Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 26-03-18 22:32 #1
    Προεπιλογή Λήψη πρωτεϊνης και χοληστερίνη
    Καλησπέρα παιδιά και καλή εβδομάδα είμαι 38 με 5 φορές γυμναστήριο και 3 προπονήσεις μπάσκετ χρειάζομαι μια βοήθεια που αφορά την λήψη πρωτεΐνης καθώς μετά από κάτι εξετάσεις αίματος μου βρήκαν χοληστερίνη 280 συνολική με την καλή μου 97 και μου απογορευτικαν γιαουρτια, φυστικοβουτιρο κτλ. Εννοείται πως τρώω μπρόκολα λαχανικά κοτόπουλα και όλα αυτά Πως μπορώ να αναπληρωσω την χαμένη πρωτεΐνη;;;; Οι σκόνες whey επειρεαζουν την χοληστερίνη;;; και γενικά δεκτή κάθε συμβουλή... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-03-18 23:19 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αρχικα γιατι ειχες τοσο ψηλη, ξερεις?
    λογω διατροφης που εκανες, απο κληρονομικοτητα..?
    οι σκονες εχουν πολυ λιγη χοληστερολη μεσα δεν επειρεαζουν..κανε περισοτερο αεροβια κ προσεξε την διατροφη σου λιγο μεχρι να την ριξεις σε καλυτερα επιπεδα..
    γιαουρτι μπορεις να τρως αφοβα 2%, τι παει να πει απαγορευτικαν..οπως επισης κ τα υπολοιπα λιπαρα που αναφερεις, ειναι καλα λιπαρα κ ειναι απαραιτητα, μην κανεις το λαθος να τα κοψεις τελειως απο τη διατροφη σου με την θεωρια οτι θα πεσει η χοληστερινη σου, ειναι το μεγαλυτρο λαθος που μπορεις να κανεις, κ ειναι ασχετα με τα ποσοστα που αναφερεις..
    την χοληστερινη την ανεβαζουν αλλα πραγματα, τυπου πιτσες, σουβλακια, κοψιδια κ λοιπα αναλογα..οχι τα γιαουρτια, ημαρτον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-03-18 12:10 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχικα γιατι ειχες τοσο ψηλη, ξερεις?
    λογω διατροφης που εκανες, απο κληρονομικοτητα..?
    οι σκονες εχουν πολυ λιγη χοληστερολη μεσα δεν επειρεαζουν..κανε περισοτερο αεροβια κ προσεξε την διατροφη σου λιγο μεχρι να την ριξεις σε καλυτερα επιπεδα..
    γιαουρτι μπορεις να τρως αφοβα 2%, τι παει να πει απαγορευτικαν..οπως επισης κ τα υπολοιπα λιπαρα που αναφερεις, ειναι καλα λιπαρα κ ειναι απαραιτητα, μην κανεις το λαθος να τα κοψεις τελειως απο τη διατροφη σου με την θεωρια οτι θα πεσει η χοληστερινη σου, ειναι το μεγαλυτρο λαθος που μπορεις να κανεις, κ ειναι ασχετα με τα ποσοστα που αναφερεις..
    την χοληστερινη την ανεβαζουν αλλα πραγματα, τυπου πιτσες, σουβλακια, κοψιδια κ λοιπα αναλογα..οχι τα γιαουρτια, ημαρτον.
    Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση είναι κληρονομική δηλαδή την παράγει ο οργανισμός μου δεν είναι από την διατροφή γιατί γενικά προσέχω αρκετά... Δεν καπνίζω αεροβική κάνω λόγω μπάσκετ και επίσης μου είπε ότι γενικά όσοι έχουν η ψηλή την καλή τους έχουν και την γενική.... Τώρα κάνω μια προσπάθεια με περισσότερα φρούτα λαχανικά και θα δείξει σε κάνα 2μηνο

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-03-18 23:23 #4
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GregFrag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και καλή εβδομάδα είμαι 38 με 5 φορές γυμναστήριο και 3 προπονήσεις μπάσκετ χρειάζομαι μια βοήθεια που αφορά την λήψη πρωτεΐνης καθώς μετά από κάτι εξετάσεις αίματος μου βρήκαν χοληστερίνη 280 συνολική με την καλή μου 97 και μου απογορευτικαν γιαουρτια, φυστικοβουτιρο κτλ. Εννοείται πως τρώω μπρόκολα λαχανικά κοτόπουλα και όλα αυτά Πως μπορώ να αναπληρωσω την χαμένη πρωτεΐνη;;;; Οι σκόνες whey επειρεαζουν την χοληστερίνη;;; και γενικά δεκτή κάθε συμβουλή... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk

    κ εγώ έχω ολική 250 και την καλή 100+.
    Με τόσο ψηλη καλή γενικά δεν έχεις πρόβλημα.
    Μην κόψεις τη σκόνη.
    Ξεκίνα να τρως βρώμη αν δεν τρώς ήδη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-04-18 00:03 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όπως έχω ξαναπεί η χοληστερίνη δεν είναι κατι τραγικό αλλα χρειάζετε στον οργανισμό , αρκεί να μην συντρέχουν συνδιαστικά και άλλοι παράγοντες κινδύνου όπως υψηλή αρτηριακή πίεση κτλ και να υπάρχει ανεβασμένη η καλή το HDL , αλλιως σιγα τα ωά τι 200 τι 280 , απλα να υπάρχει στο μυαλό το ενδεχόμενο αλλαγης τρόπου διατροφής άσκηση και αερόβια γιασ να ανεβει η καλή και να κοπούν τυχόν σαβουροφαγία και να είναι πιο ελεγχόμενη η κατάσταση

    Κάποια άτομα έχουν απο την φυση τους ανεβασμένη χοληστερίνη και αν δεν προσέχουν και δεν γυμνάζονται ανεβαίνει σε επικίνδυνα επίπεδα και πρέπει να έχουν το νού τους , αλλα σ αυτους συνήθως δεν δημιουργει προβλήματα αν βέβαια έχουν όλα τα υπόλοιπα εντάξει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση