Θέμα: Σκέψεις

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 38
  1. 04-05-18 18:03 #1
    Προεπιλογή Σκέψεις
    Καλησπέρα,θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα "πλατώ"που νομίζω ότι βρίσκομαι.
    Προσπαθώ να μειώσω το λίπος και ξεκίνησα υποθερμιδικα σταδιακά εδώ και 5 εβδομάδες,τις δύο πρώτες είδα μια μικρή απώλεια κιλών αλλά μετα απόλυτα στάσιμος.

    Εν τα χει τα τεχνικά χαρακτηριστικά μου είναι:
    32μισο ηλικία,1.78υψος 74 κιλά,δεν ειμαι αρχάριος στο χώρο.

    Προπόνηση full body split/3pw
    Αερόβιο 2-3/pw (ξεχωριστά από τα βάρη)

    Διατροφή
    Cal 2000cal lift days.1800-1900cal τις υπόλοιπες ημέρες
    Macros 50p/30c/20f.

    Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη, ευχαριστω.
    Όνομα: IMG_20180504_174851.jpg Εμφανίσεις: 1074 Μέγεθος: 32,6 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-05-18 18:35 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Espresso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα "πλατώ"που νομίζω ότι βρίσκομαι.
    Προσπαθώ να μειώσω το λίπος και ξεκίνησα υποθερμιδικα σταδιακά εδώ και 5 εβδομάδες,τις δύο πρώτες είδα μια μικρή απώλεια κιλών αλλά μετα απόλυτα στάσιμος.

    Εν τα χει τα τεχνικά χαρακτηριστικά μου είναι:
    32μισο ηλικία,1.78υψος 74 κιλά,δεν ειμαι αρχάριος στο χώρο.

    Προπόνηση full body split/3pw
    Αερόβιο 2-3/pw (ξεχωριστά από τα βάρη)

    Διατροφή
    Cal 2000cal lift days.1800-1900cal τις υπόλοιπες ημέρες
    Macros 50p/30c/20f.

    Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη, ευχαριστω.
    Όνομα: IMG_20180504_174851.jpg Εμφανίσεις: 1074 Μέγεθος: 32,6 KB
    Καλησπέρα.. εγώ θα έκανα ένα γέμισμα 3 μερούλες να ξεγελασεις τον οργανισμό σ..Δηλαδή να αυξήσεις υδ/κα αρκετά για 3 μέρες.. και μετά συνεχίζεις εκεί π εισαι τώρα.. αλλά ποιοτικά παντα Όχι να πλακωσεις την σαβουρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-05-18 18:45 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Να αυξησεις υ/α 1-2 μερες θα ηταν καλο , σαβουρα μπορεις αλλα με μετριο 1 γευμα και οχι πολλες θερμιδες. Αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι μπορει να μη φτανει αυτο που κανεις σαν προπονηση μιας και εχεις μονο 3 φορες την εβδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-05-18 19:12 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Σχετικά με το carb load δεν το έχω εφαρμόσει οπότε θα μπει στο πλανο.
    Λες να είναι λίγο το 3ημερο Σπλιτ?ίσως να παίζει κι αυτό μιας και δεν έχω σχεδόν καθόλου ντομς και γενικά από θέμα κούρασης είμαι σε ανεκτά επίπεδα.
    Πάντως κάπου στις λεπτομέρειες πιστεύω είναι το πρόβλημα,να στε καλά παιδιά για τη βοήθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-05-18 19:43 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Εγω προσωπικα δεν συμφωνω οτι 3 μερες full body ειναι λιγο. Απο καμια αποψη δεν ειναι λιγο, αν μας ελεγες 6 μερες χερια ποδια στηθος πλατη μυτη αυτια θα λεγαμε λιγο? Δεν θα λεγαμε λιγο - παρολο που θα εκανες ποδια μια φορα ενω τωρα κανεις 3 φορες. Τα doms δεν ειναι απαραιτητα αλλα αν πιστευεις οτι δεν σε πιανουν οι ασκησεις ισως κανεις πολυ καιρο τις ιδιες και χρειαζεσαι μια αλλαγη. Επισης θα μπορουσες να ανεβασεις την ενταση στις προπονησεις που κανεις ηδη ή προφανως να προσθεσεις αλλη μια προπονηση - μερα παρα μερα full body. Και φυσικα μην πεσεις στην παγιδα του κανω γραμμωση αρα χρειαζομαι πολλες επαναληψεις. Αντιθετως, χρειαζεσαι ενα δυνατο ερεθισμα σε αντισταση για να κρατησεις τους μυς σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-05-18 19:49 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Η δαπανη ενεργειας ειναι λιγη και το afterburn effect. Εμπειρκα λεγοντας με 4 προπονησεις την εβδομαδα και με λιγοτερους υ/ες απο αυτον κατω απο 9-10% δε κατεβαινα με τπτ , σε αλλον θα ειναι διαφορετικο θα κολλησει πιο ψηλα ή πιο χαμηλα σε ποσοστο λιπους αναλογως..Κατι ακομα εξαρταται πολυ απο τον ογκο προπονησης , αν κανει full body με 20 σετ και ειδικα αν δεν ειναι τουλαχιστον 75-80% πολυαρθρικες ασκησεις τι σχεση εχει αν ειναι full body ή σπλιτ ως προς την ενεργεια που χρειζεται (θερμιδες)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-05-18 20:03 #7
    Προεπιλογή
    Προσπαθώ να κρατάω τα ΣΚ ελεύθερα και να εχω λίγες δυναμεις να κουνηθώ λόγο παιδιού υποχρεώσεων κτλ.
    Full body παιζω από το Μάρτιο,όλο το χειμώνα έκανα τα κλασσικά Σπλιτ.
    Να ανέβαζα κι άλλο το αερόβιο?
    Από ένταση είμαι πολύ καλά πιστεύω,πρακτικά 1 λεπτό Μαξ όταν αλλάζω άσκηση.
    Τεσπα είμαι χοντρός αυτό δεν αλλάζει χαχα
    Πιστεύετε θα μπορεσω να φτάσω στο 15% bf μέχρι Ιούνιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-05-18 20:17 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ενταση οταν λεμε συνηθως αναφερομαστε στην μαχ ρεπ νομιζω και οταν λεμε μεγαλη ενταση ειναι σιγουρο οτι μεταξυ των σετ θα εχεις πανω απο 2 λεπτα , αλλιως δε μπορεις να εχεις. Κατα τα αλλα αν μπορεις μεσα στην εβδομαδα να κανεις καθε μερα και να αφησεις τον Σ/κο ελευθερο και θα χρειαστει να αλλαξεις προπονηση. Μη ξεχνας να παιζεις το μεγαλυτερο ποσοστο πολυαρθρικες οχι μονο για την μυικη μαζα που θα διατηρησεις / αποκτησεις , αλλα και γιατι θα εχεις περισσοτερη δαπανη ενεργειας. Επισης πιστευω οτι ηδη εισαι 15% bf ή και κατω ,αυτο που σου λειπει δεν ειναι γραμμωση αλλα μυικη μαζα ,αν οι ειναι απο τωρα οι φωτογραφιες
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-05-18 20:19 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Το after-burn effect ειναι καλο επιχειρημα θα συμφωνησω μαζι σου, απο την αποψη οτι στα off-days δεν θα το εχει. Αλλα οι προπονησεις δεν εχουν πρωταρχικο ρολο την δαπανη ενεργειας, ο σκοπος ειναι να γυμνασεις τους μυς για να δωσεις λογο στο σωμα να τους κρατησει (υποθερμιδικα παντα). Και απο την φυση των full body προπονησεων, επειδη δηλαδη εχουν περισσοτερες πολυαρθρικες, καις περισσοτερες θερμιδες. Αν παιζεις ειδικα βαρια το after-burn effect θα ειναι ανωτερο απο split routine. Δεν εχει τοση σημασια βεβαια συζητηση να γινεται, επειδη ο ανθρωπος κανει αεροβιες προπονησεις. Τα βαρη δεν τα κανει για να χασει θερμιδες.

    Φιλε espresso ενταση δεν ειναι μονο τα rest times, μπορει να σημαινει περισσοτερες επαναληψεις, περισσοτερα κιλα κ.α. Εννοουσα οτι αν δεν νιωθεις οτι τα δινεις ολα, μπορεις να δωσεις κατι παραπανω
    Και εκτος αν σφιγγεσαι σαν να μην υπαρχει αυριο πρεπει να εισαι ηδη κοντα στο 15%. Που πιστευες οτι εισαι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-05-18 20:22 #10
    Προεπιλογή
    Το καταλάβαινω ότι λυπει μάζα αλλά αυτό είναι πρόβλημα γιατί πολλούς λόγους που φυσικά φταίω εγώ
    (Τους γνωστούς λόγους εννοώ όχι τίποτα ιδιαίτερο)είναι από επιλογή μου ομως.
    Δεν έχω κολημα να είμαι κομμάτια για καλοκαίρι,ούτως ή άλλως μια βδομάδα έχω άδεια και μάλλον διακοπές θα είμαι σε βουνό απλά για άλλους λόγους(όχι υγείας)θα ήθελα να πέσω σε λίπος.
    Ήδη σκέφτομαι τρόπους να αυξήσω το volume
    Και πάλι ευχαριστω για τις απόψεις σας

    Edit όχι δεν είμαι σκασμενος απλά ευθυτενής και λίγο πρησμένος γιατί γύρισα από ψώνια sm
    Πιστεύω είμαι 17~%
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso : 04-05-18 στις 20:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-05-18 20:25 #11
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Espresso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεσπα είμαι χοντρός αυτό δεν αλλάζει χαχα

    Και καπου εδω κολλαει η παροιμια "Κλαινε οι χηρες, κλαινε και οι παντρεμμενες"

    Μια χαρα εισαι φιλαρακο, συνεχισε ετσι
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-05-18 20:27 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Με καμια παναγια δεν εισαι 17% φιλε, αυτο που σου ειπε ο theworst παιζει, η εισαι ηδη 15% η λιγο πιο κατω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-05-18 20:29 #13
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Και τωρα που παρατηρω καλυτερα τη φωτο σου, ενω βλεπω κρεας σε δικεφαλο και γεματοι εμπροσθιοι ωμοι και δελτοειδης, το στηθος σου μου φαινεται σα να εχει μεινει πισω. Ειδικα το ανω στηθος δειχνει λιγο αδειο

    Ισως να ξεγελαει η φωτο βεβαια. Μπες και ανοιξε ενα Log να δουμε τι ασκησεις κανεις
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-05-18 20:35 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνησω με τον φαταουλα, σε σχεση με τους ωμους ειδικα το στηθος ειναι μερα με την νυχτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-05-18 20:37 #15
    Προεπιλογή
    Θα ανοίξω κάποια στιγμή log.
    Για το στήθος ίσως φταίει το ότι δεν κάνω επικληνη,περισσότερο ίσιο.
    Σαν σουλουπι είμαι κοκκαλιαρης γενικά,αν βάλω φωτό δεκαετίας θα γελάτε,απλά λόγω ηλικίας ίσως είναι πιο δύσκολο να χαμηλώσω σε λίπος.
    Πάντως σαν γενικό συμπέρασμα όλων νόμιζω ότι είναι αύξηση ενεργειακής δαπάνης.
    Θερμίδες δεν θα ήθελα να κόψω γιατί ήδη πεινάω αρκετα και μου λυπει ενέργεια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία