Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 19-04-18 19:07 #1
    Προεπιλογή Γνώμες για διατροφή
    Hello μαγκες και μαγκισσες, Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα!

    Τωρα τελευταια εχω μπει σε σκεψεις και δεν νιωθω σιγουρος για το αν η διατροφη μου ειναι "καλη" και θα ηθελα καμια γνωμη τι θα μπορουσα να βελτιωσω.

    Ειμαι 90 κιλα, γυρω στο 20% λιπος (προσεγγιστικα παντα), 1.86-1.88 υψος και προσπαθω να κοψω. Επισης να δηλωσω οτι ειμαι φοιτητης που οσο να πεις, αυτο με βαζει σε ενα περιορισμενο budget.

    πρωι: 1 σκουπ καθαρο whey warrior lab. Μετα απο κανα 20λεπτο, 8ασπραδια, 2 κροκους, 3 φετες ψωμι, ελαχιστο λαδι στο τηγανι και κανα δυο χουφτες bake rolls για γευση

    Μετα απο κανα δυωρο προπονηση (βαρος του σωματος, λαστιχα, κρικοι και μονοζυγο).

    1 σκουπ whey warrior lab 2 ακτινιδια, μια χουφτα αμυγδαλα (το σκουπ μονο στις μερες προπονησης, 4-5 προπονησεις τη βδομαδα)

    Μετα απο κανα μισαωρο-45 λεπτο: Ειτε κοτοπουλο-ρυζι,μακαρονια ολικης ειτε μοσχαρισια μπιφτεκια -ρυζι,μακαρονια (εννοειται οχι κρεμες γαλακτος και τετοια,αντε καμια μουσταρδα και ολα στο φουρνο)

    Απογευματακι 1 τοστ, 4 φετες γαλοπουλας 1 φετα τυρι

    Πριν τον υπνο 200-300γρ στραγγιστο 2% με μια χουφτα αμυγδαλα.


    Δε μετραω θερμιδες, και δν νμζω να κατσω να μετρησω ποτε. Θα ηθελα να μου πειτε αν ετσι οπως τα ακουτε ειναι σχετικα καλα, η αν θα πρεπε να βγαλω κατι αλλο (μου χουν πει οτι τα 8 ασπραδια ειναι πολυ -> σπαταλη) και να βαλω κατι αλλο στη θεση του.

    Αλλα συμπληρωματα μεσα στη μερα: 1 καφες σιγουρα το πρωι, απογευμα μπορει ναι, μπορει οχι. Χαπι πολυβιταμινης warrior lab μετα το πρωινο (αυγα) και μετα το μεσημεριανο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-04-18 20:42 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    γενικα βλέπω πολύ ψωμί...Θα αλαζα τις 3 φετες ψωμί με βρώμη...
    Οι γαλοπούλες είναι σιγουρα μια εύκολη επιλογή όμως μην το παρακάνεις με τα αλαντικά...εγώ θα κράταγα κανα δυο φέτες γαλοπούλα.Επιπλέον κρίμα οι 6 κρόκοι που πετάγονται.Εγώ θα έκανα το εξείς.
    1 τοστ έχει ελάχιστη πρωτείνη...θα άφηνα στο πρωινό μου το ένα σκουπ πρωτείνη και 2-3 αυγά και θα έβαζα άλλα 2 αυγα στο απογευματινό τοστάκι.Περετέρο συμβουλές δε μπορώ να σου δώσω εφόσον δεν αναγράφεις γραμμάρια σε ρυζια κλπ...κινήσου έτσι για κανα 2 εβδομάδες και βλέπεις
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-04-18 14:53 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    πρωτεινη το πρωι και μετα αυγα?
    για πιο λογο?
    κρατα ή το ενα ή το αλλο
    βγαλε το ψωμι και βαλε βρωμη
    τα αμυγδαλα μη τα τρως με τη πρωτεινη, ασε μονο τα βραδυνα
    ασε το τοστακι και φαε κανα φρουτο
    βαλε ενα βραδυνο κανονικο γευμα οπως το μεσημεριανο
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-04-18 20:09 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε , το πρωτο που θα σου πω ειναι οτι αμα εισαι κατω απο τις θερμιδες συντηρησης σου θα χασεις ανεξαρτητα. Απο 'δω και περα ερχεται το δευτερο - δε βλεπω πουθενα θερμιδες , δε λες γραμμαρια , δεν εχει γενικα μακροσυστατικα και μιας και εχεις ποιλικια τροφων (που καποιες απο τις επιλογες σου θα ηταν καλυτερα να αλλαξεις) θα ηταν και λιγο δυσκολο να πεις με το ματι ποσο στο περιπου τρως και τι κανεις.
    Στη θεση σου τα ψωμια , τα αλλαντικα θα τα εβγαζα τελειως , το τοστακι απο το απογευματινο ολο. Μετα τη προπονηση θα επινα μονο την πρωτεϊνη χωρις τα ακτινιδια και τα αμυγδαλα και το πρωϊ θα εβγζα τη πρωτεϊνη και θα ετρωγα μονο στερεη τροφη και επισης το πιο σημαντικο θα μετρουσα τα μακροσυστατικα για να ξερω ποσες θερμιδες κατω απο τη συντηρηση μου ειμαι και αν οντως ειμαι. Επειτα βεβαια βλεπεις στον καθφρετη ,γιατι εκει φαινεται η διαφορα καλυτερα και ειναι αυτο που σε ενδιαφερει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-04-18 20:12 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε , το πρωτο που θα σου πω ειναι οτι αμα εισαι κατω απο τις θερμιδες συντηρησης σου θα χασεις ανεξαρτητα..
    δεν ισχυει αυτο απαραιτητα..δεν ειναι μονο ενας παραγοτας που το επειρεαζει αυτο το πραγμα, το βλεπεις μονοδιαστατα -->υποθερμιδικα=χασιμο βαρους ανεξαρτητως αλλων παραγοντων.
    το ποσο υποθερμδικα παιζει μεγαλο ρολο, καθως κ το συνολο των μακρος που θα εχεις, η ηλικια, ειναι 2 παραγοντες πχ που παιζουν ρολο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-04-18 20:31 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Εκτος αμα δεν εχει ορμονικα προβληματα , και εχοντας υποψην οτι ειναι ατομο το οποιο γυμναζεται θα επρεπε αν ελλατωσει τις θερμιδες του αναλογα και το βαρος να ακολουθησει. Σε αλλες περιπτωσεις ολοι μας ξερουμε ατομα που ειναι υπερβαροι ή παχυσαρκοι ακομα αλλα καταλωνουν οχι μεγαλες ποσοτητες τροφης και τρωνε οχι παραπανω απο 2 φορες τη μερα. Με 20% λιπος εγω θα ελλατωνα κατα πολυ τις θερμιδες απλα γιατι αποτελεσματα ερχονται πολυ πιο γρηγορα , αλλα δε το συνιστω αυτο τοσο πολυ μιας και εχει καποια "αλλα" οπως παντα και πρεπει να προσεχεις , αν μιλαμε για μυικοτητα και πως να μην χασεις πολλους μυς με τοσες θερμιδες κατω απτη συντηρηση σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-04-18 20:44 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ο φιλος εδω περα, ειναι 1.87 υψος με 90 κιλα σ.β...
    δεν ειναι πολυ παχυς, κανονικος ειναι για το υψος του, που σημαινει οτι δεν εχει μυικοτητα..οποτε η προσεγγιση του οσον αφορα το "κοψιμο" μαλλον ειναι λιγο εκτος..
    αν δεις ενα παλιοτερο θεμα που εχει ανοιξει γυμναστικη με πους απς κ σωματικο βαρος η λαστιχα κανει..
    το 20% λιπος σε αυτα τα stats δεν απεχει πολυ απο το μεσο αγυμναστο ατομο..αντε να ειναι ενα -3% πιο χαμηλα..

    σε διαφορετικη περιπτωση που εχει μυικοτητα (που αμφιβαλω) το μονο που πρεπει να κανει στα stats αυτα για να κοψει ειναι να χασει το πολυ 5-6 κιλα κ θα τονιστει η μυικοτητα του.
    οποτε μια υποθερμιδικη χωρις υπερβολες, κ γυμναστικη με βαρη μια χαρα θα κανουν τη δουλεια κ θα βαλει μυς χανοντας λιπος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-04-18 22:36 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ετσι ειναι , απλα τωρα που διαβαζω λεει να κοψει , για μυικοτητα δε μιλαει και αφου κανει και τετοιου ειδους προπονησεων μηπως δεν τον ενδιαφερει και πολυ η μυικοτητα , αλλα απλα θελει να χασει λιπος? Μπορει κι ετσι να'ναι τοτε. Απλα το μονο που μπορει κανεις να πει σε αυτη τη περιπτωση ειναι οι ποσοτητες να κοιταει να ειναι μικροτερες , αφου διαβασα παλι και λεει οτι δε θελει να μετρησει θερμιδες και να ζυγιζει τροφες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-05-18 03:49 #9
    Προεπιλογή
    Μάγκες σόρρυ που απαντάω μετά από έναν αιώνα Αλλά πραγματικά δεν είχα καθόλου χρόνου να απαντήσω και μετά από ενα σημείο το ξέχασα κιόλας.

    Λοιπόν. Μια ενημέρωση σχετικά με το τι παίζει και το πώς κινούμαι τελευταία.

    1ον. Έβγαλα τη πρωτεΐνη το πρωί τρώω κατευθείαν τα αυγά.
    2ον. Έβγαλα τα αμύγδαλα και τα ακτινίδια μετά τη προπόνηση κ άφησα μόνο πρωτεΐνη.

    3ον. Το τοστάκι λόγω του ότι είμαι γενικά του υδατάνθρακα ( εννοώ ότι πάντα έπαιζα σε υψηλό υδατάνθρακα και δεν μπορώ να τους κόψω εύκολα, ζαλάδες...) το έβαλα καμία 2 3 φορές τη βδομάδα κάνα 40λεπτο πριν τη προπόνηση και βοηθάει.

    4ον. Το ότι δεν έγραψα γραμμάρια και τέτοια δείχνει ότι δεν με ενδιαφέρει και πολύ η ότι δεν ασχολούμαι και πολύ. Όχι ισα ισα. Απλά το θεωρώ χρονοβόρο. Εκείνη την ώρα εγω θέλω να φάω Όχι να ζυγισω το ρύζι.
    Οπότε παρτε το με το μάτι όπως κ Εγώ. Το ρύζι είναι 1 ποτήρι γεμάτο των 200μλ και το κοτόπουλο είναι 1 στήθος (Όχι ένα διπλό. Ένα μονο...καταλαβατε).

    Τέλος Όσο για μυικοτητα και λίπος λέω στο κόσμο(που ασχολειται) ότι με θεωρώ 20% και μ λένε ότι είμαι λιγοτερο Αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

    Τώρα τελευταία Όσο πάει αρχίζουν και φαίνονται περισσότερο οι μύες μου και Ίσως να μεγαλώνουν κιόλας. Ειμαι 89 κιλα και αγνωφαινονται οι γραμμες στους κοιλοιακους.Επομένως θα συνεχίσω έτσι.. .εβαλα και τρεξιματακια μετά τη προπόνηση κ κομπλέ.

    Αν έχετε καμία άλλη συμβουλή feel free. Αν βγάλατε εμπολα σε κάνα ορθογραφικό σορρυ από το κινητό δε τα πολύ καταφέρνω.

    Εδιτ: το ψωμί δε βγαίνει από τη διατροφή μου. 1ον Γιατί λατρεύω 2ον με χορταίνει και 3ον μια χαρά υδατάνθρακες και με τις ίνες του και με ολα

    Εδιτ#2: προφανώς και δεν με νοιάζει να χάσω μόνο λίπος και θέλω να κρατήσω και τα κρέατα. Απλά αυτό που προσπαθώ είναι να τα κάνω ταυτόχρονα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solomun : 05-05-18 στις 03:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-05-18 07:54 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Μετα απο αυτα που ειπες φιλε το μονο που θα σου πω σαν συμβουλη ειναι να προπονησαι περισσοτερο αεριβια και αναεροβια ασκηση και τα αλλα αφησε τα οπως ειναι αφου δε θες να περιοριζεσαι τοσο πολυ
    Απάντηση με παράθεση