Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 20-03-18 04:28 #1
    Προεπιλογή Μετα τον καναπε, προπονηση και διατροφη..
    Καλημέρα σας,

    πριν απο καποια χρονακια ειχα ασχοληθει με το ερασιτεχνικο (προσωπικα για μενα κ οχι αγωνες) bodybuilding, οποτε εχω καποια ιδεα οσο αφορα τη διατροφη και τις προπονησεις. Δυστυχως λογο, οικονομικων προβληματων ή αλλες φορες φουλ εργασια σε συνεργασια με το πολυ καθισιο, το παραμέλησα εντελως το αθλημα και το αποτελεσμα...ενας και μονο μεγαλος κοιλιακος (οχι μπυρας) δυστυχως . Το πηρα αποφαση λοιπον γιατι εφτασα στο αμην και αρχισα ξανα το γυμναστηριο και τη διατροφη μολις αυτην την εβδομαδα.

    Θελω λιγο να με βοηθησετε να φρεσκαρω τη μνημη μου οπως επισης να κανουμε λιγο μαθηματικα σχετικα με τις θερμιδες κτλ.

    Μεχρι την περασμενη εβδομαδα πριν αρχισω ξανα διατροφη και γυμναστηριο, ημουν στο 1 γευμα με πολλες θερμιδες για ολη τη μερα και κανενα σνακ το βραδυ. Αν δε με απαταει η μνημη μου αυτο ειναι παρα πολυ κακο οσο αφορα την αμυνα του οργανισμου λογο του 1 γευματος ως αποτελεσμα την αποθηκευση λιπους...

    Λοιπον ειμαι 36 ετων, υψος 174εκ, 100 κιλα
    BMR: 2069 θερμιδες/ημερα

    Οι προπονησεις μου φυσικα αρχιζουν με 2 εβδομαδες προσαρμογης, στο χαλαρο, φουλ μυικες ομαδες και αεροβικη. Δε θελω να το πιεσω πολυ αμεσως μετα απο τα χρονια του καναπε, γιαυτο και δε με πηραζει να κανω το pecdec στα 20 κιλα κ ας κοιτανε οι υπολοιποι, απλα θελω να το αρχισω σωστα. Επισης για να ειμαι δραστηριος, δεν κανω το φουλ προγραμμα μερα παρα μερα, αλλα κανω τις μισες μυικες ομαδες τη μια μερα και τις αλλες μισες την επομενη εναλαξ, ωστε να εχω ενα κινητρο να πηγαινω καθημερινα γυμναστηριο κ πιο βασικο να ειμαι καθε μερα στην αεροβικη.

    το BMR μου οπως ειπα ειναι στις 2069 θερμιδες resting....με τα βαρη λογικα θα ανεβει στη παροδο του χρονου οποτε αυτο ειναι καλο.

    Αυτο που φοβαμαι ομως και θελω τη συμβουλη σας, εκει που ετρωγα 1 γευμα την ημερα, τωρα προσπαθω να φαω 6 υγιεινα γευματα (3 κυρια κ 3 σνακ), οποτε παραπανω θερμιδες συνολικα αποτι ετρωγα με το 1 γευμα. Ειναι αυτη μια σωστη προσεγγιση; φοβαμαι πως θα βαλω και αλλο βαρος, ευχομενος οτι καπου θα σταθεροποιηθει ο οργανισμος και αργοτερα τα μικρογευματα θα με βοηθησουν να χασω.


    Ποσες θερμιδες πιστευετε οτι πρεπει να καταναλωνω την ημερα πλεον με το γυμναστηριο; εχουμε 2 βδομαδες προσαρμογης και αργοτερα θα παει πιο στοχευμενες μυικες ομαδες.

    ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-03-18 10:51 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    αν λαμβάνεις λιγότερες θερμίδες από της συντήρησης σου βάρος δε θα πάρεις.Εγώ θα ξεκίναγα γυμναστήριο και θα άρχιζα απο τις 2000 θερμίδες και καθε βδομαδα θα έβλεπα αν η ζυγαριά πέφτει.
    Με τον όρο σνακ δεν ξέρω τι περίπου εννοείς.Καλό ειναι από την διατροφή σου να λόιπον ψωμια,τιγανητά,γλυκα κλπ.Προσπάθησε να εστιάσεις σε πρωτείνη(κοτόπουλα,ψαρι,κρεας γενικα,αυγα,γαλακτοκομικα) και υδατάνθρακες απο καλές πηγες (βρωμη,ρύζι κλπ) και εννοείται να ενσωματόσεις λιγο αερόβιο.Το αν θα λάβεις 4 ή 6 γεύματα θα παίξει μικρό ρόλο.Είμαι κατά του να λάβεις εννοείται 1 όπως το παρελθόν όμως από 4-6 είναι ένας πολύ καλός αριθμός
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-03-18 15:45 #3
    Προεπιλογή
    ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση,

    και εγω υπολογισα στην αρχη οτι πρεπει να λαμβανω 1800 - 2000 θερμιδες, αλλα..

    καποιες αποριες που θελω να λυσω,

    διαβασα εδω στο σαητ για τη διατροφη γραμμωσης κτλ, οποτε εκανα τον μαθηματικο τυπο για τις θερμιδες που πρεπει να λαμβανω κυριως για περιοδους γραμμωσης

    φτανουμε δλδ σε νέο resting BMR τις 3100 θερμιδες (λογο γυμναστηριου), αφαιρουμε 250 θερμιδες για διατροφη γραμμωσης για τις πρωτες βδομαδες και φτανουμε 2850 θερμιδες ημερησιως.

    πιστευω και εγω σε αυτο που λες οτι αν λαμβανω λιγοτερες θερμιδες απο τις θερμιδες συντηρησης δε θα παρω βαρος, αλλα υπολογισα και τις θερμιδες που επερνα ημερησιως με το κακως 1 γευμα την ημερα, το πολυ να σου πω οτι την ημερα καταναλωνα 800 θερμιδες με 1 γευμα - ενοιωθα χορτατος ολη μερα. και πραγματικα ειμαι πολυ σκεπτικος οσο αφορα οτι πρεπει να αυξησω τωρα τις θερμιδες και να φτασω στις 2850..

    αυτο ειναι το προβλημα μου κυριως, οτι αν αυτη η αποτομη αλλαγη στις θερμιδες με επιρεασει αρνητικα και αν ναι ποσο.

    τελος παντων οσο αφορα συμπληρωματα διατροφης, θα αρχισω με 100% whey πρωτεινη, πολυβιταμινες, Ω-3, και διαβασα στο αρθρο οτι χρειαζετε και Χρωμιο.. σχετικα με το Χρωμιο διαβασα οτι η συνηστομενη ημερησια δοση δε πρεπει να ξεπερναει τα 1,0 μg ανα κιλο, δλδ στη δικια μου περιπτωση τα 100μg, αλλα συνηθως ολα τα συμπληρωματα που βλεπω για το Χρωμιο γραφουν οτι καθε ταμπλετα αντιστοιχει στα 200μg (+οτι περνεις απο τροφες κτλ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-03-18 16:08 #4
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    προφανως εχεις πολυ "κακο" μεταβολισμο το οποιο δεν αποτυπωνεται σε μαθηματικους τυπους

    ξεκινα με ενα βημα τη φορα

    σπασε το 1 γευμα που εκανες σε 2 (μεσημερι-βραδυ) το οποιο προσπαθησε να προερχεται απο ποιοτικο φαγητο
    προσθεσε για σνακ καποια φρουτα (ακτινιδια - αχλαδια - ξινομηλα κλπ)
    πινε πολυ νερο

    ζυγισου μετα απο μια εβδομαδα και αναλογως συνεχιζεις

    προσθετωντας τη προπονηση στο καθημερινο σου προγραμμα η οποια μερα με τη μερα πρεπει να γινεται ολο και πιο απαιτητικη θα δεις οτι κι εσυ θα αρχισεις να πεινας περισσοτερο

    τοτε μπορεις να προσθετεις θερμιδες απο καλες πηγες (κυριως πρωτεινη και λιπαρα)
    ενα βημα τη φορα δε χρειαζεται να κανεις τιποτα αποτομα
    Απάντηση με παράθεση