Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 23-05-18 22:00 #1
    Προεπιλογή Λήψη πρωτεινων...
    καλησπερα σας ειμαι 18 χρονων εχω υψος 180 και βαρος 72 κιλα...κανω καλισθενικη γυμναστικη 1 φορα την ημερα και παιζω ποδοσφαιρο...θα ηθελα να με βοηθησετε στο θεμα σχετικα με το ποσα γραμμαρια πρωτεινης χρειαζομαι καθημερινα για να γινει καλη αναπλαση και γραμμωση των μυων...επισης θα ηθελα να μου πειτε μερικες καλες πηγες πρωτεινων...παρακαλω να απαντησουν γνωστες του θεματος ευχαριστω πολυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-05-18 03:08 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    To RDA των πρωτεινικων αναγκων ειναι 0.8g * σωματικο βαρος σε κιλα. Ο καθενας λεει το δικο του ομως γενικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-05-18 12:35 #3
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spirit Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρακαλω να απαντησουν γνωστες του θεματος ευχαριστω πολυ!

    Καποιος που δεν εχει πτυχιο Τεφαα και δεν εχει τελειωσει διατροφολογος, μπορει να πει τη γνωμη του?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-05-18 15:33 #4
    Προεπιλογή
    Γιαννη 0,8 για ανθωπο που ασχολειται με αθλητισμο ή bodybuilding, ή ανθρωπο που καθεται στον καναπε ολη μερα? Διαφορετικες αναγκες εχει ο καθε ενας προφανως. (δεν το λεω επιθετικα παρολο που ακουγεται ετσι σιγουρα, απλα το παιδι ρωταει για ανθρωπο που ασχολειται με κατι)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-05-18 16:34 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Συμφωνω μαζι σου. Δεν εχω καταληξει στο θεμα για αυτο δεν εδωσα και προσωπικη αποψη, το μονο που εκανα ηταν να του επισημανω την προτεινομενη ημερισια δοση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-05-18 19:23 #6
    Προεπιλογή
    Αρχικα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...συμφωνα με την απαντηση σας θα πρεπει να εχω 57,6 γρ την ημερα...μηπως ειναι πολλα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-05-18 19:47 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    φιλε οπως ειπα και πανω απλα σου εδωσα την ημερισια προτεινομενη δοση, δεν εχω ψαξει αρκετα το θεμα για να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο. Αθλητες δυναμης παιρνουν εως και 2g * kg και elite αθλητες μερικες φορες εως και 3g * kg. Το μονο σιγουρο ειναι οτι τα 58g ειναι το ακρως ελαχιστο που μπορεις να λαμβανεις. Δεδομενου οτι δεν εισαι μεσος ανθρωπος και γυμναζεσαι χωραει πολυ συζητηση για ποσο μπορεις να επωφεληθεις απο επιπλεον πρωτεινη ημερισιως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-05-18 22:19 #8
    Προεπιλογή
    Γενικα εγω παω γυρω στα 2,2 γρ ανα κιλο αλλα κανω και 9 προπονησεις την εβδομαδα αεροβια/βαρη. Αν εκανα μονο το γυμναστηριο θα πηγαινα στα 1.8-2 μεγιστα γρ ανα κιλο. Προσωπιικη επιλογη. Τελος αν τα 57,6 ειναι πολλα τοτε 1 φιλετο κοτοπουλο των 100 γραμμαριων και ενα κεσεδακι γιαουρτι θα σου φαινονται υπερβολη την μερα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-05-18 22:43 #9
    Προεπιλογή
    χαχαχα...απλως προσπαθω να καταλαβω ποσα γρ πρεπει να παιρνω γιατι πολλες οι αποψεις αλλα δεν εχω καταληξει πουθενα...ας πουμε σημερα τα γευματα μου ηταν δυο χοιρινα μπιφτεκια και σπιτικη πιτσα με πιπερια ζαμπον τυρι...ειναι αρκετα αυτα;; λετε να χρειαστω καποια συμπληρωματα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-05-18 01:09 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε με αυτο το φαγητο (επιτηδες δεν το αποκαλω διατροφη) θα χρειαστεις θαυμα.. Αυτο που πρεπει να σε απασχολει με τους στοχους που εχεις ειναι να διαβασεις αρκετα περι το θεμα της διατροφης και μετα για τις προπονησεις και υπαρχουν αρθρα στο φορουμ.Συμπληρωματα δε χρειαζεσαι και δε προκειται να σε βοηθησουν.

    Στην ερωτηση σου τωρα συμφωνα με την ερευνα που υπαρχει στο φορουμ στην αναλογη ενοτητα καταληγει στο οτι για θετικη ισσορροπια αζωτου φτανουν 1.5 γρ ανα κιλο σωματικου (ή αλιπης μαζας?) βαρους . Εμπειρικα να σου πω τα 2 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι καλα , για σενα καπου στα 130-140 γρ
    Απάντηση με παράθεση