Θέμα: Σκέψεις

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 38

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 04-05-18 18:03 #1
    Προεπιλογή Σκέψεις
    Καλησπέρα,θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα "πλατώ"που νομίζω ότι βρίσκομαι.
    Προσπαθώ να μειώσω το λίπος και ξεκίνησα υποθερμιδικα σταδιακά εδώ και 5 εβδομάδες,τις δύο πρώτες είδα μια μικρή απώλεια κιλών αλλά μετα απόλυτα στάσιμος.

    Εν τα χει τα τεχνικά χαρακτηριστικά μου είναι:
    32μισο ηλικία,1.78υψος 74 κιλά,δεν ειμαι αρχάριος στο χώρο.

    Προπόνηση full body split/3pw
    Αερόβιο 2-3/pw (ξεχωριστά από τα βάρη)

    Διατροφή
    Cal 2000cal lift days.1800-1900cal τις υπόλοιπες ημέρες
    Macros 50p/30c/20f.

    Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη, ευχαριστω.
    Όνομα: IMG_20180504_174851.jpg Εμφανίσεις: 1074 Μέγεθος: 32,6 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-05-18 18:35 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Espresso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα "πλατώ"που νομίζω ότι βρίσκομαι.
    Προσπαθώ να μειώσω το λίπος και ξεκίνησα υποθερμιδικα σταδιακά εδώ και 5 εβδομάδες,τις δύο πρώτες είδα μια μικρή απώλεια κιλών αλλά μετα απόλυτα στάσιμος.

    Εν τα χει τα τεχνικά χαρακτηριστικά μου είναι:
    32μισο ηλικία,1.78υψος 74 κιλά,δεν ειμαι αρχάριος στο χώρο.

    Προπόνηση full body split/3pw
    Αερόβιο 2-3/pw (ξεχωριστά από τα βάρη)

    Διατροφή
    Cal 2000cal lift days.1800-1900cal τις υπόλοιπες ημέρες
    Macros 50p/30c/20f.

    Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη, ευχαριστω.
    Όνομα: IMG_20180504_174851.jpg Εμφανίσεις: 1074 Μέγεθος: 32,6 KB
    Καλησπέρα.. εγώ θα έκανα ένα γέμισμα 3 μερούλες να ξεγελασεις τον οργανισμό σ..Δηλαδή να αυξήσεις υδ/κα αρκετά για 3 μέρες.. και μετά συνεχίζεις εκεί π εισαι τώρα.. αλλά ποιοτικά παντα Όχι να πλακωσεις την σαβουρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-05-18 18:45 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Να αυξησεις υ/α 1-2 μερες θα ηταν καλο , σαβουρα μπορεις αλλα με μετριο 1 γευμα και οχι πολλες θερμιδες. Αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι μπορει να μη φτανει αυτο που κανεις σαν προπονηση μιας και εχεις μονο 3 φορες την εβδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-05-18 19:12 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Σχετικά με το carb load δεν το έχω εφαρμόσει οπότε θα μπει στο πλανο.
    Λες να είναι λίγο το 3ημερο Σπλιτ?ίσως να παίζει κι αυτό μιας και δεν έχω σχεδόν καθόλου ντομς και γενικά από θέμα κούρασης είμαι σε ανεκτά επίπεδα.
    Πάντως κάπου στις λεπτομέρειες πιστεύω είναι το πρόβλημα,να στε καλά παιδιά για τη βοήθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-05-18 19:43 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Εγω προσωπικα δεν συμφωνω οτι 3 μερες full body ειναι λιγο. Απο καμια αποψη δεν ειναι λιγο, αν μας ελεγες 6 μερες χερια ποδια στηθος πλατη μυτη αυτια θα λεγαμε λιγο? Δεν θα λεγαμε λιγο - παρολο που θα εκανες ποδια μια φορα ενω τωρα κανεις 3 φορες. Τα doms δεν ειναι απαραιτητα αλλα αν πιστευεις οτι δεν σε πιανουν οι ασκησεις ισως κανεις πολυ καιρο τις ιδιες και χρειαζεσαι μια αλλαγη. Επισης θα μπορουσες να ανεβασεις την ενταση στις προπονησεις που κανεις ηδη ή προφανως να προσθεσεις αλλη μια προπονηση - μερα παρα μερα full body. Και φυσικα μην πεσεις στην παγιδα του κανω γραμμωση αρα χρειαζομαι πολλες επαναληψεις. Αντιθετως, χρειαζεσαι ενα δυνατο ερεθισμα σε αντισταση για να κρατησεις τους μυς σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-05-18 19:49 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Η δαπανη ενεργειας ειναι λιγη και το afterburn effect. Εμπειρκα λεγοντας με 4 προπονησεις την εβδομαδα και με λιγοτερους υ/ες απο αυτον κατω απο 9-10% δε κατεβαινα με τπτ , σε αλλον θα ειναι διαφορετικο θα κολλησει πιο ψηλα ή πιο χαμηλα σε ποσοστο λιπους αναλογως..Κατι ακομα εξαρταται πολυ απο τον ογκο προπονησης , αν κανει full body με 20 σετ και ειδικα αν δεν ειναι τουλαχιστον 75-80% πολυαρθρικες ασκησεις τι σχεση εχει αν ειναι full body ή σπλιτ ως προς την ενεργεια που χρειζεται (θερμιδες)
    Απάντηση με παράθεση