Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 20-04-18 21:18 #1
    Προεπιλογή Θα ήθελα βοήθεια..σχετικά με πρόγραμματα
    Γεια σας,

    Θα ήθελα την βοήθεια σας
    Είμαι 17
    Βάρος 80
    Ύψος 1,72
    Από την στιγμή που πάχυνα για συγκεκριμένο λόγο, προσπαθώ να αδυνατίσω και δεν μπορώ.
    Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα και λόγω ηλικίας δεν μπορώ να πάω σε διατροφολόγο, ούτε σε γυμναστήριο
    Με λίγα λόγια θα ήθελα, οποίος μπορεί να μου δώσει ένα πρόγραμμα διατροφής και γυμναστικής για μέσα στο σπίτι ή στον δρόμο

    Σας ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MariaGS : 20-04-18 στις 21:30 Αιτία: Δημοσιεύθηκε λάθος το κείμενο μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-04-18 22:32 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Μαρία καλώς ήρθες.
    Σε πρώτη φάση πρέπει να κατανοήσεις κάποια θέματα βασικά στην διατροφή, ώστε να μπορείς να είσαι ανεξάρτητη, χωρίς την ανάγκη κάποιου διατροφολόγου.
    Δεν τους αφορίζουμε ως επάγγελμα, σαφώς, απλά για κάποιους είναι δύσκολο να πληρώσουν έναν επαγγελματία και από την άλλη πρέπει να κατανοήσεις βασικές έννοιες για να πορευτείς.

    Αρχικά ας εστιάσουμε στην κατανόηση διατροφικών εννοιών

    Πρέπει να υπολογίσεις ποιες είναι οι θερμίδες συντήρησής σου , δλδ με πόσες θερμίδες κρατιέσαι σε σταθερά κιλά, οπότε ξεκινάς μειώνοντας 300 θερμίδες και όσο χάνεις δεν το αλλάζεις (μην κανεις το λάθος και πέσεις δραματικά)
    Ο τύπος είναι εδώ, στην αρχή του τόπικ:

    Υπολογισμός θερμιδών καυσης και θερμιδών λήψης : Προγραμμα Υπολογισμου BMR και θερμιδων

    Αφου φτάσεις ότι πχ πρέπει να καταναλώνεις 2000 θερμίδες , πρέπει να αποφασίσεις τι ποσοστά θα πάρεις από πρωτ/υδατ./λιπ.
    Αν βαλεις πχ μια αναλογία 40/40/20, από εκεί και πέρα, αναλογα τις ποσοστώσεις, καταλήγεις ποσα γρ πρωτείνης θα λαμβάνεις, πόσα υδατάνθρακα, πόσα λιπαρά όλα αυτά τα σπάς σε 3-4 γευματα ημερησίως.
    1 γρ πρωτ ή 1 γρ υδατανθρακα=4 θερμίδες
    1 γρ λιπους 9 θερμιδες.
    Δες εδώ:

    Ποσοστα υδατανθρακων-πρωτεινης-λιπαρων: Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Τώρα το που θα βρείς τι θερμίδες και τι αναλογίες πρωτεϊνης/υδατα/λιπ. έχει ένα στήθος κοτόπουλο ή ένα μπούτι γαλοπούλας, υπάρχουν άπειροι οδηγοι στο google., Πχ. Food Nutrient Database

    Εφόσον πρέπει να τα τρέξεις όλα μόνη σου, πήγαινε το step by step να μάθεις τα βασικά. Εδω θα είμαστε. Καλή αρχή!
    Απάντηση με παράθεση