Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 28-05-18 14:34 #1
    Προεπιλογή Κοιλιακοί και Λίπος
    Καλησπέρα στην ομάδα,ειμαι νεός στο Φόρουμ και γενικα στον κόσμο της Γυμναστικής.Γυμναζομαι περίπου ενα μιση χρόνο και γενικά εχώ δεί αρκετές διαφορές στο σώμα μου και ειδικά το τελευταίο 8μήνο βλεπώ βιντέο διαβάζω άρθα ανεβαίνω στα κιλά ειμαι 19 χρονών 1.80 73 με 74 κιλά και έχω 14% σωματικό λίπος (απο την τελευταια φορα π εκανα λιπομετρηση πριν κανα μήνα).Πάμε λίογο στο ζουμί όμως ενώ έχω δέι αρκετες διαφορές στο σώμα μου και γενικά υπάρχει βελτίωση ενα πραγμα που δεν μπόρω να φτιάξω ενώ το κυνηγάω αρκετά είναι οι κοιλιακοί.,Παλίοτερα σαν παίδι κ εγω νόμιζα πως κοιλιακοι εμφανίζονται κανόντας εκατονταδες κοιλιακούς καθημερινα μετά βλεπόντας βίντεο κατάλαβα πώς το να κάνω καθημερίνα πολλους κοιλιακούς δεν οφελεί και πολύ και οτί όλο είναι στην διατροφή και στο σωμάτικο λιπος πιστεύω πως η δαιτροφή μ έχει βελτιώθει αρκετά αλλά θα ήθελα καποιος που γνωρίζει η κάποιος π παλίοτερα ήταν στην ίδια θέση πώς κατάφερε να "εμφανίση" τους κοιλιακούς του.Ποσο δηλαδη πρεπέι να είναι το σωματικό μου λίπος πόση η αερόβια άσκηση και κυρίως τι να βάλω στην διατροφή μου(Κάθε πρωι τρωώ βρωμη με γάλα και μια μπάνανα μετά μεσημέρι τρώω κανα ρυζι κανα μακαρόνι με κοτοπουλο ή ψάρι γενικά προσπαθώ να καταναλώνω υδατάνθρακα με πρωτείνη το μεσημέρι μετα τρώω κανα φρούτο πάω το γυμαστηριο μου κ βράδυ τρωω η ασπράδια η κανα γιαούρτι).Γυμνάζομαι 4 φορες την βδόμαδα και 1 η 2 φορές πηγαίνω για τρέξιμο.Γενικά οπώς ανέφερα και παραπάνω ύπαρχει βελτίωση,πια στο γυμναστήριο δεν κάνω παραπάνω απο 3 ασκήσεις για κοιλιακούς λόγω του απ'οτι έχω δεί γύμναζονται και με άλλες ασκήσεις οπώς Deadlift η Squats όπου είναι ασκήσεις οπού κάνω στο γυμαστήριο.Τέλος πάντων για να κλείσω θα ήθελα καμια συμβούλη για το θέμα τον κοιλιακών μια μικ΄ρη παρένθεση είναι οτι ποτε γενικά δν είχα παραπανίσια κιλά αλλά οι κοιλιακοί μ δν φαινότουσαν ενα παίδι το όποιο ασχόλειτε χρόνια με την γυμναστική μ είχε πει οτι το ότι δεν φαινοότουσαν ποτε οι κοιλιακοί σου είναι θεμα γιατι αν το σώμα έχει συνηθίσει σε μια κατάσταση δύσκολα αλλάζει.Απο έδω μια φωτογραφία με το πώς είναι η κοιλία μου αυτών τον καιρό.( http://prntscr.com/jnkbvp )
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-05-18 15:37 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Καλησπερα φιλε,

    Ειναι αληθεια οτι το να κανεις πολλους κοιλιακους δεν οδηγει απαραιτητα σε sixpack. Αν το επιπεδο λιπους σου δεν ειναι αρκετα χαμηλα δεν θα δεις κοιλιακους οσες ασκησεις και να κανεις. Παρολα αυτα, η υπερτροφια των κοιλιακων μυων τους κανει πιο ορατους σε μεγαλυτερα επιπεδα λιπους. Οποτε η direct προπονηση τους δεν πρεπει να αποφευγεται για τον παραπανω λογο αλλα και για αποφυγη τραυματισμων. Στην περιπτωση σου βεβαια εχεις ενα σωστο επιπεδο λιπους, θα επρεπε να φαινονται λιγο παραπανω. Αυτο που σου ειπε ο φιλος σου μου ακουγεται τελειως ατοπο. Το σωμα δεν ξερει καν αν φαινονται οι κοιλιακοι μας η οχι, δεν μοιραζεται την ματαιοδοξια μας. Συνεχισε να προπονεις τους κοιλιακους σου και με τον καιρο θα φαινονται στο τωρινο επιπεδο λιπους σου. Αλλιως πεσε λιγο ακομα μεχρι να τους δεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-05-18 16:56 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-05-18 17:02 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Δεν κανει τιποτα, καλες προπονησεις
    Απάντηση με παράθεση