Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 05-05-18 13:30 #1
    Προεπιλογή Θέλω να χάσω λιπος
    Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum. Είμαι γυναίκα 25 χρόνων. Είμαι 57 κιλά με 1.60 ύψος. Το ακριβές λίπος μου δεν το γνωρίζω μιας και δεν έχω μετρηθεί σε κάποιον διαιτολόγο. Με μια προσεγγιστικη μέτρηση που βρήκα στο YouTube από κάποιον που ασχολείται με βαρη(μέτρησα μέση καρπό και περιφέρεια) το υπολογίζω στα13. 11 κιλά δηλαδή ποσοστό 23%.υπολογισα το BRM με μια από τις μεθόδους που προτείνετε και έβγαλα 1360 kcal. Δεδομένου ότι κάνω 4 φορές την εβδομάδα βάρη και 'κάποια' αερόβια πολλαπλασιασα με 1.4 και έβγαλα θερμίδες συντήρησης 1904.Με ενδιαφέρει να χάσω λίπος και έχω κάποιες απορίες!
    α) πόσο λίπος είναι εφικτό να χάσω μέσα σε ένα μήνα? 3 κιλά είναι υπερβολή? Και
    β) πόσες θερμίδες πρέπει να ρίξω..? Μου είναι πιο εύκολο να κάνω αερόβια πάρα να πονάω..
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κειμενο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-05-18 15:19 #2
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ!! Θα δοκιμάσω 1500 kcal με 40%υδατ
    40%πρωτ και 20%λιπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-05-18 00:47 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Σωματικά εκείνο που πρέπει να κοιτάς και όλοι μας είναι η εικόνα που έχουμε στον καθρέφτη , τώρα τα ποσοστα λίπους πόσα είναι, κλαιν μάιν που λέει ο λόγος , γιατι ακριβής μετρήσεις γίνονται μόνο σε ειδικα εργομετρικα κέντρα και ποιός ο λόγος άλλωστε μήπως θα μας βάλουν ταμπέλα για να μπούμε στο ράφι?

    κοίτα να τρώς εκτός απο ιδανικα θερμιδικά με βάση τον στόχο και ισορροπημένα , δηλαδη να υπάρχει επάρκεια θρεπτικών συστατικών , πρωτεινων υδατανθράκων βιταμινών
    Απο κεί και πέρα όταν αλλάζει η εικόνα του σώματος και πέφτουν και τα κιλά στη ζυγαριά αν είναι αυτός ο στόχος , τότε λέμε είμαστε καλά και συνεχίζουμε , αν δούμε δεν χάνουμε ενω ο στόχος είναι αυτός, τότε μειώνουμε λίγο θερμίδες , δηλαδη το αποτέλεσμα μας καθοδηγεί

    Επίσης εκτός την ζυγαρια ένα απλό ενδεικτικό μέσο ότι ενω φεύγουν τα κιλά χάνουμε και ξύγκι είναι το απλο δερματοπτυχόμετρο , ενα απλο εργαλείο σαν παχύμετρο , όπου μετρωντας σε 2-3 σταθερα σημεία που μας ενδιαφέρουν πχ κοιλια ,πόδια θα βλέπουμε αν συγχρόνως φευγει και λίπος , όπως και η μεζούρα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-05-18 11:45 #4
    Προεπιλογή
    Γενικά γυμνάζομαι από μικρή και πότε δεν ασχολήθηκα με κιλά λίπος και τα σχετικά. Απλώς τον τελευταίο χρόνο δεν γυμναστικα αρκετά και ξέφυγα στην διατροφή αλλαξε υπερβολικά το σώμα μου. Πέταξα λίπος σε σημεία που δεν είχα.. Χέρια ακόμα και στα φτερά ας πούμε..κοιλια.. Γενικά στο πάνω μέρος.. Σα να πρηστηκα ένα πράγμα. Ε και φρικαρα λίγο και είπα να το πάω λίγο αυστηρά!! Έχεις δίκιο πάντως αν κάποιος δεν είναι επαγγελματίας δεν χρειάζεται όλο αυτό. Απλώς θέλω να το κάνω σοβαρά και μέχρι Ιούλιο να έχω επανέλθει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-05-18 20:20 #5
    Προεπιλογή Η διατροφή μου!!
    Παραθέτω ένα πλάνο απο την διατροφή που εφτιαξακαι αν έχετε χρόνο σχολιά
    ζεται!!
    09.00:2 αυγά βραστά +1 φέτα ψωμί ολ. Αλεσεως
    13.00:100γρ γλυκοπατάτα +100γρ κοτόπουλο στήθος ψητο
    17.30 μετά προπονητικό 30γρ whey
    18.30 200γρ.cottage η 100γρ κοτόπουλο +100γρ βραστή πατάτα
    21.00 τόνος σε νερό + μπρόκολο + 1 κουταλιά ελαιολαδο
    Συνολικά στο περιπου πρωτεινη 117 gr
    Υδατ 60gr
    Λιπος 40-45 γρ
    Τουλάχιστον 4 στις 7 μέρες λέω να κάνω αυτό.απλά δυσκολεύομαι λίγο και οικονομικα γι αυτό..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-05-18 22:43 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν εχεις υπλογισει θερμιδες, μια χαρα δειχνει
    απλα με τον τονο μη το παρακανεις γιατι δεν ειναι κ η καλυτερη επιλογη σαν ψαρι, εχει μεγαλες συγκεντρωσεις σε βαρεα μεταλα..πανω απο μια φορα τη βδομαδα, δεν...κ παλι πλεον εδω κ χρονια τον εχω μονο σαν λυση αναγκης, προτιμω μικροτερα ψαρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-05-18 22:07 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    700 θερμιδες κατω απο τη συντηρηση ειναι παρα πολλες για να μπορουμε να υποθεσουμε οτι αυτο που θα καει θα ειναι μονο λιπος.
    θεωρητικα ετσι ειναι, αλλα το σωμα δεν ειναι κατι τοσο απλο για να το υπολογισουμε ετσι κ για την πραξη.
    δεδομενο, κ ολας οτι μιλαμε για για γυναικα 1.60 υψος, για να γινει αυτο θα πρεπει να πεσει καπου στις 700 θερδμιδες καταναλωσης φαγητου τη μερα, πραγμα που αν εφαρμοστει θα εχει σιγουρα καταστροφικες επιπτωσεις στην υγεια της.
    Απάντηση με παράθεση