι περισσότεροι κάνετε ένα λάθος,όταν λέμε fasting σημαίνει ότι έχουμε ένα ανοιχτό παράθυρο που θα πρέπει να πάρουμε τις απαραίτητες θερμίδες.Με το να τρως μόνο ένα γευμα με 800-1000 θερμίδες όπς γραφεις ειναι υπερβολικά λιγο.Εφόσον θες να ακολουθήσεις fasting απλά έχε ένα παράθυρο 8 ωρών που εκεί θα συμπληρώνεις καποιες απαραίτητες θερμίδες που ειναι σίγουρα πολύ παραπάνω από αυτό που τρως τώρα.Είναι λογικό να μην πεινάς ωστόσο η διαίτες και η υγεία μας δεν λειτουργεί έτσι.Δεν θα εκφέρω άποψη για το fasting ωστόσο εφόσον το επιλέγεις φρόντισε να το κάνεις σωστα.όταν λέμε fasting συμαίνει ότι μένουμε για ένα διάστημα νυστικοί (για παράδειγμα 16 ώρες) και μέσα σε 8 ώρες για παράδειγμα θα πρέπει να λάβουμε κάποιες απαραίτητες θερμίδες.Εσύ εφόσον θες να χάσεις κιλά θα πρέπει να τρως λιγότερες θερμίδες από την συντήρηση σου,αν δηλαδή εχεις 2400 παραδειγμα θερμίδες συντήρησης,εσυ θα πρεπει να τρως λιγότερες από αυτες και να τις λαμβάνεις από το φαγητό σου μέσα σε αυτο το 8ωρο.ωστόσο σε καμιά περίπτωση δεν είναι νορμάλ να λαμβάνεις ένα γευμα με μόλις 800 θερμίδες.Για μένα για αρχή πέσε σε 400-500 θερμίδες κάτω από την συντήρηση,όχι παραπάνω.

    Το ότι θα πηγαίνεις γυμναστηριο μονο αργα το βράδυ ερχετε σε αυτο που σου ειπα ποιο πριν.Όταν κανουμε φαστινγκ φροντίζουμε να πηγαίνουμε γυμναστήριο μεσα στι 8ωρο που λαμβάνουμε τις θερμίδες μας.Συνεπώς στην δικιά σου περίπτωση αν για παράδειγμα εχεις ανοιχτο παράθυρο 8 ωρες 6το απογευμα μεχρι 2 το βραδυ,μια καλη λυση θα ηταν,παίρνεις ενα καλο γευμα πριν το γυμναστήριο πχ στις 7.στις 9 πας γυμναστήριο,τελειωνεις πχ 10:30 και μετά κάνεις άλλα 1-2 καλα γευματα. Ειναι παρα πολυ συμαντικο επιπλέον στο γευμα σου μετα την προπόνηση να εχεις πηγη υδατανθρακα αλλά και πρωτείνης.Πέρα από αυτο όμως ειναι συμαντικό μέσα σε αυτα τα 2-3 γευματα που σου πρότεινα να λαμβάνεις κάποιες απαραίτητες θερμίδες.Δεν εκφέρω καμια άποψη για το fasting ωστόσο εφόσον επιλέγεις να ακολουθήσεις κάτι,κάντω σωστά.

    συγγνώμη για το μεγάλο ποστ
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-03-18 15:57 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ακομα καλυτερα θα ηταν η προπονηση να γινεται νηστικος. Αλλα δε θα μπορεσει να συμπληρωσει τις θερμιδες μετα για τοσο μικρο χρονικο διαστημα νομιζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-18 16:00 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    αν μιλάμε για προπόνηση αερόβια μέτριας έντασης ναι καλύτερα νηστικός.ωστόσο αν μιλάμε για προπόνηση με βάρη δεν το θεωρώ καλή επιλογή...επιπλέον το kick boxing εχει την ταση να ανεβάζει αρκετά παλμούς και πλησιάζει αρκετά το χιτ.Σε αυτή την περίπτωση σιγουρα το να παει καποιος νυστικός δεν ειναι ιδανική επιλογή.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση