Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 18-04-18 16:08 #1
    Προεπιλογή Πρωτη φορά γυμναστήριο
    Καλησπέρα και ελπίζω να έβαλα στην σωστή κατηγορία το θέμα.

    Για αρχή λίγο Background, ζύγιζα 150 κιλά και μετά από κάποια χρόνια (στα οποία δεν έκανα Non stop διατροφή αλλά έκανα σε διαστήματα) κατάφερα να φτάσω τα 110 κιλά. Η διαφορά πολύ μεγάλη αλλά έκανα την βλακεία να μην ξεκινήσω άσκηση μαζί με την διατροφή και το σώμα μου έχει "κάτσει" γιαυτό τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να αρχίσω εντατικά γυμναστήριο για να διορθώσω σημεία που με ενοχλούν.

    Το βασικό που θέλω να μάθω είναι για την διατροφή, προτείνες, θερμίδες, υδατάνθρακες κτλ. Υπάρχει κάποιο Site ή βιβλίο που να τα εξηγεί εύκολα; Και αν υπάρχει και κάποιο Site που μπορώ να φτιάξω κάποιο πρόγραμμα θα με ενδιέφερε να το μάθω.

    Και μετά θα ήθελα να με βοηθήσετε με το τι να κάνω στο γυμναστήριο. Ουσιαστικά έχω να γυμναστώ από το δημοτικό που έκανα κάτι αθλήματα (αλλά μετά με κέρδισαν τα Video games), εξωτερικά λοιπόν μοιάζω αρκετά λαπάς.

    Δηλαδή οι ώμοι μου είναι πολύ χαλαροί και φαίνονται αγύμναστοι από χιλιόμετρα, μπράτσα ούτε για αστείο ακόμα και αν γίνω κόκκινος από το σφήξιμο, πολύ λίπος στην περιφέρεια της κοιλιάς κυρίως (όχι δηλαδή αυτό που λέμε μπυροκοιλιά) και αρκετό λίπος στα μπούτια.

    Πως λέτε να ξεκινήσω; Εγώ ουσιαστικά θέλω να φτιάξω ώμους, χέρια, πλάτη κτλ. και το λίπος στα πόδια και περιφέρεια κοιλιάς. Να το ρίξω Full στα βάρη ή πιο πολύ αερόβια;

    Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι άντρας, 20 χρονών. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όσους μπουν στον κόπο να με βοηθήσουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-04-18 14:03 #2
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν σε αυτό το site αρκετά θέματα για αυτό που ρωτάς
    Ψαξτο λίγο και θα βρεις και οδηγίες και συμβουλές και τα πάντα όσων αφορά διατροφή και θερμίδες

    Ξεκινά με μια ελαφρώς υποθερμιδικη διατροφή βάρη και αερόβιο 4 με 5 φορές τη βδομάδα
    Απάντηση με παράθεση