Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ.Το ονομα μου ειναι Δημητρης και εχω γενικοτερα μια απορια που μου προεκυψε αυτον τον μηνα με το νεο προγραμμα προπονησης που ακολουθω.Γενικοτερα "σοβαρη" γυμναστικη κανω τα τελευταια 2 χρονια.Κανοντας λαθη,ερευνα και με ενδιαφερον εμαθα πολλα πραγματα γενικοτερα και ειδικοτερα για τον σκοπο που ειχα.Το θεμα μου ηταν πως για 1,72 υψος 19 χρονων και πολλα χρονια στα γηπεδα ποδοσφαιρου ειχα ενα σωμα με ανισορροπιες στον ανω κορμο και ημουν στα 62 κιλα οταν αποφασισα να ξεκινησω μονο γυμναστηριο.Με λιγα λογια εφτασα 2 χρονια μετα να εχω πετυχει εναν επιθυμητο ογκο στο σωμα μου που μου αρεσει και να εχω φτασει τα 73 κιλα.Αυτον τον μηνα σταματησα το προγραμμα ογκου γιατι δεν με επαιρνε αλλο οσο αλλαζει ο καιρος και ο γυμναστης μου (Αρμοδιος των προγραμματων μου) ειπε να ξεκινησουμε γραμμωση.Μου εβαλε το παρακατω προγραμμα
1η μερα Στηθος - Δικεφαλα
Στηθος
Παγκος ισιος μπαρα Drop Set
Cross Over - Peck Deck τροχαλια Super Set
Παγκος επικλινης αλτηρες Drop Set
Καμψεις 4 χ 10

Δικεφαλος
Μπαρα ισια ορθιος
τροχαλια λαβη τοξου - σχοινι τροχαλια Super Set
Σφυρια 2 χερια μαζι Drop Set

2η μερα Πλατη
τρχαλια ανοικτη λαβη μπροστα Drop Set
κωπηλατικη τροχαλια - σχοινι απο πανω τροχαλια Super Set
Σταυρος Drop Set
Rowing μηχανημα Drop Set
Reverse Fly μηχανημα Drop Set

3η μερα Ωμοι - Τρικεφαλα
Ωμοι
Πιεσεις Smith πισω απο το κεφαλι Drop Set
Εκτασεις - Προτασεις Super set
Πιεσεις αλτηρες Drop Set
Reverse Fly τροχαλια 4 χ 10

Τρικεφαλα
τροχαλια Drop Set
σχοινι τροχαλια Drop Set
Kickback τροχαλια 4 χ 10

4η μερα Ποδια
εκτασεις τετρακεφαλων Drop Set
προσαγωγοι - απαγωγοι Superset
καθισματα Drop Set
εκτασεις δικεφαλου 4 χ 10

το drop set μου αποτελειται απο 4 κατεβασματα των 3 γυρων και το super set μου ειναι 4 χ 10
επισης αυτον το μηνα αυξησα την δοση μου σε πρωτεινη συμφωνα με παροτρυνση του με σκονη πρωτεινης καθως και στο διατροφολογιο μου,ελαττωνοντας λιγο τον υδατανθρακα σε συγκριση οταν εκανα ογκο χωρις να εχω τοση αναγκη λεει να τον κοψω πολυ η να χρειαζομαι cardio
Η ερωτηση μου.Τι αποτελεσμα εγω περιμενω να δω στο τελος του μηνα στο σωμα μου? τι σκοπο ακριβως εχει το προγραμμα και τι στην τελικη ειναι ακριβως η γραμμωση?
εκανα την ερευνα μου ρωτησα τον ιδιο αλλα δεν μπορεσα ακριβως να καταλαβω
καθως πρωτη φορα κανω drop set και super set βρηκα λιγο δυσκολα να κιλα αλλα ψαχνοντας το τι ειναι το καθενα βρηκα πως το πρωτο ισα ισα χτιζει μυ με την λογικη οτι οταν δεν μπορεις να βγαλεις αλλη επαναληψη δεν σημαινει οτι καηκαν ολες οι ινες και με λιγοτερα κιλα θα βγαλεις και αλλες και το δευτερο απλα σε εξοντωνει ειτε χτυπωντας 2 ανταγωνιστικους μυς η τον ιδιο για καλυτερο καψιμο
ισχυει οντως κατι τετοιο? ειναι αυτο γραμμωση? ο γυμναστης μου ειπε πως κανουμε στεγνωμα,στρογγυλεμα και κατανομη ογκου αλλα χανεται ο ογκος αλλα οχι τοσο.Ποια ειναι η λογικη ενα 1 χρονο να βαραω ογκο και μετα να κανω ενα προγραμμα το οποιο με κανει να χασω?το οτι θα φανουν οι γραμμες και θα χασω νερα και περιττσα πραγματα?
Ευχαριστω προκαταβολικα