Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 16-05-18 01:30 #1

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Διατροφή Γράμμωση με μείωση υδατανθράκων.
    Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για την διατροφή γράμμωσης που πρόκειται να ακολουθήσω τον επόμενο μήνα.
    5 γεύματα στο σύνολο , 2 από τα οποία δεν περιέχουν υδατάνθρακα.
    Καθόλου φρούτα και από συμπλήρωματα whey isolate , μαλτοδεξτρινη , bcaa, λιπαρά ω3 και πολυβιταμινη της solgar V200.
    Όπου σαλάτα συνήθως σπανάκι , μαρούλι , ρόκα.

    Γεύμα 1
    Ρόφημα από 70γρ. βρώμη + 1 scoop whey + 1 κ.σ φυστικοβούτυρο

    Γεύμα 2 (πριν την προπονηση)
    5 ασπράδια + 1 αυγό ολόκληρο + 1 πατάτα βραστή (περίπου 200 γρ.). + σαλάτα + πολυβιταμινη

    Γεύμα 3 (μετά την προπόνηση)
    Ρόφημα από 1 scoop whey + 30γρ. μαλτοδεξτρινη

    Γεύμα 4
    Κοτόπουλο στήθος ή Μοσχάρι ή Γαλοπούλα 250γρ. + σαλάτα + 1 κ.σ. ελαιολαδο + 5-6 αμύγδαλα

    Γεύμα 5
    (Μπακαλιάρο ή σολομό ή γλώσσα) στον ατμό περίπου 200γρ. + αγγούρι + 1 κ.σ ελαιολαδο + ω3
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-18 10:41 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strikergr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για την διατροφή γράμμωσης που πρόκειται να ακολουθήσω τον επόμενο μήνα.
    5 γεύματα στο σύνολο , 2 από τα οποία δεν περιέχουν υδατάνθρακα.
    Καθόλου φρούτα και από συμπλήρωματα whey isolate , μαλτοδεξτρινη , bcaa, λιπαρά ω3 και πολυβιταμινη της solgar V200.
    Όπου σαλάτα συνήθως σπανάκι , μαρούλι , ρόκα.

    Γεύμα 1
    Ρόφημα από 70γρ. βρώμη + 1 scoop whey + 1 κ.σ φυστικοβούτυρο

    Γεύμα 2 (πριν την προπονηση)
    5 ασπράδια + 1 αυγό ολόκληρο + 1 πατάτα βραστή (περίπου 200 γρ.). + σαλάτα + πολυβιταμινη

    Γεύμα 3 (μετά την προπόνηση)
    Ρόφημα από 1 scoop whey + 30γρ. μαλτοδεξτρινη

    Γεύμα 4
    Κοτόπουλο στήθος ή Μοσχάρι ή Γαλοπούλα 250γρ. + σαλάτα + 1 κ.σ. ελαιολαδο + 5-6 αμύγδαλα

    Γεύμα 5
    (Μπακαλιάρο ή σολομό ή γλώσσα) στον ατμό περίπου 200γρ. + αγγούρι + 1 κ.σ ελαιολαδο + ω3

    Γενικα καλη ειναι,θα σου πω την δίκη μου γνωμη πως θα τα έβαζα με βάση το δικό σου πλανώ,χωρις αυτο να σημαίνει οτι ειναι και 100% σωστό,η τελική απόφαση ειναι καθαρά δικό σου θέμα.

    Γ1) Δεν θα έβαζα φυστικοβουτηρο,αν ομως το επέλεγα θα έβαζα 1κουταλια του γλυκού,και θα έβγαζα την βρώμη.

    Γ2) Την πολυβιταμινη θα την έβαζα στο πρωινό,έπισης το Γ2 αν βγάλεις την σαλάτα και την πατάτα μπορεις να το κανεις πρωινό,και το Γ1 να τα κανεις Γ2 εχεις υδατανθρακα απο την βρώμη στο προ προπονητικό,εγω θα προτιμούσα στο προπονητικό γευμα να μην βάλω ασπράδια η αυγά,αλλα κοτοπουλο,γαλοπούλα η μοσχάρι.μαζι με υδατανθρακα και σαλάτα.

    Γ3). Η whey περιέχει υδατανθρακα που χρειάζεται για την αποροφυση της,οποτε δεν θα έβαζα μαλτοδεξτρινη

    Γ4) Στο μεταπροπονητικο γευμα θα έβγαζα την σαλάτα και το λάδι γιατι οι φυτικές ίνες (σαλάτα) και τα λιπαρά (λάδι) καθυστερούν την χωνέψει και την γρήγορη αφομοίωση των συστατικών,τα αμύγδαλα θα τα έβαζα στο Γ5.

    Γ5) Δεν χρειάζεται να βάλεις έξτρα ω3 σε αυτο το γευμα απο την στιγμη που τρως ψάρι,εδω βάζεις σαλάτα (αγγούρι ,μαρούλι ,μπρόκολο,σπανάκι) και λάδι.

    Τα ω3 εγω θα τα έβαζα στο προπονητικό γευμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-05-18 14:57 #3
    Προεπιλογή
    Πολύ καλή η διατροφή και σωστές οι παρατηρήσεις του Δημήτρη. Ακολούθησε την και μείωσε θερμίδες από υδατάνθρακες μόλις κολλήσεις σε κιλά.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-05-18 16:52 #4

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ Δημήτρη για τις διορθώσεις... όντως έχεις δίκιο , τώρα που το ξανασκέφτομαι , απλά δεν θέλω να χάσω απότομα κιλά γι΄ αυτό έχω την μαλτοδεξτρίνη μετά την προπόνηση, με σκοπό να χτίζω παράλληλα ενώ χάνω , έτσι ώστε η απώλεια μυικού ιστού να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη.

    Επίσης, δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς στην δεύτερη παρατήρηση σου.
    Μήπως εννοείς να έχω στο πρωινό βρώμη+whey+τα αυγά και πριν την προπόνηση να έχω κοτόπουλο ή μοσχάρι ή γαλοπούλα με σαλάτα και πατάτα;
    Δεν θα είναι μετά αρκετή η πρωτεΐνη σε ένα μόνο γεύμα-πρωινό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-05-18 17:04 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Το αν θα φας φυστικοβουτηρο και μαλτοδεξτρινη δεν εχει απολυτως καμια σχεση με το αν θα χασεις μυικη μαζα ή οχι,αλλα μπορει να εχει σχεση με το αν θα χασεις λιπος οταν μιλαμε για υποθερμιδικη. Γενικα η διατροφη ειναι οκ , απλα δε ξερω τι μακροσυστικα παιζει ,γιατι αυτο ειναι που μετραει στην τελικη. Σαν πηγες τροφων (πλην του φυστικοβουτηρο και τη μαλτο που δε μου αρεσει προσωπικα) ειναι ωραια , αλλα για να χασεις λιπος πρεπει να εισαι και σε υποθερμιδικη. Αν εχεις υπολογισει αυτα και δε μας λες και εισαι καποιες θερμιδες κατω απτη συντρηρηση go for it και δες αν χανεις κιλα/λιπος,αλλιως υπολογισε τα , γιατι και ποιοτικες τροφες να εχεις αμα εισαι πανω απτη συντηρηση σου θα βαζεις κιλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-05-18 17:40 #6

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Οι θερμίδες συντήρησης μου είναι περίπου 2800, η παραπάνω διατροφή μου δίνει 2000 θερμίδες από τις οποίες 55% Πρωτ / 25% Υδατ / 20% Λιπ.
    Με το φυστικοβουτυρο και την μαλτοδεξτρινη , οι θερμίδες έφταναν 2150.
    Στις παραπάνω θερμίδες δεν υπολογίζω την σαλάτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη strikergr : 16-05-18 στις 17:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-05-18 17:45 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Τοτε ειναι καλη αρχισε και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα(τις περισσοτερες φορες εξαρταται απο το ποσοστο λιπους σου) μπορεις να φορτωνεις λιγο υ/α γιατι εισαι αρκετα κατω απτη συντηρηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-05-18 17:57 #8

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Με αυτή την λογική είχα μέσα την μαλτοδεξτρινη και ειδικά το φυστυκοβουτυρο.
    Θα ήταν καλύτερα λες να ανεβάσω την βρώμη στα 100γρ. ;
    Να φτάσω δηλαδή 2300 θερμίδες , -500 από τις συντήρησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-05-18 18:30 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Οχι , ουτε νομιζω οτι η μαλτο και το φυστικοβουτηρο θα εχουν πολλα οφελη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-05-18 18:43 #10

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Έγινε μπρο ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Δημήτρη περιμένω απάντηση όταν μπορέσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-05-18 19:51 #11
    Προεπιλογή
    Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι αντι να βάλεις πρωτο γευμα την whey+Φυστικοβουτηρο +βρόμη μπορεις να το αντικατάστασης με τα ασπράδια+αυγό που εχεις στο δεύτερο γευμα χωρεις βέβαια την πατάτα+σαλάτα και για δευτερο γευμα να βάλεις αυτο που είχες για πρωτο δλδ την whey με τα υπόλοιπα,εγω αυτο θα προτιμούσα με τις ανάλογες τροποποίησης όπως στα γράφω.
    Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-05-18 10:33 #12
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    καλο πλανο, πολυ καλες οι παρατηρησεις του Δημητρη

    θα συμφωνησω κι εγω να φυγει μαλτο και φυστικοβουτηρο
    θα εβαζα αλλη μια πατατουλα μετα τη προπονηση
    και δε βρισκω το λογο να μη τρως φρουτα

    ξινομηλα, αχλαδια, ακτινιδια κλπ δε σε χρεωνουν κατι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-05-18 18:44 #13

    Εγγραφή
    18-11-2016
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Το σκεφτηκα και εγω αυτο , απλα δεν θελω να εχω whey πριν την προπονηση , bcaa κατα την διαρκεια και whey παλι μετα. Γιαυτο εχω τα αυγα που ριναι ενα στερεο γευμα με την πατατα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-05-18 19:06 #14
    Προεπιλογή
    Βάλε τα ασπράδια + το αυγό για πρωτο γευμα και πρην την προπονηση βάλε στέρεο γευμα και ελατωσε τις σκόνες.
    Κρατα whey μονο μετα την προπονηση,αν και δεν πιστεύω οτι ειναι και τοσο πολυ σημαντική γιατι εντός πίνεις bcaa οποτε δεν καταβοληζεις και τροφοδότης συνέχεια τους μύες με αμινοξέα ουσιαστικά με χωνεμένη πρωτεΐνη οποτε μετα μπορεις να φας στέρεο γευμα χωρις κανένα προβλημα,τωρα αν θες κρατάς την whey για μετα την προπονηση εσυ αποφασίζεις.

    Α και μη μου πεις οτι μετα την προπονηση μέχρι να φάω περνάει ωρα και θα χάσω το αναβολικό παράθυρο σιγα μην χάσεις και την μπαλκονόπορτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-05-18 19:29 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Σωστες παρατηρησεις , βαλε μονο bcaa γυρω απτη προπονηση και δε χρειαζεσαι πρωτεϊνη σε σκονη , καλυτερα ειναι να φας 100 γρ κρεας αντ αυτων. Επισης στα bcaa δωση που δουλευει 25-30 γρ. γυρω απτη προπο ειναι καλα. Αν παιρνεις οπως αρκετοι που ξερω απο 5 - 10 γρ συνολο δεν εχει και πολυ νοημα.
    Απάντηση με παράθεση