Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 16-05-18 19:32 #1
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή Γράμμωση; (Αποριες πανω σε προγραμμα γραμμωσης)
    Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ.Το ονομα μου ειναι Δημητρης και εχω γενικοτερα μια απορια που μου προεκυψε αυτον τον μηνα με το νεο προγραμμα προπονησης που ακολουθω.Γενικοτερα "σοβαρη" γυμναστικη κανω τα τελευταια 2 χρονια.Κανοντας λαθη,ερευνα και με ενδιαφερον εμαθα πολλα πραγματα γενικοτερα και ειδικοτερα για τον σκοπο που ειχα.Το θεμα μου ηταν πως για 1,72 υψος 19 χρονων και πολλα χρονια στα γηπεδα ποδοσφαιρου ειχα ενα σωμα με ανισορροπιες στον ανω κορμο και ημουν στα 62 κιλα οταν αποφασισα να ξεκινησω μονο γυμναστηριο.Με λιγα λογια εφτασα 2 χρονια μετα να εχω πετυχει εναν επιθυμητο ογκο στο σωμα μου που μου αρεσει και να εχω φτασει τα 73 κιλα.Αυτον τον μηνα σταματησα το προγραμμα ογκου γιατι δεν με επαιρνε αλλο οσο αλλαζει ο καιρος και ο γυμναστης μου (Αρμοδιος των προγραμματων μου) ειπε να ξεκινησουμε γραμμωση.Μου εβαλε το παρακατω προγραμμα
    1η μερα Στηθος - Δικεφαλα
    Στηθος
    Παγκος ισιος μπαρα Drop Set
    Cross Over - Peck Deck τροχαλια Super Set
    Παγκος επικλινης αλτηρες Drop Set
    Καμψεις 4 χ 10

    Δικεφαλος
    Μπαρα ισια ορθιος
    τροχαλια λαβη τοξου - σχοινι τροχαλια Super Set
    Σφυρια 2 χερια μαζι Drop Set

    2η μερα Πλατη
    τρχαλια ανοικτη λαβη μπροστα Drop Set
    κωπηλατικη τροχαλια - σχοινι απο πανω τροχαλια Super Set
    Σταυρος Drop Set
    Rowing μηχανημα Drop Set
    Reverse Fly μηχανημα Drop Set

    3η μερα Ωμοι - Τρικεφαλα
    Ωμοι
    Πιεσεις Smith πισω απο το κεφαλι Drop Set
    Εκτασεις - Προτασεις Super set
    Πιεσεις αλτηρες Drop Set
    Reverse Fly τροχαλια 4 χ 10

    Τρικεφαλα
    τροχαλια Drop Set
    σχοινι τροχαλια Drop Set
    Kickback τροχαλια 4 χ 10

    4η μερα Ποδια
    εκτασεις τετρακεφαλων Drop Set
    προσαγωγοι - απαγωγοι Superset
    καθισματα Drop Set
    εκτασεις δικεφαλου 4 χ 10

    το drop set μου αποτελειται απο 4 κατεβασματα των 3 γυρων και το super set μου ειναι 4 χ 10
    επισης αυτον το μηνα αυξησα την δοση μου σε πρωτεινη συμφωνα με παροτρυνση του με σκονη πρωτεινης καθως και στο διατροφολογιο μου,ελαττωνοντας λιγο τον υδατανθρακα σε συγκριση οταν εκανα ογκο χωρις να εχω τοση αναγκη λεει να τον κοψω πολυ η να χρειαζομαι cardio
    Η ερωτηση μου.Τι αποτελεσμα εγω περιμενω να δω στο τελος του μηνα στο σωμα μου? τι σκοπο ακριβως εχει το προγραμμα και τι στην τελικη ειναι ακριβως η γραμμωση?
    εκανα την ερευνα μου ρωτησα τον ιδιο αλλα δεν μπορεσα ακριβως να καταλαβω
    καθως πρωτη φορα κανω drop set και super set βρηκα λιγο δυσκολα να κιλα αλλα ψαχνοντας το τι ειναι το καθενα βρηκα πως το πρωτο ισα ισα χτιζει μυ με την λογικη οτι οταν δεν μπορεις να βγαλεις αλλη επαναληψη δεν σημαινει οτι καηκαν ολες οι ινες και με λιγοτερα κιλα θα βγαλεις και αλλες και το δευτερο απλα σε εξοντωνει ειτε χτυπωντας 2 ανταγωνιστικους μυς η τον ιδιο για καλυτερο καψιμο
    ισχυει οντως κατι τετοιο? ειναι αυτο γραμμωση? ο γυμναστης μου ειπε πως κανουμε στεγνωμα,στρογγυλεμα και κατανομη ογκου αλλα χανεται ο ογκος αλλα οχι τοσο.Ποια ειναι η λογικη ενα 1 χρονο να βαραω ογκο και μετα να κανω ενα προγραμμα το οποιο με κανει να χασω?το οτι θα φανουν οι γραμμες και θα χασω νερα και περιττσα πραγματα?
    Ευχαριστω προκαταβολικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-18 20:20 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Θα αρχισω απο την γραμμωση και τον ογκο σαν εννοιες. Το καλυτερο περιβαλλον για την αναπτυξη μυικου ιστου ειναι η υπερθερμιδικη διατροφη, η διατροφη δηλαδη που σου προσφερει περισσοτερες θερμιδες απο οτι χρησιμοποιεις μεσα στην μερα σου. Αυτο συμβαινει επειδη το σωμα μας εχει ως υψιστη προτεραιοτητα να συνεχισει την λειτουργια του. Να εχει δηλαδη την απαραιτητη ενεργεια για την ομαλη λειτουργια των οργανων σου. Οι μυς καταναλωνουν θερμιδες επειδη συστελλοντε, διαστελλοντε κτλπ οποτε εχουν θερμιδικες αναγκες. Αν το σωμα σου δεν εχει αρκετη ενεργεια δεν θα δωσει προτεραιοτητα στην μυικη αναπτυξη. Για αυτο περναμε φασεις οπου καταναλωνοντας τις αναλογες θερμιδες και με σωστη προπονηση κοιταμε να χτισουμε οσο περισσοτερη μαζα μπορουμε. Ομως δεν γινεται ολο το θερμιδικο περισσευμα να κατευθυνθει προς την αναπτυξη μυικης μαζας - ενα μερος της παραπανισιας ενεργειας αποθηκευεται ως λιπος. Οταν λοιπον εχουμε δει τα αποτελεσματα που θελαμε συνηθως αντιλαμβανομαστε οτι εχουμε μεινει και με αρκετο νεο λιπος. Τοτε μπαινουμε στην διαδικασια της γραμμωσης, το οποιο δεν ειναι τιποτα αλλο παρα υποθερμιδικη διατροφη. Καταναλωνουμε λιγοτερες θερμιδες απο οτι χρειαζομαστε οποτε το σωμα μας χρησιμοποιει τις λιπαποθηκες μας ως ενεργεια. Οπως το αρνητικο side effect της διατροφης ογκου ειναι το λιπος ετσι και στην διατροφη γραμμωσης ειναι η απωλεια μυων. Εφοσων οι μυς κοστιζουν στο σωμα ενεργειακα και δεν του δινουμε οσες χρειαζεται θα κοιταξει να μειωσει την μυικη μας μαζα. Για αυτον τον λογο ειναι σημαντικο να συνεχισουμε την προπονηση κανονικα στην γραμμωση για να δωσουμε το ερεθισμα στο σωμα μας οτι οι μυς εξυπηρετουν καποιο σκοπο για να ελλατωσουμε την απωλεια. Μετα τις 2 αυτες φασεις ιδανικα θα εχεις περισσοτερους μυς απο οταν ξεκινησες και θα εχεις καψει και το λιπος που πηρες για να τους χτισεις. Οποτε κατα κυριο λογο οι περισσοτεροι αθλουμενοι περνανε απο αυτες τις φασεις και ξανα απο την αρχη. Συνηθως κανουν διατροφη ογκου το χειμωνα και διατροφη γραμμωσης προς το καλοκαιρι για να ειναι μαγκες στην παραλια.

    Θα στεγνωσεις απο την αποψη οτι θα διωξεις το λιπος και θα φαινεσαι καλυτερα και πιο σκληρος. Στρογγυλεμα και κατανομη ογκου ενας θεος ξερει τι εννοει.

    Τα drop set και super set δεν ειναι τιποτε αλλο παρα τεχνικες αυξησης της εντασης. Τα drop set χρησιμοποιουντε για να φτασουμε την πληρη - η οσο πιο κοντα στην πληρη - αποτυχια των μυων ( να μην μπορουμε να κανουμε αλλη επαναληψη ). Τα σουπερ σετ κατα την γνωμη μου εχουν ως μονο πλεονεκτημα την εξοικονομηση χρονου. Αυτα τα 2 δεν ειναι αχρηστα αλλα δεν ειναι και αυτο που θα κανει την αλλαγη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-05-18 10:23 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    φιλε καταρχην συγχαρητηρια για τη προσπαθεια που εκανες

    απο κει και περα ο ογκος και η γραμμωση γινονται στη κουζινα και τα οφελη ειναι αυτα που σου ειπε ο ιωαννης

    απλα συνηθιζεται οταν κανει καποιος γραμμωση να κανει και προγραμμα με μεγαλυτερη ενταση οπως αυτο που εγραψες εσυ

    στο ζουμι τωρα επειδη δε σε βλεπω ψημενο για γραμμωση η πραγματικη απορια ειναι γιατι να τη ξεκινησεις?
    επειδη στο ειπε ο γυμναστης?

    αν δε θες δε το κανεις και δεν εννοω το προγραμμα αλλα να μειωσεις θερμιδες κλπ
    αν η μονη αλλαγη ειναι στο προγραμμα γυμναστικης τοτε καντο, παντα οι αλλαγες βοηθανε το σωμα απλα μη περιμενεις οτι θα αλλαξει κατι δραματικα στο σωμα σου και οτι θα γραμμωσεις
    σιγουρα λογω ζεστης, μεγαλυτερης εντασης πιθανον και μειωμενης ορεξης να χασεις λιγο αλλα οχι κατι εξτριμ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-05-18 12:25 #4
    Το avatar του χρήστη Jimas98

    Εγγραφή
    07-03-2017
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αρχισω απο την γραμμωση και τον ογκο σαν εννοιες. Το καλυτερο περιβαλλον για την αναπτυξη μυικου ιστου ειναι η υπερθερμιδικη διατροφη, η διατροφη δηλαδη που σου προσφερει περισσοτερες θερμιδες απο οτι χρησιμοποιεις μεσα στην μερα σου. Αυτο συμβαινει επειδη το σωμα μας εχει ως υψιστη προτεραιοτητα να συνεχισει την λειτουργια του. Να εχει δηλαδη την απαραιτητη ενεργεια για την ομαλη λειτουργια των οργανων σου. Οι μυς καταναλωνουν θερμιδες επειδη συστελλοντε, διαστελλοντε κτλπ οποτε εχουν θερμιδικες αναγκες. Αν το σωμα σου δεν εχει αρκετη ενεργεια δεν θα δωσει προτεραιοτητα στην μυικη αναπτυξη. Για αυτο περναμε φασεις οπου καταναλωνοντας τις αναλογες θερμιδες και με σωστη προπονηση κοιταμε να χτισουμε οσο περισσοτερη μαζα μπορουμε. Ομως δεν γινεται ολο το θερμιδικο περισσευμα να κατευθυνθει προς την αναπτυξη μυικης μαζας - ενα μερος της παραπανισιας ενεργειας αποθηκευεται ως λιπος. Οταν λοιπον εχουμε δει τα αποτελεσματα που θελαμε συνηθως αντιλαμβανομαστε οτι εχουμε μεινει και με αρκετο νεο λιπος. Τοτε μπαινουμε στην διαδικασια της γραμμωσης, το οποιο δεν ειναι τιποτα αλλο παρα υποθερμιδικη διατροφη. Καταναλωνουμε λιγοτερες θερμιδες απο οτι χρειαζομαστε οποτε το σωμα μας χρησιμοποιει τις λιπαποθηκες μας ως ενεργεια. Οπως το αρνητικο side effect της διατροφης ογκου ειναι το λιπος ετσι και στην διατροφη γραμμωσης ειναι η απωλεια μυων. Εφοσων οι μυς κοστιζουν στο σωμα ενεργειακα και δεν του δινουμε οσες χρειαζεται θα κοιταξει να μειωσει την μυικη μας μαζα. Για αυτον τον λογο ειναι σημαντικο να συνεχισουμε την προπονηση κανονικα στην γραμμωση για να δωσουμε το ερεθισμα στο σωμα μας οτι οι μυς εξυπηρετουν καποιο σκοπο για να ελλατωσουμε την απωλεια. Μετα τις 2 αυτες φασεις ιδανικα θα εχεις περισσοτερους μυς απο οταν ξεκινησες και θα εχεις καψει και το λιπος που πηρες για να τους χτισεις. Οποτε κατα κυριο λογο οι περισσοτεροι αθλουμενοι περνανε απο αυτες τις φασεις και ξανα απο την αρχη. Συνηθως κανουν διατροφη ογκου το χειμωνα και διατροφη γραμμωσης προς το καλοκαιρι για να ειναι μαγκες στην παραλια.

    Θα στεγνωσεις απο την αποψη οτι θα διωξεις το λιπος και θα φαινεσαι καλυτερα και πιο σκληρος. Στρογγυλεμα και κατανομη ογκου ενας θεος ξερει τι εννοει.

    Τα drop set και super set δεν ειναι τιποτε αλλο παρα τεχνικες αυξησης της εντασης. Τα drop set χρησιμοποιουντε για να φτασουμε την πληρη - η οσο πιο κοντα στην πληρη - αποτυχια των μυων ( να μην μπορουμε να κανουμε αλλη επαναληψη ). Τα σουπερ σετ κατα την γνωμη μου εχουν ως μονο πλεονεκτημα την εξοικονομηση χρονου. Αυτα τα 2 δεν ειναι αχρηστα αλλα δεν ειναι και αυτο που θα κανει την αλλαγη.
    Νομιζω πως ακριβως μια τετοια εξηγηση εψαχνα για να ξεκαθαρισω το τι κανω αυτη την στιγμη.Ευχαριστω πολυ φιλε μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε καταρχην συγχαρητηρια για τη προσπαθεια που εκανες

    απο κει και περα ο ογκος και η γραμμωση γινονται στη κουζινα και τα οφελη ειναι αυτα που σου ειπε ο ιωαννης

    απλα συνηθιζεται οταν κανει καποιος γραμμωση να κανει και προγραμμα με μεγαλυτερη ενταση οπως αυτο που εγραψες εσυ

    στο ζουμι τωρα επειδη δε σε βλεπω ψημενο για γραμμωση η πραγματικη απορια ειναι γιατι να τη ξεκινησεις?
    επειδη στο ειπε ο γυμναστης?

    αν δε θες δε το κανεις και δεν εννοω το προγραμμα αλλα να μειωσεις θερμιδες κλπ
    αν η μονη αλλαγη ειναι στο προγραμμα γυμναστικης τοτε καντο, παντα οι αλλαγες βοηθανε το σωμα απλα μη περιμενεις οτι θα αλλαξει κατι δραματικα στο σωμα σου και οτι θα γραμμωσεις
    σιγουρα λογω ζεστης, μεγαλυτερης εντασης πιθανον και μειωμενης ορεξης να χασεις λιγο αλλα οχι κατι εξτριμ
    Αδερφε αρχικα σ ευχαριστω πολυ.Ναι με εχεις κοψει σωστα πως η ολη φαση δεν με ψηνει τοσο απο αποψη διατροφολογιου.Δεν μπορω να κανω αυτα τα ακραια πραγματα που μου ζητησε στην διατροφη μου πχ υδατανθρακα μονο απο ρυζι
    οπως και στην τελικη ουτε τον ακουσα πανω σ αυτο.Εχεις 100% δικιο για οτι αφορα την κουζινα κι αυτο το διαπιστωσα κι εγω φετος ολο το χειμωνα σε αυτο που εφτασα τωρα.Το προγραμμα μονο θα αλλαξω διοτι ο ογκος που εκανα πλεον με ζοριζε αρκετα στον βαθμο που τον εκανα. Απο εκει και περα ηθελα να ξερω τι μου γινεται με το ολο θεμα γραμμωσης διοτι δεν ηξερα τις τεχνικες που κανω φετος στο παρελθον.Πρωτη φορα ασχοληθηκα.Και κακα τα ψεματα καθως εχω κατανοησει πολλα πλεον δοκιμαζω ακομη και στα προγραμματα του οτι δουλευει πανω μου και εχω παρατηρησει ολον τον καιρο.Παντως και οι 2 μου ξεκαθαρισατε ακριβως το τοπιο και ευχαριστω γι αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-05-18 12:52 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Να'σαι καλα jim, καλες προπονησεις.
    Απάντηση με παράθεση