Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 14-03-18 12:41 #1
    Προεπιλογή Δισκοπάθεια
    Καλησπερα παιδια , ειμαι 20 χρονον 1,75 , 68 κιλα ... Εκανα χρονια tae kwon do και στιβο σε επιπεδο πρωταθλητισμου και τον τελευταιο 1,5 χρονο κανω βαρη στο γυμναστηριο . Μια μερα που κανω unrack απο την βαση τον squat χωρις ιδιαιτερα πολλα κιλα νιωθω μια πιεση στην μεση μ ( γενικα σε ολες τις ασκησεις εχω αρκετα καλη τεχνικη ) , βαζω τα κιλα πισω και απλα το αφησα για αρκετο καιρο καθως δεν με ποναγε τοσο πολυ , ελεγα θα ειναι καπποιο τραβηγμα ... Με τα πολλα ειπα να παω σε εναν γιατρο να δω τι γινεται, εκανα αξονικη κτλ κτλ πηγα στον γιατρο και μ λεει ειναι δισκοπαθεια στον 05-Ι1 χαμηλα και με χτυπαει στο δεξι μερος μονο της μεσης . Μου εδωσε φαρμακο αντιφλεγμονωδες και μ ειπε να μην κανω γυμναστικη για 2 βδομαδες ( εγω λεω να κανω το πανω μερος εκτος απο ασκησης που πιανουν πλατη και αυτο το σημειο ) . Γνωριζει κανενας αν μου περασει , αν θα ξανα μπορεσω να κανω ασκησεις οπως squat , deadlift και καποιες αλλες ? αμα καποιος ειχε την ιδια εμπειρια και μπορει να με συμβουλεψει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα .. Ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-18 13:39 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Τι ειπες τωρα ρε φιλε, ειμαι 20 χρονων 1,73 και επισης εκανα πρωταθλητισμο στο tae kwon do. Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και μαλιστα ηταν ο λογος που σταματησα. Δεν εχω κανει αξονικη ακομα αλλα εχω τον πονο αυτο στα ΔΕΞΙΑ ΚΙΟΛΑΣ κατω μεση χαχαχα. Συνεχιζω και κανω ολες τις ασκησεις που περιεγραψες χωρις πονο αλλα νιωθω οτι παταω σε τεντωμενο σχοινι. Αν η τεχνικη μου στο squat κ deadlift δεν ειναι αριστη θα νιωσω εναν οξυ πονο και θα πρεπει να σταματησω. Για αυτον τον λογο δεν παιζω ακομα με τρελα κιλα, προχωραω ομως αργα και σταθερα με προσοχη. Ασκησεις που με βοηθανε παρα πολυ - medical disclaimer απλα σου λεω τι με βοηθαει προσωπικα - ειναι ασκησεις για την κατω μεση οπως RDL's, reverse hypers, back extensions κτλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioannis Duff : 14-03-18 στις 13:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-18 15:01 #3
    Προεπιλογή
    @Ioannis Duff χαχαχα δεν ξερω τι να πω ( ωραια συμπτωση ) , προσοχη σε εμας ... αμα εχω καποιο νεο με την κατασταση θα το αναφερω , γενικα αυτες τις εβδομαδες θα ειμαι μακρια απο ασκησεις squat και γενικα πραγματα π κανουν κακο στην μεση
    Απάντηση με παράθεση