Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 27-04-18 13:49 #1
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή Κετογενικές δίαιτες
    Υπάρχει τρόπος για να δεις κάπως εάν έχεις μπορεί σε κέτωση κτλ.. Κάποια τεστ,ταινίες, μετρητες ???

    Στάλθηκε από το SGP611 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-04-18 18:41 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Γενικά τα πρώτα συμάδεια ειναι έντονη δίψα και αρκετα νευρα στην αρχη
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-04-18 22:26 #3
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LuNaT1C Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος για να δεις κάπως εάν έχεις μπορεί σε κέτωση κτλ.. Κάποια τεστ,ταινίες, μετρητες ???

    Στάλθηκε από το SGP611 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Υπάρχουν κάποια sticks στο φαρμακείο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-04-18 03:17 #4
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Απο ποτε πρεπει να αρχισει να μετρηθει καποιος και καθε ποτε απο εκει και περα?
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-04-18 14:41 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε απο το αβαταρ σου αν εισαι εσυ δε φαινεται να χρειαζεσαι να κανεις διαιτες γραμμωσης ειδικα κετωση. Γνωμη μου ειναι να κοιταξεις κατι αλλο και καλυτερα μια ελαφρως υπερθερμιδικη διαιτα στην οποια να βαλεις μαζα.
    Για να μην ειμαστε οφφτοπικ ως προς τον τοπικ σταρτερ καλο ειναι να ρωτησουμε που βρισκεται τωρα ,γιατι πολλες φορες τα παιδια δε αναγνωριζουν ποιες κινησεις ειναι σωστες και θελουν κατευθυνση για το αν ειναι σωστο αυτο που εχουν επιλεξει. Για παραδειγμα φανταστειτε τωρα πισω απτην οθωνη να ειναι ατομο 1.80 60 κιλα και να θελει να κανει κετωση να γραμμωσει κι αλλο και του δινουμε συμβουλες ετσι . Καποια στατς (υψος , κιλα , χρονος ενασχολησης σοβαρα και αλλα) θα βοηθουσαν για να παρoυμε μια καλυτερη εικονα αν ειναι ή δεν ειναι οκ αυτο που εχει στον νου το και αυτο το λεω γιατι οι ερωτησεις του ειναι ρητορικες .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-05-18 14:54 #6
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Το όποιο αβαταρ μπορεί να είναι παραπλανητικό να ξέρεις
    Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα είμαι γύρω στα 82 κιλά πλέον με 1.85 ύψος
    Απλά θα ήθελα (και δοκιμάζω) και αυτό τον τρόπο διατροφής
    Θα ήθελα να δω εαν θα μπορέσει να καθαρίσει το όποιο λίπος έχω (πρέπει να είμαι γύρω στο 15-17) απο την κοιλιά μου και τα πλαινά της καθώς και να δώ πως είναι να χρησιμοποιείς ενέργεια απο τα λιπαρά και όχι τους υδατάνθρακες.
    Δεν έχω σκοπό να την κάνω για πολύ καιρό... έτσι και αλλιώς έχω βάλει χαμηλό όριο τα 80 κιλά...δε θέλω να πέσω παρακάτω.

    Απλά δε μπορώ να κόψω κάποιες συνήθεις και δε γνωρίζω εαν πρέπει να κάνεις αυστηρα πραγαμτα για να πετυχεις ολα τα παραπανω καθως επισης αν κανεις καποια μερα ασχημη διατροφη σε φερνει πισω σε αρχικη μορφη η απλα ειναι λιγο το κακο...

    Εαν εχει κανει καποιος αποτελεσματικα και για αρκετο καιρο ισως να μας δωσει τα φωτα του... Βλεπω απειρα βιντεο στο youtube αλλα καλυτερα θα μας το εξηγησει καποιος εδω μεσα εχω την εντυπωση
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-05-18 15:22 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Με αυτα τα στατς πολυ ηπεια υποθερμιδικη και κοιταμε για μποντι ρικομπ . Γενικα αν θες κατι ανοιγεις καινουργιο θεμα , οχι μεσα σε αυτο , γιατι αρχιζουμε και βγαινουμε πολυ οφφτοπικ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-05-18 13:39 #8
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Σχετικά με αυτό που διάβασα...

    https://unyieldingly.com/2016/05/ket...et-experience/

    Υπάρχουν μελέτες ή άλλες παρόμοιες αναφορές σχετικές με το θέμα?
    Καλή η διατροφή οκ αλλά να μην δημιουργήσουμε και κάνα θέμα ..
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-05-18 16:14 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Γενικα φιλε να σου πω τη γνωμη μου περι αυτου - 90% των θερμιδων σου να αποτελειται απο λιπαρα και αυτα να προερχονται απο αλλαντικα , σαλαμια και διαφορα αλλα ειδικα αν μιλαμε για σωματοδωμη το βρισκω τελειως αντφατικο. Γενικως και χωρις να μιλαμε για σωματοδωμη δε βλεπω πως καταλωνοντας μονο λιπαρα θα χασουμε λιπος πιο γρηγορα και αυτο ερχεται σε αντιπαραθεση με αυτα που ξερουμε ηδη , οτι ας πουμε το 30-35% της ενεργειας που προερχεται απο πρωτεϊνη χρειαζομαστε για τη πεψη , ενω των λιπαρων μονο 5% . Η εμπειρια μου γενικα με βρισκει τελειως διαφωνο με αυτο, αν και οι high fat - low carb διαιτες λειτουργουν, αλλα οχι με το 90% να ειναι λιπαρα οπως λεει ο φιλος μεσα στο αρθρο/μπλογκ του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-05-18 20:20 #10
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Τόσο είναι το macros της Κετογενικής δεν τα κάνει απο το μυαλό του....
    https://damnripped.com/tdee-calculator/

    Κοίτα και σε ένα τυπικό TDEE Calculator τελευταία επιλογή
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-05-18 20:36 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή Κετογενικές δίαιτες
    LuNaT1C σου μετέφερα τα ποστς σε ενα νέο τόπικ . Ας συνεχίσει η κουβέντα απο εδω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-05-18 21:55 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    70% λιπος εχει οχι 90. Παλι η επιλογη λιπαρων πρεπει να γινει με καποια βαση αλλιως ΙΙFYM και οτι γινει. Απλα αλλαντικα , σαλαμια , μπεικον ,και δε ξερω τι αλλες τροφες υπαρχουν στο μενου αρκετων που δε νομιζω οτι πρεπει να ειναι η βαση μιας διαιτας ελλατωσης λιπους και γενικα σε ενα διατροφικο πλανο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-05-18 12:44 #13
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Κάποια άλλη άποψη?
    Δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε για μυική υπερτροφία αλλά ώς προσπάθεια χάσιμου λίπος και ώς εναλακτική προσέγγιση διατροφής ίσως...?
    Εξάλλου ως ποσοστά πρωτεΐνης το 25% τον μάκρος μπορεί κάλλιστα να βγαίνει περίπου στο 1.5γρ ανα κιλό... δεν είναι λίγο

    Για τα λιπαρά ναι οκ το μπείκον το έχουν σαν "καλο" φαγητο για το συγκεκριμενο στοχο... πολλες θερμιδες ερχονται απο λαδια... καρύδας η οτιδηποτε.
    Σολομός . ψάρια γενικότερα δεν νομίζω να είναι κάτι το τόσο βλαβερό... ακόμα και το μοσχάρι μπορείς να πάρεις κομμάτι με περισσότερα λιπαρά μέσα
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-05-18 14:05 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    για μένα μια κετογονική πρέπει να έχει

    25-35% πρωτείνη
    65-70% λιπαρα
    5% υδατανθρακες

    πανω κατω οι υδατανθρακες ειναι απο 20-40 γραμμάρια,ανάλογα με το πόσο εύκολα μπορεί να μπει ένα ατομο σε κέτωση.Το ότι είμαστε σε κέτωση δε συμαίνει ότι μπορούμε να τρώμε ότι να είναι λιπαρά.Θα πρέπει τα λιπαρά που θα επιλέξουμε να είναι απο καλές πηγές αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα.(τυρι,ξυρη καρποι,αιλειολαδο)Με τα ψάρια δεν θα έχεις ιδιαίτερο θεμα,ωστόσο για θεμα υγείας δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλό να τρως πχ 300 γραμμαρια κοκκινο κρεας ή μεγάλες ποσότητες μπεικον κλπ.για παράδειγμα μπορείς να χωρήσεις σε 2 φορές την εβδομαδα κοκκινο κρεας,2 ψαρι,2-3 κοτόπουλο....επιπλέον σε μια κετονική δε πρέπει να λιπουν οι φυτικές ίννες...ότι και να κάνεις προσπάθησε να εχεις μια ισοροπία...το να βάλεις για παραδειγμα μισο λιτρο λαδι επειδή στην κετονική έχουμε πολλά λιπαρα δεν ειναι νορμαλ...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-05-18 15:18 #15
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Να γράψω την χτεσινή μου μέρα για παράδειγμα...

    Πρωινό
    3 Αυγά με 120γρ μπείκον ομελέτα τηγανισμένα σε 25γρ λάδι καρύδας

    Λίγο μετά της 1 *δουλεύω ως 3:15
    Κοτόπουλο στήθος βραστό με μια σώς σπανάκι+ελαιόλαδο...

    Μεσημεριανό
    200γρ Σαρδέλα ψητή και 150γρ κουνουπίδι με 25γρ λάδι μέσα

    Βραδινό ίδιο με το μεσημεριανό...

    Περίπου 2300 θερμίδες με 25γρ υδατάνθρακα 159γρ λιπαρά και 170 πρωτεΐνη

    Το παράκανα με την πρωτεΐνη τις υπόλοιπες μέρες είμαι σε πιο λογικά πλαίσια...ξέφυγα και στις συνολικές θερμίδες.
    Πολλές φορές φτάνω σε σημείο να έχω φάει το συνολικό μου θερμιδικό στόχο πολύ νωρίς το απόγευμα...και μιας και κοιμάμαι αργά με δυσκολεύει λιγάκι...οπότε μπορεί να πετάξω και κανενα γιαουρτάκι στο άσχετο.
    Γενικότερα όμως παρατηρώ οτι ΕΧΩ αντοχες...και μπορώ να καθίσω νηστικός για πιό πολύ ώρα απο όσο φανταζόμουν.

    Δεν έχω σκοπό να κρατήσω αυτό το είδος της διατροφής για πάντα...ούτε για πολύ καιρό ακόμα...όμως θα ήθελα να μπω σε πραγματική κέτωση 1.5-3 και να δω πως είναι και πως επιδρα στο γυμναστήριο...
    Μέχρι στιγμής με μετρητή κετώνης απο μηχάνημα ζαχάρου είμαι στο 0.2 που σημαίνει οτι δεν τα πάω και πολύ καλά... Θεωρω οτι με μπλοκάρει 1) η κατανάλωση πολύ καφεΐνης 2)το οτι ξεφεύγω μερικες φορες στην πρωτεΐνη και αυτή μετατρέπετε σε γλυκόζη...
    Επειδή στον καφές δε μπορούσα να τον πιώ σκέτο έριχνα λίγο ζάχαρη (την υπολογίζω πάντα) ...απο σήμερα θα πίνω μόνο BulletProf Coffee... (με κουταλιά βούτηρο και λάδι καρύδας δηλαδη) .. είδωμεν
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία