Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 26-05-18 10:18 #1
    Προεπιλογή Προβληματισμενος
    Γεια σε ολους , ειχα ανοιξει παλι τετοιο θεμα ιδιο , συγχωρεστε με αν ειναι λαθος αυτο που κανω πιο πολυ το εκανα για να τα γραψω καλυτερα ετσι ωστε να ειμαι πιο κατανοητος και να εχουμε καλυτερο διαλογο.

    Ειμαι 24 χρονων , 1.77 cm , 77.5 κιλα προσφατα εκανα μια λιπομετρηση και με εβγαλε 17.2 λιπος και εχω 64.5 lean body mass . Η μετρηση ηταν με τσιμπιδα δυστυχως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για dexa , hydro κτλπ και δεν νομιζω πως υπαρχει λογος για τον σκοπο μου .

    Απο εκει και επειτα θα ηθελα να γραψω για τον προβληματισμο μου. Toν Μαρτιο του 2017 ξεκινησα ενα μικρο κοψιμο θερμιδων ημουν στα 98 κιλα , ειχα γινει πλεον τενεκες απτο λιπος και ηθελα παλι να γραμμωσω οπως ειχα καταφερει μικροτερος στα 19 μου οπου ειχα φτασει στα 71 κιλα με λιπος γυρω στο 13-14 % κατι που μαρεσε . Δεν εκανα καποιο crash diet στην αρχη ξεκινησα σταθερα -500 απτη συντηρηση και απλα δεν ξεφευγα στον υδατανθρακα μου . Απο εκει και επειτα οταν εφτασα στα 84 κολλησα για 1 μηνα και για να φυγει επιτελους το κολλημα εκανα το RFL του Lyle mcdonald στα μετρα μου , στην ουσια ενα PSMF DIET λιγο πιο στα μετρα μου με μεγαλυτερη ελευθερια στο τσιτ μιλ αλλα οχι υπερβολες , οπου εκει εχασα αρκετα κιλακια και πηγα στα 76 περιπου . Μετα σταματησα επειδη κουραστηκα ψυχολογικα και σωματικα και αφου εκανα το PSMF για περιπου 2 μηνες μπηκα σε μια συντηρηση για να φερω λιγο τον οργανισμο στα ισα του . Μετα απο αυτο καταφερα να παραμεινω μεταξυ στα 76-78 κιλα χωρις να ξεφυγω και μπηκα παλι σε ελλειμα 500 θερμιδων απο συντηρηση με moderate carbs οπου διαφορα σε εναν μηνα δεν ειδα και οσο δεν εβλεπα τοσο επεφτε και η ψυχολογια μου γενικα αυτο το περα δωθε γινοταν μεχρι και πριν 1 βδομαδα οπου ειπα να ξεκινησω παλι την RFL του Lyle mcdonald και μεχρι στιγμης απτα 78 που ημουν πριν μια εβδομαδα με δειχνει 77.5 η ζυγαρια και νιωθω οτι εχασα καποια νερα παρολα αυτα ειμαι ΠΑΡΑΠΑΝΩ θολωμενος στους κοιλιακους (wtf ) . Η ερωτηση μου ειναι η εξης , γιατι γινεται αυτο ? Οταν ειχα φτασει στο παρελθον 71 κιλα το εκανα με τοση ανεση απλα σε ενα ελλειμα 500 θερμιδων με -700 και ετρωγα υδατανθρακα μεσα στη μερα . Εχω μπλοκαρει τον μεταβολισμο μου ? Παιζει τοσο μεγαλο ρολο η διαφορα ηλικιας απτα 19 στα 24 ? Δεν ξερω και πραγματικα με εχει επηρεασει ψυχολογικα το ολο αυτο ζητημα . Για οποιον εχει το χρονο και τη διαθεση σας ευχαριστω πολυ θα βαλω και φωτογραφιες , καλη σας ημερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-05-18 10:45 #2
    Προεπιλογή
    Όνομα: 30594831_10216237362836678_3559934693270880256_n.jpg Εμφανίσεις: 517 Μέγεθος: 269,4 KB





    Όνομα: 30652409_10216237339916105_4681752680375255040_n.jpg Εμφανίσεις: 480 Μέγεθος: 181,9 KB

    εδω και 2 φωτο να δειτε σχετικα με το θεμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-05-18 11:23 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    για αυτο ισως να ευθύνεται ο μεταβολισμός ίσως και η καθημερηνότητα σου.Δηλαδή,μπορεί χωρίς να το κατάλαβες παλιά η καθημερινότητα σου να σε αναγκαζε να εισαι ποιο κινιτικός κλπ και αυτος να ειναι ο λόγος που παλια εχανες ποιο ευκολα.Επιπλέον καλό θα ηταν να δεις το σωμα σου στον καθρευτη και να συγκρίνεις την σημερινη σου κατασταση με την παλια.Ίσως δηλαδή τωρα να εχεις περισότερη μυικότητα αλλά σχεδον ιδιο ποσοστό λιπους με τοτε που ησουν 71
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-05-18 11:26 #4
    Προεπιλογή
    Το οτι εχεις κολλήσει μπορει να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες που λειτουργούν συσσωρευτικά,το σηγουρο ειναι οτι δεν φταίει η ηλικια για πτώση του μεταβολισμού η διαφορά απο τα 19 στα 24 ειναι πολυ μικρή,αν έλεγες 30 εκει αλλάζει λιγο το θέμα.
    Ισως οφείλεται σε ψυχολογικό αίτιο,σε άγχος,σε πίεση που μπορει να εχεις απο την εργασία σου,απο τις σπουδές σου αν εισαι φοιτητής,απο προσωπικές σου σχέσεις,αν δεν Κοιμάσε αρκετά με αποτελεσμα να μην αναρρώνεις σωστά.
    Απο την άλλη μπορει να άλλαξες τροπο προπόνησης ισως παλαιότερα να έκανες προπονηση π.χ. με υψηλότερη ένταση και ο οργανισμός να δούλευε σε πιο ψιλές στροφές και σε συνδυασμό με την διατροφη που έκανες να σου βγήκε το επιθημιτο αποτελεσμα,τωρα αν εχεις αλλάξει τροπο προπόνησης ισως χρειαστεί να κανεις μια αλλαγή στην διατροφη σου ετσι ώστε να ερθει και να δέσει με την προπονηση.
    Γενικα σαφή απάντηση ειναι δυσκολο να σου δώσει κάποιος,θελει λιγο ψάξιμο,πάντως μην χαλιέσαι γιατι τέτοιες φασεις ειναι αρκετά σύνηθες τις έχουμε περάσει και τις περνάμε ολοι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-05-18 11:43 #5
    Thumbs up
    Παιδια αρχικα ευχαριστω για το χρονο σας , να σας πω πως την τοτε εποχη που ημουν 71 κιλα , εκανα ενα απλο κυκλικο προγραμμα δυναμης 2 φορες τη βδομαδα μαξ ! Αντε να εριχνα και ενα αεροβιο 2 φορες τη βδομαδα το πρωι με αδειο στομαχι και αυτο αναλογα τις ορεξεις . Πλεον σας πληροφορω ειδικα τον ενα μηνα με τα moderate carbs και ελλειμα 700 θερμιδων ημουν πιστος στις προπονησεις μου και εκανα 3 φορες την εβδομαδα ιδιο στυλ γυμναστικης και μπηκα στο τρυπακι με snatches jerks cleans κτλπ και προσπαθουσα αν οχι να ανεβασω κιλα να μην πεσω σε δυναμη , κυριως compound exercises να αυξηθουν οι καυσεις να δωσω το ερεθισμα . Το μοναδικο που εκανα τοτε ηταν να περπαταω λιγο παραπανω επειδη ακομα δεν ειχα το διπλωμα αλλα το τοτε περπατημα νομιζω καλυπτεται με την σκληρη προπονηση που ειχα προσφατα. Θεωρω οτι ισως εχει μπλοκαρει μεταβολισμος λογω του οτι ειμαι σε ελλειμα τοσο καιρο . Μην ξεχναμε δεν εχω και καποια μυικοτητα το μοναδικο που εχω να λεω σαν ατου μου ειναι το ανοιγμα πλατης και αυτο λογω genetics επειδη εχω μεγαλο σκελετο και μπαινει λιγο πιο ευκολα μαζα εκει,ισως και ποδια κατα ταλλα χερια ωμους δεν εχω καθολου . Απτην αλλη παιζει και το εξης να χρειαζεται ισως το σωμα μου παραπανω μυικοτητα για να μπορεσω να πεσω πιο ευκολα σε εκεινα τα ποσοστα λιπους

    και παλι ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-05-18 17:58 #6
    Προεπιλογή
    το ανεβαζω το ποστ σε περιπτωση που καποιος ακομα θελει να τοποθετηθει ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση