Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 11-04-18 13:25 #1
    Προεπιλογή Συμπλήρωμα whey και αύξηση της γλυκόζης στο αίμα
    Αγαπητοί φίλοι είμαι καινούριος στο forum και έχω μια ερώτηση αν κάποιος έχει γνώση για να με βοηθήσει. Ασχολούμαι με γυμναστική με βάρη περίπου τρία χρόνια. Μετά τον πρώτο χρόνο έβαλα στη διατροφή μου πρωτεΐνη αύξησης όγκου και πράγματι πήρα περί τα πέντε κιλά (προφανώς όχι καθαρή μάζα αλλά και λίπος).Στη συνέχεια σταμάτησα την πρωτεΐνη όγκου και άρχισα whey και σε συνδυασμό με μείωση των θερμίδων έπεσα σε κιλά και όγκο και σε εξέταση αίματος βρέθηκε αυξημένη η γλυκόζη στο αίμα και όταν την σταμάτησα άρχισε να πέφτει. Με δεδομένο ότι είμαι 50 ετών και η διατροφή μου λόγο και της δουλειάς είναι δύσκολο να ακολουθεί τυπικό πρόγραμμα θα παρακαλούσα αν κάποιος ξέρει να μου πει αν συνδέεται πράγματι η αύξηση γλυκόζης με χρήση whey και εναλλακτικές για να μπορέσω να πάρω όγκο. Κάνω προπόνηση τρεις φορές την εβδομάδα περί τα 50 λεπτά χωρίς κοιλιακούς ,ραχιαιους και αερόβια είμαι 1,76 και 77 με78 κιλά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-04-18 08:12 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Κωνσταντίνε καλησπέρα.
    Η γλυκόζη στο αίμα αυξάνεται με οποιαδήποτε λήψη τροφής, είτε είναι ρόφημα, είτε ειναι στέρεο γεύμα.
    Ειδικά με την φόρμουλα όγκου που έχει αρκετά σάκχαρα συνήθως, είναι αναμενόμενο, με την whey οχι και τόσο αλλά σίγουρα θα ανέβαζε τις τιμές.
    Εκεί ίσως πρέπει να ελέγξεις και κάποια προδιάθεση.
    Εν πάσει περιπτώση, όταν θές να αυξήσεις τα κιλά σου με όσο το δυνατόν πιο ελεγχόμενο τρόπο και με στέρεα γεύματα, θα πρέπει να παίξεις ελαφρώς υπερθερμιδικά σε πρώτη φάση για να δείς πως ανταποκρίνεται και το σώμα σου, δίνοντας μια αύξηση στους υδατανθρακες , χρησιμοποιώντας ρύζι (καστανό σαν καλύτερη επιλογή), πατάτες, μακαρόνια (ολικής καλύτερα), γλυκοπατάτες, βρώμη κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-04-18 11:06 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο να υπάρχει αύξηση της γλυκόζης με χρήση συμπληρωμάτων πρωτεΐνης.Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την συμβουλή για πρόσληψη θερμίδων με στερεές τροφές αν και από τη μικρή μου εμπειρία είναι μάλλον δύσκολο να δεις αποτελέσματα χωρίς χρήση συμπληρωμάτων.Και πάλι ευχαριστώ μου έκανε εντύπωση η αμεσότητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-04-18 11:42 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η whey μπορει να το προκαλεσει αυτο, λογω γρηγορης απορροφησης..εκτος απο αυτα που σου εγραψε ο Κωστας απο πανω, μπορεις εναλλακτικα να δοκιμασεις καζεινη (miscelar) σαν συμπληρωμα που λογω της αργης αφομοιωσης της κατα πασα πιθανοτητα θα σου μετριασει τις τιμες που λες
    Απάντηση με παράθεση