Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 23-05-18 09:34 #1
    Προεπιλογή Διατροφή Και συμπληρώματα
    Καλημέρα στην ομάδα,
    Θα ήθελα την βοήθεια σας,
    Κατ αρχάς να πώ οτι είμαι 1.82 και 94 κιλά, έχει περίπου 2 μήνες που έχω ξεκινήσει μια δίετα με σκοπό να χάσω βάρος φυσικά
    Ξεκίνησα απο 101 πριν 2 μήνες αλλα έχω κολήσει σ αυτά τον τελευταίο καιρο.
    Για να γνωρίζετε όλο το ιστορικο, είχα κανει και περσυ μια αποπειρα να χασω βαρος, ειχα παει σε διατροφολόγο και ενω ακολουθούσα πιστα το προγραμμα του
    (ξεκινησα 100) για 4 μήνες είχα μεινει παλι στα 94 τους 2 τελευταιους μέχρι που απογοητευθηκα και τα παράτησα. Η διατροφη που μου είχε δωσει περιειχε 2200 θερμιδες.
    Η δουλεία μου δεν ειναι γραφείου αλλα ούτε και τελειος χειρονακτική και παω γυμναστηριο 4 φορες την εβδομάδα (βαρη και διαδρομο)
    Η διετα που ξεκίνησα φέτος περιέχει λιγότερες απο 1400 θερμίδες. Ξερω δεν ειναι σωστό, αλλα θελω να χασω γρηγορα βαρος για να μην απογοητευθω παλι.
    Η διατροφή μου περιλαμβάνει : 1 τοστ το πρωι 07.00
    2 κριτσίνια στις 10.00
    3 1 γιαουρτι 0% με μια μπαρα δημητριακων 13.00
    4 120γρ κοτοπουλο και μια κούπα του καπουτσινο ρυζι 17.00
    5 μια σαλατα μαρουλι με τονο 21.30
    Η ερώτηση που έχω τωρα είναι, να παρω κάποιο λιποδιαλυτη για να με βοηθήσει? και αν ναι ποιον? εχω μπερδευτει με τα CLA, fat burner, Carnitine ποιες οι διαφορές τους και πιο μου ταιρίαζει καλύτερα? καποιοι μιλαν για συνδιασμό 2 μαζι.
    επίσης μαζι με αυτά σκεφτομαι να παρω και μια πρωτείνη whey on για να συμπληρώσω αυτα που δεν πέρνω με την διατροφή μου, αλλα και μία κρεατίνη για να με βοηθήσει στο γυμναστήριο.
    Ευχαριστώ πολυ οσους φτασαν μεχρι εδω και παρακαλω πειτε μου, τι απο αυτα που σκεφτομαι να βγάλω η τι να προσθέσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-05-18 10:21 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... είχα κανει και περσυ μια αποπειρα να χασω βαρος, ειχα παει σε διατροφολόγο και ενω ακολουθούσα πιστα το προγραμμα του
    (ξεκινησα 100) για 4 μήνες είχα μεινει παλι στα 94 τους 2 τελευταιους μέχρι που απογοητευθηκα και τα παράτησα. Η διατροφη που μου είχε δωσει περιειχε 2200 θερμιδες.

    2 οι περιπτωσεις τοτε
    α) Στη διατροφη που σου ειχε δωσει δε σου μειωσε τις θερμιδες με αποτελεσμα να μεινεις στασιμος (απιθανο)
    β) Δεν ακολουθησες πιστα το προγραμμα του, οπως λες (το πιο πιθανο).



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διετα που ξεκίνησα φέτος περιέχει λιγότερες απο 1400 θερμίδες. Ξερω δεν ειναι σωστό, αλλα θελω να χασω γρηγορα βαρος για να μην απογοητευθω παλι.
    Επισης μπορεις ολη μερα να πινεις 6-8 ποτηρα νερο και να μη τρως τιποτα απολυτως. Εγγυημενα θα χασεις πιο γρηγορα βαρος απο το αν επαιρνες 1400 θερμιδες. Οποτε γιατι να μη το κανεις και απογοητευτεις παλι?




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μία κρεατίνη για να με βοηθήσει στο γυμναστήριο.
    Αμα πας στο γυμναστηριο νηστικος και ιπποσιτισμενος, μη περιμενεις απο μια κρεατινη να σου κανει θαυματα....



    Με λιγα λογια, αν δε φας σωστα, προκοπη δε βλεπεις. Το να χασεις 5 κιλα σε ενα μηνα, και τα 4,5 να ειναι μυικα, καλυτερα να μη χασω γραμμαριο τοτε.
    Με το να ιπποσιτιζεσαι, μειωνεις το μεταβολικο ρυθμο, δε κανεις τις καυσεις που πρεπει, και σαν αμυνα ο οργανισμος σου αποθηκευει λιπος οπως κανουν και οι καμηλες στο Ελ Ντοραντο.

    κΣανασκεπου τη διατροφη σου (προσεξε, ΟΧΙ διαιτα, δι-α-τρο-φη), ακολουθησε τη κατα γραμμα, και αν δε δεις αποτολεσμα, να με χεσεις
    ακαιπουσαι (μια λεξη).... Ιππομονη. Αν περιμενεις να δεις σωστα αποτελεσματα σε 1 μηνα, τοτε μη το κΣεκινας καθολου. Κατσε οπως εισαι, θα γλυτωσεις και την απογοητευση
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-05-18 11:01 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Για συμπληρωματα ουτε κουβεντα. Η διαιτα σου ειναι ελλειπης απο μακροσυστατικα και αν θες αποτελεσματικα να χασεις λιπος με 1400 θερμιδες απο τις οποιες οι μισες και παραπανω προερχονται απο πηγες που δε θα επρεπε καν να υπαρχουν κανεις λαθος , ειδικα αν νομιζεις οτι θα οδηγησει σε κατι καλο.. Μυικο ιστο θα χασεις υπερβολικα γρηγορα και δε νομιζω να εισαι ευχαριστημενος γενικα. Διαβασε τα αρθρα για αρχαριους στην ενοτητα της διατροφης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-05-18 11:28 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    1400 θερμιδες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-05-18 13:35 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα πας στο γυμναστηριο νηστικος και ιπποσιτισμενος, μη περιμενεις απο μια κρεατινη να σου κανει θαυματα....



    Με λιγα λογια, αν δε φας σωστα, προκοπη δε βλεπεις. Το να χασεις 5 κιλα σε ενα μηνα, και τα 4,5 να ειναι μυικα, καλυτερα να μη χασω γραμμαριο τοτε.
    Με το να ιπποσιτιζεσαι, μειωνεις το μεταβολικο ρυθμο, δε κανεις τις καυσεις που πρεπει, και σαν αμυνα ο οργανισμος σου αποθηκευει λιπος οπως κανουν και οι καμηλες στο Ελ Ντοραντο.

    Κατ αρχας να σ ευχαριστω που ασχοληθηκες μαζί μου, αλλα επίσης να σου πω, οτι οταν ενα νεο μελος η απειρο η οτιδηποτε τελος παντων μπαινει και ζηταει μια γνωμη η βοηθεια, το μονο που δεν χρειαζεται ειναι ειρωνια.
    αν τα ηξερα απο μονος μου η δεν ειχα λαθος δεν θα ρωτουσα.
    τωρα πανω στην απαντηση σου να σου πω οτι πρωτον
    αυτο που κανω τωρα με τις λιγες θερμιδες το εχω κανει και αλλες φορες στο παρελθον, απο φοιτητης οποτε ανεβαινε η ζυγαρια αυτο εκανα εκοβα το φαγητο, λιγο η ευκολη λυση, λιγο η αγνοια. παρολ αυτα να σου πω οτι δουλευε πολυ καλα στην περιπτωση μου. Εχανα λιπος και ανεβαινα μυικα.
    Τωρα ομως που η υλικια αλλαζει τα πραγματα δεν ειναι οπως τοτε και γι αυτο δοκιμασα περσυ (διετολογο) να το κανω με το σωστο τροπο, αλλα δεν δουλεψε, μπορει να επεσα στην περιπτωση.
    Επισης ριξε μια ματια εδω, και αυτο το εχω διαβασει και αλλου για αυτο και το εκανα
    https://www.bodybuilding.gr/nutritio...s-einai-efikto
    οποτε τωρα αν θελεις πες μου ξανα τι να αλλαξω στη διατροφη μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-05-18 19:07 #6
    Προεπιλογή
    Αν παίζεις βαριές προπονήσεις είναι καταστροφή τόσες λίγες θερμίδες.
    Είμαι υποθερμιδικα με 1800-2000 και σερνομαι,βέβαια άνθρωπος με ανθρωπο αλλάζει αλλά πιστεύω ότι είναι λίγες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-05-18 20:24 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    φιλε το να βαλεις μυς και να χασεις λιπος δε προκειται να γινει με τοστ , κριτσινια και μπαρες δημητριακων και ειδικα με 1400 θερμιδες (σιγουρα πολυ κατω απο αυτο που χρειαζεσαι) . Πες μας πως βγαζεις τα μακροσυστατικα απο αυτα για να κουβεντιασουμε πως θα επρεπε να ειναι. Γενικη αναθεωρηση θελει η διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-05-18 10:06 #8
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    γιωργο οπως καταλαβες η διατροφη σου δεν ειναι διατροφη

    ειναι μια ταχεια διαιτα που μονο κακο σου κανει

    μπορεις να τρως υγιεινα, πιο χορταστικα και να εχεις και καλυτερα αποτελεσματα
    βεβαια τα βασικοτερα συστατικα της επιτυχιας ειναι 2 και λεγονται υπομονη και επιμονη και μαλλον δεν τα εχεις

    παρολα αυτα, καταλαβαινω οτι εχεις ελλειψη γνωσεων και ρωτας για να μαθεις αλλα πρεπει να καταλαβεις κι εσυ οτι δε γινεται να σε μαθει καποιος ακομα κι αν εχει την ορεξη μεσα στο φορουμ με μηνυματα
    αυτο που γινεται ειναι να διαβασεις τα πολυ κατατοπιστικα αρθρα που υπαρχουν, να φτιαξεις ενα νεο πλανο, να το ποσταρεις και να γινουν οι απαραιτητες διορθωσεις - συμβουλες για τη βελτιστοποιηση του

    καλη επιτυχια
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-05-18 12:33 #9
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης ριξε μια ματια εδω, και αυτο το εχω διαβασει και αλλου για αυτο και το εκανα
    https://www.bodybuilding.gr/nutritio...s-einai-efikto
    το διαβασες, αλλα δε κρατησες ουτε μια λεξη απο το αρθρο
    Το λεει και ο τιτλος, Ιπποθερμικη διατροφη. Οχι διαιτα λιμοκτονιας.
    Αν πχ οι ημερησιες αναγκε σου ειναι 3000, εσυ πρεπει να πεσεις στις 2700 πχ για αρχη, και στη συνεχεια να κατεβαινεις σταδιακα, βδομαδα τη βδομαδα
    Επισης λεει, οτι μειωνοντας υ/θ η λιπαρα, πρεπει να αυξησουμε τη ποσοτητα πρωτεινης ωστε να διατηρησουμε μυικο ιστο.
    Ριξε τωρα μια ματια στη διατροφη που ποσταρες, και δες που εχεις πεσει μεσα



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μονο που δεν χρειαζεται ειναι ειρωνια.
    Καταρχην, ο γραπτος λογος συχνα παρερμηνετεται. Αλλιως τα εχεις στο μυαλο σου και τα γραφεις, αλλιως τα καταλαβαινει ο αναγνωστης
    Η απαντηση μου, ωμη? ναι. Ειρωνικη? σιγουρα οχι



    Και κλεινοντας.....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε τωρα αν θελεις πες μου ξανα τι να αλλαξω στη διατροφη μου
    εμ.... ολη? (χιουμοριστικο, οχι ειρωνικο )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-05-18 09:05 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης λεει, οτι μειωνοντας υ/θ η λιπαρα, πρεπει να αυξησουμε τη ποσοτητα πρωτεινης ωστε να διατηρησουμε μυικο ιστο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης μαζι με αυτά σκεφτομαι να παρω και μια πρωτείνη whey on για να συμπληρώσω αυτα που δεν πέρνω με την διατροφή μου, αλλα και μία κρεατίνη για να με βοηθήσει στο γυμναστήριο.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
    Γνώριζα εξ αρχής οτι δεν είναι ειδανικη η <<διετά μου>> αλλα δεν τα περίμενα τοσο χάλια.
    έχω κλεισει ραντεβου απο τριτη να πάω σε κάποιον επαγγελματία παλι ώστε να κάνουμε ένα πρόγραμμα.
    θα επανέλθω μ εκείνο για γνώμες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-05-18 09:46 #11
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Αφου θα ξαναπας, αυτη τη φορα τουλάχιστον να προσπαθησεις να μεινεις πιστος στο προγραμμα Ειναι κριμα να πληρωνεις για κατι και να μη το τηρεις.
    Και αν θες τη γνωμη μου, πες του οτι θες να χασεις κιλα σωστα, οχι γρηγορα. Οτι θες να διατηρησεις/αυξησεις μυικη μαζα, και να σου φτιαξει ενα προγραμμα πανω σε αυτα που του ζητας, οχι τις ετοιμες διαιτες λιμοκτονιας που μονο καλο δε κανουν.

    Οτν πας, ριξε τη διατροφ εδω να τη δουμε
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-06-18 10:56 #12
    Προεπιλογή
    Λοιπον, πηγα σε ενα διατροφολόγο (που μαλιστα είχε αρκετες καλες κριτικες)
    και με μπερδεψε ακομα παραπανο...
    Μου ειπε οτι η διατροφη-διαιτα που έκανα δεν ηταν λαθος...
    Μου ειπε αν ειχα παει οταν ξεκινησα δηλαδη 100 kg θα μου εδινε και αυτος το ιδιο 1250 θερμιδες για να χανω 1.5kg/εβδομαδα
    (το οποιο γνωριζω και εγω οτι ειναι λαθος (ασχετος αν με βολευε) )
    τωρα ζυγιστηκα 92 kg με 20,1% λιπος και 71kg μυικη μαζα
    Μου εδωσε 1673 kcal εκ των οποιον 103γρ πρωτεινη 66 λιπη 164 υδατ
    Στα οποια σκεφτομαι να προσθέσω και 2 σκουπ whey τις μερες προπ και 1 τις υπόλειπες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου θα ξαναπας, αυτη τη φορα τουλάχιστον να προσπαθησεις να μεινεις πιστος στο προγραμμα Ειναι κριμα να πληρωνεις για κατι και να μη το τηρεις.
    Και αν θες τη γνωμη μου, πες του οτι θες να χασεις κιλα σωστα, οχι γρηγορα. Οτι θες να διατηρησεις/αυξησεις μυικη μαζα, και να σου φτιαξει ενα προγραμμα πανω σε αυτα που του ζητας, οχι τις ετοιμες διαιτες λιμοκτονιας που μονο καλο δε κανουν.

    Οτν πας, ριξε τη διατροφ εδω να τη δουμε
    του ειπα οτι δεν βιαζομαι απο εδω και περα, και οτι δεν θελω να χανω μυικα, και μου ειπε να μην χανεις καθολου μυικα δεν γινετε. θα χανεις 200γρ ανα κιλο ομως (για αυτο σκεφτομαι και την εξτρα πρωτεινη)
    Αρα? γνωμες?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAf : 01-06-18 στις 10:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-06-18 17:22 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiorgosAf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον, πηγα σε ενα διατροφολόγο (που μαλιστα είχε αρκετες καλες κριτικες)
    και με μπερδεψε ακομα παραπανο...
    Μου ειπε οτι η διατροφη-διαιτα που έκανα δεν ηταν λαθος...
    Μου ειπε αν ειχα παει οταν ξεκινησα δηλαδη 100 kg θα μου εδινε και αυτος το ιδιο 1250 θερμιδες για να χανω 1.5kg/εβδομαδα
    (το οποιο γνωριζω και εγω οτι ειναι λαθος (ασχετος αν με βολευε) )
    τωρα ζυγιστηκα 92 kg με 20,1% λιπος και 71kg μυικη μαζα
    Μου εδωσε 1673 kcal εκ των οποιον 103γρ πρωτεινη 66 λιπη 164 υδατ
    Στα οποια σκεφτομαι να προσθέσω και 2 σκουπ whey τις μερες προπ και 1 τις υπόλειπες.


    του ειπα οτι δεν βιαζομαι απο εδω και περα, και οτι δεν θελω να χανω μυικα, και μου ειπε να μην χανεις καθολου μυικα δεν γινετε. θα χανεις 200γρ ανα κιλο ομως (για αυτο σκεφτομαι και την εξτρα πρωτεινη)
    Αρα? γνωμες?
    Πάλι λίγες είναι.. του ειπες ότι γυμναζεσαι??δυστηχως οι διαιτολόγοι το κάνουν αυτό για να βλέπει ο πελάτης αποτελέσματα.. Η έξτρα πρωτεΐνη δεν θα σ κάνει κάτι παραπάνω ούτε κακό αν θες τόσο πολύ πάρτην.. το θέμα ΕΙ αι με την διατροφή.. κπιτα να γυμναζεσαι με βάρη δεν θα χάνεις 200γρ μ θες ανάκιλό για κανέναν λόγο.. Και με τον υδ/κα τόσο χαμηλά δεν θα χεις ενέργεια για τίποτα..γνψμη μου κάτσε φτιάξε κι ος σ ένα πρόγραμμα διατροφής η βρες κάποιον που ασχολείταιμε προπόνηση διατροφή και αναλαμβάνει άτομα που θέλουν να γυμναστουν και να αδυνατησουν. .πιο φθηνά από διατροφολόγος θα σ πάει και θα έχεις και αποτελέσματα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jjohny : 01-06-18 στις 17:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-06-18 18:56 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε , δε θελω να σχολιασω και πολυ τα μακρος που σου ειπε γιατι ειναι ακρως γελοιο και οτι η προηγουμενη διατροφη σου ειναι οκ. Πρεπει να εμπιστευτεις καποιο ατομο που ασχολειται με προπονησεις και ξερει τι μιλαει και οχι απλα να χασεις οτιδηποτε βαρος. Καποιος που σε 100 κιλα ατομο δινει 1250 θερμιδες και 100 γρ πρωτεϊνη δε θα τον εμπιστευομουν προσωπικα , νομιζω μονος σου ξερεις τις αιτιες. Τζαμπα λεφτα ειναι γενικα γιατι θα χασεις παρα πολυ μυϊκο ιστο μαζι,αλλα σου ευχομαι καλη τυχη αν την ακολουθησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-06-18 19:12 #15
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνήσω με τους συμφορουμιτες,ειδικά αυτό το ενάμιση κιλό τη βδομάδα μόνο σε εμένα φαίνεται πολυ;
    Διάβασε μόνο σου και προσπάθησε να καταλάβεις το ρόλο των μακροσυστατικων στην διατροφή και στο πώς λειτουργεί το σώμα μας αντίστοιχα.
    Ειδικά με τοσες λγες θερμίδες 90+κιλά ανθρώπος άντε να βγάλεις δυνατές προπονήσεις βαριά σκουωτ κοκ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία