Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 16-05-18 13:37 #1

    Εγγραφή
    23-11-2017
    Περ.
    πυργος
    Μηνύματα
    22
    Question Αρνητικα συναισθηματα και διατροφη..
    Καλησπερα παιδια , μιας και ειμαι εκτομορφικος και βαζω δυσκολα κιλα θα ηθελα να με βοηθησετε με ενα προβλημα . Οταν αγχωνομαι ή στρεσσαρομαι τοτε μου κοβωεται η ορεξη μαχαιρι με αποτελεσμα να χανω τα κιλα τα οποια με πολυ κοπο και διατροφη εχω παρει. Μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλη σε αυτο το θεμα..??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-18 14:14 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Πρωτη φορα το ακουω αυτο χαχα, οι περισσοτεροι εχουμε ακριβως το αντιθετο προβλημα. Θα προτεινα dirty bulking (if all else fails), υγρα γευματα, να τρως πιο γρηγορα και στην τελικη να τρως με το ζορι. Θα συμφωνησεις μαζι μου πιστευω οτι δεν ειναι πραγματα αυτα. Ειτε καποιος θελει να παρει η να χασει κιλα αν δεν μπορει να παρει/κοψει τις απαραιτητες θερμιδες απλα δεν το θελει αρκετα. Η θεωρια των σωματοτυπων ειναι μια κακως διατυπωμενη εμπνευση που εχει ηδη απορριφθει. Δεν εχεις καμια παραπανω δυσκολια να παρεις κιλα σε σχεση με ενα διαφορετικο "σωματοτυπο", απλα δεν τρως οσο πρεπει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-05-18 15:07 #3
    Προεπιλογή
    Κανονικά, μια σωστή και υγιεινή διατροφή θα έπρεπε να σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα τόσο σωματικά όσο ψυχολογικά. Άμα αντιμετωπίζεις κάποιου είδους ψυχολογικό πρόβλημα, τότε μιλάμε για ειδική περίπτωση. Άμα είσαι ο...κλασικός εκτόμορφος, που χοτραίνει με μίσο πιτόγυρο( ), τότε αυτό που σου προτείνω είναι να ακολουθήσεις μια διατροφή και να αυξάνεις σταδιακά τις θερμίδες. Πολλα άτομα που βάζουν δύσκολα κιλά, κάνουν το λάθος να αυξάνουν απότομα τις θερμίδες με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ακολουθήσουν την διατροφή.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-05-18 17:11 #4

    Εγγραφή
    23-11-2017
    Περ.
    πυργος
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Απλα το προβλημα δεν ειναι ουτε ο σωματοτυπος ουτε οι θερμιδες μιας και σε μια κανονικη μερα μπορω να φαω ανετα 3000-3500 θερμιδες αλλα το αγχος που ερχεται πχ σε περιοδους εξεταστικης με αποτελεσμα να κλεινει το στομαχι και να τρωω με το ζορι. Μηπως καποιο συμπληρωμα θα βοηθουσε για αυτες τις μερες , καμια βιταμινη, διαβασα οτι το μαγνησιο σε βοηθαει να αποβαλεις το αγχος και το στρεσσ ωστε να μην χανω τα gains , ισχυει..??
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-05-18 17:19 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε το θεμα με το αγχος ειναι στο κεφαλι σου , το θεμα ειναι ψυχολογικο και δεν εχει να κανει με τα συμπληρωματα. Προσπαθησε να σκεφτεις με λογικη το τι θα πρεπει να κανεις , πως θα αφιερωσεις το χρονο σου , κανε ενα πλανο ολων αυτων και μετα θελει δραση. Με το αγχος δε προκειται να λυσεις κανενα προβλημα , παρα μονο η κατασταση να χειροτερεψει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-05-18 21:47 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αρης7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα το προβλημα δεν ειναι ουτε ο σωματοτυπος ουτε οι θερμιδες μιας και σε μια κανονικη μερα μπορω να φαω ανετα 3000-3500 θερμιδες αλλα το αγχος που ερχεται πχ σε περιοδους εξεταστικης με αποτελεσμα να κλεινει το στομαχι και να τρωω με το ζορι. Μηπως καποιο συμπληρωμα θα βοηθουσε για αυτες τις μερες , καμια βιταμινη, διαβασα οτι το μαγνησιο σε βοηθαει να αποβαλεις το αγχος και το στρεσσ ωστε να μην χανω τα gains , ισχυει..??
    Άμα θες πάρε καμιά πολυβιταμινή άμα νιώθεις ότι έχεις ελλείψεις. Τώρα με το άγχος της εξεταστική τα έχω περάσει και εγώ. Μου φαίνεται ότι απλά πρέπει να αλλάξεις νοοτροπία. Μπορεί να δέχεσαι κάποια πίεση για να τα πας καλά στην εξεταστική, αλλά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι θα γράψεις αυτά που ξέρεις και ό,τι γίνει. Άμα έχεις διάβάσεις και είσαι καλά προετοιμασμένος, λογικά θα τα πας καλά. Αλλά και να αποτύχεις σε κάποιο μάθημα, θα έχεις την ευκαιρία να το ξαναδώσεις και να τοπ περάσεις. Από την στιγμή που δουλεύεις σκληρά για κάτι, κάποια στιγμή θα πετύχεις. Αυτή την αντίληψη πρέπει να έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 16-05-18 στις 21:49
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση