Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 15-04-18 23:42 #1
    Προεπιλογή Κετονική Διατροφή
    Καλησπέρα , επειδή σκέφτομαι να αρχίσω μια κετονικη διατροφη εχω καποιες ερωτήσεις,
    1) Κατα την διάρκεια της διατροης πρεπει να κόψω τα βοηθήματα?(λυποδιαλιτες,αμινξεα,γλουταμινη,νιτρικό) και να κρατήσω μόνο την προτείνη(isolate)??
    2)Υπάρχει καποιο συγκεκριμένο χρονικο διάστημα που θα πρεπει να την κρατησω για να μην μου κάνει κανενα προβλημα?(π.χ. μέχρι 1 μηνα μονο)
    3)Πέρα απο το νερο το οποιο πρεπει να είναι αφθονο (3 λιτρα και πάνω) μπορώ να κάνω αερόβια κανονικά?(κάνω σχεδόν καθε καθημερινή 30-40 λεπτα)

    Ευχαριστώ όποιυς αφιερώσουν χρόνο και θα εκτιμούσα καποια tipακια που μπορει να προσφέρει καποιος. Καλη συνεχεια σε όλους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-04-18 00:23 #2
    Το avatar του χρήστη AlexakisKon

    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    405
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bandicoot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , επειδή σκέφτομαι να αρχίσω μια κετονικη διατροφη εχω καποιες ερωτήσεις,
    1) Κατα την διάρκεια της διατροης πρεπει να κόψω τα βοηθήματα?(λυποδιαλιτες,αμινξεα,γλουταμινη,νιτρικό) και να κρατήσω μόνο την προτείνη(isolate)??
    2)Υπάρχει καποιο συγκεκριμένο χρονικο διάστημα που θα πρεπει να την κρατησω για να μην μου κάνει κανενα προβλημα?(π.χ. μέχρι 1 μηνα μονο)
    3)Πέρα απο το νερο το οποιο πρεπει να είναι αφθονο (3 λιτρα και πάνω) μπορώ να κάνω αερόβια κανονικά?(κάνω σχεδόν καθε καθημερινή 30-40 λεπτα)

    Ευχαριστώ όποιυς αφιερώσουν χρόνο και θα εκτιμούσα καποια tipακια που μπορει να προσφέρει καποιος. Καλη συνεχεια σε όλους.
    1) Οι λιποδιαλυτες και τα λοιπα συμπληρωματα δεν πειραζουν αν δεν εχουν υδατανθρακα μεσα η ζαχαρα, οσο για την πρωτεινη πολλοι λενε οτι στην κετωση πρεπει να αποφευγεται καθως η πρωτεινη χωρις λιπαρα μαζι προκαλει ανεβασμα στην ινσουλινι και σε βγαζει απο την κετωση, τωρα αυτο αμφιλεγοεμνο γενικα, εγω γιαυτο την σταματησα την κετωση διοτι θελω να παιρνω την πρωτεινη κανονικα μετα τη γυμναστικη μου
    2) Οχι αλλα θελει καμια βδομαδα ο οργανισμος να συνηθισει
    3) Αεροβια κανονικα οσο αντεχεις απλα θελει και ηλεκτρολυτες να παρεις γιατι αν πινεις πολυ νερο και κανεις και κετωση θα κατουρας συνεχεια και μπορει να δημιουργηθει θεμα

    Προσωπικα πιστευω δεν αξιζει τον κοπο καθως εχει ερευνηθει και πολλοι λενε οτι δεν υπαρχει καποιο σημαντικο πλεονεκτημα σε σχεση με μια παραδοσιακη διαιτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-04-18 10:00 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    εφόσον τα συμπληρώματα αυτά δεν περιέχουν υδατάνθρακα δεν εχεις κανενα θέμα.Στην κέτωση εγώ πιστεύω ότι η πρωτείνη πρέπει να είναι περίπου στο 30%,αν βάλεις πολύ παραπάνω υπάρχει περίπτωση να μετατραπεί σε γλυκόζη.Εννοείται το 30% διαφέρει από άτομο σε άτομο.Την κετονική μπορείς να την κρατήσεις όσο θες,παρόλα αυτα όπως ο AlexakisKon θα χρειαστείς ενα διάστημα μέχρι το σώμα να μπει σε κέτωση.
    Το αερόβιο το συνεχίζεις κανονικά,ωστόσο μερικοί που ακολουθούν κετωνική διατροφή,έχει παρατηρηθεί ότι στο Hit δεν αποδίδουν τόσο καλά και ιδανική για αυτούς θεωρείται η μέτρια έντασης αεροβική.Ο λόγος είναι ότι στο Hit,το σώμα χρησιμοποιεί κυρίως το γλυκογόνο ως ενέργεια ενώ στην μέτρια ένταση αεροβική κυρίως τα λιπαρά.

    Εγώ θα σου πω να την δοκιμάσεις,ωστόσο ότι κάνεις να το κάνεις σωστά.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-04-18 22:31 #4
    Προεπιλογή
    Αρχικά ενα μεγαλο ευχαριστω για τον χρόνο σας. Θα ήθελα να παραθέσω παρακάτω τα συμπληρώματα τα οποια παιρνω μήπως μπορεσετε να μου πείτε αν με την κετο θα έχω πρόβλημα γιατι κοιτόντας τα συστατικά δεν μπορεσα να καταλάβω.

    Το προγραμμα έχει ως εξής:
    ΛΥΠΟΔΙΑΛΥΤΕΣ:LIPO 6 LACK
    ΑΜΙΝΟΞΕΑ: OLIMP AMINO 9000
    ΠΡΟΤΕΙΝΗ: SCITEC WHEY ISOLATE
    ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ: ANIMAL PACK
    ΝΙΤΡΙΚΟ: OLIMP KNOCK OUT 2.0


    6:30-πριν την αερόβια 2 LIPO
    8:00-Μαζι με το πρωινό Προτείνη μαζι με 2 tabs anino
    11:00 μαζι με δεκατιανό ενα σακουλάκι Animal pack Vitamins/
    14:00 Μονο μεσιμεριανο
    17:00 Nitrooxid μαζί με 2 amino πριν απο προπονηση
    19:00 Προτείνη μαζι με 2 amino
    22:00 Βραδινό
    00:00 Πριν τον υπνο πρωτεινη μαζι με ενα γιαουρτι.


    LIPO 6 BLACK
    Όνομα: lipo6-black-ultra-concentrado_tabela_1.jpg Εμφανίσεις: 408 Μέγεθος: 60,9 KB

    AMINO
    Όνομα: amino.jpg Εμφανίσεις: 398 Μέγεθος: 80,6 KB

    ANIMAL PACK
    Όνομα: Universal-Animal-Pak-Supplement-Facts_1024x1024.jpg Εμφανίσεις: 407 Μέγεθος: 239,2 KB

    SCITEC WHEY ISOLATE
    Όνομα: scitec_100_whey_isolate facts.png Εμφανίσεις: 398 Μέγεθος: 104,0 KB

    OLIMP KNOCK OUT 2.0
    Όνομα: knockout.jpg Εμφανίσεις: 387 Μέγεθος: 34,0 KB


    Θα υπάρξει κανενα θέμα με αυτά που παίρνω σε σχέση με την κετο? Εχω μια ανησυχια διοτι εχω ακούσει οτι ειναι αρκέτα "δυνατή" για το σώμα διατροφή.Ευχαριστώ πολυ όσους αφιερώσουν τον χρονο τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-04-18 08:17 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    δε θα έχεις πρόβλημα στο θέμα κετονικής.Αν θες βάλε μας την συνολική σου διατροφή για να σου πούμε απόψεις!
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση