Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 61
  1. 01-04-18 12:10 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις ανγχωθεί χωρίς λόγο και αιτία.Δεν καταλαβαίνεις κάτι,η ζυγαριά είναι ένα νούμερο,που θα πρέπει σίγουρα να το συμβουλίβεσαι αλλά όχι να γίνεσαι ψυχαναγκαστικός.όταν μιλάμε για διαφορές 200 γραμμάριων κλπ,αυτά τα νούμερα αλλάζουν.λίγο παραπάνω νερό να πιεις,λίγο παραπάνω ή λυγότερο υδατάνθρακα να φας μπορείς να σε δείχνει 200 γραμμάρια ποιο χαμηλά ή ποιο ψηλά.Η ουσία δεν ειναι εκεί.έχε μια σωστή διατροφή και καλή άσκηση.βλέπε το σώμα σου στον καθρεύτη πρώτα.βλέπεις πχ ότι εδώ και 10 μέρες έχεις κωλήσει,(οι 3 μέρες προφανώς δεν πρέπει να σε ανισηχούν,όλοι κολάμε)δοκίμασε να ανεβάσεις ίσως λίγο την άσκηση σου,ή να χαμηλώσεις λίγο ακόμα θερμίδες από υδατάνθρακα.Επιπλέον μην κολάς σε συγκεκριμένες τροφές.υπολόγισε ποσο έχουν 300 γραμμάρια χοιρινό πχ.Μετά υπολόγισε πόσο ψάρι(λογικά θα βάλεις και μερικές κουταλιέ αιλαιόλαδο ωμόάρα υπολόγισε και αυτο στις θερμίδες) χρειάζεται για να φτάσεις τις θερμίδες των 300 γραμμάριων κρεας.
    Οχι απλα ανγχωνομαι γιατι τον μαιο εχω γαμους και παρουσιασεις...και πρεπει να εχω χασει τουλαχιστον 5 κιλα.....
    επειδη τωρα καταναλωνω 2200 θερμιδες περιπου αμα κατεβασω κ αλλο δεν θα ειναι λιγες οι θερμιδες μου? ειμαι 90κ, 1.80 υψος με 4-5 φορες την εβδομαδα ασκηση
    επισης μηπως ξερεις σαιτ που να λεει τα μακρο απο τα ψαρια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-04-18 12:13 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όταν λέμε "σκουπ" εννοούμε μια δόση πρωτεϊνης. Εγώ αυτή που παίρνω είναι την Impact Whey της Myprotein. Την θεωρώ πολύ καλή και με καλή τιμή. Ψάξε στο internet και θα την βρεις. Να ξέρεις πάντως ότι το συμπλήρωμα θα σου λύσει αρκετά προβλήματα με την διατροφή, αφού θα μπορείς να φτιάχνεις εύκολα και γρήγορα γεύματα χωρίς να ξοδεύεις πολύ χρόνο. Ας πούμε το πρωί άνετα θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ρόφημα με γάλα, μια δόση πρωτεϊνη και βρώμη. Τα βάζεις όλα στο μπλέντερ και σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος. Όσον αφορά την τελευταία ερώτηση, η πρωτεϊνη είναι απαραίτητη για την διατήρηση της μυικής μάζας.

    Μην φοβάσαι τις θερμίδες για αρχή. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαμορφώσεις μια διατροφή υψηλή σε πρωτεϊνη και λιπαρά, και χαμηλή σε υδατάνθρακα. Θερμίδες θα πρέπει να κόβεις αποκλειστικά από τον υδατάνθρακα. Οπότε σου προτείνω να συμπλήρωσεις πρωτεϊνη στα γεύματα που χρειάζεσαι(πχ πρωινό) και να κόψεις 250 θερμίδες από υδατάνθρακα. Με αυτό τον τρόπο θα καταφέρεις να μειώσεις τα ποσοστά λίπους ενώ παράλληλα να διατήρησειςς την μυικής σου μάζα σε μεγάλο βαθμό - ή ακόμα και να την αυξήσεις, άμα είσαι αρχάριος στο θέμα της γυμναστικής.

    ναι θα το κοιταξω για την πρωτεινη να αγορασω μετα το πασχα..
    τα μακρο στην διατροφη μου ειναι τωρα 198 γρμ πρωτεινη 157 υδατανθρ και 78 λιπη...και 2200 θερμιδες..
    οποτε λες να βγαλω π.χ το βραδυνο γιαουρτι και να βαλω 3 ασπραδια και 10 αμυγδαλα?
    ειμαι αρχαριος στην γυμναστικη οποτε μαλλον θα αυξησω την μαζα μου..εχω παρατηρησει ηδη μια αλλαγη ωραια στο σωμα μου μετα απο ενα μηνα ασκηση και διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-04-18 12:53 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pao1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι θα το κοιταξω για την πρωτεινη να αγορασω μετα το πασχα..
    τα μακρο στην διατροφη μου ειναι τωρα 198 γρμ πρωτεινη 157 υδατανθρ και 78 λιπη...και 2200 θερμιδες..
    οποτε λες να βγαλω π.χ το βραδυνο γιαουρτι και να βαλω 3 ασπραδια και 10 αμυγδαλα?
    ειμαι αρχαριος στην γυμναστικη οποτε μαλλον θα αυξησω την μαζα μου..εχω παρατηρησει ηδη μια αλλαγη ωραια στο σωμα μου μετα απο ενα μηνα ασκηση και διατροφη
    Όχι, το γιαούρτι είναι κατάλληλο για το βράδυ, γιατί περιέχει αργή απορρόφησης πρωτεϊνη. Αυτό που σου λέω είναι να παίρνεις γιαούρτι φουλ λιπαρών μαζί με ξηρούς καρπούς(αμύγδαλα, καρύδια κλπ). Τα αυγά να τα βάλεις στο πρωινό, και να είναι ολόκληρα, όχι μόνο τα ασπράδια.

    Επίσης μου φαίνεται ότι παίρνεις τεράστιές ποσότητες πρωτεϊνης από τα κρεατικά. Δεν χρειάζεται να τρως μισό κιλό την ημέρα κρέας. Βάλε 200γρ κρέας σε κάθε γεύμα. Μου φαίνεται υπερβολή να τρως 300γρ χοιρινό κάθε μέρα. Οπότε μείωσε λίγο την πρωτεϊνη από τα κρεατικά, και αύξησε την στο πρωινό. Έτσι πιστεύω ότι θα είναι πιο ισορροπημένη η διατροφή σου.


    Τέλος να ξέρεις ότι αυτό που έχει σημασία είναι απλά να καλύπτεις τις θερμιδικές και διατροφικές ανάγκες που χρειάζεσαι. Δεν ξέρω την ρουτίνα σου, οπότε σου δίνω συμβουλές με βάση αυτά που θα έκανα εγώ. Αλλά άμα εσύ ας πούμε δεν μπορείς να φτιάχνεις αυγά το πρωί και προτιμάς να έχεις μεγάλες ποσότητες κρέατος στα επόμενα γεύματα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι συμβουλές που σου δίνω για το πως να διαμορφώσεις τα γεύματα σου είναι προαιρετικές, στην τελική αυτό που μετράει είναι να καλύπτεις τα μάκρο και τις θερμιδικές ανάγκες. Και βλέπω ότι τα μάκρο σου είναι μια χάρα ακόμα και με βάση αυτή την διατροφή. Το μόνο πράγμα που πρέπει να ξέρεις είναι ότι θα πρέπει να μειώνεις θερμίδες αποκλειστικά από υδατάνθρακες, άμα θες να χάσεις λίπος και να διατήρήσεις/αυξήσεις την μυικής σου μάζα. Οι επιλογές είναι όλες δικές σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 01-04-18 στις 13:04
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-04-18 15:38 #34
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Και αν δε μειωνει απο υ/ες , αλλα απο λιπαρα θα γινει κατι αλλο ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-04-18 19:39 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, το γιαούρτι είναι κατάλληλο για το βράδυ, γιατί περιέχει αργή απορρόφησης πρωτεϊνη. Αυτό που σου λέω είναι να παίρνεις γιαούρτι φουλ λιπαρών μαζί με ξηρούς καρπούς(αμύγδαλα, καρύδια κλπ). Τα αυγά να τα βάλεις στο πρωινό, και να είναι ολόκληρα, όχι μόνο τα ασπράδια.

    Επίσης μου φαίνεται ότι παίρνεις τεράστιές ποσότητες πρωτεϊνης από τα κρεατικά. Δεν χρειάζεται να τρως μισό κιλό την ημέρα κρέας. Βάλε 200γρ κρέας σε κάθε γεύμα. Μου φαίνεται υπερβολή να τρως 300γρ χοιρινό κάθε μέρα. Οπότε μείωσε λίγο την πρωτεϊνη από τα κρεατικά, και αύξησε την στο πρωινό. Έτσι πιστεύω ότι θα είναι πιο ισορροπημένη η διατροφή σου.


    Τέλος να ξέρεις ότι αυτό που έχει σημασία είναι απλά να καλύπτεις τις θερμιδικές και διατροφικές ανάγκες που χρειάζεσαι. Δεν ξέρω την ρουτίνα σου, οπότε σου δίνω συμβουλές με βάση αυτά που θα έκανα εγώ. Αλλά άμα εσύ ας πούμε δεν μπορείς να φτιάχνεις αυγά το πρωί και προτιμάς να έχεις μεγάλες ποσότητες κρέατος στα επόμενα γεύματα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι συμβουλές που σου δίνω για το πως να διαμορφώσεις τα γεύματα σου είναι προαιρετικές, στην τελική αυτό που μετράει είναι να καλύπτεις τα μάκρο και τις θερμιδικές ανάγκες. Και βλέπω ότι τα μάκρο σου είναι μια χάρα ακόμα και με βάση αυτή την διατροφή. Το μόνο πράγμα που πρέπει να ξέρεις είναι ότι θα πρέπει να μειώνεις θερμίδες αποκλειστικά από υδατάνθρακες, άμα θες να χάσεις λίπος και να διατήρήσεις/αυξήσεις την μυικής σου μάζα. Οι επιλογές είναι όλες δικές σου.
    ωραια για βραδυ τοτε θ π[αρω 2% γιαουρτι σκετο και θα βαλω και 5 αμυγδαλα...
    επισης δεν τρωωω καθε μερα 300γρμ χοιρινη...τρωω συνηθως ενα ψαρι το βραδυ η φαγκρι η τσιπουρα..η μοσχαρι..και αλλες φορες νουα...
    το πρωι μου ερχεται εμετος με τα αυγα γι αυτο δν τα εβαλα...
    ωραια τοτε να κοψω λιγη πατατα απο το μεσημεριανο αμα κολησω..
    αλλα αμα κοψω απο πρωινο υδατανθρακα θα εχω ενεργεια για γυμναστικη?

    ευχαριστω για τις συμβουλες σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-04-18 19:40 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν δε μειωνει απο υ/ες , αλλα απο λιπαρα θα γινει κατι αλλο ?
    αμα μειωσω λιπαρα αντι για υδατανθρακα παλι δεν θα χανω μυικη μαζα αλλα λιπος και κιλα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-04-18 22:46 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pao1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια για βραδυ τοτε θ π[αρω 2% γιαουρτι σκετο και θα βαλω και 5 αμυγδαλα...
    επισης δεν τρωωω καθε μερα 300γρμ χοιρινη...τρωω συνηθως ενα ψαρι το βραδυ η φαγκρι η τσιπουρα..η μοσχαρι..και αλλες φορες νουα...
    το πρωι μου ερχεται εμετος με τα αυγα γι αυτο δν τα εβαλα...
    ωραια τοτε να κοψω λιγη πατατα απο το μεσημεριανο αμα κολησω..
    αλλα αμα κοψω απο πρωινο υδατανθρακα θα εχω ενεργεια για γυμναστικη?

    ευχαριστω για τις συμβουλες σου
    Πάρε με πλήρες λιπαρα γιαούρτι(10%), μην κοιτάς πόσο % λιπαρά έχει. Πάρε αυτό που έχει πλήρες λιπαρά. Από υδατάνθρακα κόβε καλύτερα από το 3ο γεύμα και μετά κόψε και από βρώμη. Άμα είναι να παίρνεις υδατάνθρακα, καλύτερα να είναι πριν από την προπόνηση.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-04-18 00:46 #38
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pao1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα μειωσω λιπαρα αντι για υδατανθρακα παλι δεν θα χανω μυικη μαζα αλλα λιπος και κιλα?
    Αυτο αν θα χασεις εχει να κανει με τις θερμιδες και ποσο κατω απτη συντηρηση σου θα ειναι. Αμα εχεις λιγοτερους υ/ες πιθανως κιλα θα χασεις σε μια φαση περισσοτερα που θα ειναι νερα , αυτο ειναι. Κατα τα αλλα οι υ/ες σε περιπτωση της σωματοδωμης και εδω κυριως ειναι καλυτερα , αλλα αμα το χεις αποφασισει ετσι προσπαθησε κι οτι βγει
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-04-18 15:10 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε με πλήρες λιπαρα γιαούρτι(10%), μην κοιτάς πόσο % λιπαρά έχει. Πάρε αυτό που έχει πλήρες λιπαρά. Από υδατάνθρακα κόβε καλύτερα από το 3ο γεύμα και μετά κόψε και από βρώμη. Άμα είναι να παίρνεις υδατάνθρακα, καλύτερα να είναι πριν από την προπόνηση.
    ευχαριστω για την απαντηση
    Οποτε την μπανανα μετα την προπονηση την κοβω?
    θα κοψω σιγουρα την πατατα και την μπανανα και θα ειμαι οκ πιστευω...

    να σ ρωτησω και κατι ακυρο με την διατροφη..πειραζει αμα κανω καθε μερα απο μια ωρα αεροβια? η παιζει να παθω υπερκοπωση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-04-18 15:12 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο αν θα χασεις εχει να κανει με τις θερμιδες και ποσο κατω απτη συντηρηση σου θα ειναι. Αμα εχεις λιγοτερους υ/ες πιθανως κιλα θα χασεις σε μια φαση περισσοτερα που θα ειναι νερα , αυτο ειναι. Κατα τα αλλα οι υ/ες σε περιπτωση της σωματοδωμης και εδω κυριως ειναι καλυτερα , αλλα αμα το χεις αποφασισει ετσι προσπαθησε κι οτι βγει
    ευχαριστω για την απαντηση.

    θα τις κατεβασω και αλλο τις θερμιδες συντηρησης..γιατι ενω στα πρωτα 8 κιλα εχανα τωρα αρχισα να κολαω..μαλλον πρεπει να ξαναβγαλω θερμιδες συντηρησης..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-04-18 18:09 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pao1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για την απαντηση
    Οποτε την μπανανα μετα την προπονηση την κοβω?
    θα κοψω σιγουρα την πατατα και την μπανανα και θα ειμαι οκ πιστευω...

    να σ ρωτησω και κατι ακυρο με την διατροφη..πειραζει αμα κανω καθε μερα απο μια ωρα αεροβια? η παιζει να παθω υπερκοπωση?
    Κάνε 30-40 λεπτά αερόβια μετά την προπόνηση. Σε ημέρες που δεν έχεις προπόνηση και θέλεις να κάνεις αερόβια, κάνε 40-50 λεπτά το πρωί πριν το πρώτο γεύμα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-04-18 01:48 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε 30-40 λεπτά αερόβια μετά την προπόνηση. Σε ημέρες που δεν έχεις προπόνηση και θέλεις να κάνεις αερόβια, κάνε 40-50 λεπτά το πρωί πριν το πρώτο γεύμα.
    ok θα κανω...
    απλα αμα κοψω και την μπανανα θα πεσω στις 1800-1900 θερμιδες..δεν ειναι λιγες? η να κοψω μονο πατατα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-04-18 14:54 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    διαβάζω τόσες μέρες αυτά που λέτε εδώ και δεν παίζει να μην σχολιάσω.Το παιδί έχει περίπου 3000 θερμίδες συντήρησης,ειναι στις 2100 και συζητάμε ακόμα το να ρίξει και άλλο τις θερμίδες?Αγορίνα,ειναι φυσιολογικό όσο πέφτεις σε κιλά,να χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να κατέβεις και άλλο σε λίπος.Έχε υπομονή,αν αγχώνεσαι έτσι επειδή η ζυγαριά δεν κατέβηκε 3 μέρες τι να πούνε και άλλοι.Για μένα αν είναι όντως έτσι οι θερμίδες που αναγράφεις συνέχισε στις 2100 και ανέβασε αν θες λιγο το αερόβιο.Ο υδατάνθρακας μετά την προπόνηση χρειάζεται για να αναιβάσεις το γλυκογόνο,απλά θα πρέπει να την συνδιάζεις με μια πηγή πρωτεΐνη.Αν θες κατι να αλλάξεις,άλλαξε μονο το βραδινό σου και ανέβασε λίγο το αερόβιο.Η μπανάνα ειναι μια χαρά εκει που ειναι
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-04-18 16:28 #44
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αμα τρωει μπανανες δε θα μπει σε κετωση.. Αμα ειναι πραγματικα -900 θερμιδες κατω απτη συντηρηση του θα επρεπε γρηγορα να χανει λιπος καπου γινεται λαθος με τις θερμιδες. Τα κιλα τι νοημα εχει να κοιταμε δε ξερω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-04-18 18:39 #45
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    μα η διατροφή που έχει βάλει στην πρώτη σελίδα το παιδί δεν είναι κετονική!έχει πέρα από μπανάνες και πατατα.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία