Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 19 από 19
  1. 05-05-18 17:11 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    πόσο καιρό ακολουθείς κετωνική διατροφή;για να μπεις σε κετονικη το έκανες σταδιακά ή άρχισες σιγά σιγά να αφερείς υδατάθρακα...Ζάχαρη στην κετονική είναι λίγο ασυνίθιστο και ο λόγος είναι ότι ακόμα και αν βάζεις μια μικρή κουταλιά μπορεί να σε επιρεάσει γιατί έχει υψιλό ΓΔ και η ινσουλίνη κανει σπαικ.Όταν παίζουμε τόσο χαμηλά σε υδατανθρακες σημασία δεν έχει μονο πόσα γραμμάρια υδατανθρακα θα πάρουν αλλά και με ποιον τρόπο και από τι πηγές ωστε να γλυτώσουμε τα ανεβοκατεβάσματα της ινσουλίνης.Σκέψου οτι σε ορισμένες περιπτώσεις,μεχρι και τα στεβια και άλλα γλυκαντικά μπορούν να επιρεάσουν την κέτωση...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-05-18 18:36 #17
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Ναι το ξέρω..απλά δεν μπορώ να πιώ τον καφέ αλλιώς...πλέον θα δοκιμάσω το bulletproof coffee να δω αν θα μου αρέσει...
    Είμαι περίπου 9-10 μέρες τώρα...ξεκίνησα τον υδατάνθρακα από την αρχή στο πάτωμα...

    Έχω δει περίπου 1.5 κιλό κάτω σε βάρος και νομμίζω πως έχω χάσει αρκετούς πόντους στην κοιλιά...
    Έχω πέσει γενικότερα και είναι φανερό... απλα δεν φταίει αυτό... η ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
    Έχω να κάνω συστηματικές προπονήσεις εδώ και δυο μήνες λόγο προβλημάτων στο γυμναστήριο μου...
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-06-18 17:44 #18
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο καιρό ακολουθείς κετωνική διατροφή;για να μπεις σε κετονικη το έκανες σταδιακά ή άρχισες σιγά σιγά να αφερείς υδατάθρακα...Ζάχαρη στην κετονική είναι λίγο ασυνίθιστο και ο λόγος είναι ότι ακόμα και αν βάζεις μια μικρή κουταλιά μπορεί να σε επιρεάσει γιατί έχει υψιλό ΓΔ και η ινσουλίνη κανει σπαικ.Όταν παίζουμε τόσο χαμηλά σε υδατανθρακες σημασία δεν έχει μονο πόσα γραμμάρια υδατανθρακα θα πάρουν αλλά και με ποιον τρόπο και από τι πηγές ωστε να γλυτώσουμε τα ανεβοκατεβάσματα της ινσουλίνης.Σκέψου οτι σε ορισμένες περιπτώσεις,μεχρι και τα στεβια και άλλα γλυκαντικά μπορούν να επιρεάσουν την κέτωση...
    Αυτό που είπες με την ζάχαρη μπορεί να το κάνει και η υπερβολή στην πρωτείνη ακόμα...
    Γι αυτό και τα ποσοστά που έχεις δώσει είναι λίγο too much...

    Ένα αρκετά καλό calculator http://ketosavage.com/keto-macro-calculator/ θα σε βγάλει αρκετά χαμηλά σε πρωτείνη μην ξαφνιαστείς.
    Υπάρχουν άτομα που κατεβήκανε σε αγώνες απο όσο μου έχουν πει και δεν ξεπερνούσαν με τίποτε τα 100 γραμμάρια
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-18 10:05 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    προφανώς,η κετονική στην αρχή για διαβητικούς κλπ άρχισε με την πρωτείνη να είναι στο 15% περίπου.Στην συνέχεια όταν την ακολούθησαν και άτομα του αθλητισμού πήγαν την πρωτείνη μέχρι και 20-25%...Από εκεί και πέρα είναι στο άτομο σε ποιο ποσοστό η παραπάνω πρωτείνη θα μετατραπεί σε γλυκόζη στην ουσία
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12