Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 02-04-18 12:03 #1
    Προεπιλογή θελω να χασω λιπος
    γεια σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας θελω να χασω κιλα και μονο λιπος θελω να αποφιγω το να χασω μυικη μαζα πριν ενα χρονο ειχα διαγνωστη με νευρικη ανορεξια ειχα πεσει σε 37 κιλα με υψος 1,60 τωρα ειμαι 47 κιλα μετα απο ενα χρονο αλλα εχω κερδισει αρκετο λιπος που θελω να απαλαγω απο αυτο επρεπε να παρω τοσα κιλα γρηγορα για να μου επειστραφει η περιοδος στην ανακαμψη περασα πολλες δοκιμασιες στην ανακαμψη κατεληξα στην υπερφαγια ετρωγα μεγαλες ποσοτητες φαγητου και δεν εκανα καρδιο γενικα γυμναστικη επειδη οι γιατροι μου ειπαν να κοψω την γυμναστικη αλλα δεν την εκοψα τελειος εκοψα μονο το καρδιο και αγορασα βαρυ 5 κιλων και αρχισα την γυμναστικη με βαρυ για να βαλω και μυικη μαζα επειτα απο καιρο αισθανομουν ενωχες απο το ποσο πολυ ετρωγα περναγανε μερες οπου ετρωγα 5000 θερμιδες το αποτελεσμα εβαλα πολυ λιπος επειτα ενειωθα τυψεις και κατελιξα βουλιμικη ετρωγα μεγαλες ποσοτητες και το εκανα εμετο ντρεπομαι που τα λεω δημοσια σε ενα φορουμ ολα αυτα ηταν οτι χειροτερο ειχα παθει κατεστρεψα την υγεια μου και τα παντα τωρα θελω να χασω λιπος και μετα να επικεντροθω στην αυξηση μυικης μαζας σας παρακαλω δωστε μου συμβουλες δεν θελω να κανω διαιταις που θα μου καταστρεψουν την υγεια και την ψυχολογια υπαρχει τροπος να χασω μονο λιπος υγειηνα δεν θελω να τα χασω γρηγορα δεν με πεοραζει και το να χασω ενα κιλο σε ενα μηνα απλα θελω να το κανω με τροπο που δεν θα με κανει να επιστρεψω στην βουλιμια η ατην ανορεξια η την υπερφαγια?
    ξεχασα να αναφερω ειμαι κοπελα 1,60 κιλα 47 ηλικια 20
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phoenixflame : 02-04-18 στις 12:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-04-18 12:10 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο phoenixflame Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει τροπος να χασω μονο λιπος?
    διατροφικα πρεπει να κοιταξεις να υπολογισεις θερμιδες, μακροσυστατια κλπ..ειδικα στην περιπτωση σου, αυτο θα βοηθησει αρκετα.
    κ μετα αφου το κανεις, χωρις να καταφυγεις σε διαιτες μεινε ισοθερμιδικα με μια ισοροπημενη διατροφη σε μακροσυστατικα κ κανε προπονησεις με βαρη..ετσι θα αυξησεις την μυικοτητα σου..αν το κανεις αυτο, πρακτικα το ποσοστο λιπους σου θα μεινει ιδιο αλλα θα εχεις περισοτερους μυς..κ στην πορεια αν συνεχισεις ετσι θα πεσει κ περισοτερο το λιπος.
    ο,τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα που γραφω η δεν ξερεις πως, ρωτας..επισης, να ξερεις οτι αν δεν προσπαθησεις να το κανεις σωστα δεν θα γινει τπτ κ μια ζωη θα κανεις τα ιδια λαθη..θελει προσπαθεια απο μερους σου, κ δυστυχως δεν υπαρχουν κ πολλες επιλογες εκτος απο αυτες που εγραψα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-04-18 12:38 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    διατροφικα πρεπει να κοιταξεις να υπολογισεις θερμιδες, μακροσυστατια κλπ..ειδικα στην περιπτωση σου, αυτο θα βοηθησει αρκετα.
    κ μετα αφου το κανεις, χωρις να καταφυγεις σε διαιτες μεινε ισοθερμιδικα με μια ισοροπημενη διατροφη σε μακροσυστατικα κ κανε προπονησεις με βαρη..ετσι θα αυξησεις την μυικοτητα σου..αν το κανεις αυτο, πρακτικα το ποσοστο λιπους σου θα μεινει ιδιο αλλα θα εχεις περισοτερους μυς..κ στην πορεια αν συνεχισεις ετσι θα πεσει κ περισοτερο το λιπος.
    ο,τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα που γραφω η δεν ξερεις πως, ρωτας..επισης, να ξερεις οτι αν δεν προσπαθησεις να το κανεις σωστα δεν θα γινει τπτ κ μια ζωη θα κανεις τα ιδια λαθη..θελει προσπαθεια απο μερους σου, κ δυστυχως δεν υπαρχουν κ πολλες επιλογες εκτος απο αυτες που εγραψα.
    πως μπορω να υπολογισω ακριβως στο myfitnesspal μου βγαζει πως πρεπει να τρωω 2125 θερμιδες δουλευω 9 ωρες ως σερβιτωρα ειμαι αρκετα δραστηρια και στο σπιτι καθημερινα ασκουμε με βαρυ για μια ωρα και μιση η καθημερινα γυμναζω ολες της μυικες ομαδες πχ οταν ξυπνησω κανω 100 σκουαυατ και γυμναζω ποδια γλουτους μου περνει μια ωρα και ενα τεταρτο και τα κανω με βαρυ και το βραδυ αφου γυρισω απο δουλια χερια κιλιακη δεν γυμναζω καθημερινα καθε τρεις μερες ο λογος που τα κανω σε καθημερινη βαση ειναι επειδη τα βαρυ που εχω ειναι 2 χ3 δυο των τριων κιλων και εχουν γινει ελαφρια καθε σετ το κανω 30 δηλαδη μπωρει να κανω μια ασκηση triceps 3x30 h 4x30
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-04-18 12:46 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν εχεις πολλη δραστηριοτητα μεσα στην μερα εκτος γυμνστηριου, οπως η δουλεια που αναφερεις, ισως πρεπει να ανεβασεις λιγο τις θερμιδες σου απο αυτες της συντηρησης σου..δλδ οσες σου βγαλουν οι εφαρμογες συν 200-300 θερμιδες..ετσι μαζι με την ασκηση κ την δουλεια θα τις ισοροπησεις καλυτερα κ θα βγουν ισοθερμιδικα.
    επισης, να εχεις υποψιν σου οτι οι εφαρμογες αυτες μετρησης θερμιδων, συχνα πεφτουν εξω...μια καλη ιδεα ειναι να ξεκινησεις απο αυτες που σε υπολογιζουν, κ στην πορεια να τις ρυθμισεις μονη σου, βλεποντας κ κρινοντας απο το αν χανεις η αν παιρνεις βαρος..

    τελος, αυτο που κανεις σαν γυμναστικη στο σπιτι ειναι πρισοτερο αεροβια δεν θα σε βοηθησει να αυξησεις μυικοτητα..καλως η κακως αν δεν εχεις καποια βασικα πραγματα να σε βοηθησουν στις προπονησεις σου στο σπιτι το γυμναστηριο ειναι μονοδρομος..στα βαρη δουλευει καλα η προοδευτικη επιβαρυνση, οποτε καθε τοσο θα πρεπει να ανεβαζεις κιλα για να δινεις ερεθισμα στους μυς σου να αναπτυσονται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-04-18 13:14 #5
    Προεπιλογή
    καταλαβα ευχατιστω για τις πληροφοριες να ρωτησω ποσα γραμαρια πτωτεινης θα χριαστω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-04-18 18:26 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Για να καταλήξεις ποσα γρ πρωτείνης θέλεις, πρεπει να αποφασίσεις τι ποσοστά θα πάρεις από πρωτ/υδατ./λιπ.
    Αν βαλεις πχ μια αναλογία 40/40/20, από εκεί και πέρα, αναλογα τις ποσοστώσεις, καταλήγεις ποσα γρ πρωτείνης θα λαμβάνεις και την σπας σε 3-6 γευματα ημερησίως.
    1 γρ πρωτ ή 1 γρ υδατανθρακα=4 θερμίδες, 1 γρ λιπους 9 θερμιδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-04-18 02:37 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλήξεις ποσα γρ πρωτείνης θέλεις, πρεπει να αποφασίσεις τι ποσοστά θα πάρεις από πρωτ/υδατ./λιπ.
    Αν βαλεις πχ μια αναλογία 40/40/20, από εκεί και πέρα, αναλογα τις ποσοστώσεις, καταλήγεις ποσα γρ πρωτείνης θα λαμβάνεις και την σπας σε 3-6 γευματα ημερησίως.
    1 γρ πρωτ ή 1 γρ υδατανθρακα=4 θερμίδες, 1 γρ λιπους 9 θερμιδες.

    πρεπει οπως δηποτε να τρωω 6 γευματα συνηθος τρωω τρια η δυο μεγαλα γευματα ο λογος ειναι οτι δεν προλαβαινω ηυπναω παω σχολιο σχολαω και μετα παω για δουλια πριν και μετα την δουλια ειναι που τρωω συνηθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-04-18 06:50 #8
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Οχι, δεν ειναι απαραίτητο, για αυτο έγραψα 3-6, με 3-4 βγαινουν μια χαρα οι 2100 θερμίδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-04-18 00:34 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, δεν ειναι απαραίτητο, για αυτο έγραψα 3-6, με 3-4 βγαινουν μια χαρα οι 2100 θερμίδες.

    μπωρεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα προγραμα στο περιπου για το πως θα το κανω αυτο και εχω αυτο το προβλημα τα μικρα γευματα δεν με χορταινουν καθολου και αυτο με κανει να τσιμπαω κθολη την διαρκεια της ημερας εχω καταληξη στο οτι ειμαι binging επειδη τιποτα δεν με χορταινει θελω να ρωτησω αν κανεις το εχει παθει οσο και να τρως να μην χορταινεις ειναι φυσιολογικο ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-04-18 00:59 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Αυτα ειναι limiting beliefs ολα στο μυαλο σου ειναι. Φαε οσο πρεπει σε λιγοτερα γευματα. Αν δεν τα καταφερνεις απλα δεν το θες αρκετα. Μετα απο μια βδομαδα θα σου ειναι πολυ πιο ευκολο και μετα απο 27 μερες παιχνιδι. Αν πεινας τοσο πινε πολυ νερο, καλο κανει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-04-18 13:42 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο phoenixflame Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπωρεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα προγραμα στο περιπου για το πως θα το κανω αυτο και εχω αυτο το προβλημα τα μικρα γευματα δεν με χορταινουν καθολου και αυτο με κανει να τσιμπαω κθολη την διαρκεια της ημερας εχω καταληξη στο οτι ειμαι binging επειδη τιποτα δεν με χορταινει θελω να ρωτησω αν κανεις το εχει παθει οσο και να τρως να μην χορταινεις ειναι φυσιολογικο ?
    1ον δεν μπορω να σου βγαλω εγω πρόγραμμα, πλεον δεν κάνω εγω
    2ον δεν μπορεί απο μονο του ενα πρόγραμμα να σου "χτίσει" ψυχολογία διατροφής-δίαιτας. Αδυναμίες και λιγούρες έχουν όλοι, το θεμα είναι να τις περιορίσεις.
    Εφοσον μπαίνεις σε μια διαδικασία και το ψάχνεις, πρέπει να πειθαρχήσεις σε ενα πλανο και μονο σε αυτό.
    Πιθανόν να θες διατροφολόγο, να πληρώνεις, να πονάει η τσέπη σου, λειτουργεί σε πολλους
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-04-18 14:02 #12
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν να θες διατροφολόγο, να πληρώνεις, να πονάει η τσέπη σου, λειτουργεί σε πολλους

    + οσα

    (παθων )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση